Skocz do zawartości

Podejrzenie problemów z dyskiem twardym


shiris

Rekomendowane odpowiedzi

Problem prawdopodobnie z dyskiem twardym w komputerze mojej koleżanki. Problemy zaczęły się jakoś kilka tygodni temu, podczas gry w Warcrafta komputer się zawieszał i trzeba było potraktować go twardym resetem. Podczas przeglądania zdjęć, oglądania filmów, przeglądania plików problem nie występuje. Wczoraj podczas próby uruchomienia komputera po jego zawieszeniu się, po odłączeniu pendrive'a. Komputer wypluł błąd A disk read error occured i podał opcję napraw komputer - zalecane, kiedy włączono ten tryb i był pasek postępu sterowników komputer niestety wypluł komunikat tej treści.

"System Windows napotkał problem podczas komunikowania się z urządzeniem podłączonym do tego komputera.

Przyczyną tego błędu mogło być odłączenie wymiennego urządzenia magazynującego, takiego jak zewnętrzny dysk USB, gdy to urządzenie było używane, lub uszkodzenie sprzętu, takiego jak dysk twardy czy stacja CD-ROM. Upewnij się, ze magazyn wymienny jest prawidłowo podłączony, a następnie ponownie uruchom komputer.

Jeśli ten komunikat o błędzie będzie nadal wyświetlany, skontaktuj się z producentem sprzętu.

Stan: OxcOOOOOe9

Informacje: Wystąpił nieoczekiwany błąd wejścia/wyjścia."

Dysk został przepięty i Windows odpalił się ponownie dobrze, po jakimś czasie. Dysk został sprawdzony programem HD TUNE - nie wykrył żadnych błędów, był też sprawdzany pod kątem Rootkitów i Wirusów czysto. CrystalDiskInfo poinformował o liczbie relokowanych sektorów w liczbie sztuk 5. Jeśli jest możliwość przeskanowania jakimś wiarygodnym programem dysku, to chętnie to zrobi. Niestety teraz nie ma dostępu do netu, więc ja piszę w jej imieniu. Wszystkie części oprócz dysku i pamięci Ram są nowe i sprawdzone. HD TUNE nie wykazał żadnych błędów, wszystkie kwadraciki na zielono, ale jednak dysk nie pracuje stabilnie. Czy to oznaka, że czas zbierać na nowy dysk, czy na nowe kable przesyłowe do dysku?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dla mnie zbyt chaotyczny opis. Może jestem za stary. Doprecyzuj.

 

Wczoraj podczas próby uruchomienia komputera po jego zawieszeniu się, po odłączeniu pendrive'a.

Domyślam się, że bez bezpiecznego usuwania sprzętu.

 

Dysk został przepięty i Windows odpalił się ponownie dobrze, po jakimś czasie.

Co to dokładnie oznacza? W jakich warunkach "przepięty"?

 

Dysk został sprawdzony programem HD TUNE

Który. Systemowy czy np pen w postaci zewnętrznego dysku bo piszesz "Dysk został przepięty".

 

CrystalDiskInfo poinformował o liczbie relokowanych sektorów w liczbie sztuk 5.

Pomyśl jak przedstawić SMART "tego" dysku przy pomocy MHDD oraz skan (opis w podpiętym działu hardware).

Do wykonania również test Memtestem (patrz wyżej).

Odnośnik do komentarza

Dysk twardy - po wyłączeniu PC'ta, został wypięty z płyty głównej i przepięty do jednego z czterech gniazd, będących przeznaczonych do podpinania dysku twardego. Za każdym razem do pewnego momentu działa prawidłowo. Dopiero po odpaleniu gry, np.: WoW, PC zawiesza się (choć wcześniej działał bez zarzutów). Nie mogę wyjść do Windowsa, czy też menadżera zadań. Jedynie twardy reset coś daje.

HD TUNE 20-go sierpnia nie wykazał żadnych problemów z dyskiem twardym. Skan z dnia 11.09.2012 też nie wykazał błędów. Screeny w załącznikach.

post-277-0-31859900-1347392686_thumb.jpg

post-277-0-98118000-1347392701_thumb.jpg

post-277-0-21029000-1347392759_thumb.jpg

post-277-0-98718700-1347392789_thumb.jpg

post-277-0-42811700-1347392810_thumb.jpg

post-277-0-81279100-1347392828_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Dysk twardy - po wyłączeniu PC'ta, został wypięty z płyty głównej i przepięty do jednego z czterech gniazd, będących przeznaczonych do podpinania dysku twardego.

Znaczy, że to było przełączanie między portami SATA - przynajmniej wiadomo o jaki typ dysku chodzi.

 

Za każdym razem do pewnego momentu działa prawidłowo. Dopiero po odpaleniu gry, np.: WoW, PC zawiesza się (choć wcześniej działał bez zarzutów). Nie mogę wyjść do Windowsa, czy też menadżera zadań. Jedynie twardy reset coś daje.

Pokaż obrazek z HWInfo (stosowny do wersji systemu bo nadal nawet nie wiadomo o jaki chodzi) z System Summary + Sensors.

HD TUNE 20-go sierpnia nie wykazał żadnych problemów z dyskiem twardym. Skan z dnia 11.09.2012 też nie wykazał błędów. Screeny w załącznikach.

Odczep się od tego.

 

Edyta

Wymień taśmę (Atrybut C7).

I obrazek z sensors pokaż przed przewidywanym zawieszeniem.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Jak zwykle w dziale hardware padaja odpowiedzi bez znajomosci danych o pacjencie. Typowe i nikogo z moderatorow (o szefowej z szacunku nie wspomne ) to nie obchodzi.

Dowiedzielismy sie zatem po jakims czasie (przez przypadek), ze to ACER Extensa E264 do ktorego to producent nie przewiduje na swojej stronie http://www.acer.pl/a...content/drivers sterownikow przeznaczonych dla Win7. Sa tam dostepne do Visty jak najbardziej. Pytanie zatem na jakich to sterach pracuje owa maszyna i jaki to OS - legalny czy pirat?

Dodatkowo ustawienia tymingow RAM nalezy poprawic - czyli ustawic w BIOS-e ostatni parametr na 12 oraz dodatkowo ustawic dla pewnosci napiecie na 1.8V.

Proponuje takze podac parametry zasilacza.

 

@edit

czy byl wymieniany procesor (CPU)?

 

Poprosze takze o log sprzetowy z HWinfo.

 

@edit

zasilacz oryginalny powinien miec cos kolo 250Wat. Karta dodatkowa poza integra wymaga zasilacza 300Wat http://www.nvidia.pl...-gt-520-pl.html czyli innymi slowami - co to za PC i z czego poskladany jesli byly modyfikacje? Stery do integry GeForce 7100 / NVIDIA nForce 620i dograne? Mozna np. wylaczyc ja w BIOS-e?

Odnośnik do komentarza
Jak zwykle w dziale hardware padaja odpowiedzi bez znajomosci danych o pacjencie. Typowe i nikogo z moderatorow (o szefowej z szacunku nie wspomne ) to nie obchodzi.

 

Zignorowałam parę razy ten wtręt, ale w końcu należy ustalić pewne rzeczy, bo zaczynam się irytować powtarzaniem tej opinii.

 

- Do dziś nie wiem co za wyobrażenia piastujesz o tutejszym mechaniźmie zarządzania. Widzę tu nieporozumienie (lub naleciałości z innych forów). Administrator "moderuje wszystko" = to jest konwencja dostępowa. Od zarządzania poszczególnymi działami są osoby mające specjalizację, bo sprzątaczka, która nic nie umie tylko krzyczy i zamiata, to ciekawe jak ma podejmować interakcję z tematem, gdy nie wie o co chodzi. I tak oto moja specjalizacja to Windows i Malware (i w działach tych widać na spodzie kto prowadzi dział), to nie dziwota że ja się na tym skupiam (jak na ironię, jest mi to zarzucane: "To forum (czyli jego wlasciecielka - z calym szacunkiem) calkowicie olewa tematy i dzialy nie dotyczace infekcji lub konfiguracji OS-ow"). Ja nie prowadzę osobiście żadnego innego działu poza tymi dwoma. Inne działy muszą mieć inną opiekę. I tak oto np. dział Sieci z kolei ma innego konkretnego moderatora, którego styl prowadzenia forum i pomocy jest w gestii tegoż, a ja się nie mieszam do tego jak on ustawia sobie dział, bo po to daję mu kontrolę, by był samodzielny oraz by przyjemnie mu się pracowało wg własnych zasad.

 

- Moderatorem działu Hardware jest aktualnie ustawiona umownie grupa "Moderatorzy". Co to konkretnie oznacza: stan awaryjny czyli brak asygnacji imiennej (specjalizowani moderatorzy byli tylko na początku, ale zniknęli bez słowa na rok zostawiając mnie na lodzie z działem, który stworzyłam specjalnie pod nich, bo ja nie prowadzę tematyki Hardware), tak więc by podstawowe reakcje, takie jak zamknięcie palącego się wątku czy usunięcie wadliwego / zdublowanego posta, były wdrożone, są przyznani wszyscy hurtem, bo to daje większe prawdopodobieństwo określonej reakcji w grupie która ma całkiem inne obowiązki. Dla uściślenia: nikt z moderatorów nie ma specjalizacji stricte sprzętowej i działamy w charakterze osób porządkujących i nic poza tym. Jeśli ktoś się nie zna na temacie, musi mieć ograniczenia w obowiązkach, bo nie jest zdolny wchodzić dalej. Natomiast działania pouczające i reakcje w konfliktach nie mogą przekroczyć pewnej granicy, którą z kolei Ty chętnie byś widział przekroczoną. Zadaniem Moderatorów nie jest też spamowanie linkiem z zasadami, bo ów link już jest:

 

- Problemu nie stanowi moderacja tylko użytkownicy, którzy albo nie raczą przeczytać dobrze widocznych przyklejonych zasad, albo nie potrafią dopasować swojego tematu do kategorii działu (no wiesz, zielony lub ukierunkowany we własnych przeświadczeniach nie łączy nawet po przeczytaniu). Administracja zadbała, by były zasady w określonych działach. Egzekwowanie przyklejonych zasad to jest osobne zagadnienie, a dużo zależy od podejścia indywidualnego w danym dziale oraz osób podejmujących się pomocy. Definitywnie mamy odmienne metody pracy *.

 

- W moich działach realizuję zasady które ustawiłam jako bezpośredni moderator tychże, bo je prowadzę osobiście. To moja specjalizacja, tym samym są mi znajome wszystkie kruczki w zasadach oraz mam umiejętność dostosowania zasad do indywidualnych sytuacji, bo są takie gdzie zasady kompletnie nie przystają = dobry przykład, gdy ktoś nie ma o czymś pojęcia i mi wypisuje w dziale "pokaż logi X", gdy to nie jest możliwe (o tym wie tylko ten kto ma specjalizację). Wręcz przeciwnie jest w dziale adresującym nie moją tematykę. A działy różnią się poziomem zasad, bo nie wszędzie można / należy blokować wszystkie wypowiedzi. Dlatego Windows mniej ścisły niż Malware.

 

* Jak realizuję swoje zasady w moich działach: nie wydaje mi się, że w sposób zgodny z Twoimi oczekiwaniami, tylko że to akurat działy spoza Twojego obszaru zainteresowań, nie mocząc w tym rąk bezpośrednio nie widzisz tego samego problemu. Jestem przekonana, że dostałbyś szału w dziale Malware, gdybyś był na moim miejscu, skoro "nerwy Ci puszczają" tutaj w Hardware, a różnica żadna w kontekście tematów nie realizujących zasad. Zasady powieszone nie są czytane. Właściwie połowa tematów jest niezgodna z zasadami, czyli wg Twojego rozumowania należałoby tu zastosować chyba jakąś brutalną taktykę (bo do czego zmierzasz). A ja w kółko się powtarzam, w kółko kieruję do zasad, w kółko podstawiam linki do ogłoszeń i innych, a robię to bez cienia ironii. Na dodatek ile poza oczami publicznymi to nawet nie podejrzewasz. Wysyłam PW, gdy chcę by ktoś poprawił temat w określony sposób. Nie zliczę ile razy to zrobiłam, a już ostatnio przeszłam samą siebie. Decyduję się na pomoc, więc biorę inwentarz z wszystkimi negatywnymi stronami, grzecznie proszę o realizację zasad, gdy ktoś tego nie zrobił, a nie temat do piachu. A im szybciej nakieruję bez ozdobników, tym szybciej sprawy są załatwiane.

 

- Dlaczego "w kółko się powtarzam, w kółko kieruję do zasad, w kółko podstawiam linki do ogłoszeń i innych" nie występuje wszędzie: nie będę łazić po całym forum i w działach, w których nie udzielam pomocy, pisać bezużyteczne posty o treści "czytaj zasady", bo to nie prowadzi do niczego z mojej strony, skoro dział ma widoczne przyklejone zasady, a ja i tak nie pociągnę dalej tematu (zagadnienia spoza mojej edukacji), a i patrz na "kruczki w zasadach". Spamer, ot co. Już nie wspominając o czasie przeznaczonym na takie bezproduktywne posty przy zestawieniu z moimi aktualnymi obowiązkami, które staram się realizować najlepiej jak umiem i muszę nań się skoncentrować.

Tak samo nie będzie robił tego moderator, który nie prowadzi działu bezpośrednio, gdyż priorytetowo zajmuje się tym do czego w pierwszej kolejności został wybrany. Ty potrzebujesz najwyraźniej automatycznego bota, który będzie analizował post i automatycznie odpowiadał "brak wymaganych materiałów, proszę uzupełnić", a zadowolony pomocnik bierze się wtedy do danych. Ale bot nie ma inteligencji.

 

- Nie toleruję modelu forum jako "koszarów wojskowych" i ćwiczenia użytkowników, za nie do przyjęcia uznaję ton wypraszający z forum czy stosowanie systemu kar / ograniczeń, dlatego że ktoś nie przeczytał / nie wdrożył zasad, uporczywe kasowanie niezgodnych z zasadami postów mija się z celem (duże prawdopodobieństwo duplikatu z tym samym błędem plus śmietnisko w bazie danych do optymalizacji), bicz to niezbyt skuteczna metoda perswazji (zamiast danych = jatka i wycieczki osobiste). Zaś koncepcja moderatora, który jedzie ostro w lewo i prawo, jest u mnie zdyskwalifikowana.

 

W kontekście wszystkiego co napisane powyżej nie wiem do czego zmierzasz z "nie obchodzi" i jaką sprytną solucję posiadasz. Jak Ty chcesz zmienić fakty, że użytkownicy nie czytają zasad?

 

 

 

PS. Dla jasności ten temat był pierwotnie w Windows, ale wytyczony dlań kierunek dyskusji spowodował, że go przeniosłam do Hardware.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Tu troche pojechalas

Od zarządzania poszczególnymi działami są osoby mające specjalizację, bo sprzątaczka, która nic nie umie tylko krzyczy i zamiata, to ciekawe jak ma podejmować interakcję z tematem, gdy nie wie o co chodzi

czy ja sugeruje "zatrudnianie" debili?

 

Jeszcze tylko to skomentuje

Moderatorem działu Hardware jest aktualnie ustawiona umownie grupa "Moderatorzy". Co to konkretnie oznacza: stan awaryjny czyli brak asygnacji imiennej (specjalizowani moderatorzy byli tylko na początku, ale zniknęli bez słowa na rok zostawiając mnie na lodzie z działem, który stworzyłam specjalnie pod nich, bo ja nie prowadzę tematyki Hardware), tak więc by podstawowe reakcje, takie jak zamknięcie palącego się wątku czy usunięcie wadliwego / zdublowanego posta, były wdrożone, są przyznani wszyscy hurtem, bo to daje większe prawdopodobieństwo określonej reakcji w grupie która ma całkiem inne obowiązki.

 

jak widac grupa nie dziala na poszczegulne dzialy, a przynajmniej nie ma kierunku dzialania. To ja Ci podpowiem co powiedz grupie. Wystarczy napisac info pod postem, ze bez wymaganych logow i informacji, ODPOWIEDZI PRZED UZUPELNIENIEM DANYCH NIE BEDA DOPUSZCZANE, a jesli ktos ich udzieli to zostanie upomniany. Syf masz w dziale hardwar i tyle.

Pouciekali CI moderatorzy? Ciekawe dlaczego. Moze tez mieli dosc balaganu i odpowiedzi ciagnacych sie dniami bez sensu, a na koncu jakis "ZONK" z bebechami.

Widze jednego moderatora na innym forum, zyje i udziela porad.

 

są przyznani wszyscy hurtem, bo to daje większe prawdopodobieństwo określonej reakcji w grupie która ma całkiem inne obowiązki.

to daje tyle co dotychczas czyli NIC.

 

Nie namawiam na zadne kary. Sama przed uzupelnieniem danych nie udzielasz konkretnych odpowiedzi.

Ten Temat jast wlasnie typowy jako przyklad.

 

Nie podobam sie jako pomagajacy, prosze o konkretna odpowiedz. Juz jeden wolajacy na puszczy tu byl. Pewnie dalej zyje i ma sie dobrze.

 

Odnośnik do komentarza

Dobra zasilacz jest z marki pali się panie lepiej niż opary benzyny nad ogniskiem..zalecam wymianę na jakiegoś Areocoola 450W np ten http://www.aerocool....nuvp/167-vp-450 (znajdziesz w sklepach w przystępnej cenie).

Dodatkowo pytanie czy testowałeś pamięci memtestem?? Jeśli nie to proszę wykonać http://www.fixitpc.p...moca-memtest86/

Wypalasz ISO,odpalasz z płytki i niech jedzie z 6 godzin lub do pierwszego błędu. Jeśli będzie czysto możesz wyłączyć.

Odnośnik do komentarza

Ja tylko skomentuję to:

 

Wystarczy napisac info pod postem, ze bez wymaganych logow i informacji, ODPOWIEDZI PRZED UZUPELNIENIEM DANYCH NIE BEDA DOPUSZCZANE, a jesli ktos ich udzieli to zostanie upomniany. Syf masz w dziale hardwar i tyle.

 

Nie, ten system "karny" nie zostanie tu wprowadzony, nie będzie działać tak sprytnie jak sądzisz, wystarczy obejrzeć "skuteczność" tego w innym dziale, gdzie dopiski moderatora nie miały pożądanych konsekwencji i metoda została zarzucona. Niestety czasem należy nakierować osobiście na temat.

Swoją drogą widzę tu pewną ironię sytuacyjną, bo wg tego rozwiązania powinnam sama sobie wstawić ostrzeżenie, gdyż udzielam odpowiedzi przed uzupełnieniem danych, prosząc o uzupełnienie danych.

 

 

czy ja sugeruje "zatrudnianie" debili?

 

Nie, ale twierdzisz, że określona osoba (w tym przypadku ja), zajmuje się tylko określonymi działami (co jak mówię jest kwestią specjalizacji).

 

 

Widze jednego moderatora na innym forum, zyje i udziela porad.

 

Osoby uprzednio kierujące Hardware nie są czynne poza, gdyż okoliczności to wykluczają.

 

 

Nie chcę tu spamować w temacie technicznym: dalsza ewentualna dyskusja już proszę na PW.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Nie przeglądałem tego pliku. Natomiast proponuję wykonać taki test z wykorzystaniem HWInfo:

1. Uruchamiasz HWInfo i wybierasz sensors only.

2. Na dole masz Logging start - Klik i wpisujesz nazwę pliku z domyślnym rozszerzeniem .csv - oczywiście wskazując lokalizację.

3. Wybierasz Minimize all.

4. Odpalasz grę i czekasz aż się komp zawiesi.

5. Nie robisz twardego resetu tylko czekasz cierpliwie np 15 min. Jeżeli w tym czasie system nie ruszy wówczas reset.

6. Po restarcie sprawdzasz czy plik *.csv jest różny od 0 Bajtów i jeżeli tak to hostujesz go i podajesz link.

7. Czekasz na ocenę.

 

Jeżeli komp się nie zawiesi w czasie typowym dla dotychczasowych przypadków - przełączasz się na Sensors (Alt + Tab) i pokazujesz obrazek.

Istotne są temperatury i napięcia.

 

Jeżeli coś jest nie jasne - pytaj przed wykonaniem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...