Skocz do zawartości

Ekstrakcja plików systemowych z DVD


Rekomendowane odpowiedzi

Copyright @picasso fixitpc.pl Powielanie tej pracy zabronione.

orb_medium.pngRęczna podmiana plików Vista / Windows 7


Założenia: wdrożono mechanizm SFC i nie podołał on wszystkim naprawom (na podstawie CBS.LOG jest wiadome które pliki są problemem) lub istnieją szczególne okoliczności sugerujące / wymuszające ręczną wymianę pliku, nie posiadamy gotowego pliku do wymiany, w rękach jest pełna DVD instalacyjna systemu (ale nie brandowane Recovery dołączane do rozwiązań laptopowych posiadające inny mechanizm obrazów). 

Wyciągnięcie plików z oryginalnego DVD

 

Pliki windows 7 i Vista na oryginalnym DVD są zapakowane w zupełnie inny sposób niż w przypadku starszych systemów. Nie ma tu zwykłego zcabowania, lecz technika obrazów. Pliki systemu operacyjnego są oprawione w zbiorczym obrazie INSTALL.WIM zlokalizowanym na płycie DVD w katalogu sources. Jeśli nie masz na płycie takiego pliku, posiadasz inny typ DVD wykluczający przeprowadzenie omawianych tu operacji.

cd.gifF:
----> folder_mini.gifsources
--------> file.gifinstall.wim

wiminstall.gif

Obraz WIM w istocie składa się z kilku podobrazów korelujących do różnych edycji systemu. W moim obrazie WIM płyty DVD instalacyjnej Vista Ultimate jest 7 obrazów składowych. W instrukcjach poniżej zostaną podane metody orientacyjne umożliwiające wybranie właściwego obrazu składowego. Otwieranie WIM w celu wyciągnięcia z niego plików można wykonać na dwa sposoby:METODA 1

Sposób szybki i bardzo łatwy. Nie wymaga pobierania przepotężnego WAIK, instalowania sterownika, ani montowania obrazu. Mając na uwadzę podmianę jednego lub kilku szczególnych plików jest bez sensu pobierać paczki wagi 1GB. Wystarczy skorzystać z 7-zip lub PeaZip. Te archiwizery potrafią otworzyć WIM bezpośrednio i wyciągnąć z niego od razu pliki. Nie jest to prawdziwe montowanie obrazu oczywiście (i nie ma możliwości edycji WIM), a otworzony WIM wygląda całkiem inaczej niż po normalnym podmontowaniu. Pokazuje multikatalogi stosownie ponumerowane, które odpowiadają kolejnym "pod-obrazom" wewnątrz odgórnego WIM:
 

7z1.png

 

Wytypowanie odpowiedniego katalogu pasującego do naszej edycji może się odbyć przez proste otworzenie pliku 1.xml (przez 7-zip skopiować go na dysk), który zawiera spis.
 

7z2.png

 

Numer zgodny z naszą edycją = ten katalog należy odwiedzić i z niego wyciągnąć pliki poprzez opcję Kopiuj.
 

7z3.png

 

 

METODA 2

Sposób oficjalny polegający na prawidłowym pełnym podmontowaniu obrazu WIM. Metoda ta ma szerokie możliwości, ponieważ udostępnia także edycję obrazu WIM. Z powodu ukierunkowania mojego tematu na awarie wątek ten nie jest tu omówiony. Niestety ten sposób jest związany z mocarnym pobieraniem. Niezbędnym jest pobranie całego WAIK, które posiada wymagane do operacji komponenty: sterownik WIMFLTR + ImageX (mastering obrazów WIM). Istnieje też wydanie WAIK dla Windows 7 (można stosować do masterowania obrazów Vista ale tylko w wersji SP1), które prócz ImageX zawiera nowy program masteringowy DISM (oba programy nie do końca są "wymienne" choć potrafią zrealizować wspólne zadania). Linki do wszystkich edycji WAIK są zebrane tutaj:

Windows Automated Installation Kit (WAIK)
GImageX (pobieranie opcjonalne)Instalacja WAIK i sterownika

1. WAIK jest w postaci potężnego obrazu, w zależności od edycji WAIK jest to format ISO lub IMG. By móc zainstalować WAIK, należy dostać się do zawartości obrazu. Można to uczynić wg dwóch metod nie wymagających nagrywania obrazu na prawdziwą płytę: podmontować obraz za pomocą narzędzi obrazów np. MagicDisc / Alcohol etc, lub wypakować zawartość obrazu na dysk twardy np. za pomocą Universal Extractor (obsługuje te typy obrazów). Po dostaniu się do zawartości obrazu należy wywołać tradycyjny instalator. WAIK zostanie zainstalowane w katalogu C:\Program Files\Windows AIK.

2. Kolejny krok to ręczna instalacja sterownika odpowiedzialnego za możliwość przeglądania i edycji pliku WIM. Przejdź do katalogu C:\Program Files\Windows AIK\Tools, następnie do podkatalogu zgodnego z bitami x86 (32-bit) lub *64 (64-bit). Tam jest zlokalizowany plik instalacyjny sterownika wimfltr.inf. Z prawokliku na ten plik należy wybrać opcję Zainstaluj.

wimfltr.gifPodmontowanie pliku install.wim do wybranego folderu

1. Włóż DVD instalacyjną systemu do napędu (w przykładzie F:\).

wimrom.gif

2. Utwórz nowy folder, który będzie służył jako miejsce podmontowania pliku install.wim (w przykładzie E:\WIM). Folder ten musi posiadać stosowne uprawnienia (przejęcie na własność + Pełna kontrola dla naszego konta).

wimfolder.gif

3. Czas na podmontowanie pliku WIM przy udziale narzędzia ImageX (lub DISM). Są to narzędzia konsolowe, a więc niewdzięczne dla przeciętnego użytkownika okienkowego. Metody dwie:


1. CMD

 

Jeśli używamy ImageX

 

1. Start > Wszystkie programy > Microsoft Windows AIK > z prawokliku na Windows PE Tools Command Prompt wybierz opcję Uruchom jako Administrator:

waikcmd.gif

Tak wywołana linia poleceń sama dostosowuje ścieżki do narzędzi składowych, w tym ImageX:


Updating path to include peimg, cdimage, imagex

C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\
C:\Program Files\Windows AIK\Tools\PETools\..\x86

C:\Windows\system32>2. Polecenie sprawdzające sub-obrazy WIM, w celu zweryfikowania który numer należy do naszej edycji:

imagex /info "Lokalizacja pliku WIM"


C:\Windows\system32>imagex /info F:\sources\install.wimZostanie pokazana zawartość pliku XML z opisem pliku WIM oraz indeksem obrazów. Należy przyglądnąć się na numery figurujące w IMAGE INDEX. W przykładzie pod uwagę numer 4 zgodny z Vista Ultimate:
 
<img index="4">
<name>Windows Vista ULTIMATE</name>
<description>Windows Vista ULTIMATE</description>
<flags>ULTIMATE</flags>
<windows>
....

3. Polecenie podmontowania pliku WIM:

imagex /mount "Lokalizacja pliku WIM" Numer "Katalog docelowy montowania"

W przykładzie montujemy plik F:\Sources\install.wim, wskazując w nim pod-obraz numer 4 zgodny z Vista Ultimate, do katalogu E:\WIM:


C:\Windows\system32>imagex /mount F:\Sources\install.wim 4 E:\WIMJeśli plik WIM miałby być montowany w trybie pełnego zapisu (pod modyfikację płyty Vista systemu), to plik install.wim musiałby być przekopiowany z read-only DVD na dysk twardy, oraz zamiast /mount należy wykorzystać /mountrw:


C:\Windows\system32>imagex /mountrw D:\Obrazy\install.wim 4 E:\WIMUzyskamy komunikat o pomyślnym podmontowaniu:


ImageX Tool for Windows
Copyright © Microsoft Corp. All rights reserved.


Mounting: [F:\sources\install.wim, 4] ->
[E:\WIM]

Successfully mounted image.4. Obraz jest podmontowany i widoczny po bezpośrednim otworzeniu folderu wskazanego jako miejsce podmontowania (w przykładzie E:\WIM).

5. Po ukończeniu operacji z obrazem i wyciągnięciu z niego plików należy obraz odmontować:

imagex /unmount "Katalog docelowy montowania"


C:\Windows\system32>imagex /unmount E:\WIMJeśli obraz był montowany w trybie edycji i dokonano w nim zmian, należy dodać przełącznik /commit uwzględniający zapis owych zmian:


C:\Windows\system32>imagex /unmount /commit E:\WIMOtrzymamy komunikat o pomyślnym odmontowaniu obrazu:


ImageX Tool for Windows
Copyright © Microsoft Corp. All rights reserved.


Unmounting: [E:\WIM]...

Successfully unmounted image.
 

Jeśli używamy DISM

 

 

Polecenia są zupełnie inne i więcej do wklepywania:

1. Sprawdzenie indexu obrazów:

dism /Get-WimInfo /WimFile:"Lokalizacja pliku WIM"


C:\Windows\system32>dism /Get-WimInfo /WimFile:F:\sources\install.wim2. Podmontowanie WIM do wybranego katalogu:

dism /Mount-Wim /WimFile:"Lokalizacja pliku WIM" /index:Numer /MountDir:"Katalog docelowy montowania"


C:\Windows\system32>dism /Mount-Wim /WimFile:F:\sources\install.wim /index:4 /MountDir:E:\WIM /ReadOnlyParametr /ReadOnly montuje WIM w trybie tylko do odczytu. Brak tego parametru umożliwia montowanie WIM również w celach edycyjnych.

3. Odmontowanie pliku WIM:

dism /Unmount-Wim /MountDir:"Katalog docelowy montowania"


C:\Windows\system32>dism /Unmount-Wim /MountDir:E:\WIMTu dodawane są do wyboru parametry: /discard (pominięcie zmian) lub /commit (zapis zmian wykonanych w WIM).
2. GUI
Alternatywą na linię poleceń jest skorzystanie z nakładki graficznej na ImageX czyli GImageX. Jest także prosta nakładka okienkowa na komponent DISM: Je Jin's DISM Tool.

1. Przejdź do karty INFO i wskaż plik INSTALL.WIM. Pobierz index obrazów poprzez opcję Get info. W spisie zweryfikuj, który numer należy do edycji posiadanego Windows.

gimagex1.gif

2. Przejdź do karty MOUNT i ustaw:

gimagex2.gif
  • W polu "Mount point" wskaż ścieżkę folderu do którego ma być podmontowany WIM (w przykładzie E:\WIM)
  • W polu "Source" wskaż ścieżkę do obrazu install.wim (w przykładzie F:\Sources\install.wim)
  • W "Image" wpisz numer pod-obrazu zgodny z posiadaną edycją (w przykładzie 4, zgodne z Vista Ultimate)
  • Komentarz: jeśli plik WIM miałby być poddawany edycji, należałoby zaznaczyć także pola "Read and Write" i "Commit Changes"
  • Kliknij przycisk "Mount". Narzędzie zawiadomi o pomyślnym podmontowaniu:

gimagex3.gif

 

3. Obraz jest podmontowany i widoczny po otworzeniu folderu wskazanego jako miejsce podmontowania (w przykładzie E:\WIM).

4. Po ukończeniu operacji z obrazem i wyciągnięciu z niego plików należy obraz odmontować. W karcie MOUNT wywołaj opcję Unmount:

gimagex4.gif

Otrzymasz komunikat o pomyślnym odmontowaniu:

gimagex5.gifWyciągnięcie określonych plików z podmontowanego obrazu

Wystarczy jedynie otworzyć folder, który wybraliśmy jako punkt montowania WIM. Wszystkie pliki obrazu są widoczne w tradycyjny sposób i dostępne do kopiowania już zwyczajnymi metodami spod Windows Explorer / linii poleceń / zewnętrznych Menedżerów plików. Po ukończeniu operacji obraz odmontowujemy (instrukcje podane wyżej).

 

wimmounted.png

 

Wymiana plików Windows

Wyciągnęliśmy pliki. Podmiana bezpośrednia plików wymaga dodatkowych operacji:

1. Dostosowanie uprawnień: Do wglądu tutorial: Przyznawanie kontroli dla plików i folderów.

2. Dodatkowe kroki: To już jest zależne od typu pliku, który próbujemy podmieniać. Niektóre pliki Windows po przyznaniu uprawnień można podmienić z palca. Inne (te załadowane trwale w pamięci) dodatkowo należy uwolnić z procesów. To może wymagać: zabicia powłoki explorer.exe, startowania w trybie awaryjnym, użytkowania narzędzi typu LockHunter / Unlocker, a nawet zupełnie zewnętrzny dostęp przez płytę.

Obie te operacje są możliwe do wykonania także w trybie automatycznym przez miniaturowe darmowe narzędzie Windows Se7en File Replacer.

se7enreplacer.pngAneks - Artykuły MS:
Stop error when you try to download updates from Windows Update on a computer that is running Windows Vista: "0x80070246"

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...