Skocz do zawartości

Dodatkowe konto Administrator w Trybie awaryjnym


Mysza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

 

mam jednego użytkownika na komputerze domowym z uprawnieniami administratora - nazwa USER 2010 ,

 

natomiast gdy loguję się w trybie awaryjnym to mam do wyboru dwóch uzytkowników

mój USER 2010

oraz ADMINISTRATOR

 

1) czy to jest prawidłowe , czy tez jest to niepotrzebna pozostałość po tym , jak informatyk naprawiał system ?

 

2) jesli coś robię w trybie awaryjnym to czy powinnam logować sie na swoje konto uzytkownika USER 2010 , czy też na to konto ADMINISTRATOR ?

 

3) jakie znaczenie ma przypisywanie WŁAŚCICIELA w plikach ?

czy mogę dla wszystkich plików na dysku C i D przejąć własność przez USER 2010 ? ,

w większości mam jako właściciela grupę użytkowników ADMINISTRATORZY - czy to prawidłowo ?

do wybory pojawiają sie też inne grupy jesli chodzi o własność np. USŁUGI LOKALNE, USŁUGI SIECIOWE, UZYTKOWNICY, GOŚĆ , itd

 

czy sa jakieś zasady co do tego jaki rodzaj plików jakiego właściciela powinien mieć przypisanego, żeby wszystko działało ? np. pliki systemowe inaczej , własne katalogi inaczej ?

 

zastanawia mnie to, więc z góry dziękuje za rozjaśnienie mi tego tematu .

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

ad 1. Tak.

 

ad 2. Na swoje konto użytkownika.

 

ad 3.

czy mogę dla wszystkich plików na dysku C i D przejąć własność przez USER 2010 ?
Możesz, chociaż i tak w XP obiektów, co do których nie masz domyślnie uprawnień jest parę (przykładowo foldery System Volume Information zawierające dane Przywracania systemu).

 

w większości mam jako właściciela grupę użytkowników ADMINISTRATORZY - czy to prawidłowo ?
Tak. Utworzyłaś je i masz do nich pełne uprawnienia, a inni mogą tylko odczytywać i uruchamiać te pliki.

 

czy sa jakieś zasady co do tego jaki rodzaj plików jakiego właściciela powinien mieć przypisanego, żeby wszystko działało ? np. pliki systemowe inaczej , własne katalogi inaczej ?
Własne pliki tak jak napisałem wyżej, natomiast systemowe na ogół tak samo (użytkownicy - czytanie i uruchamianie, admini - pełny dostęp).
Odnośnik do komentarza

IMHO powinnaś założyć dodatkowe konto, zmienić jego typ na 'Konto z ograniczeniami' i na nim pracować. Dlaczego? i garść informacji jak sobie radzić z instalacją lub używaniem programów wymagających uprawnień administratora na takim koncie znajdziesz poniżej.

http://www.xp.net.pl/art/bezp_surf.html

 

Konto Administrator jest "wbudowane" w system i standardowo ukryte. Jeśli wymusiłaś podawanie hasła bądź wylogujesz się ze swojego konta to na planszy logowania klikając dwukrotnie CTRL+ALT+DELETE pojawi się okienko gdzie będziesz mogła podać nazwę konta i hasło, a w konsekwencji zalogować się na podane konto.

Odnośnik do komentarza

IMHO powinnaś założyć dodatkowe konto, zmienić jego typ na 'Konto z ograniczeniami' i na nim pracować. Dlaczego? i garść informacji jak sobie radzić z instalacją lub używaniem programów wymagających uprawnień administratora na takim koncie znajdziesz poniżej.

http://www.xp.net.pl/art/bezp_surf.html

 

Konto Administrator jest "wbudowane" w system i standardowo ukryte. Jeśli wymusiłaś podawanie hasła bądź wylogujesz się ze swojego konta to na planszy logowania klikając dwukrotnie CTRL+ALT+DELETE pojawi się okienko gdzie będziesz mogła podać nazwę konta i hasło, a w konsekwencji zalogować się na podane konto.

 

Artykuł ciekawy - myślę, że wykorzystam rady, choć raczej nie będę tworzyła dodatkowych kont.

Już miałam dodatkowych użytkowników z ograniczeniami, a ponieważ z komputera korzysta więcej osób, to denerwowało mnie ciągłe przełączanie uzytkowników, no i nadanie nastolatkom ograniczonych uprawnień też było męczące, bo jednak czasem ściągają jakieś gry, programy...

Zastanawiałam się też , czy więcej profili użytkowników nie obciąża dodatkowo pamięci i ostatecznie zdecydowałam o zatrzymaniu jednego uzytkownika z uprawnieniami administratora,

Może później zmienię zdanie , a na razie wykorzystam rady dotyczące bezpiecznych ustawień konta administratora.

 

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

ad 1. Tak.

 

ad 2. Na swoje konto użytkownika.

 

ad 3. Możesz, chociaż i tak w XP obiektów, co do których nie masz domyślnie uprawnień jest parę (przykładowo foldery System Volume Information zawierające dane Przywracania systemu).

 

Tak. Utworzyłaś je i masz do nich pełne uprawnienia, a inni mogą tylko odczytywać i uruchamiać te pliki.

 

Własne pliki tak jak napisałem wyżej, natomiast systemowe na ogół tak samo (użytkownicy - czytanie i uruchamianie, admini - pełny dostęp).

 

 

Zastanawia mnie coś jeszcze z tymi uprawnieniami Administratora.

 

Skoro prawidłowa jest sytuacja, gdy jako właściciel widnieje GRUPA - ADMINISTRATORZY , to rozumiem, że w skład owej grupy wchodzi zarówno to konto wbudowane-Administrator jak i moje konto uzytkownika- USER 2010 , oba mają uprawnienia administratora ,

 

ale przez ostatnie dni rozwiązywałam też problem z Office 2007 dla użytkowników domowych - w menu start w liście rozwijalnej programów po wejściu na Microsoft Office miałam tylko rozwinięcie - narzędzia Microsoft Office i dalej po rozwinięciu, że PUSTE.

Męczyłam się z odinstalowaniem Office, żeby zainstalowac na nowo , w rezultacie nie szło tego zrobić w opcji dodaj/usuń programy i wykorzystałam informacje z tego linku, męcząc się z ręcznym usunięciem ok. 90-ciu kluczy

http://support.microsoft.com/kb/928218/

 

pomogło na tyle, że instalacja Office 2007 wogóle się rozpoczęła, wpisywałam klucz rejestracyjny , po czym wyrzucało błąd 1321, że instalator nie może zmodyfikować pliku i mam sprawdzić czy istnieje lub czy mam to tego dostep ,

to było co najmniej kilkanaście komunikatów z katalogu C:Program Files\Common Files\ oraz Microsoft.NET

 

te katalogi po zalogowaniu miały jako uzytkownika konto wbudowane-Administrator i grupę-Administratorzy oraz jako właściciela grupę -Administratorzy,

teoretycznie moje konto uzytkownika USER-2010 miesci się w grupie Administratorzy , czyli powinnam mieć dostęp,

 

metodą prób i błędów zrobiłam na tych katalogach cos takiego:

we właściwościach - zabezpieczenia - uzytkownicy - dodałam wyszukując przez zaawansowane z lokalizacji mojego komputera uzytkownika PC- dałam pełna kontrole i zatwierdziłam ,

a potem mając już USER-2010 w wykazie uzytkowników przejełam własność dla Common Files i Microsoft NET przez USER-2010 od wcześniejszej grupy-Administratorzy,

 

dopiero po tym zabiegu miałam do plików dostęp i udało mi się ponownie zainstalować Office 2007 dla uzytkowników domowych prawidłowo,

 

dlatego nadal mam wątpliwości, czy mając ustawione uprawnienia dla całej grupy Administratorzy, automatycznie przechodzą one na każde nowe konto uzytkownika z uprawnieniami administratora

Odnośnik do komentarza

IMHO konta 'administrator' i 'z uprawnieniami administratora' mają takie same prawa w systemie. Podczas instalowania systemu można (zalecane), ale nie trzeba wymuszać hasła do konta 'administrator' zaś konta 'z uprawnieniami administratora' są domyślnym typem kont w systemie XP i domyślnie nie są chronione hasłem. Typ konta na 'standardowe' można zmienić poprzez aplet 'konta użytkowników' (przy czym nie chodzi o tem dostępny w Panelu Sterowania):

Start > Uruchom...

(wpisz) control userpasswords2

OK

http://www.microsoft.com/poland/windowsxp/pro/using/tworzenieKont.mspx

http://www.microsoft.com/poland/protect/computer/advanced/useraccount.mspx

 

Owe prawa nie należy utożsamiać z uprawnieniami np. dotyczącymi plików i folderów. Chociaż rozsądniej i ekonomiczniej jest przypisywać uprawnienia grupie, a nie konkretnemu użytkownikowi.

http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc780807(WS.10).aspx

 

mam wątpliwości, czy mając ustawione uprawnienia dla całej grupy Administratorzy, automatycznie przechodzą one na każde nowe konto uzytkownika z uprawnieniami administratora

Powinno być, że tak. :)

Odnośnik do komentarza

IMHO konta 'administrator' i 'z uprawnieniami administratora' mają takie same prawa w systemie.

Nie mam dostępu do XP (najwcześniej w piątek). Ale jeśli ktoś może to proszę o sprawdzenie takiego działania:

Jako użytkownik z uprawnieniami administratora proszę stworzyć inne konto użytkownika z uprawnianiami administratora i zalogować się.

Sam jestem ciekaw bo dotychczas (pewnie z przekonania) robiłem to tylko jako administrator.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...