Skocz do zawartości

gajowy

Użytkownicy
 • Postów

  644
 • Dołączył

 • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez gajowy

 1. Dziś na kilku komputerach (mniej więcej w tym samym czasie) zaobserwowałem błąd jak na poniższym zrzucie ekranu. Uniemożliwia to jakąkolwiek pracę. Okno komunikatu powraca po zamknięciu, a komputer spowalnia aż do całkowitego zawieszenia.

  bd_error.png.811094272392eb0adfe21600a13e62e0.png

  Systemy to Windows 7 i 8.1. Ciekawe, że na żadnym z nich nie było zainstalowanego BitDefendera ani Spybot – Search & Destroy 2. W związku z tym znalezione w sieci porady dotyczące tego problemu, a polegające na podmianie pliku SDAV.dll lub odinstalowaniu S&D okazały się nieprzydatne. Wspólnym mianownikiem okazał się zainstalowany na wszystkich maszynach program AV Arcabit. Po odinstalowaniu go komunikat o błędzie przestał się pojawiać. Nie pojawia się już także w folderze C:\Windows\temp plik BitDefender Threat Scanner.dmp

   

 2. W dniu 9.11.2018 o 02:08, browarnicy napisał:

  (...) mimo to nie reagują na siebie w żaden sposób. (...) Nie widzę powodów by miało nie działać.

  Obawiam się, że USB w radiu służy wyłącznie do podłączenia pamięci zewnętrznej np. pena, a nie do komunikacji z PC. Czytałeś to KLIK, może tam coś znajdziesz na ten temat (nie chciało mi się przebrnąć przez 50 stron)?

 3. Data jest OK (widać na pierwszy zrzucie). Przeglądarki mają swoje własne magazyny certyfikatów, stąd w FF jest dobrze, a w Chrome nie. Wejdź w Ustawienia > Zaawansowane > Zarządzaj certyfikatami i zobacz, co tam masz (np. org-CA Comodo Limited). Jeśli nie, to można je dodać ręcznie (importuj), ale nie jest to eleganckie rozwiązanie.

 4. Należy rozróżnić między gwarancją udzielaną przez producenta i rękojmią, która jest zobowiązaniem sprzedawcy. Rozumiem, że w tym konkretnym przypadku skorzystano z gwarancji producenta. W takiej sytuacji zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego:

  Cytat

  (Dz. U. z 2016 r. poz. 380) art. 581 §  1. „Jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej”.

  Proponuję zwrócić się o (bezpłatną) pomoc do powiatowego rzecznika konsumentów.

 5. Wprawdzie mój angielski jest bardziej mój niż angielski ?, ale jak rozumiem poniższe

  Cytat

  You can also use the programs to transfer the NMM files to Samsung Notes, which replaced the Memo app on newer Samsung phones.

  to w nowszych modelach telefonów Samsunga aplikacja Memo (pliki nmm) została zastąpiona przez Samsung Notes i w związku z tum należy przekonwertować pliki do właściwego formatu. Próbowałeś użyć Kies lub Smart Switch?

 6. Winrar ma jednak przyjemniejszy interfejs, mimo iż sam używam 7-zipa to laikom polecam własnie winrar, ale to już wg uznania. 

  Mam nadzieję, że polecasz ZAKUP ;)

  @mars44 naprawdę chcesz ryzykować używając w pracy nielegalnego oprogramowania, kiedy masz darmowy funkcjonalny zamiennik?

 7. Może warto by się zastanowić, czym tak naprawdę jest raportowane przez Task Managera użycie dysku. Tak na chłopski rozum, powinno to mieć związek z ilością przerzucanych (odczytywanych/zapisywanych) na dysku danych. A teraz spójrzcie na zrzuty poniżej:

  post-4746-0-87720000-1518627428_thumb.png post-4746-0-68480000-1518627441_thumb.png

   

  Przy blisko 90% użyciu dysku dwa najbardziej zasobożerne procesy zabierają zaledwie 0,9 MB/s, reszta procesów to w ogóle jakieś drobne. Na drugim obrazku z kolei widać proces zużywający 20 MB/s, co przekłada się na niecałe 10% użycia dysku. Domyślam się, że w użyciu dysku nie chodzi wcale o transfer danych, ale o czas pracy głowic np. przy indeksowaniu dużej liczby małych plików.

 8. Groszexxx jak zwykle niezawodny. Dzięki za szybką odpowiedź.

   

  Ad4 Okazało się, że to działa całkiem dobrze. Podczas tworzenia obrazu systemu pojawił się komunikat "Zostanie wykonana kopia zapasowa następujących dysków:" i wyświetlone zostały wszystkie 3 istniejące na dysku partycje. Natomiast przy przywracaniu obrazu na drugim komputerze zostałem ostrzeżony, że istniejące partycje zostaną usunięte i zastąpione układem partycji z obrazu. Czyli dokładnie tak, jak chciałem. Także zaoszczędziło mi to pracy z aktualizacja i konfiguracją kolejnych maszyn. Oczywiście po wszystkim konieczne było wpisanie prawidłowego klucza produktu i zmiana nazwy komputera, ale to już szczegół.

  1. Czy płyta "dysk naprawy systemu" jest uniwersalna - to znaczy, czy stworzona na jednym komputerze może być wykorzystana do przywrócenia systemu na innym (oczywiście pod warunkiem posiadania kopii tego drugiego)?

  Czym jest i jak działa partycja odzyskiwania systemu? Ukryta partycja o wielkości 750 - 900 MB nie może zawierać kopii systemu, więc zakładam, ze jest czymś w rodzaju konsoli odzyskiwania systemu z Windows 2000 lub XP. Jak się nią posługuje?

  Czy można (a jeżeli tak, to jak) wykonać kopię systemu przy pomocy wbudowanego narzędzia na oddzielnej partycji tego samego dysku fizycznego, na którym jest zainstalowany system? Wszystkie poradniki mówią o kopii na oddzielnym dysku lub w lokalizacji sieciowej. Oczywiście, że tak jest bezpieczniej, jednak w przypadku braku drugiego dysku chyba lepiej mieć kopię na drugiej partycji niż nie mieć jej wcale. A jeśli już nie obraz systemu, to przynajmniej kopie plików użytkownika.

  Czy obraz systemu (WindowsImageBackup) można wykorzystać do przeniesienia kompletnego systemu na inny (identyczny sprzętowo) komputer?

 9. Zrobiłem parę testów z uprawnieniami NTFS i jak dla mnie to działa w sposób spełniający wymagania.

  Na swoim komputerze we właściwościach dysku w zakładce zabezpieczenia nadaję pełną kontrolę dla bieżącego użytkownika (np. admina) i odczyt dla grupy wszyscy. Pozostałe uprawnienia usuwam (użytkownicy, administratorzy, system). Po podłączeniu dysku do innego komputera z uwagi na brak na nim konta dla którego uprawnienia są ustawione na pełna kontrola, operuje się na uprawnieniach grupy Wszyscy, czyli z uprawnieniami tylko do odczytu. Po powrocie dysku podpinam go do swojego komputera i na swoim koncie użytkownika mam znów pełne prawa do plików - mogę je usunąć i wgrać nowe.

   

  Jedna uwaga - działa to na systemach Windows. Na linuksie (w moim przypadku Mint 18) na podłączonym dysku dalej mam możliwość usuwania i tworzenia nowych plików na tak zabezpieczonym dysku.

 10. W diskpart na dysk z fokusem wpisujesz: attrib disk set readonly

  A to nie jest przypadkiem tak, że to polecenie działa tylko lokalnie (to znaczy wyłącznie na komputerze, na którym je wykonano)?

  Autorowi chodzi, jak rozumiem, o to, żeby dysk przenośny przekazać odbiorcy, który będzie go przeglądał na swoim komputerze bez możliwości zapisu. W tej sytuacji wydaje mi się, że najprostszym rozwiązaniem będzie ustawienie zabezpieczeń na poziomie systemu plików (wymaga NTFS).

 11. Przyczyną są pozostałości po infekcji. Dwukilk na ikonie dysku zamiast wywołać domyślną akcję - "otwórz" usiłuje uruchomić zainfekowany plik usunięty przez Defendera.

  Rozwiązanie doraźne: kliknj prawym przyciskiem myszy na dysku i z menu kontekstowego wybierz otwórz. Pliki mogą być ukryte lub przeniesione do ukrytego folderu, więc o ile to się uda, włącz wyświetlanie plików ukrytych i systemowych.

  Docelowo należy sprawdzić pendrive i komputery, do których był podłączany na obecność infekcji. Załóż wątek w dziale Pomoc doraźna umieszczając wymagane logi.

 12. Skąd pewność, że twardy reset wykonałeś poprawnie?

  Zwłaszcza, że po udanym twardym resecie/przywróceniu ustawień fabrycznych nie byłoby dostępu do Internetu bez wykonania konfiguracji routera, co bez wejścia na stronę konfiguracyjną jest raczej niewykonalne (tak, wiem - w niektórych przypadkach można to zrobić za pomocą telnetu lub ssh, jednak autor wątku chyba by o tym wspomniał).

 13. Jeśli masz 300 GB WAŻNYCH plików, których nie możesz utracić, to zakup zewnętrznego dysku jest jak najbardziej wskazany (wiadomo: ludzie dzielą się na tych, co robią i tych, co będą robić backupy ;) ). I to niezależnie od tego, czy akurat teraz uda ci się odświeżyć system bez utraty plików, czy nie.

  Może opisz też dokładniej na jakie problemy napotkałeś przy stosowaniu linkowanego poradnika.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...