Skocz do zawartości

Bonjour - mdnsNSP - czy trzeba usuwać


agusiamal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od miesiąca mam nowy laptop z Windows 7 SP1 64-bit. Zauważyłam na dysku katalog bonjour z plikami m.in. mdnsNSP.dll. Przy przeszukaniu w google wyszło mi, że to coś niepożądanego. Ale te informacje były sprzed paru lat i w razie czego wolę uwuwać pod waszą komendę. Ogólnie nie zauważyłam nic złego - centrum zabezpieczeń, aktualizacje, zapora działają. Jedyne co szwankuje, to drukowanie na drukarkach sieciowych - od wysłania do drukarki mija czasami kilka minut zanim wydrukuje, a na jednej to ostatnio w ogóle nie drukuje tylko zatrzymuje się na 2% (ale to lexmark - nie wymagajmy za dużo). Jest to dość uciążliwe, bo drukuję właściwie tylko na takich drukarkach.

Ale wracając do tematu - proszę o sprawdzenie logów i ewentulne podpowiedzi jak sie tego bonjour pozbyć i czy w ogóle jest to wskazane.

Pozdrawiam

Agnieszka

 

Extras.txt

checkup.txt

OTL.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Temat przenoszę do działu Windows.

 

 

Zauważyłam na dysku katalog bonjour z plikami m.in. mdnsNSP.dll. Przy przeszukaniu w google wyszło mi, że to coś niepożądanego.

 

To nie jest infekcja, tylko obiekt wprowadzony przez paczki Apple (QuickTime etc), względnie jako składowa komunikacyjna innych pakietów (np. Adobe Photoshop). Czasem występujący w kontekście problemów sieciowych. Obiekt jest wstawiony w łańcuch Winsock:

 

O10:64bit: - NameSpace_Catalog5\Catalog_Entries64\000000000010 [] - C:\Program Files\Bonjour\mdnsNSP.dll (Apple Inc.)

O10 - NameSpace_Catalog5\Catalog_Entries\000000000010 [] - C:\Program Files (x86)\Bonjour\mdnsNSP.dll (Apple Inc.)

 

Nie ma potrzeby tego usuwać, gdy nic się nie dzieje. Gdyby usuwanie miało być jednak przeprowadzone, to należy:

 

1. Ręcznie wypiąć Bonjour z Winsock wg metody rozpisanej przeze mnie tutaj: KLIK.

 

2. Via Autoruns w karcie Services + Scheduled Tasks wyłączyć obiekty Bonjour. Nie podaję do deaktywacji tą metodą wpisów w Winsock. Autoruns miał (nie jestem jednak pewna czy nadal ma) błąd procedury usuwania tego typu wejść. Tzn. usuwał wpis z Winsock ale nie uzgadniał liczebności wejść w wartościach Num_Catalog_Entries64 + Num_Catalog_Entries. Skutki uboczne tego to brak sieci i/lub błąd startowy "System Windows nie może połączyć się z Usługą powiadamiania o zdarzeniach systemowych".

 

 

Drobna uwaga poboczna, w Autoruns możesz usunąć też te wpisy:

 

Karta Internet Explorer

 

O2:64bit: - BHO: (Partner BHO Class) - {83FF80F4-8C74-4b80-B5BA-C8DDD434E5C4} - C:\ProgramData\Partner\Partner64.dll (Google Inc.)

O2 - BHO: (Partner BHO Class) - {83FF80F4-8C74-4b80-B5BA-C8DDD434E5C4} - C:\ProgramData\Partner\Partner.dll (Google Inc.)

 

Karta Logon

 

O4 - HKU\S-1-5-21-2403310642-1225698830-1158638626-1000..\Run: [FactoryTest] C:\Windows\Test.bat File not found

O4 - HKU\S-1-5-21-2403310642-1225698830-1158638626-1000..\Run: [Power2GoExpress] NA File not found

 

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Tak a propos Autoruns, to jest nowa wersja (z tego roku), wprowadzili parę usprawnień, być może skorygowali wyżej wymienioną wadę :)

 

Sprawdziłam tę wersję Autoruns (z dnia 23 maja 2012). Nic się nie zmieniło i aż mnie to zaczyna dziwić, bo ten bug jest już od bardzo dawna. Program nadal przeprowadza niepoprawne usuwanie z Winsock, ciacha wpis ale nie aktualizuje licznika wejść. Zrobiłam przykładowe usunięcie Bonjour, po restarcie Windows mielił przy logowaniu dłużej niż zwykle i miły błąd się głosił, a sieć padła:

 

winsockcorrupt.png

 

Należy się wystrzegać Autoruns w obszarze menedżerowania dostawców Winsock.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...