Skocz do zawartości

Dysk Seagte 1TB, znikające pliki


GregorGM

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Fotka z MHDD

 

img1296uw.th.jpg

 

Sterownik zainstalowałem jednak tylko ten Gigabyta, ten od intela nie wchodzi, wywala błąd że niby system nie spełnia minimalnych wymagań, ściągałem pod Win7 ze strony którą podałeś i z downloadu Gigabyta niby pod płytę, błąd ten sam. Zawsze po wgraniu systemu wrzucam raczej wszystkie sterowniki więc nie rozumiem dlaczego SATA się nie instaluje. Na stronie gigabyta polecają jakiś program do skanowania sterowników skanuje za free jednak żeby ściągnąć przy jego pomocy trzeba już bulić, Wrzucę fotkę z której wynika że braki są:

 

skanr.th.jpg

 

W poście#45 na 3 fotce mam powyłączane dwie pierwsze pozycje, czy tak powinno być?

System przeinstaluję bo już jakiś czas się do tego przymierzam, jednak musi jeszcze trochę wytrzymać, nie mam teraz na to czasu.

 

I prośba do Panów, bez urazy ale od prywatnych opinii na swój temat macie przecież priv. Nie róbcie z tego poważnego forum bajzlu jakich pełno w sieci.

Odnośnik do komentarza

@Wiesławie sterownik intela sie nie instaluje bo jest w trybie IDE. Jak będzie AHCI to powinno chwycić.(Samo przestawienie w BIOS-ie bez jego instalacji jak w moim linku wywali system.)

 

@Mgregor w konsoli (cmd) trzeba wpisac

iata_enu_10.8.0.1003.exe -a -p c:\aaa

Wtedy się rozpakuje do katalogu aaa na dysku C

 

Jak coś bedę jutro od rana :)) dobranoc

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

Podobna konfiguracja http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8034156#8034156 i jesli upieracie sie na przestawianie w tryb AHCI to kolega ma chyba Win7 i jesli wywali blad to, http://support.microsoft.com/kb/922976 tak jak w linku mozna sie za to zabrac. Nie wiem jednak .....mam po prostu inne zdanie. Probujemy pomoc i sory za smiecenie. Martwi mnie co innego. Dlaczego nie mozesz zainstalowas narzedzia systemowego Segate i dziwne nie pelne dane Crystal-a (to smierdzi uszczerbkiem na OS-e lub sterownikach wlasnie). Poza tym jak instalowales ten system. Nie bylo czasem z obrazu lub cos w tym stylu?

Odnośnik do komentarza

Segate i dziwne nie pelne dane Crystal-a (to smierdzi uszczerbkiem na OS-e lub sterownikach wlasnie).

 

To ciekawe co jest niepełne !!! Proponuje wygooglować grafiki z crystaldisk dla tych modeli i porównać (bo porównanie z samsungiem jest mocno chybione) jak i mieszanie do tego OS-u

Odnośnik do komentarza
To ciekawe co jest niepełne !!! Proponuje wygooglować grafiki z crystaldisk dla tych modeli i porównać (bo porównanie z samsungiem jest mocno chybione) jak i mieszanie do tego OS-u

jestem pod wrazeniem blyskotliwosci. Przeczytalem rowniez trzy inne Twoje wpisy na tym forum. Rozumiem, ze jak inny kolega wypunktowales nasza/moja niewiedze i teraz tylko kwestia czasu jak wyjasnisz co, jak i w jakiej kolejnosci zrobic/ustawic/naprawic. Czekamy zatem na nastepny post.

 

Pytanie do autora - jak ma sie znikanie danych z dysku i ogolna praca lub problemy?

 

@edit

Jeszcze jedno pytanie - czy masz taki wlasnie/ podobnie modyfikowany system http://forum.windowsmx.pl/win-r7-eee-win-r7-cd-edition-t8268.html czyli R-7 ala cos tam?

Odnośnik do komentarza

To może po kolei żebym nic nie popierdzielił za przeproszeniem, edycja rejestru

 

Zrobiłem screena gdzie widać jakie są wartości.

Pierwszy pokazuje wartość która muszę zmienić bo widać tam 3 a ma być 0

 

amdsata.th.jpg

 

W drugim przypadku wartość jest ok czyli 0

 

amdxsata.th.jpg

 

Czy dobrze myślę? Sorry za tak lamerskie stwierdzenia, ale wole się upewnić. Po edycji rejestru wykonuje czynności zgodnie z poradnikiem ze strony http://support.microsoft.com/kb/922976

Tam też jest jakaś edycja rejestru, lub programik a raczej fix. Więc wykonuje to co jest napisane robię restart włączam AHCI, SMART oraz SATA i powinno być ok.

 

Do autora: czy włączyłeś w BIOS kontroler SATA?

Nie nic nie przestawiam bez wyraźnego polecenia z waszej strony. Wszystko mam tak jak na screenach z postu #45

 

 

Dlaczego nie mozesz zainstalowas narzedzia systemowego Segate [...] Poza tym jak instalowales ten system. Nie bylo czasem z obrazu lub cos w tym stylu?

Zapomniałem. Wcześniej wspominałem że nie chce mi to narzędzie skanować tego dysku, mam je zainstalowane i poprawnie skanowało tylko jeden dysk, teraz po tym jak poprzepinałem dyski wszystko jest ok wykonuje już testy dla wszystkich dysków. Nie wykazuje żadnych błędów ale robiłem tylko szybkie skanowania. System jest instalowany normalnie z płyty i nie jest to żadna modyfikacja, zwykły czysty Windows 7 Home Premium.

Co do problemów minął kolejny dzień bez żadnych wydarzeń, nic nie zginęło komputer nie skanuje dysków przy uruchamianiu systemu. Ale skoro już tu jestem to korzystając z Waszej wiedzy optymalnie wszystko poustawiam. O ile wytrzymacie moje marudzenie.

Odnośnik do komentarza
Pierwszy pokazuje wartość która muszę zmienić bo widać tam 3 a ma być 0

.........

Czy dobrze myślę? Sorry za tak lamerskie stwierdzenia, ale wole się upewnić. Po edycji rejestru wykonuje czynności zgodnie z poradnikiem ze strony

 

Do obrazków powyżej:

W swoim poście #27 napisałem

 

W7 ma zintegrowany sterownik AHCI - nazwa to msahci (siedzi w kluczu poniżej).

Można go włączyć przy działającym systemie - zrobić restart - BIOS - zmiana trybu na AHCI i powinien działać.

Dotyczy zintegrowanego sterownika z systemem.

 

Konieczna jest znajomość nazwy sterownika i edycja rejestru - Start - 0.

W moim przypadku HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amd_sata - Start = 0 (również amd_xata).

A to dotyczy sterownika producenta sprzętu (chipsetu).

Podałem Ci przykład jak to wygląda na mojej platformie opartej na AMD - Ty masz Intela.

Obrazki pokazują sterownik do amd - to błąd. Niczego tam nie zmieniaj a raczej powinieneś ustawić wartość Start na 4 (wyłączony).

 

Wyeksporuj wartość klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci i pokaż.

Odnośnik do komentarza

Panowie. Dziś wykorzystałem do przestawienia w tryb AHCI sposób ze strony Microsoftu, zmieniłem na AHCI w biosie i system odpalił. Powiem tak odpala się nieco inaczej, nie ma pierwszej strony z obrazem od Gigabyte, potem jest też deko inaczej ale system wstaje normalnie.

Załączam filmik jeśli ktoś chciałby wiedzieć o czym mówię.

http://youtu.be/zVuVSs4MmNQ

 

Ręcznie coś nie szło z tą komendą, nazwa iata_enu_10.8.0.1003.exe -a -p c:\aaa nie jest rozpoznawalna jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy.

 

 

 

 

Pokaż obrazek z MU - Widok wg. połączeń i rozwiń gałąź kontrolera tak aby był widoczny ten dysk.

Pokaż obrazek z PPM na sterowniku - Właściwości - Sterownik.

 

Teraz są widoczne

mupo.th.jpg

 

Przyznam się że nie jestem pewien czy wszystko dobrze poprzestawiałem w BIOS-ie. Załączam screeny z zaznaczonymi opcjami które przestawiłem.

 

img1301y.th.jpg img1302ag.th.jpg

 

Wyeksporuj wartość klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci i pokaż.

 

Gdyby to było alej potrzebne to proszę bardzo

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci]
"Start"=dword:00000003
"Type"=dword:00000001
"ErrorControl"=dword:00000003
"ImagePath"=hex(2):5c,00,53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,52,00,6f,00,6f,00,\
 74,00,5c,00,73,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,33,00,32,00,5c,00,64,00,72,\
 00,69,00,76,00,65,00,72,00,73,00,5c,00,6d,00,73,00,61,00,68,00,63,00,69,00,\
 2e,00,73,00,79,00,73,00,00,00
"Group"="SCSI Miniport"
"DriverPackageId"="mshdc.inf_amd64_neutral_a69a58a4286f0b22"

Odnośnik do komentarza

1. Popraw w BIOS (tam gdzie SMART) Full Screen LOGO na Disabled (wyłączasz logo Gigabyte`a). Reszta wg. mnie dobrze ale jak pisałem nie znam tych BIOSów.

2. Zapisz ustawienia + Restart i w trakcie POST (pierwsza strona startu) pod koniec strony wciśnij Pause/Break. Zatrzymasz ekran i zrób foto chodzi o to czy BIOS poprawnie rozpoznaje SATA. Aby start wznowić wciskasz Enter.

3. W MU - Intel SATA AHCI Controller -> PPM -> Właściwości -> Szczegóły sterownika - pokaż obrazek (sterowniki dysków zbędne bo zawsze są od MS).

4. Jeżeli wyeksportowany klucz z msahci jest po poprawkach rejestru - to nadal jest w trybie ręcznym (Start = 3). Możliwe, że edytowałeś nie ten klucz (np. ControlSet001).

5. Ale niech tak zostanie. Podaj dane do p. 3.

Odnośnik do komentarza

img1309j.th.jpg

Chyba o to chodzi, jest to pierwsza plansza przy starcie komputera.

 

Zrzut z MU

75550767.th.jpg

 

Po zainstalowaniu sterowników intela pojawił mi się w trayu programik Intela

nextu.th.jpg

programintela.th.jpg

 

4. Jeżeli wyeksportowany klucz z msahci jest po poprawkach rejestru - to nadal jest w trybie ręcznym (Start = 3). Możliwe, że edytowałeś nie ten klucz (np. ControlSet001).

Nie edytowałem ręcznie rejestru ale skorzystałem z Fixa od MS do którego linka podał bodajże MarekB

Odnośnik do komentarza

Poobserwuj ten dysk 1TB przez pewien czas. Jeżeli nadal będzie wszystko OK to proponuję się zastosować do propozycji MarkaB.

Przewalić dane i istotne pliki na ten dysk.

Wykonać pełny format dysku 250 GB i postawić na nim system od zera przy obecnych ustawieniach BIOS.

Chodzi o to, że głównie pewnie miałeś problem z niewłaściwą konfiguracją kontrolerów a być może i kabli połączeniowych i mogą się pojawić inne kwiatki o których jeszcze nie wiesz bo nie odpalałeś jakiegoś softu.

Pomyśl o regularnym defragmentowaniu i oczyszczaniu dysku oraz tworzeniu kopii obrazu systemu na innym dysku.

Odnośnik do komentarza
Dlatego warto robić kopie obrazu systemu, partycji, dysku itp.

Posiadacze blaszaków są w komfortowej sytuacji.

Ja mam zawsze ostatnie trzy kopie systemu na innym dysku + dodatkowa ostatnia na jeszcze innym.

Odtworzenie wszystkiego to kilkanaście minut. Traci się zmiany od ostatniej kopii.

 

Abstrahując od samego tematu dysku. Nie mam na komputerze danych nie do odzyskania, a robienie kopii systemu który chodzi już nie najlepiej w tym przypadku chyba też nie jest rozwiązaniem. Co mi po przywróceniu systemu który ma te same błędy i problemy. Co innego gdy system jest super zdrowy i bez błędów. Mój system ma już ponad 2 lata i coś na pewno jest do poprawienia, więc format zrobi swoje.

 

To możesz teraz spokojnie zainstalować sterownik Intela standardową drogą. Nie powinien się już wykrzaczyć o brak sprzętu. Ba nawet jest to zalecane.

Już wczoraj go wgrałem, pisałem nieco wyżej że po wgraniu sterownika intela pojawił mi się program w trayu, zresztą są nawet screeny :)

 

No cóż wypada teraz podziękować za pomoc, puki co dysk działa ale będę się jemu przyglądał, w razie czego odświeżę temat. Jeszcze raz dziękuję a jakby ktoś z Panów przypadkiem przejeżdżał przez Morąg to zapraszam na kufelek :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...