Skocz do zawartości

Dysk Seagte 1TB, znikające pliki


GregorGM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mój problem z dyskiem zaczął się jakiś czas temu podczas innego problemu z komputerem. Problem został rozwiązany poprzez to forum, jednak powstałe anomalie z dyskiem pozostały. Zaczęło się od użycia wówczas przezemnie programu TuneUp Utilities. Po jego zadziałaniu przy prawie każdym włączeniu komputera skanowało mi jedną bądź kilka partycji z feralnego dysku. Dysk posiadał 4 równe partycje. Po jakimś czasie zauważyłem że z dysku znikają pliki i foldery, zawsze udaje mi się je odzyskać używając narzędzia do sprawdzania błędów. Jednak sytuacja trwa już tak długo że postanowiłem zasięgnąć rady specjalistów.

Zauważyłem, lub mi się wydaje że dane znikają w momencie startu dysku np. po kilku godzinach spoczynku. Gdy oglądam film całymi godzinami wszystko jest ok, jednak gdy komputer jest włączony następne kilka godzin i nie są używane żadne dane z dysku, to przy próbie wejścia na dysk często coś ginie. Wyczyściłem partycję na której najczęściej dochodziło do utraty danych i ją sformatowałem, jednak to nie pomogło. Teraz całkowicie wyczyściłem dysk zdjąłem partycje i sformatowałem cały. Jednak nie chcę na nowo przenosić wszystkich danych przed Waszą diagnozą.

 

Załączam obowiązkowe dane:

 

Foto po wpisaniu komendy EID w MHDD:

 

img1278sc.th.jpg

 

Wynik skanowania:

 

img1276r.th.jpg

 

Screen z zakładki standard w Victorii

snap3kh.th.jpg

 

 

Teraz sprawa S.M.A.R.T. Victoria pokazuje jakiś błąd na tym dysku i na jeszcze jednym. W sumie tylko na jednym najstarszym jest ok. Dodaje więc też screen z programu CrystalDiskInfo.

 

snap1rq.th.jpg

 

snap2uf.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wiesz co nie wiem czy po spacji jak naciśniesz nie ma drugiej części listy... :).

Generalnie martwią mnie atrybut 10 i 1 oraz 7 co by znaczyło że dysk ma poważne problemy mechaniczne lub coś nie tak z zasilaniem (zasilacz) Napisz pełen konfig sprzętowy kompa z uwzględnieniem marki i mocy zasilacza.

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

Definitywnie bym stawiał na problemy z mechaniką dysku.. Jeśli do tego giną pliki to bym szybko robił backup danych.

 

@Edyta chyba widzę problem. Atrybut 188 bardzo duży!

Atrybut 188 ( BC )

Command Timeout

Ilość przerwanych operacji z powodu nie odpowiadania dysku na komendy. Normalnie ten parametr powinien wynosić zero jeśli jest inaczej może to świadczyć o poważnych problemach z zasilaniem dysku (złączem zasilaczem ect.)

Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)

Wymień kable sygnałowe SATA oraz zmień wtyczkę od zasilania. Masz jakieś inne dyski jeszcze podpięte,??

 

Dobrze by było podmienić/sprawdzić zasilacz jednak!!

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

Kurcze dziś już nie zorganizuję ani zasilacza ani innegop komputera, jedynie mogę wymienić kabel SATA oraz przepiąć kabel zasilający. W komputerze pracują ciągle 3 dyski problem dotyczy jedynie tego o którym rozważamy, notabene najnowszym dysku w moim zestawie, na dodatek jest to tylko i wyłącznie magazyn danych.

W domu mam też dwa inne dyski segate nie używane przez komputer 500GB jako zewnętrzny i 1TB w odtwarzaczu multimedialnym

Odnośnik do komentarza

Trochę to trwało nie mam dużo miejsca w komputerze, a wtyczki SATA znajdują się za grafiką która zajmuje dwa sloty, uff ale udało się poprzepinać... a i to chyba całe raporty po spacji nic więcej mi nie pokazało.

 

Dysk systemowy 250GB

 

250gbp.th.jpg

 

Dysk o którym piszemy 1TB

 

1tbf.th.jpg

 

Oraz trzeci także magazyn najstarszy 120GB

 

120gbb.th.jpg

Odnośnik do komentarza

Powiem szczerze jestem w kropce. Systemowy jest OK. Ten trzeci wydaje się też ok. Napisze do MarkaB niech on spojrzy. BTW czy nie będzie problemem podanie screenów z Cristal Disk.??

 

Edyta.

Czy dysk magazyn i ten 1T wpięte są ten sam kontroler SATA?

A i czy oba to Seagete? Bo oba wykazują bardzo duży parametr Read Error Rate. Na systemowym jest 0.

Edit widzę na moim nowym Seagacie że tez tak rośnie ta wartość..coś mi się gdzieś obiło że to logarytmiczne jest..w wypadku seageta.

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

Cristal Disk Info? Jeśli tak to absolutnie nie bedzie problemów bo już wyżej wstawiałem. Natomiast nie mam dziś już żadnej płytki zeby wypalić jakies inne programy do diagnostyki... jeśli by trzeba było to jutro rano skoczę do sklepu.

 

Edyta.

Czy dysk magazyn i ten 1T wpięte są ten sam kontroler SATA?

A i czy oba to Seagete? Bo oba wykazują bardzo duży parametr Read Error Rate. Na systemowym jest 0.

 

Kurcze ciężko mi odpowiedzieć fachowo na to pytanie, bo po prostu się na tym za bardzo nie znam, nie korzystam z zadnych dodatkowych kontrolerów poza tym co mam na płycie. Mam tam 8 gniazd SATA. Z tego co się orjetuje to sa tam dwa kontrolery ale pewien nie jestem.

Podrzucam linka do specyfikacji płyty

http://www.gigabyte....ga-ex58-ud3r_10

 

A może wytłumacze łopatologicznie. Na zdjeciu poniżej masz pokazane 8 portów SATA gdzie 2 pierwsze sa białe. W biały górny mam wpięty dysk systemowy, do tej pory w drugi biały wpięty był dysk którego dotyczy mój wątek. Niestety na białych portach MHDD nie wykrywa dysków więc wpinałem je po kolei w kontroler ostatni po prawej na górze i wtedy robiłem zdjęcia z postu #11. Tak więc wszystkie zdjęcia robione były w jednym porcie SATA. Po każdym zdjęciu wyłączałem komputer przepinałem kolejny dysk i robiłem fotkę.

 

78572903.th.jpg

Odnośnik do komentarza

Dobra dajmy se spokój. Jedyne co mnie nie pokoi to ta 188 na tym 1T. To napewno nie jest normalne i może powodować ginięcie plików. Jak narazie wymień taśmę i zobaczymy.

 

Doczytałem na Seagetach Raw Error Read osiąga kosmiczne wartości i to jest normalne.

Zostaje jedynie ten 188 i te CRC Error co świadczy o złym styku na kabłu bądż zasilaniu. Zmień taśmę jak dalej będą cuda to przepnij w te czerwone.

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

Ok w takim razie skopiuje troche danych na niego i zobacze co się bedzie działo. W razie czego rzuce hasło na priv o odświerzeniu tematu, choć w sumie nic nie zrobiliśmy więc pewnie poprawy nie będzie. Dodał bym na koniec że kożystając z jakiegoś softu w tej chwili nie pamiętam jakiego wyskoczył mi błąd chyba związany z tabelą partycji, że jakaś wartośc jest za duża i to była duża cyfra (kilkanaście liczb) i że powinna być o 2 mniejsza... ale o co chodziło to naprawdę nie wiem, nie chciałem o tym wspominać bo to za przeproszeniem g...o nie informacja, ale może na coś Cie nakieruje.

Odnośnik do komentarza

Dysk ma problemy z komunikacją z kontrolerem..świadczy o tym ten 188 który oznacza że dysk nagle przestaje reagować na polecenia. Ten CRC to poprawione sprzętowo błędy przesyłu danych między kontrolerem SATA a dyskiem. Dlatego może się wszystko pierniczyć..mam nadzieję że trochę rozjaśniłem :)) Naciskam na wymianę taśmy,

Odnośnik do komentarza

Drobne pytanie bo na 1-szym obrazku EID pokazuje SMART - Disabled (w BIOS).

I co robiłeś w TuneUp?

 

Następne pytanie:

Taśme zmieniłem i przy okazji zmieniłem port od tego 1TB ale nie czerwony tylko niebieski :) , tam przynajmiej widzi go MHDD

Czytałeś dokładnie manuala do tej płyty - przeznaczenie portów SATA? (Ja nie czytałem).

 

Pokaż obrazek z MU - Widok wg. połączeń i rozwiń gałąź kontrolera tak aby był widoczny ten dysk.

Pokaż obrazek z PPM na sterowniku - Właściwości - Sterownik.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

W biosie sprawdziłem tylko czy wyłączony mam tryb AHCI nie zmieniałem tam nic. W TuneUp ... ech dokładnie już nie pamiętam jakąs diagnostyke systemu nic więcej, jak pisałem miałem problem z komputerem który po starcie pozerał około 60% ramu z 6GB, winowajca tamtej sytuacji okazał sie KIS. A TuneUp poszedł do kosza po kilku dniach bo od razu zauważyłem problemy z dyskiem.

Manuala ... nie czytałem, dyski śmigały miło ze dwa lata więc jakoś nie przyszło mi do głowy zagłębiać się w manual. Jeden z nich wpięty był cały czas w niebieski port, teraz ten 1TB też siedzi w niebieskim, nawet mi do głowy nie przyszło że coś nie tak robię. Jeśli chodzi o RAID to niestety nie korzystam z tego rozwiązania ponieważ nie mam odpowiednich dysków.

 

Mostek Południowy:

  1. 6 złącz SATA 3Gb/s (SATA2_0~SATA2_5), umożliwiających podłączenie do 6 urządzeń SATA 3Gb/s
  2. Obsługa SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5 i RAID 10

GIGABYTE SATA2 chip:

  1. 2 x SATA 3Gb/s connectors (GSATA2_0, GSATA2_1) supporting up to 2 SATA 3Gb/s devices
  2. Support for SATA RAID 0, RAID 1 and JBOD
  3. 1 x IDE connector supporting ATA-133/100/66/33 and up to 2 IDE devices

 

 

W MU nie bardzo wiem o co Ci chodzi, po przełączeniu widoku nie mam nigdzie tego dysku.

 

30286508.th.jpg

 

Przy widoku normalnym mam coś takiego.

 

mu2m.th.jpg

Odnośnik do komentarza

Nie chciało Ci się wykonać skanu powierzchni dysku, ani w MHDD ani w Victorii. Gdzieś te błędy jednak siedzą i scan by pokazał choć ich lokalizację. Również system plików pozostaje zagadką Ntfs?, Fat32, exFat32? Nie byłeś łaskaw napisać czy zniknięcia występują na wszystkich partycjach tego dysku.

Przyczynę kłopotów podał Piotreek w #6. Możesz wymontować dysk, kupić (pożyczyć) odpowiedni klucz Torx’a(Torx 6) i odkręcić płytkę elektroniki dysku(PCB). Ostrożnie odłącz od silnika i oczyść gumką myszką styki po wewnętrznej stronie płytki. Płytkę przedmuchaj sprężonym powietrzem.

http://obrazki.elektroda.net/75_1247121910.jpg

Odnośnik do komentarza

Nie podoba mi się to. Tu może być dodatkowy (główny) problem.

po przełączeniu widoku nie mam nigdzie tego dysku.

 

1. Szukaj na pierwszym obrazku wszystkich dysków z drugiego obrazka tak aby można było zobaczyć pod co są podłączone.

2. Pokaż obrazek z 1 strony BIOS.

3. W jakim trybie pracuje kontroler w BIOS i czy SATA jest włączone?

4. Pokaż również obrazek z zarządzania dyskami.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Nie chciało Ci się wykonać skanu powierzchni dysku, ani w MHDD ani w Victorii. Gdzieś te błędy jednak siedzą i scan by pokazał choć ich lokalizację. Również system plików pozostaje zagadką Ntfs?, Fat32, exFat32? Nie byłeś łaskaw napisać czy zniknięcia występują na wszystkich partycjach tego dysku.

Przyczynę kłopotów podał Piotreek w #6. Możesz wymontować dysk, kupić (pożyczyć) odpowiedni klucz Torx’a(Torx 6) i odkręcić płytkę elektroniki dysku(PCB). Ostrożnie odłącz od silnika i oczyść gumką myszką styki po wewnętrznej stronie płytki. Płytkę przedmuchaj sprężonym powietrzem.

http://obrazki.elekt..._1247121910.jpg

 

Nie chciało mi się wykonać skanu powierzchni?? A co niby jest podane w pierwszy poście bodajże na drugim zdjęciu?? Nie chce się czytać, a udziela się w temacie? Sorry jeśli uraziłem, nie poddaje w wątpliwość twojej wiedzy, jednak w Twojej wypowiedzi wieje ironią. Taki skan nie jest wymagany przy zakładaniu tematu dopiero gdy pomagający takowego zażąda, ja to zrobiłem mimo to. No chyba że to nie o taki skan chodzi. Druga sprawa Piotrek owszem stwierdził że możliwe jest uszkodzenie mechaniki, jednak nieco niżej napisałem że dysk jest na gwarancji, jak wykręcę elektronikę za pomocą nie pożyczonego torxa bo takowe mam na stanie w domku to ktoś w serwisie może poznać że ktoś dobierał się do dysku i nie uznają mi gwarancji. jedyne czego faktycznie nie podałem to system plików, otóż jest to NTFS, dziwne było by jechanie w obecnych czasach na Fat32 na dysku 1TB. Na koniec... dane najczęściej ginęły mi z partycji najczęściej używanych czyli u mnie to były partycje E,F,i G na partycji H praktycznie nie zdarzyło się żeby cos zginęło, tak samo sprawdzanie dysku przy starcie systemu, chyba nie zdażyło się to z partycją H.

 

Nie podoba mi się to. Tu może być dodatkowy (główny) problem.

1. Szukaj na pierwszym obrazku wszystkich dysków z drugiego obrazka tak aby można było zobaczyć pod co są podłączone.

2. Pokaż obrazek z 1 strony BIOS.

3. W jakim trybie pracuje kontroler w BIOS i czy SATA jest włączone?

4. Pokaż również obrazek z zarządzania dyskami.

 

Niestety rozwinąłem wszystkie gałęzie z takim widokiem i nie ma tam dysków, żadnego. Wklejam kilka stron z BIOSU, nawet na moje nie fachowe oko widzę że będzie lanie za te ustawienia i podłączenia :), ale jak wspominałem 2 lata wszystko chodziło bez zarzutu więc nie wnikałem. Pewnie oberwie mi się za podłączenie dysków w nie te porty SATA, no i mam chyba wyłączony SMART, no ale przyjmę ten kubeł wody na głowę, tylko nie ochrzaniajcie mnie to wynik niewiedzy, gdybym wiedział tyle co wy to bym tu nie pisał :)

 

img1286t.th.jpg

 

img1287y.th.jpg

 

img1288s.th.jpg

 

img1289ff.th.jpg

 

img1290vw.th.jpg

 

WIecie co ja się jeszcze zastanawiam czy to nie jest wina pamięci RAM. Miałem już taki przypadek że po uśpieniu systemu dysk się magicznie wyzerował( zniknęło wszystko). Przetestować RAM z wykorzystaniem np. Windows Memory DIagnostic nie zaszkodzi.

 

Kurcze na śmierć zapomniałem kupić płytki do programów, a ten Windows Memory DIagnostic musi wystartować z botowalnej CD. Jeśli będzie to konieczne i z głowy mi nie wyleci kupie te płytki. Choć jak wcześniej już pisałem dane giną z jednego dysku gdyby wina była po stronie ramu to na chłopski rozum problem dotyczył by wszystkich dysków.

 

Jeszcze na koniec jedna sprawa. Od wczoraj od przepięcia taśmy i portów SATA system startował kilka razy i ani razu nic nie zginęło i nie sprawdzało mi dysków przy starcie, nie chce się cieszyć przedwcześnie, ale może faktycznie była to wina taśmy... choć to za krótki okres żeby mieć pewność.

Odnośnik do komentarza

Diagnostyka pamięci Windows nie wymaga płytki ale stratuje po restarcie systemu.

Ostatni Twój akapit może być właśnie związany z niewłaściwym portem SATA (czerwony GSATA - nie wiem co to za wynalazek Gigabyte`a) ale wyraźnie w Manualu jest info o stosownej konfiguracji tych portów. Nie wnikałem w szczegóły.

 

Niestety nie znam wogóle BIOSów płyt pod Intela ale nie podobają mi się ustawienia - SATA Disabled.

Tu może być problem ze sterownikami, konfiguracją BIOS i Twoim ogólnym problemem.

 

Jednak proszę kogoś kto je zna o stosowną ocenę ustawień.

 

Podaj info o interfejsach wszystkich dysków podpiętych pod kompa.

 

BTW

 

Ja przynajmniej nie widzę powodu aby Cię strofować bo taki jest cel forum aby pomagać tym, którzy proszą.

Wyjątek to prośba o info, którego autor tematu nie podaje.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...