Skocz do zawartości

MHDD - tworzenie bootowalnego pendrive'a


Rekomendowane odpowiedzi

hdd_icon.png

All rights reserved.
Copyright © Dawid Suder, 2012


MHDD — tworzenie bootowalnego pendrive'a

Twórca programu MHDD, Dmitry Postrigan, udostępnił najnowszą wersję swojego narzędzia do diagnostyki dysków w formie obrazu ISO do nagrania na płycie i samowypakowującego się na dyskietkę archiwum SFX. Dostępna jest także wersja "just-an-archive", jednak jest ona pozbawiona wsparcia SCSI. Jednocześnie jest możliwe utworzenie bootowalnego pendrive'a z programem MHDD na bazie dysku systemowego MS-DOS.

Potrzebować będziemy poniższych programów:

Opcjonalnym oprogramowaniem jest MobaLiveCD, który pozwoli na sprawdzenie działania bootowalnego nośnika.

Pierwszym krokiem jest odzyskanie zawartości archiwum SFX. Metody są dwie. Pierwsza to oczywiście wypakowanie programu na dyskietkę. Wystarczy uruchomić archiwum...

create_floppy.png

...zatwierdzić zapis (wymaże wszystkie dane z dyskietki), klikając OK w okienku z ostrzeżeniem o formacie...

create_floppy_warn.png

...i poczekać na zakończenie kopiowania plików.

create_floppy_progress.png

W przypadku problemów z działaniem programu pomocne może być wcześniejsze sformatowanie dyskietki (można wykonać z Wiersza poleceń przy pomocy komendy format a: gdzie a to litera napędu dyskietek) oraz uruchomienie programu z uprawnieniami administratora. Drugi mankamentem jest brak możliwości wyboru napędu, obsługiwany jest tylko ten z literką A.

Pliki zapisane na dyskietce kopiujemy w bezpieczne miejsce. Będą nam one później potrzebne.

Klikamy teraz prawym przyciskiem myszy na ikonę stacji dyskietek, wybieramy z menu kontekstowego Właściwości i opcję Formatuj.... Zaznaczamy Utwórz dysk startowy systemu MS-DOS i zatwierdzamy operację. Akceptujemy wszystkie ostrzeżenia.

format_disk.png

Druga metoda pozyskania plików MHDD, do zastosowania w razie braku napędu FDD, to stworzenie emulowanej stacji dyskietek. Można to zrobić przy pomocy programu Win32 Virtual Floppy Drive. W tym celu uruchamiamy program vfdwin.exe, wybieramy zakładkę Driver i, w celu uruchomienia sterownika wirtualnego napędu, klikamy przycisk Start.

vfd_start.png

Następnie konieczne jest zamontowanie napędu. Przechodzimy do karty Drive0, klikamy przycisk Open/Create...

vfd_create.png

Poprzez kliknięcie przycisku Create tworzymy nowy napęd. Proszę zachować domyślne ustawienia. Następnie należy przypisać do napędu oznaczenie literowe, w tym celu naciskamy przycisk Change..., znajdujący się u góry karty Drive0. Należy koniecznie wybrać A: i zaznaczyć Persistent / Global.

vfd_drive_letter.png

Gotowe ustawienia napędu prezentują się następująco:

vfd_drive.png

Teraz możemy przystąpić do zapisu MHDD na wirtualnej dyskietce. Metoda działania jest analogiczna do tworzenia normalnego, fizycznego, nośnika i została opisana kilka akapitów wcześniej, dlatego nie ma potrzeby jej tutaj powtarzać.

Program Win32 Virtual Floppy Drive może nie działać prawidłowo na systemach 64-bitowych, zgłaszając błąd "Virtual Floppy Drive does not run on Windows 95/98/Me". W takich przypadkach proponuję skorzystanie z obrazu dyskietki MHDD (poniżej link MHDD.IMG), który można rozpakować przy użyciu programu Universal Extractor.

Pobierz

Dane z dyskietki kopiujemy w bezpieczne miejsce.

Klikamy teraz prawym przyciskiem myszy na ikonę stacji dyskietek, wybieramy z menu kontekstowego Właściwości i opcję Formatuj.... Zaznaczamy Utwórz dysk startowy systemu MS-DOS i zatwierdzamy operację. Akceptujemy wszystkie ostrzeżenia.

format_disk.png

Gdy dysponujemy już zawartością bootowalnej dyskietki MHDD oraz dyskiem startowym MS-DOS, możemy przystąpić do przygotowywania pendrive'a.

Pobieramy i uruchamiamy program HP USB Disk Storage Format Tool. Z rozwijanego menu Device wybieramy nośnik, ustawiamy File system (system plików) na FAT32, zaznaczamy Quick format oraz Create a DOS startup disk. Wskazujemy napęd dyskietek.

hp_usb_tool.png

Akceptujemy skasowanie zawartości pendrive'a:

hp_usb_tool_warn.png

Po zakończonej operacji ukaże się okienko z informacjami o świeżo sformatowanym nośniku.

hp_usb_tool_chkdsk.png

Teraz przystępujemy do przekopiowania zawartości dyskietki na pendrive'a. Powtarzających się plików nie kopiujemy, należy je pominąć.

Następnie należy przystąpić do edycji pliku AUTOEXEC.BAT, odpowiedzialnego za załadowanie programu po rozruchu okrojonej wersji systemu MS-DOS znajdującego się na dyskietce. Plik ma domyślnie nałożone atrybuty H+S, więc może być konieczne włączenie pokazywania ukrytych plików i folderów oraz wyłączenie ukrywania chronionych plików systemu operacyjnego. Można to wykonać z menu Eksploratora Windows Narzędzia —> Opcje folderów....

folder_options.png

Zatwierdzamy ostrzeżenie o zmianach:

folder_options_warn.png

Plik AUTOEXEC.BAT powinien być obecny w głównym katalogu pendrive'a.

main_folder.png

Otwieramy w.w. plik przy pomocy dowolnego edytora tekstu, na przykład Notatnika lub Notepad++, znajdź linie...

copy A:\mhdd\mhdd.zip . > nul
copy a:\pkunzip.exe . > nul


...i zamień literę napędu dyskietki A na C.

copy C:\mhdd\mhdd.zip . > nul
copy C:\pkunzip.exe . > nul


Następnie zapisz plik.

Kolejnym krokiem jest zdjęcie atrybutów H+S z pliku COMMAND.COM. Można to wykonać z wiersza poleceń poprzez komendę attrib -h -s G:\command.com (G to litera pendrive).

Pendrive z MHDD powinien już być gotowy. Działanie pendrive'a możemy sprawdzić na "żywym organizmie" lub przy pomocy programu MobaLiveCD. Uruchamiamy program, wybieramy Run the LiveUSB...

mobalivecd.png

...wybieramy odpowiedni napęd, podajemy miejsce, zatwierdzamy utworzenie dysku dla maszyny wirtualnej i podajemy jego lokalizację.

Powinno pojawić się okno maszyny wirtualnej, wyglądające mniej więcej tak:

mobalivecd_qemu.png

Z tego poziomu można swobodnie uruchomić MHDD, wszystkie operacje zostaną wykonane na wirtualnym nośniku. Tak wygląda skanowanie:

mobalivecd_mhdd_scan.png

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...