Skocz do zawartości

Brak bootowania z CD


Shreq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem zainstalować Windowsa XP od nowa i problem polega na tym, że po ustawieniu boot priority na CD, komputer szuka bootable CD, chwile pomieli, słychac, że płytka w napędzie 'pracuje' po czym nie pojawia się komunikat, 'aby uruchomić instalację windows wciśnij dowolny klawisz' czy coś w ten deseń, tylko następuje boot z HDD. Dodam jeszcze, że to nie jest wina płyty, na komputerze znajomego śmiga normalnie, poza tym wiele razy już z niej korzystałem oraz po odpaleniu windowsa dowolnie mogę ją przeglądać i odpalić instalację, co za tym idzie nie jest to też wina napędu. Próbowałem przywrócenia ustawień domyślnych BIOS'u lecz bez skutku. Nie wiem czemu tak się dzieje, więc proszę Was o pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Mowa oczywiście o PC, nie sądziłem, że ta informacja będzie tak ważna :P

Próbowałem z inną płytką, mianowicie Winda XP SP3.

Dodam jeszcze, że ok 2miesiące temu było wszystko ok, bo robiłem memtesty z boot CD i wszystko śmigało, nie wiem czy to istotna informacja.

Jak tylko znajdę płytkę z memtestem to jeszcze z nią spróbuję i napiszę rezultat.

Odnośnik do komentarza

Wymieniamy nie istotne informacje. Sorry bardzo istotne, ale gdzies zapodzial sie zdrowy rozsadek. Pytanie ;

-

Dodam jeszcze, że ok 2miesiące temu było wszystko ok, bo robiłem memtesty z boot CD i wszystko śmigało, nie wiem czy to istotna informacja.

i od tego czasu nic nie bylo przepinane, dopinane, nie bylo zmiany tasmy (rozumiem, ze dysk i naped jest PATA) i sa podpiete do dwoch kanalow oddzielnie. Moze dysk SATA, a naped PATA i tylko naped ma zworke na Master?

Fajny temat; mozna strescic tak; malujemy kolorowe motylki na szkle bo przyszla wiosna. Malujmy dalej ;) .

 

Mowa oczywiście o PC, nie sądziłem, że ta informacja będzie tak ważna :P
odpowiem rowniez beztrosko , dla nas zupelnie nie istotna :lol: .

 

@edit

-

Próbowałem przywrócenia ustawień domyślnych BIOS'u lecz bez skutku
jak to robiles i dla czego. Jaka to plyta glowna?

- czasem wystarcza z nosnika orginalnego utworzyc botowalna plyte DVD ponownie . Tu przyklad http://www.windows7.pl/forum/index.php?topic=1996.0 nie jest to oczywiscie odpowiedni do tematu, ale wynika z tego , ze jesli Bios masz ustawiony prawidlowo, dysk HDD nie ma problemow (moze ma?) , a tasmy i zworki nie ruszane od wiekow i tez w prawidlowych pozycjach to gdzies jest jednak problem.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

i od tego czasu nic nie bylo przepinane, dopinane, nie bylo zmiany tasmy (rozumiem, ze dysk i naped jest PATA) i sa podpiete do dwoch kanalow oddzielnie. Moze dysk SATA, a naped PATA i tylko naped ma zworke na Master?

 

HDD i napęd są Sata.

Tutaj pojawia się problem, gdyż niechcący podałem błędną informację, otóż napęd nie ma ani zworki, ani miejsca na nią, brakuje mu tego "gniazdka" - przepraszam za podanie, że jest ustawiony na master, nie miałem wtedy chwili na sprawdzenie, a byłem pewien, że tak jest.

HDD nie jest ustawiony na master, gdyż nie ma takiej możliwości, z tego co wyczytałem na nim, nie można go ustawić na master/slave, podpięcie zworki ogranicza jedynie prędkość transferu danych.

Co do zmiany sprzętu, miałem problemy z grafiką, która niestety zakończyła swój żywot i jest wstawiona tymczasowo "zastępcza" póki sobie nie sprawię nowej. W każdym razie dysk był odpinany, w celu podłączenia do innego komputera w celu zrzucenia ważnych danych. Co do samego napędu to nie mam pewności czy była odpinana czy nie gdyż później komputer trafił do znajomego w celu ustalenia co się stało z kartą graficzną.

 

@edit

- jak to robiles i dla czego. Jaka to plyta glowna?

- czasem wystarcza z nosnika orginalnego utworzyc botowalna plyte DVD ponownie . Tu przyklad http://www.windows7....hp?topic=1996.0 nie jest to oczywiscie odpowiedni do tematu, ale wynika z tego , ze jesli Bios masz ustawiony prawidlowo, dysk HDD nie ma problemow (moze ma?) , a tasmy i zworki nie ruszane od wiekow i tez w prawidlowych pozycjach to gdzies jest jednak problem.

 

Płyta główna to Asus P5K SE/EPU LGA775.

Początkowo przywróciłem ustawienia domyślne Biosu poprzez wejście do niego i wybór takiej opcji (klawisz F5 bodajże).

Gdy to nie pomogło, wypiąłem bateryjkę na płycie głównej lecz i to nie przyniosło zamierzonych efektów.

Jeśli chodzi o HDD to nie ma z nim problemów, a przynajmniej nie zauważyłem aby coś się z nim działo niedobrego.

 

Przepraszam za taką zwłokę z odpowiedzią, ale miałem problemy z internetem no i jeszcze nauka w międzyczasie ; )

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Wybaczcie, że czepiam się staroci, ale...

 

A powinien być na Slave. Przynajmniej tak powiada stara szkoła.

 

Jak sięgam pamięcią z 10 lat wstecz, to takich problemów nigdy nie miałem. Generalnie master/slave ma służyć rozróżnieniu urządzeń na jednej taśmie. Różnica w obsłudze tych urządzeń jest czasami taka, że slave uaktywnia się chwilę później. Poza tym, jeśli na taśmie jest jedno urządzenie, to powinno być ustawione jako master.

 

Inna sprawa, to kwestie optymalizacyjne. Urządzenia powinno się w miarę możliwości podpinać pojedynczo do taśm, a jeśli to jest niewykonalne, to chociaż pozostawić dysk z systemem (najmocniej wykorzystywany) samotnie na jednej taśmie.

 

Bardzo rzadko zdarza się, że dwa urządzenia - szczególnie starsze - muszą pracować w szczególnej konfiguracji, ale tutaj nie ma żadnych reguł.

 

Po więcej informacji odsyłam:

http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/konfiguracja_napedow_ide/

lub do książki "Rozbudowa i naprawa komputerów PC"

Odnośnik do komentarza

Początkowo przywróciłem ustawienia domyślne Biosu poprzez wejście do niego i wybór takiej opcji (klawisz F5 bodajże).

Gdy to nie pomogło, wypiąłem bateryjkę na płycie głównej lecz i to nie przyniosło zamierzonych efektów.

Jeśli chodzi o HDD to nie ma z nim problemów, a przynajmniej nie zauważyłem aby coś się z nim działo niedobrego.

 

 

Ustawienia domyślene niwelują opcję bootowania z CD. Jaka jest nagrywarka teraz?

Podmień nagrywarke i sprawdź z inną

Odnośnik do komentarza

Ustawienia domyślene niwelują opcję bootowania z CD. Jaka jest nagrywarka teraz?

Podmień nagrywarke i sprawdź z inną

 

Nie mam możliwości sprawdzenia z inną, gdyż innej nie posiadam.

Nie rozumiem co masz na myśli pytając jaka teraz jest nagrywarka, możesz rozwinąć/sprecyzować to pytanie?

Co do niwelowania opcji bootowania z CD przez ustawienia domyślne, to jeśli masz na myśli, że zmienia się kolejność bootowania (HDD>CD>X) to zmieniałem na 'pierwszeństwo' CD.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...