Skocz do zawartości

Czyszczenie rejestru


Tomaj

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jak kupowałem HP to w opisie było naisane, że komputer jest sprzedawany razem z systemem i vista była na dodatkowej partycji.

Przy ASUS'si była informacja tylko taka: "System: Windows 7 x64: wersja instalacyjna" czy jakoś tak. Po pierwszym uruchomieniu komputera windows zaczął się odrazu instalować od początku, a partycja 20 GB nie była widoczna podczas instalacji. Zostałem tylko zapytany jakiej wielkości ma być partycja, na którą system będzie się instalować.

Odnośnik do komentarza

Kolego, jesli zdecydujesz sie na postawienie systemu takiego czy innego to najpierw sprawdz dostepne opcje maszyny jaka posiadasz. Nie zmieniaj zadnych literek ukrytej partycji. Zajrzyj do instrukcji swojego laptopa (jesli jej nie masz to sciagnij ze strony asusa) i dodatkowo sprawdz dostepne dane na ten temat na sieci. np. pierwsza z brzegu http://www.wybieramlaptopa.pl/tips-tricks2/483-asus-przywracanie-systemu

Odnośnik do komentarza

Jak już pisałem, to narazie nie mam zamiaru ruszać tej ukrytej partycji.

To, że przed jaką kolwiek zmianą musze sprawdzić możliwości sprzętu to wiem, głupi ani kompletny laik nie jestem.

Z instrukcji wynika, że jest to rzeczywiście partycja przywracania systemu, nawet na załączonym obrakzu w instrukcji, też ma ona 100% wolnego miejsca.

Rozumiem w takim razie, że jak niec przy niej nie grzebałem, to przy uruchomieniu lapka i wciśnięciu F9 uruchomi się konsola recowery i się system na nowo zainstaluje, taki jak był od początku?

Zastanawia mnie tylko jedno, dlaczego w takim razie i u mnie i w instrukcji, jest pokazane, że ta instrukcja jest de facto pusta i ma 100% wolnego miejsca?

 

Z tego co rozumiem, mogę tę partycję wykorzystać do ponownego zainstalowania systemu, na TYM SAMYM DYSKU. Czyli, muszę zrobić kopię moich dokumentów oraz plików, które chcę zachować, a znajdują się na dysku systemowym; a dane na pozostałych dyskach zostaną nietknięte?

 

@MarekB dzięki za podsunięcie pomysłu sprawdzenia instrukcji, bo szczerze mówiąc nie spodziewałem się tam informacji o dysku recowery, gdyż nie każdy laptop jest sprzedawany z systemem, a przy HP miałem załączoną osobną "książeczkę" na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Zastanawia mnie tylko jedno, dlaczego w takim razie i u mnie i w instrukcji, jest pokazane, że ta instrukcja (rozumiem, ze partycja) jest de facto pusta i ma 100% wolnego miejsca?

przeciez obrazek z zarzadzania dyskami jaki wkleiles nie pokazuje czy jest pusta czy pelna. Masz napisane -zdrowy partycja podstawowa- tak samo jak i przy dysku "D" prawda? To ,ze jej nie widzisz nie znaczy, ze jest pusta. Tak to ma byc.

Pomijajac te dywagacje. Mozesz jak bedziesz chcial przywrocic system. Dobrze zrozumiales, ze nalezy zabezpieczyc wazne dla Ciebie dane. Wczytac sie w instrukcje i jak przyjdzie D-Day pytac dla pewnosci. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Zastanawia mnie tylko jedno, dlaczego w takim razie i u mnie i w instrukcji, jest pokazane, że ta instrukcja jest de facto pusta i ma 100% wolnego miejsca?

 

Diskmgmt.msc może nie potrafić odczytać partycji poprawnie, producent mógł tak ustawić flagę partycji, by zablokować do niej dostęp. Na forum był taki przykład z partycją Dell 100MB widzianą jako rzekomo "100% wolnego".

 

 

przeciez obrazek z zarzadzania dyskami jaki wkleiles nie pokazuje czy jest pusta czy pelna

 

Obrazek, który dostarczył, owszem pokazuje ją jako "pustą" (kolumny "Pojemność" + "Wolne miejsce" tożsame).

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Diskmgmt.msc może nie potrafić odczytać partycji poprawnie, producent mógł tak ustawić flagę partycji, by zablokować do niej dostęp. Na forum był taki przykład z partycją Dell 100MB widzianą jako rzekomo "100% wolnego".

 

Bo Mejkrosoft tworzy upośledzony soft :P (tak jestem wrogiem Microsoftu). A bez żartów, to poziom zapełnienia tej ukrytej partycji można sprawdzić np. EASEUS Partition Master (ja go używam, więc mogę potwierdzić, że jest "zdolny" to ukazać).

Odnośnik do komentarza

:ph34r: Tomaj

 

Lapek, na którym miałem problemy z win7 to ASUS.

Podaj dokładne dane tego ASUS-a (model).

najchętniej to bym zrobił formata, po roku używania lapka.

Czas nie ma tu żadnego znaczenia. Komputer z zainstalowanym fabrycznie systemem jest ociężały jak "Lokomotywa - Juliana Tuwima" .

Płyty nie mam niestety

Ale masz klucz - pożycz od kogoś instalkę zgodną z Twoją wersją systemu.

 

Po przeskanowaniu kompa wyszło mi, że są ponad 3000 błędne wpisy. Pokusiło mnie to, że RegCleaner wskazywał, które można bezpiecznie usunąć no i masz...

:D Przeciętna aplikacja do skanowania rejestru zawsze pokazuje kilka tysięcy błędnych wpisów.

Z tymi 20 GB narazie nic nie robię

Szkoda miejsca w obszarze najszybszego odczytu dysku.

Co do systemu to trochę mi przeszkadza 64-bitowy system, bo mam kilka przydatnych mi programów, które na tym systemie się nie uruchamiają :(

Próbowaleś uruchomić dany program w trybie zgodności z systemem XP.

Odnośnik do komentarza

@Karolek:

 

W ciągu roku ten komp sporo przeszedł, m.in. wiele instalacji i de-instalacji różnych programów.

 

Uruchamiać z z innymi trybami zgodności próbowałem, ale nadal TL5 oraz starsze wersje Catii się nie uruchamiają.

 

Dokładnie mam ASUS K52JC (czasami można spotkać oznaczenie K52JX):

procek: i5 M460 2.53 GHz

ram: 4GB

Win 7 x64

dodatkowa karta graficzna: GeForce 310M

dysk: 640 GB

Rozmiar ekranu też podać? Szczerze mówiąc to nie wiem jaki związek ma specyfikacja z problemem z błędnymi wpisami w rejestrze?

 

Apropo klucz, to jest on standardowo przyklejony pod laptopem. Z tego co rozumiem to nie jest on przypisany do konkretnej płyty tylko do systemu?

Czy jak mam win7 x64, to czy ten klucz zadziała także przy systemie x32 ?

Odnośnik do komentarza

:ph34r:Tomaj

 

Uruchamiać z z innymi trybami zgodności próbowałem, ale nadal TL5 oraz starsze wersje Catii się nie uruchamiają.

Podaj dokładną wersję Windows 7.

W ciągu roku ten komp sporo przeszedł, m.in. wiele instalacji i de-instalacji różnych programów.

 

Więc do roboty:

1. Odinstaluj wszystkie narzędzia ASUS-a

................................................................. c7ae9f0f9af8c268m.jpg ...............................................................

 

2. Odinstaluj wszystkie zbędne aplikacje (usuń samemu pozostałości po odinstalowanych aplikacjach w Program Files & ProgramData).

 

3. Zainstaluj aplikację TweakPrefetch i ustaw opcje startowe na Boot Only (wykonaj restart).

 

4. Uruchom TweakPrefetch i zmień ustawienie w sekcji Options na Advanced Controls.

 

5. Wciśnij przycisk Clear Prefetch (wykonaj restart).

 

6. Uruchom ponownie TweakPrefetch i zainicjuj opcję Rebuild Layout.ini w sekcji Tools (po zakończeniu restart).

 

7. Do oczyszczenia dysku i ustawienia aplikacji startowych - polecam CCleaner -a.

 

8. Zainstaluj PerfectDisk i wykonaj defragmentację i konsolidację podczas kolejnego restartu.

 

9. Uruchom PerfectDisk-a i przeprowadz defragmentację partycji systemowej.

 

10. Do oczyszczenia i defragmentacji rejestru - polecam Registry Reviver .

 

11. Przeprowadz optymalizację usług systemowych (do zmiany):

  • Bufor wydruku - wyłącz (jeśli nie korzystasz często z drukarki)
  • Centrum zabezpieczeń - wyłącz
  • Nero Update - jeśli masz zainstalowane NERO - wyłącz (bardzo obciąża system w początkowej fazie uruchomienia)
  • c.d.n.

Odnośnik do komentarza

Apropo klucz, to jest on standardowo przyklejony pod laptopem. Z tego co rozumiem to nie jest on przypisany do konkretnej płyty tylko do systemu?

Czy jak mam win7 x64, to czy ten klucz zadziała także przy systemie x32 ?

 

Klucz jest przypisany do konkretnej edycji systemu natomiast nie jest przypisany ani do wersji bitowej ani też językowej.

Dodatkowo w przypadku takich instalacji "fabrycznych" klucz z naklejki nie jest wykorzystywany, jeżeli użyjesz instalatora z partycji recovery to nie powinien cię w ogóle pytać o klucz.

W procesie produkcji sprzętu używa się kluczy przypisanych do producenta (ew. linii produktów) a nie konkretnego egzemplarza.

Oczywiście jeżeli dokonasz reinstalacji z innego nośnika niż recovery możesz użyć klucza z naklejki lub odczytać użyty w systemie klucz SLP (oraz towarzyszący mu plik licencji) unikając dzięki temu ew. procedury aktywacyjnej.

Pierwszy z brzegu przykład zastosowania powyższego:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2139727.html

 

Wracając do "ukrytej" partycji, jej zajętość można przeczytać bez uciekania się do zewnętrznych programów systemowym aparatem skryptowym.

Na szybko proponuję coś takiego w VBS (można oczywiście użyć zamiennie powershell):

Set objWMIService = GetObject("winmgmts:\\.\root\cimv2")

Set objDictionary = CreateObject("Scripting.Dictionary")

Set colVolumes = objWMIService.ExecQuery("Select * from Win32_Volume Where DriveType = 3")
For Each objItem in colVolumes
'if IsNull(objItem.DriveLetter) Then
       objDictionary.Add  objItem.DeviceID , "Punkt montowania: " & objItem.Caption
       objDictionary.Add  objItem.DeviceID & "Przypisana etykieta" , "Przypisana etykieta: " & objItem.Label
       objDictionary.Add  objItem.DeviceID & "Pojemność" , "Pojemność: " & Split( objItem.Capacity/1048576 , ",")(0)& " MB"
       objDictionary.Add  objItem.DeviceID & "Wolne miejsce" , "Wolne miejsce: " & Split( objItem.FreeSpace/1048576 , ",")(0)& " MB" 
       objDictionary.Add  objItem.DeviceID & "Zajęte miejsce" , "Zajęte miejsce: " & Split( (objItem.Capacity - objItem.FreeSpace)/1048576 , ",")(0)& " MB" &vbCrLf
'End If
Next

For Each wpis in objDictionary.items
   wpisy = wpisy & wpis & vbCrLf
Next

objDictionary.RemoveAll
Wscript.echo wpisy 

 

jeżeli chcemy wylistować tylko volumeny bez przypisanego punktu montowania w powyższym przykładzie należy usunąć apostrofy z linii:

if IsNull(objItem.DriveLetter) Then
End If

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...