Skocz do zawartości

Sposób na odzyskanie systemu po kompletnym crashu


Rekomendowane odpowiedzi

Temat wrzucam tutaj, gdyż: nie można wejść do systemu,a co za tym idzie zdiagnozować go w żaden sposób - nie dysponuję kablem, który pozwala uzyskać dostęp z innego kompa.

 

Problem jest też w tym, że cd-rom w tym komputerze albo nie działa, albo jest zablokowany, albo ki diabeł - żadna płyta się nie bootuje (tak, w biosie ustawione jest bootowanie z płyty).

 

Trzeba więc chyba stworzyć bootowalny pendrive z - przynajmniej - konsolą odzyskiwania i mam nadzieję, że removable device w opcjach bootowania w biosie, to pen.

 

O komputerze nie wiem za wiele, poza tym, że to ASUS ;) Można z niego korzystać tylko za pomocą express gate - coś w rodzaju minisystemu z dostępem do netu i podstawowych funkcji, ale bez możliwości dostępu do dysków - przynajmniej nie mogę znaleźć takiej furtki.

 

System Vista home premium nie może być uruchomiony w żadnym trybie. Niby chce wystartować, ale wszystko się kończy na "please wait" i tak można czekać do końca świata. Nie resetuje się.

 

Do dyspozycji mam: netbooka bez cdromu, duży dysk zewnętrzny, pendrive 8gb, internet. Wierzę, że za pomocą tych narzędzi da się to wszystko ogarnąć. Czytałam dużo, ale, wszystko było o przygotowywaniu penów instalacyjnych do wielu kompów etc. z wykorzystaniem potężnego narzędzia od Microsoftu (teraz nazwa mi wyleciała, ale pewnie wiecie o co chodzi).

Chciałabym jakoś mimo wszystko odzyskać system, który jest zepsuty, za pomocą pendrive. Najlepiej jakby dało się wrzucić konsolę odzyskiwania albo może jakiś prosty live linux i ponaprawiać.

 

Infekcja nieznana, wiem, tylko, że "coś wyłączyło antywirusa, jakiś coś tam doktor chciał dostępu do komputera i myślałam, że to antywirus, więc kliknęłam ok a potem wszystko się zepsuło."

 

Pomocy!

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zabrałam się za to dopiero dziś, niestety.

 

Nie działa mi. Czuję się jak ostatnia idiotka na świecie, ale coś musi być nie tak, bo nie mogę utworzyć tego pena. Program wrzeszczy, że "No USB disks found" i koniec pieśni. Przycisk "start" nie chce się zrobić aktywny, mimo iż używam próśb, gróźb i innych. Tak, robię wszystko według instrukcji.

 

Może inne źródło, albo nie wiem.

Odnośnik do komentarza

Jaki program? A objawy z "No USB disks found" pasują do aplikacji, której nie zastartowano przez "Uruchom jako Administrator". Te kreatory USB muszą być startowane na wysokich uprawnieniach, jeżeli korzysta się z nich na systemach Vista / Windows 7.

 

PS. Przy okazji .. Jaką Ty "Konsolę Odzyskiwania" masz na myśli? Chyba nie tę znaną z XP (brak zgodności z Vista)? Dla Vista aplikuje się środowisko WinRE.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Chcę zrobić OTLPE żeby z USB wystartowało. Z Linku od Belfegora weszłam do tutorialu, pobrałam wszystko, porozpakowywałam gdzie trzeba etc. Kiedy uruchamiam w trybie administratora, wtedy odpala się tylko usb_prep8 (Windows Command script), ale bez wywołania PE_to_USB. W trybie normalnym efekty jak wyżej. Obawiam się jednak, że na siódemce to nie zadziała jak trzeba, bo z tego co widzę, to ten skrypt pod xp był pisany, gdyż wszelkie opcje itp. odwołują się do xp.

 

Pisząc "konsola odzyskiwania" oczywiście miałam na myśli to, o czym piszesz, Picasso. Użyłam tego sformułowania, żeby zaznaczyć, że to może być cokolwiek, co pozwoli się dobrać do systemu. Najłatwiej by było, gdyby udało się uruchomić narzędzie odzyskiwania Visty, ale może być coś linuksowego, co pozwoli zdiagnozować istniejący system.

Odnośnik do komentarza

Pytałam o to który kreator bierzesz: Pe2USB czy SARDU. Ten pierwszy to staroć, zjedź do mojej instrukcji z SARDU. Na dodatek, SARDU pozwoli złączyć na USB dwa nośniki: OTLPE + WinRE. A nawet więcej np. (skoro tu jest podejrzenie infekcji) i Kaspersky Rescue Disk. Poza tym, skoro tu jest coś mącone o infekcji podaj logi z tego martwego systemu (FRST).

Odnośnik do komentarza

Ok, dziękuję, tak zrobię. I pewnie jeszcze tu wrócę.

 

Edit: Widzę, że WinRE nie można sobie pobrać za darmo. Można jakoś to "wydłubać" z nośnika recovery dołączonego do komputera?

 

Edit2: Pendrive się zrobił, ale komputer nie chce z niego bootować. Pendrive mruga, ale komputer przechodzi do bootowania z płyty i idzie mu to bardzo marnie, a właściwie wcale. Nie znajduje niczego na płycie (recovery disc) i przechodzi do ekranu wyboru trybu systemu. Bez względu na to, który tryb się uruchomi, do systemu dostać się nie można. Co ciekawe, nie zawiesza się (przynajmniej animacja kółeczka działa), ani nie resetuje samoczynnie.

 

Edit3: Udało się dostać do menu naprawczego przez f8 - nie zawsze to działa, dopiero któraś kolejna próba dała rezultat. WinRE nie znalazł błędów w Startupie (hmm...), ani w RAMie. System Restore nie poleci, bo nie znajduje żadnych punktów przywracania. Opcja Win Complete PC Restore nie poleci tym bardziej, bo backupów nikt nie robił. Zastanawiające jest, że nie ma możliwości powrotu do ustawień fabrycznych. Co teraz?

 

Edit4: Nowy system zainstalowano. Olałam ratowanie starego. Trudno ;) Temat można zamknąć.

Edytowane przez ayla
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...