Skocz do zawartości

OC procesora a jego temperatura


peter2012

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, dawno mnie nie było to trzeba znowu czymś dział zaśmiecić :lol:

 

Otóż mam pytanie. Po wcześniejszych problemach z dyskiem wszystko jest OK, stary szwankujący wymieniony. Do zestawu doszedł zasilacz Chieftec 500W 80+ (nie pamiętam modelu, na ProLine poszukajcie za 239,- :)) i grafika Gigabyte Radeon 6850 1GB z tym podwójnym chłodzeniem, Twin Frozr czy jakoś tak.

 

I tu zaczęły się schody. Po wymianie karty nie zauważyłem jakiejś większej różnicy w wydajności, ba, nawet jest trochę gorzej. Jak nietrudno się domyślić to przez procesor, leciwy już, Athlon 64 X2 5200+ Brisbane (stepping G2). Postanowiłem go podkręcić. Poszło lekko, wskoczył na 3,2 GHz bez większych problemów, napięcie 1,35V. Ale żebyście widzieli moją minę jak weszłem w zakładkę Sensors w HWiNFO.... temp. proca w stresie po 15 min. to 67°C. Natychmiast do BIOS-u i na domyślny FSB przestawiam. Ale temperatura dalej 64°C po 20 minutach grania w NFS:HP (ten z 2010r.).... a w idle'u 38-40°C.

 

Co zrobić, żeby tą temperaturę obniżyć? Pasta termoprzewodząca nie była ruszana od 3 lat, więc ją wymienię, ale powiedzcie na jaką, w rozsądnej cenie ;)

A może cooler też by zmienił? Podpowiedzcie mi, liczę na Was ;)

 

Sorry za brak screenów ale piszę z komórki (awaria neta). ^^

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Oprócz ceny sprawą kluczową jest szerokość Twojej obudowy.

Godnym polecenia (tak mi się przynajmniej wydaje) w cenie zbliżonej do tej którą podajesz jest SilentiumPC Fortis HE1225 - http://www.benchmark...E1225-2898.html

Allegro - http://allegro.pl/si...2156367776.html uwaga: szerokość budy nie mniejsza niż 185 mm!

Dla mnie godnym ideałem w akcptowalnej cenie ok. 250 zł jest NOCTUA NH-U9B, który pasuje do każdej obudowy. Taki też planuję za niedługi czas kupić. <_<

Odnośnik do komentarza

Ja tak tylko dodam że zamiast kupować cooler za 250 zł do tego zestawu można kupić nową płytę główną z prockiem (Celeron G530) dokładając jeszcze 100 zł. Pamiętaj peter że ten procek jest po prostu za słaby do tej karty graficznej - podkręcenie może wiele nie dać i raczej trzeba zbierać kasę na kolejną robudowę. Ale wtedy to będzie bardzo fajny komputer do FullHD w grach.

Odnośnik do komentarza
Ja tak tylko dodam że zamiast kupować cooler za 250 zł do tego zestawu można kupić nową płytę główną z prockiem (Celeron G530) dokładając jeszcze 100 zł. Pamiętaj peter że ten procek jest po prostu za słaby do tej karty graficznej - podkręcenie może wiele nie dać i raczej trzeba zbierać kasę na kolejną robudowę. Ale wtedy to będzie bardzo fajny komputer do FullHD w grach.

 

Tego się spodziewałem, i właśnie miałem się pytać czy po podkręceniu (słyszałem o egzemplarzach kręconych do 4.2GHz) wzrośnie wydajność i o ile. Z moich obserwacji wynika że po podkręceniu do 3,1GHz (temp. 66st. po krótkim stresie) przybyło kilka, dosłownie kilka, FPS. Może jakbym wycisnął z tej staroci jakieś 4GHz to może by pociągnął, ale chyba nie warto :(

No to teraz pytanie podstawowe - czy kupować ten cooler i bawić się w podkręcanie robiąc przy okazji z kompa kaloryfer (już teraz na taktach 2,93GHz tak się grzeje że muszę wietrzyć co pół godziny) czy lepiej kupić procek (np. Phenom II X2 i odblokować rdzenie do X4)? Albo i ten Intel, ale mi się Celeron dobrze nie kojarzy :P Tu chodzi wiecie, o koszty, bo po wydatku 900zł na grafikę i zasilacz jakoś nie mam ochoty wydawać jakichś 500 zł na nową pł.główną i procesor.....

 

W każdym razie na zakup samego procka będę gotowy w przyszłym miesiącu - do najbogatszych nie należę xD

 

EDIT: Znalazłem moją obudowę, zaraz zobaczę czy zmieści się tam jakiś większy cooler :) http://www.proline.pl/?p=I-BOX+WINGS+FALCON+4

Odnośnik do komentarza
ten konkretny "baleron" (G530) się nie kręci, ma zablokowany mnożnik.

A sorry, to był Athlon 64 X2 5400 BE, nie 5200 :)

 

Dwa rdzenie kontra cztery ; http://www.benchmark...da_II-4188.html

Warto wiedziec co w PC piszczy :) , a do tego na jakiej grze sie przyda taki czy inny cep.

Nom test rzeczywście pokazuje różnicę :) Dlatego chyba nie będę tego zabytku kręcił. Uzbieram na nowy proc i kupię, chyba tego http://www.proline.p...X4+II+960+AM3+B Phenoma, jak myślicie, zastartuje na mojej płycie ze zaktualizowanym BIOS-em? :)

 

PS. A co piszczy w kompie to ja dobrze wiem, sam nowe części zakładałem :P

Odnośnik do komentarza

MatiK - oczywiście doliczyłeś do swoich obliczeń jeszcze ram?

Tak oczywiście ceny z moreli :

Płyta główna ASRock H61M-VS 162 zł

Pamięć OCZ OCZ3V1333LV2G.OEM 2 GB 40 zł

Procesor Intel Celeron G 530 150 zł

Czyli razem 352 zł plus wysyłka.

Jakby jeszcze dołozyć dwie pizze to by starczylo na Pentium G620 za 212 zł. Powiedzmy 2 bardzo duże pizze. Wtedy razem za 410 zł mamy zestaw super szybszy w grach od ewentualnej modernizacji z Phenomen. Oczywiście najpierw trzeba podkręcić na maksa może pożyczając chłodzenie albo stawiając wiatrak obok obudowy żeby sprawdzić ile się da z procka wycisnąć. Chociaż wydaje mi się że nawet wtedy z takim procesorem komp będzie się dławić.

Powiedz też jeszcze czy po zmianie karty graficznej reinstalowałeś system i ile aktualnie masz RAM-u. Jeżeli nie reinstalowałeś systemu możesz to zrobić żeby wykluczyć że to on sprawia problemy twojej karcie że nie może rozwinąć skrzydeł.

Odnośnik do komentarza

Chciałem podejść łagodnie i spróbuję, MatiK kurcze co chcesz potem zrobić z tą płytą (ASRock H61M-VS) ? Zupę sobie z niej ugotować? Przyglądałeś się jej ? Do domowego, powtarzam domowego kompa nie jest to warte nawet 5 zł, taka płytę to możesz sobie kupić jak złożysz kompa do biura (jak je kiedyś będziesz miał). Nawet jak dokupisz kiedyś 2500K/2600K to też co z nim zrobisz, korbą go podkręcisz?

Odnośnik do komentarza

Ja równie łagodnie powiem że zrobienie zupy może sie nie powieść. Można za to używac tej płyty zgodnie z przeznaczeniem - tzn zamontować do niej procesor, kartę graficzną i jedną kość RAM. Będzie to fajny zestaw z Radeonem 6850. Wystarczy do FullHD do wszystkich gierek z 3 w nazwie. Do zadań biurowych tym bardziej. Mówiąc o płycie - ma ona 4 fazy zasilania, solid capacitors :) w sekcji zasilania procesora, 4 SATA i dużo USB. Ma nawet wyjście VGA dla karty graficznej z procesora. Nie wiem co można od niej więcej chcieć skoro nie będziemy na niej podkręcać. Toms Hardware ją zarekomendował ale wiem że nie lubisz stronki więc może to nie być argument :) http://www.asrock.co...cat=News&ID=213 W tej sytuacji zestaw z Phenomem też będzie dobry ale minimalnie wolniejszy. No i co zrobimy jak aktualna płyta główna np się spali w przyszłym roku? Tutaj mamy gwarancję i to też ma znaczenie. To tyle w sumie.

Odnośnik do komentarza

No jak zajdzie potrzeba to nie wiem co wtedy. Ale tak w ogóle to w moim pomyśle ze zmianą nadzienia nie podoba Ci sie sam pomysł, czy tylko niepodkręcalność płyty głównej czy to że pomysł jest ode mnie czy też coś jeszcze innego? Jak peter kupi tą niepodkręcalną płytę główną to będzie mieć optymalny zestaw - zbilansowany jak dobra dieta. Jak znowu będzie zmieniał kompa (za 2 lata) to kupi całe nowe nadzienie łącznie z kartą graficzną. Co do możliwości odsprzedaży - cóż mam powiedzieć, jak będzie działać myślę że będzie więcej warta niż twierdzisz.

Odnośnik do komentarza
Ale tak w ogóle to w moim pomyśle ze zmianą nadzienia nie podoba Ci sie sam pomysł, czy tylko niepodkręcalność płyty głównej czy to że pomysł jest ode mnie czy też coś jeszcze innego?
co mi się nie podoba? Ano to, że za każdym razem najwięcej "krzyczysz" o bezzasadności modernizacji nawet wtedy gdy jest baaaaaaaaaaaardzo mało gotówki, ale tym razem sam chcesz wyrzucić w sumie ok 400 zł w przysłowiowe błoto.
zbilansowany jak dobra dieta
jak dobra dieta? :lol: :lol: :lol: :lol: nieźle się uśmiałem, to raczej "dieta cud" z naciskiem na "cud"
Jak znowu będzie zmieniał kompa (za 2 lata)
młody człowieku, Ty naprawdę wierzysz, że ten system wytrzyma dwa lata bez dokładania złotówki? Tak przynajmniej sugerujesz, przecież jest doskonale zbilansowany,.............................. to nic, że tylko dla ciebie. :lol:

Odpowiedz przy okazji sobie ( bo mnie jakoś odpowiedź nie interesuje) na pytanie, kupisz sobie taki zestaw? Sądzę, że obecnie masz trochę "gorszy" od tego proponowanego.

Odnośnik do komentarza

Cóż powiedzieć - myślę że tak, komputer wytrzyma 2 lata bez dokładania złotówki. Co Cię tak w tym dziwi? Mamy tutaj mocną kartę graficzną która będzie ograniczana przez procesor. Sam gadasz o i5 wiedząc że to o wiele za mocny procesor do tej karty. Za wywalenie w błoto uważam wydatek 120 zł na cooler który nie wiadomo ile pozwoli wycisnąć więcej. Za wywalenie w błoto uważam kupno do tego zestawu Phenoma - każdy pasujacy jest wolniejszy od Pentium G620.Skoro Peter powiedział A powinien powiedzieć B i tak złożyć ten komp żeby sobie mógł pograć. Naprawdę kupno G620 nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Zastanawiam się czemu tak sądzisz bo jakoś logicznie tego nie potrafię uzasadnić np w świetle tego testu http://www.anandtech...-g620t-tested/3 gdzie G620 za 200 zł jest na poizomie i3 540 który niedawno kosztował 500.

Odnośnik do komentarza

MatiK - nie potrafisz czytać między wierszami, i nie chce mi się tłumaczyć dlaczego nie wytrzyma dwóch lat, a szczególnie co przez to rozumiem, generalnie nie chcę też odnosić się personalnie, ale nie pamiętam przypadku (bo takiego nie było) żebyś w jakiejkolwiek kwestii przyznał kiedykolwiek komukolwiek rację, jarzysz? I to mnie najbardziej osłabia i śmieszy, chociaż znam tę specyfikę dyskusji mając za interlokutora gimnazjalistę, tak jest na każdym forum.

gdzie G620 za 200 zł
teraz to już jest G620 i dokładasz non stop kolejne złotówki do gwoździa programu..................................tej badziewnej płyty jaką chcesz uraczyć peter'a. Jeszcze raz: ta płyta jest stricte budżetowa nadaje się tylko do biurowego zestawu. ot co.
Odnośnik do komentarza

Peter wspominał o Phenomie za 450 zł. Ja zaproponowałem rozwiazanie za 400 zł. Ta płyta główna Asrocka jest dobra - to że uważasz inaczej tego nie zmienia. Jest tak samo stabilna jak płyty za 1400 zł. Wydajnośc H61 nie różni się od P67 i innych chipsetów. Mówienie o słabym wyposażeniu też jest nieprawdą - 3 miejsca na dyski wystarczą a w dwóch slotach na RAM można będzie mieć 6 GB w tym przypadku. No normalnie tragedia.

Tak w kwesti podziałów płyt głównych - dzielił bym je na do podkręcania i te nie do podkręcania - i ta jest nie do podkręcania.

Co do naszych dyskusji - skoro uważasz mnie za gimnazjalistę który wybywa z forum na prawie miesiąc bo go denerwują wypowiedzi innych to mi przykro. Naprawdę. Skoro nie umiem czytać między wierszami (no widocznie nie umiem - tak mam) to po prostu wal mi prosto z mostu bez międzywierszy. Co do mojego przyznawania racji - nawet w tym temacie (w związku z poprzednim tematem) przyznałem rację Tobie co do wyboru sklepu z którego biorę ceny :) . Zreszta skoro uważasz że ja nie przyznaje nigdy nikomu racji to co myślisz o sobie w tej kwesti?

Odnośnik do komentarza

Osobiscie nazbieralbym butelek lub makulatury i kupil cos normalnego, a nie taki bubel. (mysle caly czas o grach)

Przyjmując, że "normalny" tj. o przyzwoitych parametrach komputer do gier kosztuje ok 3000 złotych, trzymając się tych cen z 2011 roku - http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/779724,zlom-tanieje-makulatura-sie-trzyma,id,t.html ,to peter2012 potrzebowałby zebrać:

- ok. 8 ton makulatury

lub

- 20000 szt. butelek

Tyle to nie uzbiera cała szkoła do której chodzi peter2012 przez cały rok. Futrzasty - straciłeś kontakt z polskimi realiami! :lol:

Odnośnik do komentarza

Ahahahaha :D

 

Od początku. Jeśli na Phenoma mogłem wyłożyć prawie 500zł to na nowy zestaw pł.główna + procek też mogę. Ten AsRock nie ma możliwości podkręcania, więc odpada bo co ja zrobię jak za kilka lat jak kupię znowu np. Radeona 8950 (mam nadzieję że będą takie :D) i procek nie wystarczy - wtedy się go podkręci, chociaż na chwilę. Poza tym, OC jest wciągające :)

 

Na tą chwilę się zastanawiam czy brać tego Intela + inną płytę główną czy raczej wziąć jakiś procek AMD pod AM3.

 

Załóżmy że chce nowe mobo pod Intela. Koniecznie z możliwością OC. Jaką płytę byście proponowali? Procek powiedzmy 250zł, za drugie tyle płyta.

 

 

PS.

Tyle to nie uzbiera cała szkoła do której chodzi peter2012 przez cały rok.

No może jakby to była Warszawa to by dało radę :D A w ogóle skąd wiesz do jakiej szkoły ja chodzę? :P

Odnośnik do komentarza

Jak za kilka lat kupisz radeona 8888 to będziesz w tej samej sytuacji. Może zapytasz na forum i ja już ze skończonym gimnazjum powiem Ci że procek będzie zwalniać tą kartę (zaryzykuję twierdzenie że nawet i3 za 450 zł będzie za wolny). Może to ktoś potwierdzi i znowu będziesz w tej samej sytuacji co teraz. Że tak powiem nadzienie trzeba wymieniać całe na raz. Kiedyś raz zrobiłem błąd licząc że sobie później kupię jeszcze jedną kartę do SLI. Zrobiło sie tak że taniej było kupić kartę nowej generacji bo była szybsza od dwóch starych. Jeżeli chcesz podkręcać to musisz kupić AMD ale za 500 zł będzie raczej lipa i nawet podkręcone AMD będzie wolniejsze od zwykłego Intela w tej cenie. Nie ma płyty za 250 zł do podkręcania przynajmniej w takich normalnych standardach. Zresztą Intela podkręca się używająć mnożnika i w zasadzie ważne jest tylko jaki sie procesor trafi i ile płyta główna potrafi podać VCore.

Tak więc proponuje taki zestaw:

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h61m-s-381691/ za 170 zł bo i tak nie podkręcasz i i tak nie zmodernizujesz bo nawet jak nie będzie zmiany podstawki to i tak nie będa przyszłe procki działać (z czasów jak ten zestaw będzie za słaby)

http://www.morele.net/procesor-intel-pentium-g840-2-80ghz-bx80623g840-914110-box-399389/ procek G840 za 250 zł

http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr3-4096mb-pc1333-cl9-gr1333d364l9-4g-294462/ 4 GB RAM

Razem 490 zł bez przesyłki.

Liczę że zaproponujecie zestawy bez płyt biurowych (a ja dalej twierdzę że te płyty główne mają wydajność nie różniącą się o P67 proszę udowodnijcie że się mylę wtedy przeproszę). A jak wcześniej pisałem o 6GB RAM chodziło mi że gdyby wzięty został mój zestaw do 2GB kostki by się dokupiło jedną 4 GB kostkę. Tak samo pisząc o dyskach jedno SATA musi być na napęd DVD więć góra 3 dyski się przyłączy. Powiedz mi proszę peter jeszcze jaki masz napęd DVD (złącze) i jak pytałem wcześniej czy przeinstalowałeś Windowsa po instalcji tej karty graficznej?

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...