Skocz do zawartości

Spustoszenie - ZeroAccess


Rekomendowane odpowiedzi

W Kasperskym weszłam od razu na "Automatic scan" - żadnych opcji po drodze nie było. Powinnam wybrać "Manual disinfection"?

 

Ale "Automatic Scan" ma konfigurację, w prawym górnym rogu jest ikonka wejścia do opcji. "Manual" zaś Cię nie interesuje, to jest system skryptów Kasperskiego (takie coś jak w OTL tylko trudniejszy język skryptowy).

 

 

Niestety, trafiłam już na utajoną usterkę: padło audio. Zwyczajnie przeinstalować sterownik czy coś innego?

 

Opisz dokładniej na czym polega ów "pad audio".

 

 

Poza tym - choć to subiektywne - komputer chodzi wyraźnie wolniej niż wcześniej, i przy bardzo wysokim zużyciu procesora..

 

Zużycie procesora: na jakim procesie?

 

 

EDIT:

 

Jeden z kanałów podstawowych IDE przestawił się na PIO - poprawię, jak tylko skończę ściągać Windows Update.

 

I oto przyczyna zamulenia oraz wyjaśnienie długiego skanu MBAM. Całkiem możliwe, że skan GMER "odpalił" degradację trybu transferu DMA > PIO. To się czasem dzieje przy skanowaniu GMERem.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przepraszam, zupełnie nie zauważyłam tych opcji w Kasperskym - za dużo wrażeń przez ostatnie dwa dni...

 

W audio padł sterownik karty - tzn. w Menadżerze urządzeń komunikat "System Windows nie może załadować sterownika urządzenia dla tego sprzętu. Sterownik może być uszkodzony lub nieobecny. (Kod 39)". Błąd przy wchodzeniu do regulacji dźwięku ("Brak urządzeń miksujących...") i przy próbie uruchomienia program multimedialnego.

 

Zużycie procesora - zmienia się ciągle jego rozkład w poszczególnych procesach. Dużo zwłaszcza na chrome.exe i svchost.exe. Zmienię ustawienie kontrolera IDE z PIO na DMA (jw.) i zobaczę, czy będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
W audio padł sterownik karty - tzn. w Menadżerze urządzeń komunikat "System Windows nie może załadować sterownika urządzenia dla tego sprzętu. Sterownik może być uszkodzony lub nieobecny. (Kod 39)". Błąd przy wchodzeniu do regulacji dźwięku ("Brak urządzeń miksujących...") i przy próbie uruchomienia program multimedialnego.

 

W Menedżerze urządzeń z prawokliku odinstaluj zdefektowane urządzenie + restart systemu. System powinien przebudować składnik przy restarcie.

 

 

Zużycie procesora - zmienia się ciągle jego rozkład w poszczególnych procesach. Dużo zwłaszcza na chrome.exe i svchost.exe. Zmienię ustawienie kontrolera IDE z PIO na DMA (jw.) i zobaczę, czy będzie lepiej.

 

A to na pewno. PIO = mulenie.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Dźwięk działa. Procesor nie wariuje. Innych usterek na razie nie widać.

 

Dziękuję po stokroć!

 

Czy poza aktualizacjami na bieżąco i ogólnym rozsądkiem warto coś zrobić, by uniknąć takich problemów w przyszłości? Do tej pory miałam oprócz nie najnowszej już wersji ESET NOD32 tylko windowsowego firewalla - warto zastąpić czymś innym? Albo np. przerzucić się z Opery i Chrome'a z powrotem na Firefoksa?

Odnośnik do komentarza
Czy poza aktualizacjami na bieżąco i ogólnym rozsądkiem warto coś zrobić, by uniknąć takich problemów w przyszłości? Do tej pory miałam oprócz nie najnowszej już wersji ESET NOD32 tylko windowsowego firewalla - warto zastąpić czymś innym? Albo np. przerzucić się z Opery i Chrome'a z powrotem na Firefoksa?

 

Nienajnowszy ESET = antywirus powinien być w miarę możliwości najnowszy. Zapora systemu Windows = słaba i jednokierunkowa w XP, warto zamienić pełnowartościowym rozwiązaniem. Ponadto, dobrze by było wprawić do którejś przeglądarki dodatek, który ma mechanizm skanowania linków i oceny ich reputacji. Przykładowe propozycje darmowych układów do rozważenia:

- antywirus Avast (multi-funkcyjna osłona + chmura + wtyczka WebRep do przeglądarek) + Online Armor (zapora z podstawowym HIPS). By nie krzyżować funkcji, któryś HIPS musi zostać wyłączony (albo Monitor zachowań Avast albo odpowiednik tego w Online Armor) oraz Monitor sieci w Avast.

- pakiet COMODO Internet Security (antywirus, zapora, HIPS)

 

Przerzucanie typu przeglądarki prędzej przypisuję do kategorii "wygody użytkowej". Wszystkie trzy mają wbudowane pewne mechanizmy zabezpieczające, a Firefox nie taki święty. To już nie te czasy, że przeglądarka alternatywna jest gwarantem nietykalności przez malware. Teraz malware potrafi atakować alternatywny (przykład: ukryte wtyczki montowane w Firefox).

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za wskazówki! Naiwnie myślałam, że program sprzed półtora roku + stała aktualizacja bazy wirusów powinny wystarczyć...

 

Która z podanych przez Ciebie konfiguracji mniej obciąży słaby komputer? A gdybym zdecydowała się na dalsze korzystanie z ESET + upgrade, z czym to połączyć?

 

Wybacz te standardowe pytania - trudno się zdecydować, zwłaszcza przy rozpiętości cen.

Odnośnik do komentarza
Która z podanych przez Ciebie konfiguracji mniej obciąży słaby komputer?

 

Trudno powiedzieć tylko patrząc na cudzy log czy dany program będzie "obciążał". Te programy nie są jakoś szczególnie mulące, Avast w najnowszych liniach można nawet zaliczyć do "lekkich", ale tego do końca nigdy nie wiadomo jak dana kombinacja programowa zareaguje na określonej konfiguracji systemowej. Proponuję wstępnie do czasu decyzji komercyjnej sprawdzić / przetestować propozycje darmowe, by się zorientować w ich samopoczuciu i wpływie na system oraz opcjach. To może wykluczyć albo i nie te propozycje.

 

 

A gdybym zdecydowała się na dalsze korzystanie z ESET + upgrade, z czym to połączyć?

 

A upgrade do pakietu ESET Smart Security możliwy?

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Muszę posprawdzać ceny. Warto?

 

Zadawałam pytanie w kontekście czy masz taką możliwość "techniczną". Warto - w rozumieniu programu wartego ceny czy poziomu taniości? ESET jest dobrą marką i polecić mogę, nie zastosuję tu epitetu "najlepsza", dla żadnej marki tego po prostu nie zastosuję. Pakiet zaadresuje problem w sposób bardziej rozległy niż gołusienki antywirus. Przed zakupami trzeba sprawdzić na trialu czy program jest optymalny dla tego konkretnego Windows, by się nie okazało, że pieniądze wydane, a tu zaczyna zacinać się system. Natomiast czy to jest opłacalne w kontekście cenowym to nie jestem w stanie powiedzieć. Siedzę w innych realiach i z cenami na rynku polskim nie mam w ogóle do czynienia, nie potrafię wykonać zestawienia z innymi produktami.

 

I jak mówiłam obstaję też za wypróbowaniem rozwiązań darmowych w pierwszej kolejności. Nie widzę nic złego w takim wyborze, często rozwiązanie darmowe nie odstaje. Np. najnowszy Avast to warte uwagi rozwiązanie, na przekór opiniom anty-Avastowców, którzy zatrzymali się w rozumieniu tematu chyba gdzieś na linii 4.

 

 

Wykryłam jeszcze jeden drobny problem - nie działa autoodtwarzanie CD/kart pamięci (niezależnie od ustawień we właściwościach urządzenia).

 

To akurat naturalny skutek uruchamiania ComboFix. ComboFix z premedytacją blokuje Autoodtwarzanie dla wszystkich typów napędów, w ramach prewencji przed szkodnikami przenoszonymi via autorun.inf. I jest temu dedykowany stosowny ustęp w opisie ComboFix: KLIK (Skutki uboczne i punkt Autoodtwarzanie).

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...