Skocz do zawartości

WAŻNE - Użytkownicy uprawnieni do pomocy

picasso

Dział pomocy doraźnej dla osób zainfekowanych i charakter występujących tu tematów to specyficzny teren i nakłada obowiązek zadbania o właściwe przeprowadzenie określonych zadań. Czego nie należy robić (nie dotyczy odrębnego działu Oprogramowanie zabezpieczające?

 


1. Udzialać rad nie posiadając do tego kwalifikacji:

1. Osoby uprawnione:

 

 

Kwalifikację do prowadzenia całościowo tematu konkretnego użytkownika z infekcją (zadanie kompleksowe: analiza problemu i korespondujących raportów + dobranie adekwatnych metod dezynfekcji) posiadają tylko Moderatorzy działu. Na chwilę obecną są to następujące osoby: picasso, iJuliusz, Miszel03. Nie jest wykluczone, że ten skład zostanie w bliżej nieokreślonym czasie poszerzony, jednakże metoda naboru na pomocnika to już całkowicie odrębne zagadnienie.

 

Nieobecność określonego Moderatora nie ma być zachętą do podejmowania działań za tego Moderatora. Cenię pomoc, dziękuję za nią, ale tu zachodzi wyjątek sytuacyjny.

 

2. Powody / nieznajomość naszych metod pracy:

 

Chaos tematu, kolizja z Moderatorem prowadzącym pomoc, wprowadzanie użytkownika w błąd i błędne metody / nieprawidłowa analiza raportu (lub w ogóle brak takowej), nadużycia w obrębie stosowanych narzędzi, jawne próby "trenowania się" na żywej tkance z braku innych miejsc w sieci, mnożenie zbędnych bezużytecznych postów, dochodzenie do meritum okrężnymi drogami.

 

Schemat typowego tematu, w którym zaczyna się udzielać więcej niż jedna osoba: użytkownik dostaje x różnych postów od x różnych osób dotyczących tego samego wyglądu raportów. Każdy post nosi inny zestaw zadaniowy, a instrukcje nie są zgodne, a wręcz są sprzeczne ze sobą. Użytkownik nie dość, że jest wprowadzany w błąd (i może ucierpieć kondycja jego systemu), to jeszcze stoi przed nieprzyjemną sytuacją, którą instrukcję wybrać i co tak właściwie ma zrobić. Jeśli jest to użytkownik niezaawansowany, wykona wszystko po kolei jak leci, bo przecież sam nie jest na tyle obeznany, by móc ocenić dokonania "eksperckie". Moderator ma dołożoną także niepotrzebną pracę, gdyż musi nie tylko weryfikować problem użytkownika, ale także każdy dodatkowy post "pomagającego", sprawa pomocy właściwej niestety się przeciąga, nie wspominając już nawet o odkręcaniu szkód zaistniałych po wdrożeniu niewłaściwego mechanizmu dezynfekcji.

 

Każdy temat rozpoczynany przez Moderatora jest już wpisany w odpowiednie zgodne z naszymi metodami ramy i bardzo określone punkty pomocy. Owe ramy nie są w ogóle znane ani jednemu użytkownikowi spoza moderacji działu Malware, ponieważ nie omawiamy takich rzeczy publicznie + rozumiemy się wzajemnie, co najwyżej można teoretyzować na podstawie przesłanek pośrednich. Dopisywanie się użytkownika, który nie ma o tym pojęcia, poważnie psuje szyki. Niewłaściwa kolejność działań, niewłaściwa nomenklatura, niewłaściwa finalizacja tematu polegająca na spławieniu użytkownika komentarzem "log czysty" i durnym uśmieszkiem.

 

3. Zabronione treści:

 

Pomimo, iż punkt 1 nakreśla dokładnie tok, by wszystko było zupełnie jasne:

 • Podejmowanie prób analizy tematu infekcyjnego (niezależnie od rodzaju czy braku raportów w prośbie o pomoc)
 • Udzielanie instrukcji dezynfekcyjnych, czy to przy udziale metod ręcznych, czy przy udziale określonej aplikacji automatycznej.
 • Podawanie skryptów wykonawczych
 • Zalecenia / namowy do skorzystania ze specjalistycznych narzędzi objętych klauzulą wąskiego dostępu i czerwonego alertu (np. ComboFix)
 • Dyskusje na temat ComboFix, jego działania, metod użytkowych, "analizy loga", podawanie linków innych niż jedyne zatwierdzone przez autora narzędzia
 • "Łączenie się w bólu" z innym użytkownikiem dysponującym tą samą infekcją, tzn. nakłanianie go do zastosowania wykorzystanych u siebie instrukcji, rzewne historie z własnych potyczek
 • "Wyręczanie" Moderatora w odpowiedziach na pytania użytkownika apropos zadania otrzymanego od Moderatora
 • Bezpodstawne rady wykonania kompleksowej Reinstalacji / Formatu całego systemu, bezpłciowy komentarz o charakterze czarnowidztwa
 • Odsyłanie do tematów o podobnym (i tylko podobnym, gdyż nie ma dwóch identycznych tematów!) charakterze, a noszącym określone instrukcje, będące wyjątkowymi dla tamtego systemu.
 • Zastrzegam możliwość rozszerzenia powyższego, jeśli zostaną zanotowane inne niepożądane zachowania

Treści tego kalibru są przeznaczone na likwidację bez uprzedzenia.

 


4. Ogólnie przyjęta zasada:

 

Zasada nie jest unikatowa i wdrażają ją wszystkie poważne fora związane z bezpieczeństwem, np. Bleeping Computer. Określone wytrenowane osoby uprawnione do pomocy + od ręki kasacja postów użytkowników nieuprawnionych (niezależnie od poprawności wykonanego zadania) + restrykcje w sposobie przekazywania informacji. Dodatkowo po przyjrzeniu się na wybrane tematy: temat prowadzony spójnie przez jedną osobę z grona uprawnionego (a nie x uprawnionych), awykonalne u nas z powodów oczywistych.
Wszystko to wzorzec mający na celu jak najlepszą pomoc, limitację potencjalnych szkód, spójność prowadzonej pomocy i jej jednolitą jakość, a nie faszystowskie wydziwianie pani picasso. ;)

 


5. Dozwolone reakcje na temat:

 

Jeżeli dany użytkownik znajdzie poważny błąd merytoryczny w temacie prowadzonym przez Moderatora, należy zgłosić to wprost do Moderatora przez formę Prywatnej Wiadomości lub metodą Raportuj obecną w każdym temacie forum. By uniknąć oskarżeń o manipulacje tematami i ukrywanie własnej niekompetencji, Moderator, jeśli rzeczywiście popełni karygodny błąd, musi w swoim temacie umieścić informację edycyjną, że popełnił błąd i kto zwrócił mu na to uwagę.

 

Czy w ogóle nie wolno tu nic napisać? Nie. Istnieją różne wyjątki od reguły. Jest dozwolona wypowiedź w obszarze nieinwazyjnym, tzn. spoza zakresu analizy infekcji. Można udzielać cennych rad apropos zabezpieczenia komputera, wydać opinię o określonym programie, nakierować w takiej aplikacji na opcje, pomóc w rozwiązaniu problemu systemowego, który nie jest związany z analityką infekcji (np. link do sterowników, lokalizacja opcji, tweak ustawień etc.)


2. Pouczać użytkownika / "zastępować" Moderatora:

 

Pouczenia w kwestii braku załączenia stosownych logów:

 

Jest ogłoszenie widoczne bardzo dobrze + korespondujące równie dobrze widoczne przyklejone, a kto wykazuje odrobinę uwagi i chęci nie ominie tego. Jeśli ktoś "niezdolny" zauważyć przyklejone ogłoszenia eksponowane jawnie, mające czytelne tytuły i noszące napis "WAŻNE", jest to moim zdaniem wyraz ignorancji i nie stosuję tutaj ani taryfy ulgowej ani ideologii początkującego, bo użytkownik był zdolny założyć konto na forum + zalogować się + o dziwo precyzyjnie jak po sznurku wejść do działu + co jeszcze "dziwniejsze" podaje wyniki działań z narzędzi / informacje które musiał skądś wytrzasnąć (= czyli umie czytać) ;). Ta operacja nie jest trudniejsza niż jeden klik + poświęcenie kilku minut na przeczytanie zasad prowadzących za rączkę. Moderator udzielający pomoc dopasowuje więc swoje postępowanie do postępowania użytkownika. Robi dokładnie to samo = nie czyta jego tematu. To uczciwie postawienie sprawy i proszę od nas nie wymagać, byśmy tracili prywatny czas, byli przymilni i zaczynali traktować użytkownika jak niepełnosprawnego. Widzę wyraźną różnicę między tym rodzajem, a użytkownikiem początkującym.

 

W takiej sytuacji jest wdrażane ogłoszenie już adresujące ten problem = temat jest zamykany i otrzymuje dopisek w tytule jaki błąd popełniono, ciągle jednak dając szansę na poprawienie się. Użytkownik powinien wykazać odrobinę szacunku do cudzej pracy i czasu (przypominam: to nie jest płatna usługa = ale to nie zwalnia z żadnych obowiązków), i zamiast robić ekspresową kupę na forum, po prostu przeczytać to co jest tu napisane i dobrze widoczne, finalizując to porządnym tematem z prośbą o pomoc.
Uprzejmie proszę o ignorowanie tematów łamiących Regulamin, bez sztucznego ich podtrzymywania przy życiu, zamiennie korzystając z metod podanych poniżej.

 

Zasada wygląda na bezlitosną, ale proszę odpowiednio to zrozumieć i postawić się w sytuacji pomagających, od których z kolei dla kontrastu jest oczekiwania wysoka poprzeczka. To nie jest dręczenie użytkownika, to lekcja kultury na forum i rozpaczliwe wołanie o wykazanie odrobiny chęci / pozbycie się lenistwa. Udanie się do określonego urzędu bez wymaganych w tymże urzędzie niezbędnych dokumentów wyklucza załatwienie sprawy i wymaga ponownego udania się do urzędu z obowiązkowym kompletem. Forma społecznościowa forum jest najwyraźniej traktowana lekko, jak zagroda bydła, i niektórym się wydaje, że pewne zasady nie obowiązują. Tym bardziej obowiązują. Stawiam na jakość rozwiązanych tematów, a nie ich ilość, a jeśli ktoś nie potrafi / nie umie tego zrozumieć, jest to jego problem nie mój.

 

Formy reakcji na nieprawidłowy temat:

 

Rozumiem jednak, że chcecie być pomocni i to sobie chwalę. Toteż i są dwa sposoby, by to załatwić w sposób przyjacielski i bez produkcji zbędnych postów:

 

----> Forma zwracania uwagi osobom prowadzącym dział, że dany temat nie jest prawidłowy: funkcja Raportowania umieszczona w każdym temacie.

 

----> Forma ratowania delikwenta, który nie raczył nic przeczytać: bezpośrednia Prywatna wiadomość, do tego delikwenta.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...