Skocz do zawartości

Dwa dyski - dwa systemy Ubuntu i XP


SoundWave

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W starym komputerze stacjonarnym posiadam dwa dyski. Na jednym jest zainstalowany XP a drugi leży sobie pusty i nieużywany. Chciałbym w ramach nauki zainstalować na nim Ubuntu, przy czym nie chodzi mi o sam proces jego instalacji a o konfigurację podłączenia dysków w czasie tego procesu.

W czym rzecz, mam nadzieję, że jasno to napiszę. Efekt jaki chciałbym osiągnąć to oba dyski połączone, na jednym XP na drugim Ubuntu i w czasie uruchamiania kompa aby wyświetlał się ekran z wyborem systemu, który ma być załadowany.

Teraz kluczowe jak to zrobić:

1) dysk z XP odłączyć całkowicie i zostawić tylko ten pusty na nim zainstalować Ubuntu i dopiero podpiąć z XP, czy

2) oba dyski podpięte i w takiej konfiguracji instalować Ubuntu na drugim?

Może jakiś inny jeszcze wariant?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeżeli zrobisz to tak jak chcesz w pkt 1 będziesz musiał ręcznie zainstalować jakiś menadżer rozruchowy który będzie wyświetlał menu z wyborem (np GRUB-a). Bez menadżera rozruchu też można mieć dwa systemy tylko że za każdym razem w BIOS-ie trzeba będzie wybrać dysk a to raczej nie jest wygodne rozwiązanie (ale też może być to przydatne bo masz ukryty system). Ubuntu ma coś takiego http://www.ubuntu.co...ndows-installer ściągasz uruchamiasz w Windowsie i w zasadzie tylko wskazujesz partycję na której będzie Ubuntu. Jest to metoda najprostsza. Taka średnio trudna (najtrudniejsze jest ręczne skonfigurowanie GRUB-a takie jak pisałem na początku) to podłączenie obu dysków i instalacja z CD\Pendrive-a. Wtedy w czasie instalacji trzeba będzie tylko wybrać opcję Install alongside Windows.

Odnośnik do komentarza
Wtedy w czasie instalacji trzeba będzie tylko wybrać opcję Install alongside Windows.

Nie lubię tego. Podpiąć oba dyski, niech bootuje w pierwszej kolejności z tego z Windowsem, odpalić płytkę Ubuntu, wybrać zaawansowaną instalację, wrzucić bootloader Linuxa na początek dysku z Win (/dev/sda), ustaw dla Ubu jakąś wolną partycję. Jeśli nie masz dużo pamięci fizycznej i/lub chcesz korzystać z hibernacji Linuxa, no to walnij jeszcze swap (partycję wymiany) o takim samym rozmiarze, jak Twój RAM.

Odnośnik do komentarza

RAM 1 GB. Dysk z XP ma 120 GB i 3 partycje, dysk pusty ma 80 GB i nie jest podzielony na partycje. Sformatowałem go spod Windows w diskmgmt.msc jako chyba dysk dynamiczny. Ma to jakieś znaczenie? Instalator Ubuntu udostępnia pewnie formatowanie i podział na partycje tak?

 

Podpiąć oba dyski, niech bootuje w pierwszej kolejności z tego z Windowsem, odpalić płytkę Ubuntu, wybrać zaawansowaną instalację, wrzucić bootloader Linuxa na początek dysku z Win (/dev/sda), ustaw dla Ubu jakąś wolną partycję

Rozumiem z tego, że mam zastartować do Windowsa i dopiero wtedy włożyć płytkę z Ubuntu i zainstalować rozruch na C dysku z XP a samo Ubuntu na drugim dysku i wtedy podczas uruchamiania kompa będę miał ekran pozwalający na wybór między systemami tak?

Odnośnik do komentarza
Sformatowałem go spod Windows w diskmgmt.msc jako chyba dysk dynamiczny.

Wydaje mi się, że dyski dynamiczne to technologia wykorzystywane tylko przez Microsoft w Windowsach od Visty 2000/XP Prof. w gorę. Linuksy tego nie obsługują. Czeka Cię format od nowa.

 

Rozumiem z tego, że mam zastartować do Windowsa i dopiero wtedy włożyć płytkę z Ubuntu i zainstalować rozruch na C dysku z XP a samo Ubuntu na drugim dysku i wtedy podczas uruchamiania kompa będę miał ekran pozwalający na wybór między systemami tak?

Nie. Odpalasz komputer z płytki Ubuntu, nie z Windowsa.

Odnośnik do komentarza

piotreek - czytaj ze zrozumieniem. Chodzi mi tylko i wyłącznie o format dysku przeznaczonego pod Ubuntu. Ok, wiem, że Windowsy obsługują woluminy dynamiczne, ale Linux nie. Z tematu zrozumiałem, że tamten dysk jest czysty, został tylko "przygotowany" pod Ubuntu jako dynamiczny, co jest błędem. A, Linux będzie chciał partycję ext4, czyli i tak musi jakiekolwiek dane stamtąd skopiować, jeśli je tam ma i chce postawić drugi system.

 

Co do woluminów dynamicznych w XP zgoda, ale obsługuje jest tylko edycja Professional. XP Home Edition nie poradzi sobie z dyskiem dynamicznym. http://support.microsoft.com/kb/308424/en-us

Odnośnik do komentarza

Z tego co pamiętam to spod Windows mogłem tylko na dynamiczny go sformatować bo wcześniej był potraktowany DBANem i nie był nigdzie widoczny dopiero w diskmgmt.msc, choć mogę się mylić. W każdym razie rozumiem, że mam go zamienić na typ podstawowy z systemem NTFS i zrobić ze 2 partycje, jedną na Ubuntu a drugą na dane.

W każdym razie mam XP Professional i HirensBootCD, gdyby jakieś narzędzie było potrzebne do wykorzystania przy operacjach na tym dysku.

Odnośnik do komentarza

@Soundwave z drugiego dysku musisz usunąć wszystkie partycje. Linuks ma własny system plików np. ext4 i partycję wymiany swap (w windowsie jest to plik) którą mimo zapewnień że mam giga ramu i ciut ciut należy założyć ;) wystarczy 1,5xRAM. Wszystko to możesz zrobić instalatorem Ubuntu lub np gparted :)

 

@Edit tutaj są zalecenia Ubuntu https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq choć ja bym się trzymał wersji 1,5 ;) chyba że masz 200GB ramu na pokładzie ;)

Odnośnik do komentarza

Odświeżam temat bo już mnie #$#$% bierze. Chcę sobie ściągnąć spolszczoną wersję Ubuntu 11.04 z oficjalnego polskiego forum. Plik ma 1,1 GB. Nie jestem w stanie go ściągnąć bo mi net przerywa łączenie co kilkadziesiąt minut. Neta mam radiowego a z laptopa się łącze przez router TP-LINK WR340G. Wydaje mi się, że wina leży po stronie dostawcy ale nie jestem pewien. Jak można sprawdzić to rozłączanie?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...