Skocz do zawartości

Zamiana Windows 7 na Windows XP


Jagodka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam na imie Magda. Posiadam stary notebook czyli acer aspire 5315 z zainstalowanym Windows 7. Komputer pracuje zle. Jest wolny i w ogóle nie podoba mi sie obecny system operacyjny. Chcialabym zmienic ten system i zainstalować 'dinozaura' :) czyli Windows XP. Prosze o pomoc.. Bede wdzieczna za 'poprowadzenie za raczke' :wub: Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

SoundWawe, dziekuje za odpowiedz. Wiem, ze mozna zdiagnozowac system wspomnianymi programami. Najpierw, chcialabym jednak sformatowac swoj komputer a nastepnie zainstalowac na nim wspomniany system Windows XP ktory wole z roznych wzgledow. Podczas jego instalacji pojawia sie problem ktory dotyczy dysku twardego. Nie zanotowalam dokladnej tresci ale jest mowa o tym ze system 'nie widzi' czy nie ma zainstalowanych dyskow twardych. W Internecie nie ma nic konkretnego na ten temat. Jest tylko mglista wzmianka o AHCI, IDE.. Prosze o pomoc. Pozdrawiam. Magda

Odnośnik do komentarza

1. Czy jest jakiś konkretny powód zmiany systemu?

2. Czy system ma jakieś problemy?

3. Jaka to wersja systemu i ile ram?

4. Pokaż obrazek z zarządzania dyskami.

5. Pokaż obrazek z Menadżera Urządzeń -> Widok wg połączeń -> Rozwiń gałąź gdzie podłączony jest dysk.

 

Jeżeli to tylko stare przyzwyczajenie do systemu to jednak proponuję się z nim (W7) zaprzyjaźnić. Wierz mi warto.

Odnośnik do komentarza
Najpierw, chcialabym jednak sformatowac swoj komputer a nastepnie zainstalowac na nim wspomniany system Windows XP ktory wole z roznych wzgledow. Podczas jego instalacji pojawia sie problem ktory dotyczy dysku twardego. Nie zanotowalam dokladnej tresci ale jest mowa o tym ze system 'nie widzi' czy nie ma zainstalowanych dyskow twardych.

 

Jest również wiele względów dla których instalacja XP to zły pomysł, system jest skończony. Czy to na pewno przemyślana decyzja, skoro jest tu "problem" z wykryciem dysków (równoznaczny z brakiem przygotowania do migracji)? To, że instalator XP nie widzi dysków, to jest klasyczny objaw = za stary system nie dysponujący sterownikami. Poza tym, czy w ogóle się interesowałaś czy pod Acer aspire 5315 są sterowniki do XP na stronie producenta? Czy może to jest próba przejścia na XP bez żadnych przygotowań?

 

Porównawczo temat: KLIK. Jak widać sama instalacja XP to jest już utrudnienie, następnie może się okazać zaraz po instalacji, że system jest daleki od bezproblemowego (w rzeczonym temacie z biegu nabyte infekcje, z winy lichego zabezpieczenia). W linku podane sposoby na obejście problemu detekcji dysku podczas instalacji, ale stanowczo odradzam downgrade do Windows XP.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Lapek obsługuje max. 2GB Ramu. Jeśli masz obecnie 1 GB, to wcale sie nie dziwie ze są problemy z funkcjonowaniem W7. Przemyśl czy nie lepiej dokupić 1 kostkę i korzystać z nowszego systemu.

 

Poza tym, czy w ogóle się interesowałaś czy pod Acer aspire 5315 są sterowniki do XP na stronie producenta?

 

Sterowniki do XP są na stronie producenta.

Odnośnik do komentarza
Obstawiam, że ma kontroler w trybie AHCI i to powód braku widoczności dysków przy próbie instalacji XP.

Na pewno tak jest. Ale jeśli lapek ma tylko 1GB ram, sam wiesz że W7 nie bedzie brykać.

 

Tryb mozna zmienić w biosie. Zaladka Advanced > AHCI na IDE i instalka powinna ruszyć bez problemu. Albo integracja sterów, które są na stronie producenta.

Odnośnik do komentarza
Sterowniki do XP są na stronie producenta.

 

To było pytanie do autorki. Chyba nie sądzisz, że mam problem z wejściem na stronę producenta mając ... konkretny model? Za to chcę uzyskać klarowną odpowiedź na ile ta instalacja XP jest przygotowana i przemyślana.

 

Również należałoby zapytać o nośnik instalacyjny Windows 7, czy to aby nie jest instalacja z Recovery z dysku twardego i nie ma żadnych innych mediów reinstalacyjnych. W takiej sytuacji instalacja XP może jeszcze odciąć drogę do tego mechanizmu.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Ależ ja o tym wiem. Zwróć uwagę na post @picasso, która również odradza takie działanie.

 

A ja nie odradzam wprost. Niech dziewczyna kupi 1 kośc Ramu i korzysta z W7.

A jak nie chce niech instaluje XP.

 

Chyba nie sądzisz, że mam problem z wejściem na stronę producenta mając ... konkretny model?

Nie sądzę, jestem przekonany że byłąś na stronie Acera......tylko drugie zdanie sugeruje,

 

Czy może to jest próba przejścia na XP bez żadnych przygotowań?

że nie byłaś i pytasz autorke, sama nie sprawdzając. Mozna tak rozumować?

 

Sorki moi drodzy, ale jakoś dziwnie Was odbieram.

 

Również należałoby zapytać o nośnik instalacyjny Windows 7, czy to aby nie jest instalacja z Recovery z dysku twardego i nie ma żadnych innych mediów reinstalacyjnych. W takiej sytuacji instalacja XP może jeszcze odciąć drogę do tego mechanizmu.

Owszem, to jest bardzo istotne.

Odnośnik do komentarza

Witam i dziekuje za zainteresowanie. To przemyślana decyzja.. A tak w ramach kilku 'dodatkowych' informacji.. Laptop kupilam w roku 2008 i wyjasnie ze fabrycznie zainstalowany na nim został system Windows Vista (wersja OEM) a jego dysk twardy to tylko 80GB. Niedawno 'skusilam sie' i zainstalowalam Windows 7 (system który posiadam w swoim 'gospodarstwie domowym' w wersji BOX). Posiadam również wersję BOX systemu operacyjnego Windows XP SP2 (bylam wlascicielka swojego archaicznego juz PCeta) :) System Windows XP uważam za najlepsze rozwiązanie dla swojego laptopa Acer Aspire 5315 i chcialabym z niego korzystac.. M.in. dlatego ze chcialabym miec zabytkowy laptop Acer Aspire 5315 z zabytkowym systemem ;) Panie Belfegorze.. Dziekuje za konkretniejsze informacje.. Probowalam zmienic w BIOS'ie zakladke Advanced > AHCI na IDE ale instalka nie ruszyla. Pojawila sie identyczna informacja, cytuje: "Instalator nie znalazł żadnych stacji dysków twardych zainstalowanych w tym komputerze".. Panie Belfegorze.. Jak zintegrowac te sterowniki ze strony producenta?.. Czy sciagnac i zainstalowac je w obecnym systemie W7, a nastepnie zmienic te wartosci z AHCI na IDE a nastepnie wlozyc bootowalna plyte WXP i przystapic do instalacji?

 

PS. Są dwie partycje: Systemowa C z W7 (24,4GB) i partycja D (50,1GB) a komputer gdzies po drodze gubi te brakujace 5,5 GB..

Czy instalujac WindowsXP nie strace cennych dla mnie danych na dysku D?

Odnośnik do komentarza
Probowalam zmienic w BIOS'ie zakladke Advanced > AHCI na IDE ale instalka nie ruszyla. Pojawila sie identyczna informacja, cytuje: "Instalator nie znalazł żadnych stacji dysków twardych zainstalowanych w tym komputerze".. Panie Belfegorze.. Jak zintegrowac te sterowniki ze strony producenta?.. Czy sciagnac i zainstalowac je w obecnym systemie W7, a nastepnie zmienic te wartosci z AHCI na IDE a nastepnie wlozyc bootowalna plyte WXP i przystapic do instalacji?

 

Aktualna instalacja Windows 7 nie ma nic do rzeczy w kwestii instalatora XP. Przecież podałam już link:

 

Porównawczo temat: KLIK. (...) W linku podane sposoby na obejście problemu detekcji dysku podczas instalacji

 

... w którym jest (poza wersją z BIOS):

 

- Na USB podać rozpakowane sterowniki i F6 podczas instalacji XP.

- Zrobić na podstawie własnej oryginalnej CD XP nową ze zintegrowanymi sterownikami, która automatycznie zamontuje wszystko. Darmowy program integrujący sterowniki (przy okazji i SP i inne rzeczy): nLite.

 

 

Posiadam również wersję BOX systemu operacyjnego Windows XP SP2

 

Należy się spodziewać problemu z robakami sieciowymi. Ten XP jest w zbyt niskiej wersji SP. Wypada zrobić nową płytę z conajmniej zintegrowanym SP3 (choć i to mało). Integrację SP3 również można wykonać za pomocą nLite, alternatywnie ręcznie: KLIK. Ponadto podczas / zaraz po instalacji XP są wymagane dodatkowe kroki zabezpieczające: KLIK.

 

 

System Windows XP uważam za najlepsze rozwiązanie dla swojego laptopa Acer Aspire 5315 i chcialabym z niego korzystac..

 

Nadal mam ambiwalentne odczucia.

 

 

Czy instalujac WindowsXP nie strace cennych dla mnie danych na dysku D?

 

O ile instalator zobaczy dyski, powinien pokazać się spis partycji, a wskazanie właściwej nie powinno mieć negatywnego wpływu na pozostałą.

 

 

 

dysk twardy to tylko 80GB (..) PS. Są dwie partycje: Systemowa C z W7 (24,4GB) i partycja D (50,1GB) a komputer gdzies po drodze gubi te brakujace 5,5 GB..

 

Nie wygląda na to, że coś jest "zgubione". Windows nie pokaże równo 80 jak od noża. To jest kwestia innych obliczeń, system dziesiętny versus dwójkowy, dlatego "brakuje". 80GB = 80000000000 bajtów, które Windows przelicza:

 

80000000000 : 1024 = 78125000 KB

78125000 : 1024 = 76293,9453125 MB

76293,9453125 : 1024 = ~74,5 GB

 

 

 

PS. Tak swoją drogą jest to temat do działu Windows XP a nie Windows 7, skoro ma nastąpić wymiana a nie diagnostyka aktualnego Windows 7, zostanie przeniesiony.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Panie Belfegorze, Tak, Zatwierdzilam zmiany klawiszem F10

Pani Picasso, Bardzo dziekuje za te informacje i instrukcje.. W wolnym czasie to wszystko uwaznie przestudiuje i sprobuje jeszcze raz instalowac ten system.. Mam nadzieje ze w razie problemow czy dodatkowych pytan bede mogla sie do Was zwrocic. Nie jestem ekspertem a do komputera podchodze amatorsko. Zmienic chcialabym system rowniez dlatego ze nie dzialaja mi niektore programy, w tym starsze gry.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam. Magda

 

PS. Ten Acer Aspire jest 32-bit, ma Intel Celeron CPU 550 @ 2 GHz, 1,08GB RAM (co chwile norton wyskakuje z okienkiem ze program taki a taki przeciaza pamiec itp, co pojawia sie nawet surfujac po internecie), jest tez Mobile Intel 965 Express Chipset Family.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...