Skocz do zawartości

Dwa problemy.


marcinkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Trochę nie wiedziałem gdzie wstawić ten temat więc proszę o ewentualne przeniesienie.

Postanowiłem zainstalować sobie Win 7, zainstalowałem go na drugim dysku obok Win XP, wszystko ładnie poszło zainstalowałem wszystkie sterowniki, ale są dwie rzeczy które mnie trapią, jako że nie znam się w ogóle na 7-ce więc chciałem zapytać o te rzeczy.

Pierwsza sprawa to jest coś takiego że podczas ładowania systemu strasznie mieli dysk twardy, nie jest to na pewno AV, może jakieś indeksowanie czy mapowanie za względu na ten drugi system, ale jak tak dalej pójdzie to ten dysk długo nie wytrzyma.

Druga sprawa to jest taka że jak wyłączam system to wszystko się ładnie wyłącza, ale jak by nie do końca, bo pozostaje chyba nie wyłączony zasilacz, dla tego że świeci w nim dioda i chodzi wentylator, cały system, wszystko wyłączone, dyski nie pracują, karta graficzna wyłączona, tylko ten zasilacz, nie wygląda to na hibernację, ale ponowne uruchomienie muszę zrobić resetem bo włącznik nie działa, wchodzę wtedy na XP i z jego poziomu wyłączam komputer już normalnie.

Dołączyłem opis sprzętu, jak trzeba jakieś logi to przedstawię.

 

 

Komputer:

Typ komputera Komputer z procesorem x86 obsługujący interfejs ACPI

System operacyjny Microsoft Windows 7 Ultimate

Dodatek service pack systemu operacyjnego Service Pack 1

Internet Explorer 9.0.8112.16421

DirectX DirectX 11.0

Płyta główna:

Typ procesora DualCore Intel Core 2 Duo E6300, 1866 MHz (7 x 267)

Nazwa płyty głównej Asus P5K-E (3 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)

Mikroukład płyty głównej Intel Bearlake P35

Pamięć fizyczna 3328 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)

DIMM1: GoodRAM GR800D264L6/2G 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)

DIMM2: GoodRAM GR800D264L6/2G 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)

Typ BIOS'u AMI (06/19/08)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)

 

Ekran:

Karta wideo NVIDIA GeForce GT 430 (1024 MB)

Karta wideo NVIDIA GeForce GT 430 (1024 MB)

Akcelerator 3D nVIDIA GeForce GT 430

Monitor Samsung SyncMaster F2380 (Digital) [23" LCD] (H9XSB02125)

 

Multimedia:

Karta dźwiękowa Analog Devices AD1988B @ Creative SB X-Fi Audio Controller

Karta dźwiękowa Analog Devices AD1988B @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller [A-2]

Karta dźwiękowa nVIDIA HDMI @ nVIDIA GF108 - High Definition Audio Controller

 

Magazyn:

Kontroler IDE Intel® ICH9 Family 2 port Serial ATA Storage Controller 2 - 2926

Kontroler IDE Intel® ICH9R/DO/DH 4 port Serial ATA Storage Controller 1 - 2920

Storage Controller JMicron JMB36X Controller

Napęd dyskietek Stacja dyskietek

Dysk fizyczny Hitachi HDT725025VLA380 ATA Device (250 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Dysk fizyczny ST3120026A SCSI Disk Device (120 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100)

Dysk fizyczny WDC WD10EARS-00Y5B1 ATA Device (931 GB, IDE)

Napęd dysków optycznych Optiarc DVD RW AD-5260S ATA Device (DVD+R9:12x, DVD-R9:12x, DVD+RW:24x/8x, DVD-RW:24x/6x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW)

Status dysków SMART OK

 

Urządzenia wejściowe:

Klawiatura Logitech HID-compliant Unifying keyboard

Mysz Logitech HID-compliant Unifying Mouse

 

Sieć:

Karta sieciowa ARRIS TOUCHSTONE DEVICE (85.193.227.128)

Karta sieciowa Kontroler Marvell Yukon 88E8056 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (192.168.1.100)

Karta sieciowa Realtek RTL8187 Wireless 802.11g 54Mbps USB 2.0 Network Adapter

 

Urządzenia zewnętrzne:

Drukarka Epson ESC/P-R

Drukarka Fax

Kontroler FireWire AT&T/Lucent IEEE1394 FireWire Controller (PHY: Agere LFW3226/3227)

Kontroler FireWire VIA VT6307 Fire IIM IEEE1394 Host Controller (PHY: VIA VT6307)

Kontroler USB1 Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-2]

Kontroler USB1 VIA PCI-USB Universal Host Controller

Kontroler USB2 Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller [A-2]

Kontroler USB2 VIA USB 2.0 Enhanced Host Controller

Urządzenie USB ARRIS TOUCHSTONE DEVICE

Urządzenie USB Logitech Unifying USB receiver

Urządzenie USB Realtek RTL8187 Wireless 802.11g 54Mbps USB 2.0 Network Adapter

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Szukalbym w tym zakresie

Dysk fizyczny Hitachi HDT725025VLA380 ATA Device (250 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Dysk fizyczny ST3120026A SCSI Disk Device (120 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100)

Dysk fizyczny WDC WD10EARS-00Y5B1 ATA Device (931 GB, IDE)

Napęd dysków optycznych Optiarc DVD RW AD-5260S ATA Device (DVD+R9:12x, DVD-R9:12x, DVD+RW:24x/8x, DVD-RW:24x/6x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW)

Dokladnie w ustawieniu zworek na dysku i napedzie oraz ilosci podpietych gniazd ATA.

Zakladamy, ze stery poinstalowane i w MU nie ma wykrzyknikow.

 

Daj logi z programu HWinfo dla swojej wersji systemu. Znajdziesz w dziale hardware - http://www.fixitpc.p...rmacje-podawac/

 

Dodatkowo

ale ponowne uruchomienie muszę zrobić resetem bo włącznik nie działa

Computer>PPM>Wlasciwosci>Zaawansowane i narzedzia>Ustawienia zasilania>Wybierz przycisk zasilania

Co masz tam ustawione??

Odnośnik do komentarza

Sterowniki są na pewno dobrze zainstalowane, nie ma żadnych problemów w MU. Dwa dyski są na SATA, jeden na ATA, na ATA jest XP, ustawiony jako pierwszy do bootowania, na SATA jest Win 7, na SATA jest również nagrywarka. Kolejność dysków raczej jest prawidłowo ustawiona wymagane jest to do zainstalowania Win 7 razem z Win XP.

http://www.wklejto.pl/114298

Odnośnik do komentarza

Z kablami lub dyskiem miałem wcześniej problem, miałem jeszcze jeden dysk na ATA ale go odłączyłem jeszcze przed instalacją.

Zasilacz Culer Master RS450ACLY.

I teraz najważniejsza rzecz, muszę wprowadzić korektę do pierwszego problemu, po otwarciu kompa okazało się że to nie sam zasilacz a chodzą wszystkie wiatraki, na procku, na karcie graficznej i nawet na obudowie, normalnie nie wiem o co chodzi, może to jednak włącza mi się hibernacja, ale dla czego tak dziwnie, będę to musiał jutro sprawdzić, w tej chwili piszę z XP żeby móc normalnie wyłączyć komputer, te problemy które opisałem występują tylko na Win 7.

Odnośnik do komentarza

To zweryfikujmy dane. Poprosimy o konkretne odpowiedzi;

-

Postanowiłem zainstalować sobie Win 7, zainstalowałem go na drugim dysku obok Win XP
czy w czasie instalacji 7-mki dysk z XP byl odlaczony fizycznie ?

-

Pierwsza sprawa to jest coś takiego że podczas ładowania systemu strasznie mieli dysk twardy, nie jest to na pewno AV, może jakieś indeksowanie czy mapowanie za względu na ten drugi system, ale jak tak dalej pójdzie to ten dysk długo nie wytrzyma.

rozumiem z tego, ze drugi system to 7-mka czyli mieli dyskiem od XP? jesli tak to dysk do sprawdzenia w kontekscie problemow sprzetowych

-

bo włącznik nie działa,
- jaki wlacznik

-

wchodzę wtedy na XP i z jego poziomu wyłączam komputer już normalnie.
jak to robisz? Resetujesz wlacznikiem zasilacza? - uruchamiasz XP i z jego poziomu zamykasz ? nie rozumiem, opisz ta czynnosc

- daj zakladke z zarzadzania dyskami. Chodzi o to;

zarzadzaniedyskami.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

-

po otwarciu kompa okazało się że to nie sam zasilacz a chodzą wszystkie wiatraki, na procku, na karcie graficznej i nawet na obudowie, normalnie nie wiem o co chodzi, może to jednak włącza mi się hibernacja
calkiem mozliwe i nalezy to zweryfikowac

Masz tu pierwszy z brzegu opis problemu i wyjasnienie co z czym sie je. http://windows7forum...rze-t-2355.html

 

@edit

sorry picasso, wybacz staremu za post pod postem moja nie uwaga - kac poranny

Odnośnik do komentarza
czy w czasie instalacji 7-mki dysk z XP byl odlaczony fizycznie ?

Dysk nie był odłączony, w ten sposób 7-ka robi bootloadera na pierwszym dysku gdzie jest XP.

rozumiem z tego, ze drugi system to 7-mka czyli mieli dyskiem od XP? jesli tak to dysk do sprawdzenia w kontekscie problemow sprzetowych

Właściwie to nie wiem który mieli, słyszę tylko hałas i świecącą diodę.

- jaki wlacznik

Włącznik którym się uruchamia komputer, ten o który pytałeś wcześniej w ustawieniach. Jak system się zamknie i chodzą tylko te wiatraki to ponownie włączyć mogę tylko przyciskiem resetu, na przycisk włącznika nie reaguje.

jak to robisz? Resetujesz wlacznikiem zasilacza? - uruchamiasz XP i z jego poziomu zamykasz ? nie rozumiem, opisz ta czynnosc

- daj zakladke z zarzadzania dyskami. Chodzi o to;

To tak jak napisałem wyżej, że włączam tym przyciskiem małym co robi się reset, z bootloadera wchodzę na XP a później klikam zamknij system i wszystko się ładnie zamyka już bez tych wiatraków.

calkiem mozliwe i nalezy to zweryfikowac

Masz tu pierwszy z brzegu opis problemu i wyjasnienie co z czym sie je. http://windows7forum...rze-t-2355.html

Sprawdziłem i hibernację mam wyłączoną.

Pod linkiem który podałeś jest opis problemów z bootowaniem a u mnie jest z tym wszystko w porządku, chyba właśnie na tym opisie sugerowałem się odnośnie instalacji z podłączonym dyskiem z XP.

Screeny wrzucę trochę później.

I jeszcze jedna sprawa, czy jest możliwe że wentylatory mają gdzieś ustawioną temperaturę minimalną i może się powyłączają jak wszystko ostygnie, coś w rodzaju jak termostat w samochodzie że wentylator kręci się po wyłączeniu silnika. Może zainstalowała mi się jakaś aplikacja ze sterownikami która tym zarządza.

Odnośnik do komentarza
To tak jak napisałem wyżej, że włączam tym przyciskiem małym co robi się reset, z bootloadera wchodzę na XP a później klikam zamknij system i wszystko się ładnie zamyka już bez tych wiatraków.

 

Opisz dokładniej to co wytłuszczone. Czy to znaczy, że W7 nie zamyka systemu tylko wyświetla bootloader?

Czy robisz reset i wchodzisz w wybór systemu?

Czy w MU -> Komputer masz zgodny z ACPI? Wiem, że w #1 poście jest takie info.

Czy w BIOS masz poprawnie skonfigurowaną opcję POWER?

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza
Opisz dokładniej to co wytłuszczone. Czy to znaczy, że W7 nie zamyka systemu tylko wyświetla bootloader?

Czy robisz reset i wchodzisz w wybór systemu?

Win 7 zamyka system ale pozostają pracujące wiatraki, wciskam reset bo włącznik nie działa, komputer się uruchamia i z bootloadera wybieram XP, (stoi tam napisane "starsza wersja systemu Windows")

Czy w MU -> Komputer masz zgodny z ACPI? Wiem, że w #1 poście jest takie info.

Czy w BIOS masz poprawnie skonfigurowaną opcję POWER?

W tej chwili jestem na XP, i jest tu że jest zgodny z ACPI, później sprawdzę na 7-ce. W BIOS-ie było zawsze dobrze, przecież na XP działa wszystko dobrze te problemy mam tylko na 7-ce.

 

I jeszcze jedna poprawka odnośnie tego co pisałem:

Gdzieś czytałem, ale teraz nie mogę znaleźć, że przy takiej instalacji Win 7 z XP, to ta 7-ka "archiwizuje" czy "kompresuje" czy coś w tym stylu, pliki z XP, może to oto chodzi.

dotyczy to tego gdybym zainstalował 7-kę na pierwszym dysku, więc system mam chyba zainstalowany prawidłowo.

Odnośnik do komentarza

Odpisz na to:

W tej chwili jestem na XP, i jest tu że jest zgodny z ACPI, później sprawdzę na 7-ce.

 

To raczej nie ten problem (archiwizacja) tylko temat odpowiedniego sterownika. Pierwszy raz słyszę o takim problemie.

Testowo wyłącz indeksowanie wszystkich dysków na obu systemach + restarty.

 

Pokaż obrazek z Zarządzania dyskami i w opisie podaj (przepraszam, że jeszcze raz) dokładnie jaka była kolejność instalacji systemów w powiązaniu z obrazkiem. Pisałeś, że dysk z XP nie był odłączany prz instalacji W7. Coś podobnego chyba sugerował również MarekB.

 

Na którym dysku widzisz plik startowe W7? Czy widzisz gdzieś również pliki startowe XP?

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza
To raczej nie ten problem (archiwizacja) tylko temat odpowiedniego sterownika. Pierwszy raz słyszę o takim problemie.

O tej "archiwizacji piszą tu: http://www.trochetec...ze,t,1034.html.

rozumiem z tego, ze drugi system to 7-mka czyli mieli dyskiem od XP? jesli tak to dysk do sprawdzenia w kontekscie problemow sprzetowych

Tak na wyczucie to właściwie chyba mieli dysk ten trzeci na którym nie ma żadnego systemu a są tylko dane, ale chodzi również dysk z Win 7 ale to chyba normalne.

20120117190902.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Na dysku E: jest system XP, był tam już od dawna, (ten dysk jest na IDE)

na dysku C: jest system Win 7, instalowany był bez odłączania dysku z Win XP, tak jak jest zalecane.

na trzecim dysku są dane, mogą być tam również pozostałości po starym systemie XP ale nie powinno to chyba przeszkadzać bo partycja jest nieaktywna więc leżą tam jak zwykłe pliki.

Kolejność tych dysków zmienia się po wejściu na Win XP, wówczas dysk C: jest ten na którym jest system XP.

Pliki startowe to może konkretniej które, na dysku z Win XP mam "bootini" i "bootmgr", inne pliki systemowe są na obu dyskach.

 

Tego indeksowania jeszcze nie wyłączyłem, a tak w ogóle to gdzie to się wyłącza?

 

I jeszcze coś odnośnie BIOS-u,

odnośnie ACPI mam dwie pozycje

ACPI 2.0 Support - Disabled

ACPI APIC Support - Enabled

 

W APM mam coś takiego:

Restore on AC Power Loss - ustawione na Off

 

W ustawieniach SATA mam do wyboru Enhanced, Compatible i Disabled, ustawione mam na Enhanced, nie wiem czy dobrze?

I mam ustawione SATA na IDE a nie na AHCI.

Odnośnik do komentarza

Zacznijmy eksperymenty;

1. ASUS P5K-E - twoja plyta - w menadżerze urządzeń-> kontrolery hosta magistrali IEEE 1394 -> właściwości-> zakładka zarządzanie energią i zaznaczyłem ptaka przy "Zezwalaj komputerowi na wyłączenie tego urządzenia w celu oszczędzania energii".

Po tym zabiegu za każdym razem komputer po wciśnięciu zamknij normalnie zamyka system i wyłącza kompa wiatraczki również się zatrzymały.

To nie moja sugestia. Wyszukalem identyczny problem na sieci. Probuj teraz.

2.Panel sterowania, Narzedzia administracyjne i Zasady zabezpieczeń lokalnych. Rozwinąć folder Zasady lokalne i Opcje zabezpieczeń. Kliknąć dwukrotnie Zamknięcie: wyczyść plik stronicowania pamięci wirtualnej i włącz opcję Wyłączone.

zamykaniesystemu7.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Podobna historia. Do sprawdzenia.

@edit

Kolejność tych dysków zmienia się po wejściu na Win XP, wówczas dysk C: jest ten na którym jest system XP. - tak powinno byc.

I mam ustawione SATA na IDE a nie na AHCI. - tak powinno byc.

Reszte zostaw. Sprawdz co podalem.

Odnośnik do komentarza

O.K. porobię to ale może w sobotę jak będę miał trochę czasu bo w tygodniu to słabo się wyrabiam, no chyba że się wyrobię.

dsc01479i.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

dsc01478g.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

dsc01477zq.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

dsc01476h.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Niestety nie wiem dla czego ale MHDD nie widzi dysku na IDE, wydaje się być wszystko dobrze, dysk jest widziany przez BIOS, a w tym programie go nie wykrywa, wcześniej miałem zworkę ustawioną na SC ze względu na drugi dysk, teraz przestawiłem tylko na Master i nic dalej nie wykrywa.

Edytowane przez marcinkowski
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...