Skocz do zawartości

Problemy z SSD - Zrzuty pamięci


MegaTherion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Instalowałem Win7 x64 na dysku SSD.

Nazwa płyty głównej MSI P45 Neo2 (MS-7512)

Oprócz dysku SSD mam podpięte trzy dyski SATA 2.

 

I teraz nie powiem jak podczas instalacji miałem ustawioną konfiguracja kontrolera.

Obecnie dyski pracują na trybie AHCI a raid mode na RAID wg. zaleceń firmy intel.

O dziwo jak zainstalowałem Intel® Rapid Storage Technology to windows nie startował. (myślałem ze są tam sterowniki od INTELA do pracy dysków w trybie AHCI). Po zmianie na IDE i naprawie obszaru rozruchu udało się uruchomić system. Testowałem bios z rożnymi ustawieniami wyłączyłem raid i ustawiłem tryb kontrolera na ahci bywały zwiechy systemu.

Cytuje:

Wiele kontrolerów SATA obsługuje różne tryby pracy, takie jak Parallel ATA, standardowy tryb AHCI lub RAID (zależny od producenta). Aby zapewnić maksymalną elastyczność, Intel zaleca stosowanie tego ostatniego w jego płytach głównych (który także pracuje jako normalny AHCI) zamiast zwykłego trybu AHCI/SATA. Takie zalecenie podyktowane jest częstymi problemami z systemem operacyjnym Microsoft Windows przy przełączaniu trybu pracy AHCI już po zainstalowaniu systemu[1].
tekst pochodzi z http://pl.wikipedia....oller_Interface

Zmieniłem na RAID ale co jakiś czas pojawiają się zrzuty pamieci.... Zdecydowanie jak muszę kompa zrestartować po aktualizacjach itp. Może dysk ssd źle zniósł zmiany pracy trybu kontrolera ?

 

Dziś miałem przykładowy błąd:Podpis problemu:

Nazwa zdarzenia problemu: BlueScreen

Wersja systemu operacyjnego: 6.1.7601.2.1.0.256.1

Identyfikator ustawień regionalnych: 1045

 

Dodatkowe informacje o problemie:

BCCode: 1000009f

BCP1: 0000000000000004

BCP2: 0000000000000258

BCP3: FFFFFA8006D1F040

BCP4: FFFFF80000B9C4D0

OS Version: 6_1_7601

Service Pack: 1_0

Product: 256_1

 

Pliki pomagające opisać problem:

C:\Windows\Minidump\121711-15865-01.dmp

C:\Users\mega\AppData\Local\Temp\WER-929344-0.sysdata.xml

 

Przeczytaj w trybie online nasze zasady zachowania poufności informacji:

http://go.microsoft....88&clcid=0x0415

 

Jeśli zasady zachowania poufności informacji w trybie online nie są dostępne, przeczytaj nasze zasady zachowania poufności informacji w trybie offline:

C:\Windows\system32\pl-PL\erofflps.txt

 

Proszę o porady i weryfikację czy mam poprawnie skonfigurowany system i bios.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Proszę o porady i weryfikację czy mam poprawnie skonfigurowany system i bios.
mozna cos poradzic, ale to zdanie
I teraz nie powiem jak podczas instalacji miałem ustawioną konfiguracja kontrolera.
jest az nadto wymowne.

Odepnij oba dyski HDD. Ustaw kontroler jako AHCI lub RAID i zainstaluj OS-a od nowa. Poszukaj takich informacji http://dawka.wordpress.com/2010/04/20/jak-poprawnie-skonfigurowac-dysk-ssd-w-windows-7/ poczytaj , poustawiaj co trzeba i powinno smigac.

Odnośnik do komentarza

To jak widać jest powpinane poprawnie, tzn ciekaw byłem czy przypadkiem nie podłączyłeś ssd do kontrolera JMicron'a. Powinno wszystko hulać tym bardziej, że win 7 natywnie wspiera AHCI a ustawienia w biosie korelują z systemem.

Sprawdź w rejestrze jeszcze w kluczu: HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurentControlSet -> Services -> msahci -> (nazwa) START powinna być wartość 0 jeśli jest inaczej to ją zmodyfikuj.

Albo zrób jak wyżej napisał @MarekB czyli postaw system od nowa wg tego jak sugeruje.

Odnośnik do komentarza

To jak widać jest powpinane poprawnie, tzn ciekaw byłem czy przypadkiem nie podłączyłeś ssd do kontrolera JMicron'a. Powinno wszystko hulać tym bardziej, że win 7 natywnie wspiera AHCI a ustawienia w biosie korelują z systemem.

Sprawdź w rejestrze jeszcze w kluczu: HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurentControlSet -> Services -> msahci -> (nazwa) START powinna być wartość 0 jeśli jest inaczej to ją zmodyfikuj.

Albo zrób jak wyżej napisał @MarekB czyli postaw system od nowa wg tego jak sugeruje.

Rejestr już wcześniej sprawdzałem i mam wartość "0". Ale dziękuję za poradę. Tzn. system stabilnie pracuje ...tylko czasem się ''wywala" przy próbie restartu lub wyłączenie. Dziwi mnie to że jeśli działa obecnie w trybie AHCI i dlaczego wywala się podczas instalacji Intel® Rapid Storage Technology. Instalujecie to ? Wcześniej używałem do RAID'u 0 jak miałem go na dyskach sata.

Odnośnik do komentarza
Instalujecie to ?
nie mam płyty MSI, a nawet jakoś nie miałem nawet okazji instalować tego czegoś. Pokaż może szkriny co tam jest, ja do swojej płyty mam zainstalowany jeno managera Intel Matrix Storage, nie ma to żadnego wpływu na pracę kontrolera, pokazuje tylko co jest w systemie.

Tak czy siak to jest do raidu, nie instalowałbym.

 

Możesz jeśli tego nie robiłeś przeinstalować drivery chipsetu, te ze strony MSI do twojej płyty.

Edytowane przez marekW
Odnośnik do komentarza

Cos mi sie tu nie do konca rozumuje.

Obecnie dyski pracują na trybie AHCI a raid mode na RAID wg. zaleceń firmy intel.
Co to dokladnie znaczy, masz dyski HDD ustawione w jakas forme RAID teraz?
O dziwo jak zainstalowałem Intel® Rapid Storage Technology to windows nie startował. (myślałem ze są tam sterowniki od INTELA do pracy dysków w trybie AHCI). Po zmianie na IDE i naprawie obszaru rozruchu udało się uruchomić system

Mam RAID0 co prawda na HDD

post-2293-0-87070500-1324146941_thumb.jpg

, ale jak stawialem RAID to z kombinacji klawiszy wchodzilem do konsoli zainstalowanej na plycie glownej i tam ustawialem ktore z dyskow w RAID0 , a jaki pod kontrolerem, ale bez RAID. Czy tak to robiles z SSD?

Odnośnik do komentarza

Nie zrozumiales mnie marekW. Ustawiony kontroler w tryb RAID ok, ale nie jest to jednoznaczne z ustawieniem HDD w RAID np;0,1. Patrz moj scrin post wyzej. Poza tym INTEL Matrix z tego co pamietam okazal sie w systemie bez instalacji po ustawieniu trybu RAID z kombinacji klawiszy i po wgraniu Windy.

Tak czy siak cos jest zle skoro ma niebieskie aniolki, a troche kombinowal.

Odnośnik do komentarza

Nie rozumiecie mnie.

Odpinasz wszystkie dyski, pakujesz tylko SSD. Resetujesz BIOS- wchodzisz , ustawiasz botowanie do instalki, + kontroler na RAID, podczas POST wciskasz Ctrl+I i dostajesz sie do consoli

 

Sprawdzasz czy widzisz SSD - ustawiasz go w trybie nie RAID na kontrolerze RAID wlasnie przechodzac procedure tam zawarta i instalujesz Winde. Tak mi sie wydaje. Nie mam SSD, ale RAID-ow troche juz postawilem i do tego mam taki sam kontroler na swojej plycie.

Przeczytajcie dokladnie instrukcje, jest krok po kroku. Sciagnac mozna ze strony MSI w PDF-ie.

Odnośnik do komentarza

Wszyscy piszemy o tym samym, :D ale w tym wypadku chyba nie ma konieczności posuwania się aż tak daleko, wystarczy sam bios i ustawienia jak wyżej. Niektóre płyty tak mają, ja zaś mam wszystko osobno, raid to raid, sata to sata ( i tu mam ustawienia w jakim trybie pracuje kontroler, ahci czy nie) , ide to ide i już. Ustawienie "RAID mode AHCI" jest równoznaczne z ustawieniem SATA w tryb AHCI.

Odnośnik do komentarza

Sprawdź w rejestrze jeszcze w kluczu: HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurentControlSet -> Services -> msahci -> (nazwa) START powinna być wartość 0 jeśli jest inaczej to ją zmodyfikuj.

OK. Ale to dotyczy sterownika Billa, który jest uniwersalny. Nie znam nazwy sterownika dla tego chipsetu.

Jeżeli ma on być wykorzystywany to msahci na 4 a ten dedykowany dla płyty na 0.

To tylko taka drobna propozycja.

 

EDYTA

 

To jako ciekawostka:

 

I chyba wiem dlaczego tak jest.

 

@Belfegor

Teraz wiesz dlaczego na pierwszym miejscu mam Komputer mimo używania TC? :lol:

Odnośnik do komentarza

 

OK. Ale to dotyczy sterownika Billa, który jest uniwersalny. Nie znam nazwy sterownika dla tego chipsetu.

Jeżeli ma on być wykorzystywany to msahci na 4 a ten dedykowany dla płyty na 0.

To tylko taka drobna propozycja.

 

EDYTA

 

To jako ciekawostka:

 

I chyba wiem dlaczego tak jest.

 

@Belfegor

Teraz wiesz dlaczego na pierwszym miejscu mam Komputer mimo używania TC? :lol:

Nie za bardzo rozumiem tego screenu pliku msahci.sys. Data modyfikacji i data utworzenia chyba są poprawne na screenie. I jeszcze w sprawie tego rejestru. Jeśli mam stery o producenta to mam mieć ustawienie o wartości "4" ? Wszystkie stery są wgrane e strony msi. Co prawda są dedykowane na stronce msi stery Intel Rapid Storage Technology Floppy Driver (F6)-Intel Rapid Storage Technology for SATA RAID and AHCI mode ale stacje dyskietek dawno już przeniosłem do lamusa! Przecież wiadomo, że Windows 7 wspiera AHCI.

Odnośnik do komentarza
Nie za bardzo rozumiem tego screenu pliku msahci.sys. Data modyfikacji i data utworzenia chyba są poprawne na screenie.

Nie patrz na miesiące tylko na rok.

 

I jeszcze w sprawie tego rejestru. Jeśli mam stery o producenta to mam mieć ustawienie o wartości "4" ?

Przy takiej wartości sterowniki są wyłączone.

Jeżeli nie wiesz (nie jesteś w 100% pewien), które sterowniki ahci pochodzą od producenta chipsetu to dla msahci wartość start ustaw na "0" a te od producenta na "4".

Któryś sterownik musi mieć wartość "0" bo system nie wstanie jeżeli masz w Bios ustawiony kontroler na AHCI.

Ja wiem o swoich i dlatego mogłem wykonać modyfikację rejestru. Msahci mam na "4" a sterownik producenta na "0" ale to inna płyta.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli nie wiesz (nie jesteś w 100% pewien), które sterowniki ahci pochodzą od producenta chipsetu to dla msahci wartość start ustaw na "0"-tak mam ustawionie.

System bywa ze wyłącza się poprawnie, blue screenów nie mam. System jest czysty(brak robali itp.) Zdarza się, że jak podpinam dysk zew. 2,5'' i przy próbie odmontowania urządzenia dysk jest widoczne bez możliwości wejścia na dane tego dysku. Gdy chce system wyłączyć to na oknie zamykania się zawiesza do czasu restartu z błędem. Raz działa system poprawnie a raz nie. Dla przypomnienia system mam na SSD (ustawienia w biosie na AHCI).

Odnośnik do komentarza

Masz najnowsze FW?

Użyłem narzędzia do zminy firmware...oficjalnego i nie widzi dysku. Sprawdzałem na dysku podpiętym jako system i jako dodatkowy. Nie wykrywa go :)

W sumie to nei wiem czy raczej nie utworzyć nowy temat bo zauważyłem ze system się zawiesza podczas zamykania systemu ale generalnie tylko po odmontowaniue dysku zewn. Proces odmonotwania nie przebiega prawidłowo.

Edytowane przez MegaTherion
Odnośnik do komentarza

Masz włączony "trim" ?

Możesz to sprawdzić tak: klikasz "start" - > "uruchom" -> "cmd" i w linii poleceń wpisujesz: fsutil behavior query disabledeletenotify i dajesz "enter", uzyskasz dwie odpowiedzi konsoli:

DisableDeleteNotify = 0 lub

DisableDeleteNotify = 1 jeśli jest zero znaczy, że trim jest włączony. Musisz wiedzieć, że włączenie trim przyspiesza działanie ssd ale praktycznie skreśla taki dysk z użycia ewentualnego softu do odzysku danych, gdyby co.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...