Skocz do zawartości

Jak aktywować sterownik IDE zamiast AHCI na martwym systemie?


Davidfox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z ponowną aktywacją obsługi IDE w win7. Miałem system postawiony od początku w trybie AHCI, jednak byłem zmuszony wysłać płytę główną do serwisu i podłączyłem wszystko pod starą płytę, która o czym zapomniałem nie ma obsługi AHCI, a windows został własnie w tym trybie i teraz wyrzuca mi BSOD [ 0x0000007B ( 0x80786B58, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)].

Dużo informacji jest jak włączyć sterowniki AHCI na martwym systemie ale odwrotnie nie znalazłem nic, dodam że próbowałem zmienić wpisy w rejestrze ( podpiołem gałąź jak w tym temacie: https://www.fixitpc.pl/topic/4-uszkodzony-tryb-awaryjny-bsod-0x0000007b/ ) i zmieniłem wartości "msahci" i "iastorv" z "0" na "3" ale to nie odniosło żadnego rezultatu.

 

A wieć moje pytanie, czy jest możliwe a jeżeli tak to jakim sposobem wyłaczenie trybu AHCI i powrót do IDE na niestartującym systemie na płycie która nie obsługuje AHCI?

 

Z góry dziękuje za wszelką okazaną pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
jednak byłem zmuszony wysłać płytę główną do serwisu i podłączyłem wszystko pod starą płytę
to chyba będzie kluczowe, nowa płyta i stara płyta mają ten sam/taki sam kontroler hdd? Nie! (jest zapewne zasadnicza różnica w chipsetach).

Ja nie mam żadnych problemów z wyłączeniem/włączeniem ahci na już zainstalowanym systemie, może trzeba było zawczasu odinstalować kontrolery dysków, chyba że awaria wystąpiła nagle, bez ostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza

marekW - tak, wiem że trzeba było tak zrobić ale zorientowałem sie już po wysłąniu płyty i teraz nie mam takiej możliwości.

 

wieslaw531 - płyta na której obecnie próbuje uruchomić windowsa (m2n-e) wogóle nie ma w biosie możliwości takiego wyboru, z tego co czytałem nie obsługuje wogóle ahci.

w trybie awaryjnym nie wstaje , są te same komunikaty błędu

Odnośnik do komentarza

1. Czy BIOS trzyma czas?

2. Czy w BIOS dysk jest rozpoznawany?

3. Jaki to typ dysku - pewnie SATA?

4. Czy masz jakieś opcje w ustawieniach kontrolera (BIOS) i czy próbowałeś coś tam zmienić i nawet wrócić + zapisz zmiany?

5. Jaki miałeś typ płyty padniętej?

 

Raczej czarno to widzę z powodu ewentualnie innych sterowników do obu płyt.

Odnośnik do komentarza

1- tak trzyma

 

2- jest rozpoznawalny, system zaczyna sie ladowac, i w trakcie ladowania pada

 

3- tak, jest jest to sata

 

4- "ide dma transfer access", "onchip ide channel 10", "ide prefetch mode" wszystko wlaczone, probowalem zmieniac i bez zmian

 

5 - msi 870a-g54

 

a nie można jakoś przywrócić standardowych sterowników windowsa?? takich podstawowych do ide? bo nigdy do tej płyty nic nie instalowałem, nawet na stronie producenta do win7 pisze że nie są wymagane dodatkowe sterowniki:|

Odnośnik do komentarza

Próbowałęm naprawiać z płyty windows i nie przyniosło to żadnych efektów, bios też jest najnowszy.

Nie wiem czy uda mi sie wszystko zachować bez działającego systemu.

 

Co do awari to płyta raz widziała 2 gb ramu raz 4, niezalenie od systemu, wysłałem ją razem z ramem bo w tym samym sklepie razem kupowałem

 

Znalazłem coś takiego: http://lekka.cba.pl/software/win/win7_set_on_ahci.htm , i tam pisze : "Windows 7 umożliwia ponowne zmianę trybu pracy dysku twardego na IDE, wystarczy postępować wg. punktów powyżej odwracając czynności." ale ja dokładnie to samo robiłem i bez zmian:|

Odnośnik do komentarza
Nie wiem czy uda mi sie wszystko zachować bez działającego systemu.

Tak. Jeżeli podłączysz dysk jako dodatkowy na innym działającym systemie. Bedzie restart po instalacji sterowników.

Jeżeli będziesz miał problem ze znalezieniem danych na dysku to pisz.

 

W temacie awarii to był raczej problem z gniazdami i kontaktowaniem złącz RAM.

 

Oj widzę tu już dwa posty. Kończę.

 

EDYTA

 

@Belfegor

Zależy ile tych danych jest. Inny system z dyskiem posiadającym stosowną ilość miejsca może być korzystniejszy.

 

I do autora tematu.

Nie podałeś jaki to dokładnie system.

Odnośnik do komentarza

Nie, nie miał nic wcześniej , nie dzieliłem go wogóle tylko windows go sobie sformatował, pojemnosć to 60gb, dysk ssd.

 

piotreek - tak próbowałem ale nic nie znajduje

 

Ale jak wogóle panowie myślicie, jest możliwe zmienić kontrolery dysków/sterowniki, na padniętym systemie? nie wiem np za pomocą edycji czegoś w rejestrze czy podmiany plików systemowych używająć płyty live cd czy innego systemu, czy raczej nie da się tego zrobić?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...