Skocz do zawartości

WMP - Brak dźwięku w plikach MPEG


Markiz

Rekomendowane odpowiedzi

W pewnym momencie WMP zaczął odtwarzać pliki MPEG i niektóre AVI bez dźwięku. AVI dodatkowo lekko się przycinają. Media Player Classic działa bez problemu. Chciałem nainstalować ponownie WMP 12 ale samego programu nigdzie nie mogę znaleźć. Do Windows 7 Ultimate doinstalowałem Windows7Codecs, Real Alternative oraz Quick Time. Wszystko działało bez problemu przez rok. A teraz nie chce. GSpot pokazuje, że wszystkie kodeki są i działają prawidłowo. Można coś na to poradzić? Albo jakoś sprawdzić co jest grane?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przypominam, że dźwięku nie ma TYLKO w WMP - w każdym innym odtwarzaczu wszystko jest ok więc raczej nie jest to chyba problem sprzętu tylko samego WMPlayera.

O tym wiem.

 

Pytania:

 

1.Czy masz jeszcze dodatkową kartę dźwiękową oprócz tej wbudowanej w płycie? - czytałem że WMP ma problemy z taką konfiguracją

2.Sprawdź czy przy głośnikach w tabie "ogólne" nie ma opcji "rozszerzenia audio",jeśli takowe są to powyłączaj http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-sound/in-windows-7-no-sound-in-wmp-wmc-and-games-but-i/134127a5-4952-467b-8191-d94242d40d23

 

3.Czy przypadkiem w trayu nie ma dwóch konfiguratorów dźwięku tj systemowy + np. Realteka?

 

4.Sprawdź dokładnie konfigurację kodeków audio - to że jeden odtwarzacz działa dobrze przy danej konfiguracji nie oznacza że inny też będzie dobrze działał...

 

Uruchom panel kontrolny Win7codec a trybie administratora (prawoklik na aplet i wybierz "uruchom jako admin") i sprawdź konfigurację:

post-510-0-93596500-1317530622_thumb.png

 

następnie wejdź w Config>>FFdshow i sprawdź dokładnie status wszystkich kodeków audio - czy są rzeczywiście wszystkie,czy nie jest ich za mało..lub za dużo oraz jak są skonfigurowane.Jeśli czegoś jest za dużu to wymień jakie - być moze będzie trzeba je usunąć ręcznie...

post-510-0-85168300-1317530943_thumb.png

post-510-0-29314900-1317530972_thumb.png

 

 

 

kolejny krok Config>>AC3Filter i sprawdź ogólnie konfigurację oraz spróbuj wzmocnić dżwięk na maksa - ja tak nie mam ale być może u ciebie z jakiegoś powodu WMP tak wymaga - były takie przypadki:

 

post-510-0-44032800-1317531023_thumb.pngpost-510-0-01359000-1317531043_thumb.png

Odnośnik do komentarza

 

Pytania:

 

1.Czy masz jeszcze dodatkową kartę dźwiękową oprócz tej wbudowanej w płycie? - czytałem że WMP ma problemy z taką konfiguracją

2.Sprawdź czy przy głośnikach w tabie "ogólne" nie ma opcji "rozszerzenia audio",jeśli takowe są to powyłączaj

3.Czy przypadkiem w trayu nie ma dwóch konfiguratorów dźwięku tj systemowy + np. Realteka?

 

Na wszystkie pytania jedna odpowiedź - nie ma.

 

 

4.Sprawdź dokładnie konfigurację kodeków audio - to że jeden odtwarzacz działa dobrze przy danej konfiguracji nie oznacza że inny też będzie dobrze działał...

 

Moje ustawienia:

8bf8997668cdacd5m.jpg

b040e25b470e825dm.jpg

9bca8fe30a762b9dm.jpg

1ab49d0b01cc20c5m.jpg

23dcf7d68df389a6m.jpg

26c862c2b7f42e3dm.jpg

Odnośnik do komentarza

Pierwsze zdjęcie OK.

Drugie zdjęcie (tab Audio w config)

 

"choose speaker configuration" ustaw na "same as input (default)",zaptaszkuj "set ac3 to use S/PDIF"

 

Zdjęcie trzecie: w tabie system przy opcji "Use AC3 filter for" doptaszkuj "MPEG Audio" (podejrzewam że z tym kodekiem masz problem)

 

Ponadto (ciągle w AC3Filter

 

W tabie "Main" Gain:Master ->przestaw na 20dB (podejrzewam że przy 0 jest brak dźwięku dla kodeka MPEG1 Layer 3)

W tabach "Mixer" oraz "Gains" opcje Gains:Master oraz Voice przestaw na 20 dB

 

Zdjęcie nr 4 - chyba OK

Zdjęcie nr 5 - Kodek MP3 (MPEG1 Layer 3) - podjerzewam że z nim WMP ma problem - ja właśnie też trafiłem na plik *.avi który mi odtwarzał bez dźwięku ale po dokonanych wyżej wymienionych zmian w filtrze AC3Filter i ten plik zaczął być odtwarzany prawidłowo :P i stąd moje podejrzenia do problemu z MP3 za ciche ustawienia dla niego i wiele osób w sieci ma z nim kłopoty pod WMP a na innych odtwarzaczach jest OK,ostatnio zresztą bardzo rzadko zresztą używam formaty avi,na ogół odtwarzam VOBy .Co się tyczy konfiguracji tego kodeka w ffdshow to przy tym ustawieniu co masz powinien to działać choć ja ustawiłem na mp3lib - w razie problemów przestaw kodek MP3 na mp3lib.

 

 

Dodatkowo po dokonaniu konfiguracji przekręć gałkę przy głośniku by się upewnić że nie jest za cicho na ten kodek :P

 

Jeśli wciąż będą problemy...

 

1.Uruchom ponownie konfigurator kodeków by się upewnić że zostały zaktualizowane nowo dokonane zmiany w ustawieniach

2.Uruchom GSpot a nastepnie w tym programie otwórz problematyczny film i odczytaj jaki kodek audio był używany -jak pisałem wyżej prawdopodobnie masz problem z mp3 (MPEG1 Layer 3)

3.Przetestuj odtwarzanie próbnych plików multimedialnych ze strony MS http://support.microsoft.com/kb/316992

Odnośnik do komentarza

Pierwsze zdjęcie OK... itd

Wszystko tak ustawiłem i nadal nic.

 

1.Uruchom ponownie konfigurator kodeków by się upewnić że zostały zaktualizowane nowo dokonane zmiany w ustawieniach

Zmiany się zapisały.

 

2.Uruchom GSpot a nastepnie w tym programie otwórz problematyczny film i odczytaj jaki kodek audio był używany -jak pisałem wyżej prawdopodobnie masz problem z mp3 (MPEG1 Layer 3)

A mnie wygląda to na MPEG-1 Layer 2.

0e0408c39907d222m.jpg

Mp3 w WMP odtwarzają się prawidłowo.

 

3.Przetestuj odtwarzanie próbnych plików multimedialnych ze strony MS http://support.microsoft.com/kb/316992

 

Przetestowałem - cisza jest na tej próbce:

"MPEG Audio Layer II (mp2, mpa)

Wersje programu Windows Media Player obsługujące ten typ plików:

Windows Media Player 7

Windows Media Player dla systemu Windows XP

Windows Media Player seria 9

Windows Media Player 10 Windows Media Player 11

MPEG Audio Layer II to standard kodowania audio, który powstał pierwotnie jako część specyfikacji MPEG-1 i został później zaktualizowany na potrzeby specyfikacji MPEG-2.

Kliknij, aby odtworzyć przykładowy plik mpa (53 KB)"

Odnośnik do komentarza
Przetestowałem - cisza jest na tej próbce:

"MPEG Audio Layer II (mp2, mpa)

 

Przedstaw jaki skład filtrów jest używany przy przetwarzaniu tej próbki. Otwórz ją w GSpot i na dole w sekcji Proposed Codec Solutions and Tests uruchom test klikając w sekcji "MS A/V" na 1. Po najechaniu myszką na obiekty w łańcuchu wyświetla się nazwa pliku. Dla porównania na moim Windows 7 ten plik jest przetwarzany przez:

 

gspot.gif

 

Tak poza tym to ja nie mam żadnych kodeków zewnętrznych zainstalowanych, jest to czysty Windows 7, próbka odtwarzana bez przeszkód w WMP.

 

 

PS. Temat przenoszę do działu Software, więcej o kodekach.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Przypominam, że dźwięku nie ma TYLKO w WMP - w każdym innym odtwarzaczu wszystko jest ok.

 

Domyślnie WMP korzysta z technologii WMF, ignoruje filtry DirectShow (a takim jest AC3Filter). W konfiguratorze Win7Codecs w karcie SWAP sprawdź status tych opcji:

- Disable Windows Media Foundation

- Disable Microsoft's Audio Decoder (czyli msmpeg2adec.dll)

 

To samo można zrobić także w narzędziu Win7DSFilterTweaker w sekcji Tweaks:

 

tweaks.png

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Na zrzucie figuruje format DVD i tu WMP12 priorytetowo wykorzystuje wbudowane dekodery Microsoftu. Wg Gspot jako dekoder audio stoi Microsoft DTV-DVD Audio Decoder a nie ffdshow Audio Decoder, toteż zmiany będą prowadzone w obrębie nieużywanego dekodera. Tak czy siak wymagany hack, by przestawić dekoder dla WMP. Moim zdaniem powinien wypróbować deaktywacji dekodera MS.

 

A innych wymienianych tu odtwarzaczy nie ma co porównywać (MPC potrafi omijać system WMF + wbudowane filtry, a VLC nie korzysta z zewnętrznych).

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...