Skocz do zawartości

BSOD + uszkodzenie pliku + CHKDSK = nie ma systemu (?)


Nutaharion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Grając w Heroes'y III wyskoczył mi komunikat, że nie można odnaleźć jakiegoś pliku i należy sprawdzić system check discem. Zdziwiło mnie to ale mus to mus... CHKDSK zostało zaplanowane na ponowne uruchomienie komputera. Lecz... system po ponownym uruchomieniu pokazuje BSOD'a. Pomyślałem, że to był jakiś plik systemowy i włożyłem płytkę z Windowsem w celu naprawienia systemu, lecz ku mojemu zdziwieniu... systemu nie odnaleziono!

 

Wyprzedzam pytania: Piszę do Was obecnie z drugiego komputera (bo mam 2 w pokoju, ten robi za server). Tak więc od razu mówię, że nie mogę zrobić Wam screenów z pulpitu/wykonać logów na tym dziwnym komputerze, bo po prostu nie mam dostępu do systemu (a przynajmniej ja nie znam obecnie metody dzięki której mógłbym się tam dostać).

 

Na dysku miałem zajęte ok 300 GB, znajdowały się tam BARDZO ważne pliki (bardzo dużo dokumentów niezbędnych do szkoły) i nie chcę ich stracić, dlatego liczę na Waszą pomoc bo nie wierzę w to, że wszystkie pliku na dysku po prostu wyparowały.

 

Załączam pliki:

 

#1 Zdjęcie BSOD'a

post-2-0-67647600-1316154212_thumb.jpg

 

#2 Widok z próby naprawienia systemu płytką XP

post-2-0-15248800-1316154217_thumb.jpg

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

BSOD, który widzisz: STOP 0x000000ED = UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME = problem z systemem plików bądź uszkodzenie partycji. Błąd typowy dla stanu przed wykonaniem chkdsk. Nie wygląda na to, by sprawdzanie dysku tu w ogóle się odbyło, a poza tym mówisz:

 

 

Pomyślałem, że to był jakiś plik systemowy i włożyłem płytkę z Windowsem w celu naprawienia systemu, lecz ku mojemu zdziwieniu... systemu nie odnaleziono!

 

Partycja systemowa objawiła się tu jako typ "Nieznany" (brak detekcji systemu plików) i jako "100% wolnego"..... Przy zastanym tu obrazku sugeruję program do odzyskiwania poprzedniego stanu partycji, tzn. wykorzystać płytę startową typu Live CD integrującą dostęp do narzędzia TestDisk.

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Potrzebuję pomocy z tym TestDiskiem bo nie wiem jak się nim posłużyć... pierwszy raz bawię się w ten program więc tak łopatologicznie proszę.

Ściągnąłem tego TestDiska na mojego LiveCD Ubuntu ale co dalej? Otworzyłem 3 znajdujące sie w nim pliki i 2 z nich stworzyły nic nie znaczące raporty, 3 się nie uruchomił...

 

Widziałem na internecie jak wygląda ten program ale mi się nic takiego nie pojawia ;/

 

Pozdrawiam i czekam na pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Ściągnąłem tego TestDiska na mojego LiveCD Ubuntu ale co dalej? Otworzyłem 3 znajdujące sie w nim pliki i 2 z nich stworzyły nic nie znaczące raporty, 3 się nie uruchomił...

 

Nutaharion dostałeś link ze spisem gotowych LiveCD, które integrują z biegu TestDisk i nie trzeba go pobierać w singlu i próbować wstawiać na jakąś inną płytę. Nie komplikuj więc sprawy i pobierz np. GParted LiveCD. Startujesz tę płytę, dostęp do TestDisk jest wprost z prawokliku na planszy roboczej z menu kontekstowego narzędzi, uruchamiasz i rozpoczynasz proces wyszukiwania partycji.

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Ściągnąłem i nagrałem to co kazałaś. Operację na TestDisku też wykonałem i po analizie pokazało mi #1 NTFS, i #2 FAT32 (zapewne pendrive). Zadowolony uruchomiłem system ponownie i niestety dalej jest BSOD o tej samej treści. Czyżbym oprócz uruchomienia wyżej wspomnianego TestDisk musiał robić bardziej szczegółowe informacje ;-/?

Odnośnik do komentarza
Operację na TestDisku też wykonałem i po analizie pokazało mi #1 NTFS, i #2 FAT32 (zapewne pendrive). Zadowolony uruchomiłem system ponownie i niestety dalej jest BSOD

 

O ile dobrze rozumiem, zrobiłeś tylko połowę zadania. Przecież analiza to dopiero krok pierwszy, w którym jedynie są pobierane dane rozpoznawcze i nie ma żadnych zmian wykonywanych. Po analizie, gdy pokaże się prawidłowa partycja spełniająca warunki jak przed usterką, należy ją wybrać i zapisać opcją Write. Uwaga: nie możesz się pomylić, akcja zapisu wstecznej wersji partycji jest raczej nieodwracalna i jeśli źle wybierzesz, namieszasz jeszcze bardziej.

 

Czyli: Analyse > (patrz na spis partycji i porównaj jak wygląda ta NTFS) > Quick Search > przy pytaniu "Should TestDisk search for partition created under Vista" wklep N > pokażą się partycje z szukania (porównaj parametry partycji, czy odpowiadają tym sprzed usterki) > partycja podświetlona i ENTER > jeśli to na pewno ta partycja, wybierasz opcję Write. Jeśli natomiast to nie jest ta partycja, wdróż wyszukiwanie głębokie "Deeper search".

 

EDIT: a jeszcze, po Quick Search ale przed zastosowaniem opcji Write podejrzyj zawartość partycji opcją P (List files) pokazującą pliki aktualnie ulokowane na partycji.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Już wcześniej zrobiłem Deeper Search i i tak była ta 1 podświetlona to już wcześniej się domyśliłem i zrobiłem Write i potwierdziłem Y

 

Czy sprawdziłeś dokładnie zawartość tej partycji w TestDisk?

 

 

Później pisało "Reboot system to take an effect", no i rebootnąłem, pozwoliłem wczytać się mu tak jak zwykle i niestety nadal zamiast systemu pokazuje się BSOD

 

Jeśli na pewno partycja jest zrekonstruowana i instalator XP wykrywa ją w prawidłowy sposób jako NTFS w proporcjach zajętego miejsca jak przed awarią (sprawdzałeś to?), wejdź do Konsoli Odzyskiwania i wywołaj komendę sprawdzania i naprawy błędów dysku: CHKDSK /P /R

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Czy sprawdziłeś dokładnie zawartość tej partycji w TestDisk?

Chodzi o ciąg pewnych liczb? Np. 0,1,1,121599,254,63,19535503937? Jeżeli tak to w 2 przypadkach były takie same ;/

 

 

Jeśli na pewno partycja jest zrekonstruowana i instalator XP wykrywa ją w prawidłowy sposób jako NTFS w proporcjach zajętego miejsca jak przed awarią (sprawdzałeś to?), wejdź do Konsoli Odzyskiwania i wywołaj komendę sprawdzania i naprawy błędów dysku: CHKDSK /P /R

 

Właśnie sprawdziłem, wszystko wygląda po staremu, nieznajoma partycja, całe miejsce niby wolne, a konsola się nie załącza (zresztą już wczoraj próbując ją włączyć pokazywał się czarny ekran...).

 

Tylko nie mów, że coś tym testdiskiem zepsułem ;/

Odnośnik do komentarza
Chodzi o ciąg pewnych liczb? Np. 0,1,1,121599,254,63,19535503937? Jeżeli tak to w 2 przypadkach były takie same ;/

 

Chodzi mi, czy podglądałeś zawartość partycji opcją P = listowanie plików.

 

 

Właśnie sprawdziłem, wszystko wygląda po staremu, nieznajoma partycja, całe miejsce niby wolne, a konsola się nie załącza (zresztą już wczoraj próbując ją włączyć pokazywał się czarny ekran...).

 

Jest tu rozbieżność detekcji: TestDisk identyfikuje partycję jako NTFS, instalator Windows nie wykrywa jednak typu systemu plików. Zweryfikuj czy partycja jest prawidłowo widziana jako NTFS z poziomu odmiennego typu płyty dostosowanej do Windows, bazującej na bardziej zaawansowanym silniku: WinRE. Wybierasz opcję Command Prompt > wpisz notepad > w Notatniku wybierz opcję File > Open i w oknie wyboru klik w Computer, co pokaże listę dysków. Płyty nie można aktualnie pobrać wprost, przeczytaj PW.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

WinRE też nie widzi prawidłowej partycji = nie ma obliczeń proporcji miejsca na dysku. Sprawdź czy TestDisk jest w stanie pokazać zawartość partycji. Jeśli opcja P ujawni pożądane pliki, w pierwszej kolejności wykonaj kopię zapasową wszystkich istotnych dla Ciebie plików, zanim będą tu prowadzone jakiekolwiek eksperymenty (które mogą pogrążyć sprawę). Domyślnie TestDisk ustawia jako lokalizację zapisu dla kopiowanych plików swój katalog roboczy, należy wybrać stosowną ścieżkę. I musisz podpiąć jakiś dysk zewnętrzny, bo teraz to nie ma na co kopiować (partycja uszkodzona + pewnie zbyt mały pendrive).

Odnośnik do komentarza
Sprawdź czy TestDisk jest w stanie pokazać zawartość partycji. Jeśli opcja P ujawni pożądane pliki,

Tak, po naciśnięciu P pokazuje wszystkie pliki które mam/miałem na dysku ;p

 

 

w pierwszej kolejności wykonaj kopię zapasową wszystkich istotnych dla Ciebie plików, zanim będą tu prowadzone jakiekolwiek eksperymenty (które mogą pogrążyć sprawę). Domyślnie TestDisk ustawia jako lokalizację zapisu dla kopiowanych plików swój katalog roboczy, należy wybrać stosowną ścieżkę. I musisz podpiąć jakiś dysk zewnętrzny, bo teraz to nie ma na co kopiować (partycja uszkodzona + pewnie zbyt mały pendrive).

Zobaczę co da się zrobić... Może podepnę dysk z tego komputera i pozgrywam najważniejsze rzeczy... chociaż pamiętam, że kiedyś jak się z tym bawiłem to to dość długo trwało, i miałem problem z plikami na NTFS bo nie do wszystkich miałem dostęp.

 

 

A tak btw. to gdzie zapisana jest informacja, że system na tym dysku jest "Nieznany", MBR czy coś innego? Może by wystarczyło tylko to coś podmienić, heh, pewnie zbyt proste i głupie żeby się udało. Ale w szkole szukałem innej drogi wyjścia z problemu.

Odnośnik do komentarza

Próbowałem wszystko co najważniejsze wrzucić na 2 dysk i... zepsułem go podczas podłączenia -.- Tak się wkurzyłem...

 

Teraz pracuję na pożyczonym, więc odpada zabawa w przenoszenie plików, co się da uratować to spróbujemy uratować a co nie to nie.

 

Proszę o te bardziej zaawansowane pomoce odnośnie naprawy problemu bo praca bez komputera w warunkach normalnych mnie tylko drażni...

Odnośnik do komentarza
Próbowałem wszystko co najważniejsze wrzucić na 2 dysk i... zepsułem go podczas podłączenia

 

W jakim sensie "zepsułeś"? Co się stało?

 

 

Teraz pracuję na pożyczonym, więc odpada zabawa w przenoszenie plików, co się da uratować to spróbujemy uratować a co nie to nie.

 

Obawiam się, że to saperka.... Idziesz dalej na swoją odpowiedzialność, bo tu utrata danych jest wielce prawdopodobna.

 

 

W związku z tym jak się prezentują dane TestDisk płyty Windows i brakiem detekcji proporcji, spróbuj wykonać operacje Advanced NTFS Boot and MFT Repair.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

W jakim sensie "zepsułeś"? Co się stało?

 

Dobre pytanie... podłączyłem go z tymi ustawieniami który Master a który Slave i położyłem prostopadle do podłogi (wiem... wiem... powinien być równolegle żeby nie było przeciążeń), no i podczas jego włączania coś zgrzytnęło, dysk od teraz ciągle "pika" a na monitorze widzę "Checking IDE drivers..." i tak bez końca. Pomyślałem, że zepsułem coś z kablami ale wiedząc, że coś mogłem zepsuć fizycznie to podłączyłem go do 2 kompa i to samo, tak więc przeznaczyłem go na straty, na szczęście wszystko co było na nim nie było zbyt dużo warte, a zresztą wszystko jest na płytkach i pendrivach :D

 

 

//EDIT

W cenie straconego dysku miałbym zapewne naprawę drugiego (zepsutego) dysku u informatyka w serwisie...

 

Przeczytałem to "Advenced NTFS and MFT repair" i powiem, że nie wiem od czego zacząć i potrzebowałbym listy "krok po kroku".

Odnośnik do komentarza
Przeczytałem to "Advenced NTFS and MFT repair" i powiem, że nie wiem od czego zacząć i potrzebowałbym listy "krok po kroku".

 

Uruchamiasz TestDisk > w spisie opcji wybierasz Advanced > Boot > są obie opcje Rebuild BS oraz Repair MFT.

 

Po podświetleniu opcji Rebuild BS (przed jej wykonaniem) jest wyświetlana statystyka relatywna do statusu boot sectora + boot sectora zapasowego. Jeśli jest wykryta niezgodność na niekorzyść sektora oryginalnego, można użyć opcję Backup BS aktualizującą boot sektor z kopii zapasowej.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Wszedłem w te opcje co kazałaś później jedyna opcja którą mogłem zrobić to "dump" kliknąłem to i pokazały się 2 kolumny które były identyczne, po kliknięciu OK przeniosło mnie spowrotem do widoku okna którego SS daję niżej :o

 

post-2-0-50660000-1316317521_thumb.jpg

 

Albo ja jestem tępy, albo mój komputer nawet odpuścił i mówi, że chce formata :(

 

 

//EDIT

Podłączyłem obecny dysk do kompa z tym zepsutym i podczas włączania systemu pokazuje się ChkDsk, a co najlepsze to to, że ChkDsk pokazuje typ plików na dysku! Niestety jak wszedłem już przez płytkę Windowsa to typ plików nadal pokazywał się "nieznany".

 

post-2-0-87337500-1316317519_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Hmmm, tak popatrzyłam na Twoje tematy na forum i to już nie pierwszy raz, gdy występują jakieś uszkodzenia struktury systemu plików (KLIK). Jeśli rzecz rozbija się o ten sam dysk fizyczny, wykonaj na wszelki wypadek diagnostykę via MHDD i wyniki do oceny przedstaw w nowym temacie w dziale Hardware.

 

EDIT: OK, nowy temat w dziale Hardware jest (KLIK), podejrzenia się potwierdziły, tu temat zamykam jako ukończony na poziomie Windows.

 

 

 

.

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...