Skocz do zawartości

Checkdisk "usuwa" pliki z systemu


Nutaharion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od kilkunastu dni wyskakiwała mi podczas włączenia systemu informacja o procesie sprawdzania dysku (bodajże spójność danych). Zawsze anulowałem to naciśnięciem jakiegoś klawisza bo pamiętałem, że trwa to bardzo długo. Tym razem włączyłem komputer i poszedłem robić sobie obiad, zupełnie zapominając o tym żeby anulować sprawdzenie dysku, jak już wróciłem to zobaczyłem, że ChkDsk usuwa sporo plików które nazywa "indeksami", no myślałem, sobie, że to jakieś głupoty bo znajdowały się tam różne pliki od zdjęć, przez wpisy rejestru na folderach kończąc. Pomyślałem sobie, a niech się dokończy. Wróciłem jak już widziałem pulpit swojego systemu, i chciałem sprawdzić pierwszy lepszy folder który widziałem, że check disc usunął, folder downloads, i ku mojemu zdziwieniu tego folderu "nie ma". Był to najcięższy folder w systemie, ważył ok 200GB, i najgorsze jest to, że nie mogę go znaleźć, wszelkie próby wyszukania mówią, że folder został usunięty kiedy miejsce na dysku jest takie jakie było (czyli nadal mam ok 500GB wolnego a skoro tego folderu nei ma to powinienem mieć 700GB).

 

I tutaj moje pytanie, co z tym folderem? Został usunięty? Nie wiem jak go odnaleźć... przy okazji chciałbym się spytać dlaczego chkdsk usunął tyle "indeksów".

 

No i logi z podpiętego tematu:

 

Edytowane

Edytowane przez picasso
Niepotrzebne logi usunięte. //picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
No i logi z podpiętego tematu

 

Nie wiem po co to podajesz. Te logi to w ogóle mają się nijak do problemu.... pousuwaj te bezużyteczne logi i raczej podaj raport z OTL, gdyż ten przynajmniej pokazuje ostatnie zmiany w plikach na dysku.

 

 

Wróciłem jak już widziałem pulpit swojego systemu, i chciałem sprawdzić pierwszy lepszy folder który widziałem, że check disc usunął, folder downloads, i ku mojemu zdziwieniu tego folderu "nie ma". Był to najcięższy folder w systemie, ważył ok 200GB, i najgorsze jest to, że nie mogę go znaleźć, wszelkie próby wyszukania mówią, że folder został usunięty kiedy miejsce na dysku jest takie jakie było (czyli nadal mam ok 500GB wolnego a skoro tego folderu nei ma to powinienem mieć 700GB).

 

I tutaj moje pytanie, co z tym folderem? Został usunięty? Nie wiem jak go odnaleźć... przy okazji chciałbym się spytać dlaczego chkdsk usunął tyle "indeksów".

 

Skoro checkdisk widział błędy na dysku, to raczej zgadzam się, że takowe musiały być. Skoro folder po operacji korekcyjnej zniknął, to przypuszczalnie jako wadliwy został "obcięty" i jego ewentualne (mało użyteczne) szczątki są przekonwertowane w folderach-odpadkach tworzonych checkdiskiem: w root dysku są tworzone ukryte foldery typu FOUND.00X. By je widzieć, należy mieć odznaczoną opcję "Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego" w opcjach Widoku.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
szczątki są przekonwertowane w folderach-odpadkach tworzonych checkdiskiem: w root dysku są tworzone ukryte foldery typu FOUND.00X. By je widzieć, należy mieć odznaczoną opcję "Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego" w opcjach Widoku.

 

Coś tam znalazłem, brakuje aż 70GB, później sprawdzę czy pozostałe pliki działają czy niestety z nimi koniec.

Mogę usunąć pliki-pozostałości tego ChkDsk?

 

Log OTL

OTL.Txt

 

Log Extras

Extras.Txt

Edytowane przez picasso
Niepotrzebne logi usunięte. //picasso
Odnośnik do komentarza

Więcej tu nie zaradzę na problem. Wykryto błędy dysku, narzędzie je naprawiało (po Twojej stronie to równało się uszkodzeniu danych), dane pocięte w folderze odpadków. Widzę folder checkdiska, więc w nim powinny być obcięte resztki:

 

[2011-08-02 20:59:55 | 000,000,000 | -HSD | C] -- C:\found.000

Widzę również utworzenie tego folderu na nowo (co jak mniemam jest konsekwencją zniknięcia folderu Downloads na Pulpicie?):

 

[2011-08-02 22:04:52 | 000,000,000 | ---D | C] -- C:\Documents and Settings\Właściciel\Moje dokumenty\Downloads

 

Coś tam znalazłem, brakuje aż 70GB, później sprawdzę czy pozostałe pliki działają czy niestety z nimi koniec.

Mogę usunąć pliki-pozostałości tego ChkDsk?

 

Ten cały folder FOUND.000 możesz usunąć z dysku, jeśli nie masz żadnego zamiaru podejmować się prób ratowania danych za pomocą jakiś softów recovery.

 

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Do folderu Downloads ściągam wszystko co idzie z neta, np. mozilla czy chrome, dlatego już się zrobił bo ściągałem OTL, i przerzuciłem pozostałości które działały z folderu found.000.

 

 

Dodatkowo mam pytanie, w Documents and Settings mam kilku "użytkowników" i pamiętam, że było ich mniej. Teraz jest Administrator, All Users, Default User, LocalService, NetworkService, Updatususer, Właściciel (czyli wszystko co ja mam) i jeszcze jeden "W│aŁ¥ciciel" tylko, ze z takimi znaczkami w nazwie (pusty w środku) i zastanawia mnie czy cośnie jest pozostałością innych infekcji które jakoś zwalczyłem :D

 

I jeszcze jedna prośba, korzystam czasem z RegCleaner bo mój rejestr dłuższy jak z Olsztyna do Warszawy a wiem, że masa programów zostawia syf tam po odinstalowaniu, a ja zawsze usuwam kilkadziesiąt śmieci jak wyjdę gdzieś i brat wchodzi na kompa i ściąga kilkadziesiąt gier, programów, toolbarów itp. itd. Zablokowałem mu gry.pl w HOSTS, ale zostaje nk i facebook z których sam korzystam i nie chce mi sie tego blokowac i odblokowywać... Zatem, co jeszcze polecasz do czyszczenia rejestru?

Odnośnik do komentarza
Dodatkowo mam pytanie, w Documents and Settings mam kilku "użytkowników" i pamiętam, że było ich mniej. Teraz jest Administrator, All Users, Default User, LocalService, NetworkService, Updatususer, Właściciel (czyli wszystko co ja mam) i jeszcze jeden "W│aŁ¥ciciel" tylko, ze z takimi znaczkami w nazwie (pusty w środku) i zastanawia mnie czy cośnie jest pozostałością innych infekcji które jakoś zwalczyłem

 

Może widziałeś ich "mniej", bo nie miałeś wyłączonej opcji "Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego" :P

 

Administrator = folder obecny jeśli choć raz zalogowano się na serwisowe wbudowane konto Administator.

All Users, Default User, LocalService, NetworkService = obecne na każdym XP. Pierwsze oczywiste, drugie to matryca wykorzystywana do tworzenia nowych kont, a dwa pozostałe (widoczne tylko po przestawieniu podanej wyżej opcji Widoku) to wbudowane konta systemowe.

Updatususer = folder tworzony przez najnowsze sterowniki nVidia.

 

Czyli tylko ewentualnie ów krzaczkowaty W│aŁ¥ciciel jest do likwidacji, jego zdefektowana nazwa (wyglądająca na uszkodzoną nazwę "Właściciel") nasuwa skojarzenia z uszczerbkami po błędach dysku / checkdisku.

 

 

I jeszcze jedna prośba, korzystam czasem z RegCleaner bo mój rejestr dłuższy jak z Olsztyna do Warszawy a wiem, że masa programów zostawia syf tam po odinstalowaniu, a ja zawsze usuwam kilkadziesiąt śmieci jak wyjdę gdzieś i brat wchodzi na kompa i ściąga kilkadziesiąt gier, programów, toolbarów itp. itd. Zablokowałem mu gry.pl w HOSTS, ale zostaje nk i facebook z których sam korzystam i nie chce mi sie tego blokowac i odblokowywać... Zatem, co jeszcze polecasz do czyszczenia rejestru?

 

Zacznijmy od tego, że ja nieszczególnie polecam samo czyszczenie rejestru jako takie. :P O wiele ważniejsze jest jego kompaktowanie. Porządki po odinstalowaniu programów, no OK, program jakiś masz, zakładam że wiesz co robisz, a ja bym temat ugryzła z całkiem innej strony:

 

Oczywiste pytanie nasuwające się po przeglądzie spisu kont: a dlaczego nie utworzysz nowego limitowanego konta dla brata, swoje blokując hasłem by nie korzystał z niego gdy Cię nie ma? Osobne limitowane konto poważnie ograniczy samowolkę instalacyjną oraz częściowo odseparuje wpisy ładowane do rejestru (chodzi o gałąź HKCU = osobne pliki NTUSER.DAT = czyszczenie rejestru tej partii proste = likwidacja konta brata z dysku :lol:). Wiadomo: zostaje problem potencjalnego resetu hasła Twojego konta przy udziale jednej z wielu sztuczek dostępnych w sieci.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

W sumie lubię 1 konto żeby mnie od razu na nie logowało, włączam sobie kompa, i odchodzę gdzieś na minutkę i chcę od razu widzieć pulpit jak wrócę, no ale chyba będę musiał pomyśleć nad nowym kontem bo on mnie wykończy... ostatnio pościągał jakiś syf, że się ciągle system resetował (widać było Zapraszamy, i bęc od nowa, i tak ciągle) ale sobie z tym poradziłem, bo to nie pierwszy raz.

 

 

No cóż, to chyba wszystko :)

 

Dziękuję za pomoc, to już 2 raz kiedy zawróciłem Ci głowę,

 

Pozdrawiam ;)

 

 

//Edit

Z drugiej strony konto z ograniczeniami = interwencja mamy, że czemu mu nie pozwalam grać... bo pewnie niedogodności są z tym związane, hehe

Odnośnik do komentarza
W sumie lubię 1 konto żeby mnie od razu na nie logowało, włączam sobie kompa, i odchodzę gdzieś na minutkę i chcę od razu widzieć pulpit jak wrócę, no ale chyba będę musiał pomyśleć nad nowym kontem bo on mnie wykończy...

 

To można zrobić mając nawet i 10 kont w systemie, wystarczy zrobić autologon wybranego, a gdy kompa zostawiasz wyjeźdżając, możesz autologon tymczasowo zdjąć, by umożliwić logowanie limitowanemu bratu. Operację robisz tu:

 

Start > Uruchom > control userpasswords2

 

By ustawić autologowanie, podświetlasz swoje konto i odznaczasz "Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło". By je zdjąć tymczasowo (gdy Cię nie będzie), robisz odwrotność odznaczając to.

 

 

Z drugiej strony konto z ograniczeniami = interwencja mamy, że czemu mu nie pozwalam grać... bo pewnie niedogodności są z tym związane, hehe

 

Równie dobrze możesz mu założyć drugie konto typu administratorskiego. Jak mówiłam, przynajmniej połowa rejestru jest odseparowana (fakt, zostaje niestety część dzielona rejestru HKLM).

 

 

EDIT: jeszcze inny pomysł. Zamontować program robiący migawki dysku / wirtualizujący pracę systemu i po akcjach brata zrolować zawartość dysku / systemu tak jakby nic się nie stało. Za darmo takie aplikacje:

Returnil System Safe Free, COMODO Time Machine, Windows SteadyState

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...