Skocz do zawartości

Konsola Odzyskiwania - Naprawianie Windows


Rekomendowane odpowiedzi

Copyright @picasso fixitpc.pl Powielanie tej pracy zabronione. Artykuł archiwalny, stworzony przeze mnie w latach 2003-2004.


Konsola Odzyskiwania - Naprawianie Windows
Windows 2000/XP/2003

Start do Konsoli Odzyskiwania za pomocą bootdisków lub CD instalacyjnego
(Opcjonalne) Instalacja Konsoli Odzyskiwania na dysku
Błędne hasło w Konsoli Odzyskiwania - Windows XP Pro i Home
Komendy Konsoli
Limitacje Konsoli i ich obchodzenie
Przykładowe scenariusze naprawcze w Konsoli
Przywracanie uszkodzonego rejestru

 

Gotowe płyty:

1. Obraz CD zawierający samą Konsolę Odzyskiwania:

Konsola(fixitpc.pl).iso

Udostępniam miniaturową wersję Konsoli Odzyskiwania, zrobioną własnoręcznie z dyskietek XP SP2 (aplikuje się i dla XP SP3). Plik ISO wypalić na CD np. przez ActiveIso Burner. Do zastosowania w sytuacjach: braku oryginalnej płytki CD Windows, braku flopa (a więc nie można startować do Konsoli z dyskietek), na laptopach (które mają tylko firmową płytkę CD Recovery, z której można jedynie odzyskać system, ale nie wejść do Konsoli).

2. Alternatywa dla Konsoli odzyskiwania:

Paragon Rescue Kit Free Edition (obecnie część pakietu Paragon Hard Disk Manager for Windows, ale funkcja nadal dostępna za darmo - FAQ).

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

flag_medium.pngStart do Konsoli:

Konsola Odzyskiwania służy do naprawiania Windows i podejmowania specjalnych akcji. O ile Windowsy na partycji FAT32 mogą być naprawiane zarówno spod DOS (bootdisk 98) jak i z Konsoli Odzyskiwania, to Windowsom na partycji NTFS pozostaje jako domyślna alternatywa tyko Konsola Odzyskiwania, jako że "czysty" DOS nie widzi NTFS. Startowanie do konsoli, jej stosowanie i opcje są prawie identyczne dla Windowsów 2000, XP i 2003. Są 2 metody, za pomocą których możemy dostać się do Konsoli. Stosowanie ich zależy od potrzeb oraz kondycji systemu:

1. Start z instalacyjnych bootdisków lub CD Windows: Metoda uniwersalna. Stosowana, gdy system w ogóle nie może się uruchomić.
2. Zainstalowanie Konsoli jako jednej z opcji startowych: Metoda wybiórcza (nie zadziała, gdy np. mamy uszkodzony obszar rozruchowy dysku). Przydatne, gdy chcemy szybko dokonać akcji np. kasowania nieusuwalnych plików nie spod Windows.


Start z CD lub dyskietek

CD instalacyjne Windows musi być bootowalne. Jeśli nie jest, to nie uda się przejść do konsoli. Obejściem problemu jest ściągnięcie bootdisków instalacyjnych Windows XP lub Windows 2000:

Dyski rozruchowe Instalatora Windows XP (6 dyskietek)
Windows 2000 Setup Disk Sets (4 dyskietki)

 

Microsoft usunął artykuł KB310994 oraz wszystkie linki pobierania dysków rozruchowych. Podane zastępcze linki, ale tylko wersje angielskie dysków rozruchowych dla XP.

 


I albo albo:
- Zrobienie z nich zestawu dyskietek
- Przerobienie ich na jedno bootowalne CD zawierające samą Konsolę Odzyskiwania. W pierwszym poście tematu linkuję gotowy obraz ISO Konsoli do wypalenia na CD.


1. Wkładamy albo pierwszą dyskietkę z zestawu albo CD (instalacyjne Windowsa lub wykonane własnoręcznie a zawierające tylko Konsolę) i restart komputera.

2. Jeśli start odbył się z dyskietki, padnie pytanie o włożenie następnej jak na obrazku poniżej. Jeśli start jest z CD, nic takiego się nie pokaże.

console01.gif

3. Nastąpi kopiowanie plików. Jeśli start wykonano z CD, będzie to kopiowanie ciągłe. Jeśli start zachodzi z bootdisków, w tym czasie następuje kilkukrotna wymiana dyskietki (zgodnie z tym jak poproszą ekrany):

console02.gif

4. Pojawi się wybór opcji instalacyjnych, w których jest wybór przejście do konsoli:

Windows 2000:

console03.gif

console04.gif

Windows XP/2003:

console05.gif

5. Pojawi się pytanie o wybór systemu operacyjnego. Wpisujemy numer danego Windowsa. Zwykle jest tylko jeden Windows, więc wklepujemy 1 i ENTER:

 


Microsoft Windows XP™ Recovery Console.

The Recovery Console provides system repair and recovery functionality.

Type EXIT to quit the Recovery Console and restart the computer.


1: C:\WINDOWS

Which Windows XP installation would like to log onto
(To cancel, press ENTER)? 1
 

 


6. Następnie pada pytanie o hasło logowania do Windows. Chodzi tutaj o hasło Administratora a nie konta użytkownika. Jeśli nie ma żadnego hasła, tylko ENTER. Jeśli hasło jest, należy je wpisać i potwierdzić za pomocą ENTER:

 

 

 


Microsoft Windows XP™ Recovery Console.

The Recovery Console provides system repair and recovery functionality.

Type EXIT to quit the Recovery Console and restart the computer.


1: C:\WINDOWS

Which Windows XP installation would like to log onto
(To cancel, press ENTER)? 1
Type the Administrator password: ****** 

 


Jesteś już w linii komend: C:\WINNT (Windows 2000) lub C:\WINDOWS (Windows XP)

A jakie komendy są dostępne, patrz dalej.

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngKonsola Odzyskiwania jako opcja startowa:


Jest to rozwiązanie opcjonalne, jako zapasowa możliwość ratowania się.


Instalowanie Konsoli

1. Wkładasz swoją płytkę instalacyjną Windows do CD-ROMu.

2. Uruchamiasz komendę instalacyjną:

Start >>> Run (Uruchom) >>> X:\i386\winnt32.exe /cmdcons

... gdzie X to litera napędu CD-ROM

console1.png

3. Zostanie wyświetlone okno dialogowe Instalatora Windows proszące o potwierdzenie instalacji. Kliknij przycisk Yes (Tak). Następnie pojawi się prośba o Update z internetu. Na wszystko się zgodzić.Start do Konsoli zainstalowanej na dysku

Teraz każdorazowo startując komputer, otrzymasz listę startową do wyboru, gdzie jako nowa opcja będzie figurować "Konsola Odzyskiwania Microsoft Windows".

bootlist.jpg

Reszta wygląda nieomal identycznie jak w przypadku startowania bezpośrednio z bootdisków lub CD Windowsa, czyli pytanie o numer Windowsa i hasło Administratora.

Czas pokazywania się listy startowej możesz uregulować tu:

Control panel (Panel sterowania) >>> System >>> Advanced (zaawansowane) >>> Startup and Recovery (Uruchamianie i odzyskiwanie)

Klikasz Settings (Ustawienia) i w okienkach możesz zmienić domyślny czas wyświetlenia przez 30 sekund na krótszy. Jeśli w ogóle odhaczykujesz opcję pokazywania listy, będzie automatycznie startował Windows, o ile jest to tak ustawione:

console2.pngOdinstalowanie Konsoli

Jeśli z jakiś względów chcesz Konsolę usunąć, wykonujesz co poniżej:

1. Przechodzisz na dysk twardy (główny katalog C:), na którym została zainstalowana konsola. Uwidaczniasz ukryte pliki i foldery:
 

Narzędzia >>> Opcje folderów >>> Widok

Zahaczykuj opcję Pokaż ukryte pliki i foldery oraz odhaczykuj opcję Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego.2. Usuwasz z folderu głównego (C:) folder Cmdcons i plik Cmldr.

3. Modyfikujesz plik BOOT.INI, w którym usuwasz następującą linię:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
C:\CMDCONS\BOOTSECT.DAT="Microsoft Windows Recovery Console" /cmdcons
Problem z instalacją Konsoli na XP SP2/SP3

Podczas próby instalacji na dysku pojawi się komunikat, że system na płycie jest starszy od tego na dysku i że instalacja zostaje przerwana. Komunikat po prostu zawiadamia o przestarzałej wersji plików Konsoli na CD. Winę ponosi SP2 / SP3, bo pliki Konsoli na CD są starsze i się nie zgadzają wersje. Jedyny fix na tę sytuację, to stworzenie nowej CD XP ze zintegrowanym Service Packiem, która zostanie podana przy komendzie instalacyjnej Konsoli. Z takiej CD Konsola również zostanie zainstalowana w wersji SP2 i nastąpi pełna zgodność. 
Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngBłędne hasło w Konsoli Odzyskiwania - Windows XP Pro i Home:

Na wybranych instalacjach Windows XP może ujawnić się specyficzny problem, tzn. niemożliwe jest zastartowanie do konsoli, gdyż konsola nie umie rozpoznać hasła logowania, nawet jeśli jest prawidłowe lub go wcale nie ma. Pojawia się komunikat "The password is not valid. Please retype the password." Są to kwestie pewnych niekompatybilności pomiędzy ustawieniami w rejestrze a konsolą. Więcej informacji na temat tego błędu logowania w:

Dwie alternatywy:

1. Dla sytuacji, gdy system w ogóle nie startuje, a jest potrzebne wejście do Konsoli. Zamiast z konsoli zainstalowanej na dysku, zastartuj z 6 bootdisków instalacyjnych, gdyż one są już uaktualnione pod tym kątem. Bootdiski trzeba przygotować oczywiście na jakimś innym dostępnym komputerze.

2. Dla sytuacji, gdy do systemu da się wejść. Można ustawić automatyczne logowanie do konsoli z ominięciem hasła:XP Pro

Start >>> Run (Uruchom) >>> secpol.msc

Local Policies (Zasady lokalne) >>> Security Options (Opcje zabezpieczeń)

Kliknij podwójnie w Recovery Console: Allow automatic administrative logon policy (Konsola odzyskiwania: zezwalaj na automatyczne logowanie administracyjne) i ustaw na Enable (Włączone).
XP Home

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Setup\RecoveryConsole

Kliknij podwójnie w wartość DWORD SecurityLevel wpisując liczbę 1. Zamknij edytora rejestru i zresetuj komputer.

Odnośnik do komentarza

flag_medium.png Komendy Konsoli:


Domyślnie linia komend otwiera się na ścieżce punktującej katalog systemowy: C:\WINNT (Windows 2000) lub C:\WINDOWS (Windows XP/2003). Po wpisaniu danej komendy należy ją zatwierdzić za pomocą klawisza ENTER. W miarę możliwości dołączam obrazki jak to się prezentuje na ekranie. Na screenach jest Windows angielski, a niektóre komendy będą wymagały dodatkowych potwierdzeń więc to po polsku i oczywiście wpisujemy odpowiednio Y, N a dla polskich odpowiedników T, N.


Attrib

Zmienia atrybut pliku lub folderu. Dostępne parametry:

-R +R -S +S -H +H -C +C

+ : Dodaje atrybut
- : Usuwa atrybut
R : Atrybut Read-only (tylko do odczytu)
S : Atrybut systemowy
H : Atrybut ukryty
C : Atrybut skompresowany

By podejrzeć obecne atrybuty można posłużyć się komendą DIR


Batch

Uruchamia komendy z pliku wykonywalnego bat.


Bootcfg

Edytuje lub odbudowuje plik boot.ini. (nie jestem pewna czy ta komenda jest dostępna na Windows 2000)

bootcfg /add: Dodaje instalację Windows do listy startowej.
bootcfg /rebuild: Przeszukuje wszystkie instalacje Windows, z których możesz wybrać którą chcesz dodać.
bootcfg /scan: Skanuje wszystkie dyski w poszukiwaniu instalacji Windows i wyświetla rezultaty, z których możesz wybrać którą instalację chcesz dodać.
bootcfg /default: Ustawia domyślny start danej instalacji Windows.
bootcfg /list: Pokazuje wejścia aktualnie zlokalizowane w menu startowym.
bootcfg /disableredirect: Wyłącza przekierunkowanie w boot loaderze.
bootcfg /redirect: Wyłącza przekierunkowanie w boot loaderze określoną konfiguracją.


1: C:\WINDOWS

Which Windows XP installation would like to log onto
(To cancel, press ENTER)? 1
Type the Administrator password: ******
C:\WINDOWS>bootcfg /rebuild

Scanning all disks for Windows installations

Please wait, since this may take a while...

The Windows installation scan was successfull.

Note: These results are stored statically for this session.
______If the disk configuration changes during this session,
______in order to get an updated scan, you must first reboot
______the machine and then rescan the disks.

Total identified Windows installs: 1

[1]: C:\WINDOWS
Add installation to boot list? (Yes/No/All): y
Enter Load Identifier: Windows XP Professional
Enter OS Load Options: /fastdetect

C:\WINDOWS>_
ChDir lub Cd

Służy do przechodzenia do innego folderu. Przykłady:

cd - Wyświetla bieżący dysk i folder
cd .. - Przenosi "folder wyżej"
cd dysk: - Wyświetla bieżący folder na określonym dysku

Jeśli ścieżka dostępu do której chcemy przejść zawiera spacje należy ścieżkę zamknąć przez cudzysłów:

cd "C:\WINDOWS\Downloaded Program Files"


Chkdsk

Sprawdza dysk w poszukiwaniu błędów i wyświetla raport podsumowujący.

chkdsk LiteraDysku /p /r
/p: Sprawdza dysk w poszukiwaniu błędów a napotkane naprawia.
/r: Lokalizuje bad sectory

Jeśli wybierzesz parametr /r automatycznie jest ustawiany i parametr /p. Jeśli komenda jest zastosowana bez żadnych przełączników wtedy żadna naprawa nie ma miejsca.


console17.gif
Cls

Czyści ekran.


Copy

Kopiuje pojedynczy plik do innej lokalizacji.


Delete lub Del

Kasuje jeden lub więcej plików.


Dir

Wyświetla zawartość danego folderu w postaci listy plików i podfolderów.


ntfs-recovery-console.gif
Disable

Wyłącza usługę systemową lub sterownik.


Diskpart

Menadżer partycji (kasowanie/tworzenie nowych).

diskpart /add /delete nazwa_urządzenia nazwa_dysku nazwa_partycji rozmiar

/add: Tworzy nową partycję
/delete: Kasuje istniejącą partycję
nazwa urządzenia: Nazwa urządzenia dla tworzenia nowej partycji
nazwa dysku: Litera dysku np. D:
nazwa partycji: Nazwa partycji
rozmiar: Rozmiar w megabajtach dla nowej partycji

Nazwę urządzenia możesz uzyskać z komendy MAP np. \Device\HardDisk0. Możesz wykorzystać nazwę partycji zamiast nazwy literowej np. \Device\HardDisk0\Partition1. Jeśli użyjesz tej komendy bez żadnego parametru zostaniesz przeniesiony do super prostego interfejsu graficznego:_____The following list shows the existing partitions and
_____unpartitioned space on this computer.

_____Use the UP and DOWN ARROW keys to select an item in the list.
________• To create a partition in the unpartitioned space, press C.
________• To delete the selected partition, press D.

dispart.gif
_____ESC=Cancel D=Delete Partition
Enable

Włącza usługę systemową lub sterownik.


Exit

Zamyka Konsolę Odzyskiwania i restartuje komputer.


Expand

Ekstraktuje pliki z archiwów spakowanych.


Fixboot

Zapisuje nowy boot sector na partycji systemowej.


1: C:\WINDOWS

Which Windows XP installation would like to log onto
(To cancel, press ENTER)? 1
Type the Administrator password: ******
C:\WINDOWS>fixboot

The target partition is C:.
Are you sure you want to write a new bootsector to the partition C: ? y
The file system on the startup partition is NTFS.

FIXBOOT is writing a new boot sector.

The new bootsector was successfully written.

C:\WINDOWS>_
Fixmbr

Naprawia MBR (Master Boot Record).


1: C:\WINDOWS

Which Windows XP installation would like to log onto
(To cancel, press ENTER)? 1
Type the Administrator password: ******
C:\WINDOWS>fixmbr

** CAUTION **

This computer appears to have a non-standard or invalid master boot record.
FIXMBR may damage your partition tables if you proceed.
This could cause all the partitions on the current hard disk to become inaccessible.
If you are not having problems accessing your drive, do not continue.

Are your sure you want to write a new MBR? y
Writing new master boot record on physical drive
\Device\Harddisk0\Partition0\.

The new master boot record has been successfully written.

C:\WINDOWS>_
Format

Formatuje partycję/dysk.

format dysk: /Q /FS:system_plików

Pod "dysk" podstawiamy literę dysku a pod "/FS:system_plików" jeden z trzech systemów plików: FAT, FAT32 lub NTFS. /Q oznacza szybkie a nie pełne formatowanie. Przykładowo chcąc sformatować w trybie full a nie quick C na NTFS wpisujemy:

format C: /FS:NTFS


Help

Wyświetla spis wszystkich dostępnych komend konsoli.


Listsvc

Wyświetla listę usług i sterowników obecnych w systemie.


Logon

Loguje do wybranej instalacji Windowsa.


Map

Wyświetla mapowanie dysków. Wpisanie komendy bez żadnego parametru pokaże nam listę mniej więcej tego typu:

C: NTFS \Device\Harddisk0\Partition1
A: \Device\Floppy0
D: \Device\CdRom0
E: \Device\CdRom1


Wpisanie komendy z przełącznikiem arc pokaże nam ścieżki ARC zamiast Windowsowych ścieżek urządzeń:

C: NTFS multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)
A: \Device\Floppy0
D: \Device\CdRom0
E: \Device\CdRom1Mkdir lub Md

Tworzy folder.


More

Wyświetla plik tekstowy.


Net

Komenda martwa. W teorii relatywna do operacji ze współdzieleniem. Mimo, że Microsoft w swoich artykułach umieszcza ją jako dostępną, komenda nie działa (w środowisku Konsoli nie są ładowane żadne protokoły umożliwiające takie łączenie).


Rename lub Ren

Zmienia nazwę pojedynczego pliku.


Rmdir lub Rd

Kasuje folder.


Set

Wyświetla reguły konsoli.


Systemroot

Ustawia jako folder bieżący folder systemowy.


Type

Wyświetla plik tekstowy.


 

Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngLimitacje Konsoli i ich obchodzenie:Limitacje ustawień domyślnych:

Konsola w ustawieniach domyślnych ma pewne ograniczenia mające na celu daleko pojęte bezpieczeństwo a mianowicie:

1. Konsola ma dostęp jedynie do:

  • głównego katalogu C:\
  • folderu WINDOWS wraz z jego folderami
  • folderu Cmdcons (jeśli konsola jest zainstalowana na dysku)
  • dysków wymiennych (CD-ROM, DVD-ROM ..)

Poza tymi lokalizacjami nie mamy prawa kasować/kopiować/tworzyć/zmieniać nazw. Przy próbie dostania się do innych folderów np. C:\Program Files lub C:\Documents and Settings otrzymamy błąd Access Denied (= Odmowa dostępu).

2. Nie można kopiować żadnych plików z dysku twardego na dyskietki czy płytki CD. Ale można kopiować z dyskietki/cd na dysk twardy.

Ograniczenia te można usunąć. Patrz dalej.
Domyślne reguły konsoli i ich zmiana:

Zachowanie (czytaj limitacje) konsoli określają specjalne reguły. By się dowiedzieć jak bardzo jesteśmy zlimitowani, wystarczy w linii poleceń wpisać komendę set. Wyświetlą nam się domyślne reguły:

AllowAllPaths = FALSE - zakaz dostępu do innych folderów

AllowRemovableMedia = FALSE - zakaz kopiowania plików na nośnik wymienny (płyta CD lub dyskietka)

AllowWildCards = FALSE - wyłączona obsługa symboli wieloznacznych (np. znak *) dla takich poleceń, jak copy i del.

NoCopyPrompt = FALSE - przy zamianie plików za każdym razem pojawia się prośba o potwierdzenie wykonania operacji

Chcąc usunąć te ograniczenia trzeba zamienić FALSE na TRUE .... ALE domyślnie komenda set jest zdeaktywowana i próba zmiany FALSE na TRUE zakończy się komunikatem o niemożności wykonania tejże operacji. By uaktywnić komendę set należy:
Sposoby na ominięcie limitacji:

1. Do zastosowania na startującym sprawnym systemem. Najpierw należy dokonać edycję zdejmującą blokadę:


XP Pro:

Start >>> Run (Uruchom) >>> secpol.msc

Local Policies (Zasady lokalne) >>> Security Options (Opcje zabezpieczeń)


Kliknij podwójnie na Recovery Console: Allow floppy copy and access to all drives and all folders (Konsola odzyskiwania: Zezwalaj na kopiowanie na dyskietkę oraz dostęp do wszystkich dysków i folderów) i zaznacz opcję Enabled (Włączone):

secpol2.png
XP Home:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Setup\RecoveryConsole

kliknij podwójnie w wartość SetCommand i wpisz 1.Następnie będąc już ponownie w Konsoli należy dokonać stosownej zamiany parametru. Np. by uaktywnić dostęp do innych folderów niż domyślne, w linii komend wpisz:

set AllowAllPaths = TRUE

I teraz mamy "pełen dostęp" do folderów typu C:\Program Files, C:\Documents and settings etc.


2. Do zastosowania na zupełnie niestartującym Windows:

Offline NT Password & Registry Editor

Bootowalny edytor rejestru, który ma prekonfigurowaną opcję znoszenia ograniczeń Konsoli:

ntregrc.gifUwaga poboczna: Było znane też nieoficjalne obejście bazujące na luce w zabezpieczeniach. Start z dyskietek Windows 2000 (a nie dyskietek CD XP) ujawniał "defekt": brak pytania o hasło, dostęp do wszystkich folderów na dysku. Nie każde medium bootowalne 2000 pozwalało na ten trik.
Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngPrzykładowe scenariusze naprawcze w Konsoli:


Czas na praktykę. Kilka pokazowych sytuacji z potencjalnymi rozwiązaniami:

UWAGI WSTĘPNE:

1. Jeśli nie masz bootowalnej płytki CD i startujesz do konsoli z owych 6 bootdisków instalacyjnych (lub mojej mini wersji Konsoli), a planujesz kopiować jakieś pliki z płytki CD Windows, to musisz pełne CD również włożyć do napędu, bo bootdiski to tylko aktywatory startowe nie zawierające żadnych plików Windowsa.

2. W Konsoli Odzyskiwania litery dla dysków mogą być inaczej przypisane niż pod Windows. By się upewnić wpisz w linii komend konsoli polecenie map. Ono wyświetli litery dysków. Zaobserwuj literę przypisaną napędowi CD-ROM, w którym jest płytka CD. Zostanie to wyświetlone mniej więcej w takim formacie: X:\Device\CdRom0

3. Umownoś opisu. W przykładach poniżej jako literę CD-ROMu wykorzystuję X. Każdy oczywiście podstawia tam swoją własną. Założyłam także, że Windows jest zainstalowany na C: i jego główny folder to C:\WINDOWS. Oczywiście należy uwzględnić stosowne ścieżki dostępu.
Brakuje pliku Windowsa lub jest uszkodzony

Podmienimy dany plik z płytki CD Windowsa. Pliki na CD są w folderze i386 jako specjalne spakowane archiwa, których nazwy są prawie identyczne jak oryginałów z wyjątkiem rozszerzenia, w którym pojawia się taka pozioma kreseczka "_". Np. plik explorer.exe na CD jest w archiwum explorer.ex_. Skopiowanie pliku skompresowanego z CD automatycznie dekompresuje ten plik.

1. Startujesz do Konsoli Odzyskiwania
2. W linii komend wpisujesz polecenie wg modelu:

expand X:\i386\plik "ścieżka dostępu do miejsca gdzie plik ma wylądować"

np.

expand X:\i386\explorer.ex_ C:\Windows


Lepiej stosować powyższą komendę niż dokładną wg modelu expand "X:\i386\explorer.ex_ C:\Windows\explorer.exe". Przy tej komendzie może zdarzyć się błąd "nie można zdekompresować".


Uszkodzony plik pamięci wirtualnej

Jeśli plik pamięci wirtualnej pagefile.sys jest uszkodzony należy go skasować. Można tego dokonać jedynie z konsoli (nie spod Windows!). Tu jest jednak jeden szkopuł gdyż konsola nie widzi pliku pagefile.sys! Trzeba więc uwidocznić go przed kasacją za pomocą przekopiowania do niego innego pliku (w przykładzie boot.ini):

1. Startujesz do Konsoli Odzyskiwania
2. W linii komend wpisujesz następujące polecenia (po każdym ENTER):

cd c:\
copy c:\boot.ini pagefile.sys
del pagefile.sysWindows nie może startować: Automatyczny restart

Objawy: Podczas startu komputera w momencie ładowania ekranu logo Windows z migającymi kwadracikami następuje automatyczny restart. Nie pojawia się żaden ekran logowania do Windows. I tak w kółko.
Przyczyna: Prawdopodobnie jest uszkodzony lub brakuje pliku Kernel32.dll.

1. Startujesz do Konsoli Odzyskiwania
2. W linii komend wpisujesz następujące polecenia (po każdym ENTER):

cd system32
ren kernel32.dll kernel32.old
expand X:\i386\kernel32.dl_Windows nie może startować: Komunikat "Plik Boot.ini jest niedostepny lub uszkodzony"

1. Startujesz do Konsoli Odzyskiwania
2. W linii komend wpisujesz następujące polecenia (po każdym ENTER):

cd c:\
bootcfg /rebuild


Windows nie może startować: Komunikat o braku pliku NTLDR lub NTDETECT

1. Startujesz do Konsoli Odzyskiwania
2. W linii komend wpisujesz następujące polecenia (po każdym ENTER):

cd c:\
copy X:\i386\ntldr
copy X:\i386\ntdetect.comDefragmentowanie plików rejestru:

Windows podczas bootowania jest zlimitowany tylko do 16 MB pamięci. Bardzo sfragmentowana gałąź rejestru o nazwie SYSTEM może spowodować wyczerpanie dostępnej pamięci nawet nie pozwalając systemowi w ogóle zastartować! Zdefragmentowanie tej gałęzi rozwiąże problem.

1. Startujesz do Konsoli Odzyskiwania
2. W linii komend wpisujesz następujące polecenia (po każdym ENTER):

cd c:\windows\system32\config
ren system system.old
copy system.old system


To utworzy nowy blokowo zapisany i niesfragmentowany plik rejestru.


 
Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngPrzywracanie uszkodzonego rejestru:


Jeśli podczas uruchamiania Windows pojawią się podobne komunikaty do wyliczonych poniżej, oznacza to poważne uszkodzenie rejestru:

Nie można uruchomić systemu Windows XP, ponieważ brakuje następującego pliku lub jest on uszkodzony: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM


Nie można uruchomić systemu Windows XP, ponieważ brakuje następującego pliku lub jest on uszkodzony: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SOFTWARE


Stop: c0000218 {Awaria pliku Rejestru} Nie jest możliwe załadowanie przez Rejestr gałęzi (pliku): \Katalog_główny_systemu\System32\Config\SOFTWARE lub jego dziennika bądź drugiej kopii
ETAP 1 = przywrócenie kopii instalacyjnej

W ETAPIE 1 przywrócimy szkielet rejestru utworzony zaraz po instalacji systemu. Utworzymy w katalogu WINDOWS folder o nazwie tmp, do którego skopiujemy obecne uszkodzone pliki rejestru, stare skasujemy i odzyskamy nowe z folderu repair.

1. Startujesz do Konsoli Odzyskiwania

2. W linii komend wpisujesz następujące polecenia (po każdym ENTER):


md tmp
copy c:\windows\system32\config\system c:\windows\tmp\system.bak
copy c:\windows\system32\config\software c:\windows\tmp\software.bak
copy c:\windows\system32\config\sam c:\windows\tmp\sam.bak
copy c:\windows\system32\config\security c:\windows\tmp\security.bak
copy c:\windows\system32\config\default c:\windows\tmp\default.bak
delete c:\windows\system32\config\system
delete c:\windows\system32\config\software
delete c:\windows\system32\config\sam
delete c:\windows\system32\config\security
delete c:\windows\system32\config\default
copy c:\windows\repair\system c:\windows\system32\config\system
copy c:\windows\repair\software c:\windows\system32\config\software
copy c:\windows\repair\sam c:\windows\system32\config\sam
copy c:\windows\repair\security c:\windows\system32\config\security
copy c:\windows\repair\default c:\windows\system32\config\defaultUwaga:

Ten krok przywraca rejestr z dziewiczej kopii zapasowej do stanu zaraz po instalacji systemu, czyli większość zmian zostanie utracona, a programy nie będą się chciały uruchomić. By mieć świeższą datę rejestru, należy po ukończeniu ETAPU 1 przejść do ETAPU 2:

ETAP 2 = podmiana kopią Przywracania systemu

Ten punkt dotyczy już tylko Windows XP, który posiada Przywracanie systemu. To właśnie z folderu funkcji Przywracania systemu zostanie wyciągnięta nowsza kopia rejestru ożywiająca wiedzę Windows o zainstalowanych programach. Jeśli funkcja ta jest wyłączona, nie można wykonać poniższych kroków!

1. Należy odkryć niewidoczny folder funkcji Przywracania systemu C:\System Volume Information

Narzędzia >>> Opcje folderów >>> Widok

Zaptaszkuj Pokaż ukryte pliki i foldery i odptaszkuj Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane).

2.] Jeśli twój system plików to NTFS, otwieranie folderu zwróci błąd Odmowy dostępu:

restore3.png

Należy przekonfigurować uprawnienia dostępowe NTFS, przyznając dla swojego konta Pełny dostęp.

3. Otwierasz folder C:\System Volume Information. W środku zobaczysz kilka folderów o nazwach _restore {numerki}. Każdy z tych folderów będzie zawierał punkty przywracania w postaci jednego lub większej ilości podfolderów typu RPX np. RP1. Należy wybrać folder _restore{numerki} o dacie, która NIE jest najświeższa z tego prostego faktu, iż zawiera on przekopiowaną zawartość ETAPU 1. Ponadto przy wyborze daty należy wziąć pod uwagę, iż szkody rejestru mogą być zasejwowane w jednym z nowszych punktów przywracania.

4. Po ustaleniu, który folder jest tym właściwym, otwieramy go:

C:\System Volume Information\_restore{numerki}\RPX\Snapshot

I z jego środka kopiujemy do C:\WINDOWS\Tmp następujące pliki rejestru:

_REGISTRY_USER_.DEFAULT
_REGISTRY_MACHINE_SECURITY
_REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE
_REGISTRY_MACHINE_SYSTEM
_REGISTRY_MACHINE_SAM


Zmieniamy ich nazwy na kolejno: DEFAULT, SECURITY, SOFTWARE, SYSTEM, SAM.

5. Ponownie startujemy do Konsoli Odzyskiwania i wpisujemy dobrze już znane komendy:


del c:\windows\system32\config\sam
del c:\windows\system32\config\security
del c:\windows\system32\config\software
del c:\windows\system32\config\default
del c:\windows\system32\config\system
copy c:\windows\tmp\software c:\windows\system32\config\software
copy c:\windows\tmp\system c:\windows\system32\config\system
copy c:\windows\tmp\sam c:\windows\system32\config\sam
copy c:\windows\tmp\security c:\windows\system32\config\security
copy c:\windows\tmp\default c:\windows\system32\config\default6. Resetujemy komputer już normalnie i uruchamiamy Przywracanie systemu cofając komputer do wcześniejszej daty.

Tworzenie kopii zapasowej rejestru

By uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, warto posiadać alternatywne bieżące kopie rejestru, wykonane z poziomu działającego systemu. Programy, które umożliwiają tę operacjęopisane w linkowni: KLIK.
Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...