Skocz do zawartości

Modernizacja dwóch komputerów


Krzycho92

Rekomendowane odpowiedzi

Więc tak:

na komputer P3 proponuję Xubuntu http://www.xubuntu.org/. To jest Ubuntu z lekkim menadżerem okien więc chodzić powienien dobrze. Zresztą Linuxy chodzą często szybciej przez to że zazwyczaj nie mają uruchomionego rezydującego antyvirusa.

Memtestem i MHDD proszę przetestować starszy komputer. On może mieć problemy przez ten zasilacz (ewentualnie przez dysk który został zabity przez zasilacz). Wymianę zasilacza też bym rozważył mimo że będzie on droższy od komputera :) Coś w ten deseń proponuję http://allegro.pl/zasilacz-atx-fortron-350w-fsp350-60mdn-fvat-gw-i1788090724.html

Co do podkręcania - samo podkręcenie RAM-u nic nie da. Tutaj trzeba kręcić procesor. Ale na ten temat trzeba poczytać jakiś poradnik. Obstawiam że twój procek jakiś 1Ghz więcej wyciągnie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zarówno ten RAM DDR2, jak i procek powinny być u mnie jutro, lub we środę. Wtedy też dam znać co, i jak. Choć bardziej boje się o ten lepszy komp, bo nie wiem czy płyta główna zechce współpracować z dodatkowymi dwoma kościami pamięci.

Xubuntu spróbuję zainstalować, ale nie mam żadnych sterowników do płyty głównej do trzeciego komputera.

Nie wiem, czy jest sens wydawać 50zł na zasilacz, bo już mam jeden taki Modecom, który jest nieużywany, bo został zastąpiony Tagan'em.

Testy memtest i MHDD zrobię na nowym procku. Jeśli komp nadal będzie tak mulił, to znaczy, że to nie wina CPU :) Choć ja podejrzewam pamięci, bo one chyba mają różne taktowania (jedna kość 333mhz, druga 266).

Odnośnik do komentarza

Xubuntu spróbuję zainstalować, ale nie mam żadnych sterowników do płyty głównej do trzeciego komputera.

Linux i sterowniki do płyty głównej... no ja Cię proszę. :D Inna sprawa, że ceną postępu jest brak wsparcia niektórych dystrybucji dla "szrotów" - np. niektórych LiveCD nie uruchomisz na kompach z mniejszą ilością RAM-u niż 256 MB. A swoją drogą nie uważam, żeby Óbóntó i jej pochodne były dobrym wyborem dla tego kompa. Już prędzej Debian.

 

Nie wiem, czy jest sens wydawać 50zł na zasilacz, bo już mam jeden taki Modecom, który jest nieużywany, bo został zastąpiony Tagan'em.

A dokładniej jaki Model? Patrz tzw. "czarna lista"... Ale nawet gdyby... nie warto!

 

Testy memtest i MHDD zrobię na nowym procku. Jeśli komp nadal będzie tak mulił, to znaczy, że to nie wina CPU :) Choć ja podejrzewam pamięci, bo one chyba mają różne taktowania (jedna kość 333mhz, druga 266).

Ta szybsza działa jak ta wolniejsza, tj. jako 266 MHz. Już wspominałem o tym, że szybsze pamięci dopasowują się do wolniejszych... Tu raczej większe znaczenie ma ilość RAM-u.

Odnośnik do komentarza

To w końcu jaki system na Pentium 500mhz i 64MB RAMu będzie najlepszy? Byle by działał Internet i dało się coś w Wordzie napisać [edit - a potem wydrukować]:)

Zapomniałem, że mam jeszcze jeden zasilacz (czyli razem 2 zbędne), który jest nieużywany.

Zrobiłem zdjęcia obu zasilaczy: Modecom i jakiś inny noname. http://imageshack.us/photo/my-images/825/img20110905160816.jpg, http://imageshack.us/photo/my-images/231/p9050092.jpg/

A w tym kompie, co do niego procek kupuję, to chyba też jest Modecom. Jednak zdjęcie zrobię jak będę montował procka, bo trzeba chyba ten zasilacz wykręcić, żeby przeczytać nalepkę.

Odnośnik do komentarza

Odnośnie Modecom'ów, co prawda na "czarnej liście" znajdziesz notkę 'Uwaga na serię FEEL' - ale Fell-III w takich warunkach jest OK, IMHO. Megabajt na złom.

 

To w końcu jaki system na Pentium 500mhz i 64MB RAMu będzie najlepszy? Byle by działał Internet i dało się coś w Wordzie napisać. :)

To tak na serio z tym Wordem? Raczej zapomnij... aczkolwiek openoffice/libreoffice pozwoli otwierać dokumenty worda (nie wiem jak wygląda kompatybilność z MS Office 2007/2010).

 

Masz postawionego virtualbox'a? Bo mógłbyś w ten sposób najpierw poinstalować co nieco, a potem sobie wybierzesz konkretne distro i zainstalujesz na szrocie. Jest jeszcze coś takiego jak Windows Thin PC, ale nie wiem jak to by chodziło (domyślam się, że kiepsko bo ma raczej wymagania XP). Możesz przetestować wersję 90-dniową.

Odnośnik do komentarza

Ja z Linuxa jestem totalnie zielony (tylko widziałem Ubuntu na YouTube kilka razy) :)

To może jednak zacznij od virtualbox'a i na nim spróbuj sobie jakiegoś postawić... O Ubuntu i tym pochodnych zapomnij, jak na taki sprzęt. W poniższym linku znajdziesz link do przeglądu dystrybucji. Myślę, że oprócz Debiana mógłbyś wypróbować PuppyLinux albo jakąś inną minidystrybucję.

Jeśli chciałbyś przerobić sobie tego kompa na odtwarzacz multimedialny... = http://distro.linux.pl/?id=distro&show_distro=127

 

Czytałem gdzieś, że jest jeszcze taki system jak Windows (chyba Lite) dla słabszych PC.

Raczej chodzi Ci o wspomniany Windows Thin PC. https://www.fixitpc.pl/topic/5178-zwieszanie-sie-okienek-miganie-napisu-brak-odpowiedzi-i-przebicie-na-pulpit/page__view__findpost__p__38386 (post #20).

Odnośnik do komentarza

Na razie dotarły do mnie pamięci DDR2 (czekam jeszcze na procka). Jest prawie dobrze. Włożyłem te 2 dodatkowe kosteczki - komp wystartował bez problemu, na ekranie POST pokazało się 4096MB RAM, ale taktowanie pamięci spadło do 667. Wszedłem do BIOSu i ustawiłem na 800mhz - ok. Jest tylko jeden problem. Na 4GB RAM Windows 7 się nie ładuje - dochodzi do ekranu " Uruchamianie systemu Windows" (pokazuje się takie dynamiczne logo windows), ale tutaj to logo się nie pokazuje i nic się nie dzieje. Robiłem kilka resetów i nic to nie daje - komp zatrzymuje się na tym napisie i dalej nic. Wyjąłem 1GB (zostało 3GB) i tym razem Windows się załadował. Teraz pytanie, czy to 32bitowy Windows nie chce się załadować mając te 4GB, czy jak? Bo wiem, że 32bitowce wykrywają maks. 3GB, ale chyba na 4GB powinien system chociaż się załadować. Mam instalować 64bity, czy jakoś inaczej da radę to zrobić?

Po drugie. W BIOSie (jak ustawiłem 800mhz z tych 667) jest też opcja tych 1066mhz. Czy jak tak ustawie, to kości powinny chodzić na 1066mhz, bez zabawy w jakieś FSB, kręcenie procka (czyli niezależnie), czy chcąc podkręcić te 4GB do 1066mhz trzeba podkręcać procek itd?

 

[EDIT]

Po ustawieniu na 1066mhz w BIOSie komputer się restartuje, a potem chodzą tylko napędy i wiatrak na karcie i komp nie bootuje. Po ponownym włączeniu PC dochodzi do ekranu POST i wyświetla się komunikat "Overclocking Fail!" i znowu 667mhz. Więc wróciłem na 800mhz. Czyli jednak żeby uzyskać 1066mhz trzeba wszystko przestawiać: procek, napięcia, FSB. Poprosiłbym tutaj o instrukcje jak to zrobić (co konkretnie i na ile ustawić) :)

 

A, i jeszcze chciałem zamontować z boku obudowy wentylator, który by dmuchał na kartę graficzną. Jednak jest problem. Bo miejsce, w którym owy wentylator byłby zamontowany, ma niestandardowe wymiary. Ma jakieś 110mm, a wentylatory mają wymiary albo 100mm, albo 120mm. Teraz nie wiem jaki wentyl kupić żeby dał się zamontować w to miejsce na obrazku (ten "slot" niżej).

post-598-0-89720400-1315326365_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

daj sobie spokój z OC pamięci, bo ani nie masz o tym pojęcia ani też nie wiadomo czy one w ogóle tyle pociągną (jestem niemalże na 100% pewien, że nie, zbyt dużo papu może je tylko usmażyć) to raz, a dwa coś tam piszesz o procku PIV z HT a tak naprawdę to HT nic nie daje w grach a i nie wiele jest aplikacji które to wykorzystują, do tego HT w konstrukcjach PIV to totalna porażka.

Odnośnik do komentarza

Ale ja nie zamówiłem procka P4 z HT, tylko bez HT, bo okazało się że jest jakaś rozbieżność między informacjami ze strony producenta mobo, a stroną Intela. Zamówiłem więc zwykły Pentium 4 z zegarem 2,66GHZ (ale on jeszcze do mnie nie dotarł).

Co do OC RAMu, to może i te kości będą się bardziej grzały, ale czytałem komentarze i opinie użytkowników tych pamięci i normalnie je ludzie podkręcają do 1066mhz i jest ok. Ale Na razie chciałbym wykorzystać te $GB. Dopiero potem sprawdzić, czy na podkręceniu o te 266MHz zauważę różnicę w działaniu systemu. Jeśli będzie ona niewielka, to dam sobie spokój z tym bo szkoda ryzykować.

Teraz mam problem z tym RAMem. Czy muszę instalować W7 64bitowy, żeby te 4GB wykorzystać, czy da radę zrobić to na obecnym systemie?

Odnośnik do komentarza
Ale ja nie zamówiłem procka P4 z HT, tylko bez HT, bo okazało się że jest jakaś rozbieżność między informacjami ze strony producenta mobo, a stroną Intela.
ale co to ma do rzeczy w kontekście tego co ja napisałem? Płyta obsługuje, a właściwie jej bios określone procki, a że wtedy nie było jeszcze procków z HT tak powszechnie, więc obsługuje takie jakie obsługuje i tyle. Co do samego HT jeszcze raz przeczytaj co napisałem.
ale czytałem komentarze i opinie użytkowników tych pamięci i normalnie je ludzie podkręcają do 1066mhz i jest ok
tak, ale nie w zestawie 4x1GB tylko 2x1GB i do tego na lepszej płycie głównej z większymi możliwościami/opcjami w biosie co do timingów/napięć/strapingu.
Odnośnik do komentarza

Jest prawie dobrze. Włożyłem te 2 dodatkowe kosteczki - komp wystartował bez problemu, na ekranie POST pokazało się 4096MB RAM, ale taktowanie pamięci spadło do 667. Wszedłem do BIOSu i ustawiłem na 800mhz - ok.

+

Dlatego już od kilku postów staram się dowiedzieć jak uruchomić ten system 32bit na 4GB? Albo, skoro i tak nie będzie 4GB (bo 32bity tyle nie obsługują), tylko mniej, czy opłaca się instalować 64bity?

A jeśli zostawisz pamięci na Auto to system się uruchamia? Próbowałeś resetować BIOS, a nie tylko kompa?

Od Ciebie zależy jaki postawisz system, o ile w kontekście problemu jaki masz w ogóle go postawisz. O te kilkaset mega RAM-u bym nie płakał... Przy wymianie kompa w przyszłości to pewno Windows 10 będzie w modzie, a wtedy to już na bank 64-bity jeśli nie 128 (może pamięci będą tanie jak woda, chyba że woda do tego czasu podrożeje :D).

Odnośnik do komentarza

Na Auto właśnie jest 667MHz, ręcznie ustawiam 800.

Zainstalowałem te 64bity i niby wykrywa 4GB, ale nie do końca. Bo dostępne jest 3,25GB (w załączniku pokazuje to obrazek). Czy tak powinno być? Bo jak mierzyłem czas restartu system od momentu kliknięcia "Uruchom ponownie" aż do włączenia Mozilli po restarcie to na 3GB wyszło mi 1m:9sek, po ustawieniu w msconfig 3GB już czas spadł o 5sekund. Natomiast Po założeniu 4GB już na 64bitach i ustawieniu w msconfig 4GB, czas (od restartu do mozilli) zmalał tylko do 1:02. Dlatego wydaje mi się, że nie do końca te 4GB pracują.

Oprócz tego pojawił się problem, że na 64bity nie za bardzo są sterowniki do mojej karty dźwiękowej Creative Audigy ZS2 Platinum. Czytałem, że nie da się instalować tych niepodpisanych cyfrowo (nieoficjalnych), tak jak to można było na 32bitach.

post-598-0-68324600-1315387712_thumb.jpg

post-598-0-15877900-1315388013_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Nie pytałem o to ile było/jest na ustaieniach Auto, tylko czy (poprzedni) system na tych ustawieniach się uruchamiał...

 

Wg Ciebie kilkaset mega straty ile to jest? IMHO, odnośnie dostępnej wolnej pamięci, jest dobrze. Odpowiedź częściowo znajdziesz w poniższych linkach.

http://support.microsoft.com/kb/929605/pl

http://support.microsoft.com/kb/888137/pl

 

Stery jakie dokładnie instalowałeś do karty dźwiękowej?

http://support.creative.com/Products/ProductDetails.aspx?catID=1&subCatID=205&prodID=9107&prodName=Audigy%202%20ZS%20Platinum&subCatName=Audigy&CatName=Sound+Blaster&VARSET=prodfaq:PRODFAQ_9107,VARSET=CategoryID:1

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

Jak miałem 2GB i W7 32bit, to na każdym ustawieniu było ok. Tylko jak założyłem dodatkowe 2GB na tych 32bit to już system się nei ładuje (tutaj nie ważne jakie ustawienia w BIOSie). Po prostu niezależnie czy Auto, czy nie, to powyżej 3GB 32bity nie startują (nawet instalka 64bitów nie pójdzie jak wsadzę więcej niż 3GB). Żeby w ogóle móc zainstalować W7 (nie ważne czy 32bit czy 64) to i tak musi być 3GB maks.

Sterowniki do dźwięku instalowałem te na Windows 7 64bit, i te pierwsze

Creative Sound Blaster Audigy series driver 2.18.0017, Wielkość pliku : 40,42 MB

Jednak oprócz dźwięku jest jeszcze problem ze sterami od mobo. Ze strony Asusa pobrałem na Viste 64bit (bo do W7 nie ma), ATK, CHIPSET i przy którychś wyskoczył błąd, że "not supported system".

 

Czy na 32bitach jakby udało się uruchomić 4GB RAM, to w grach będzie 4GB? Czy po prostu nie ważne ile więcej niż 3GB na 32bitach, to i tak w każdej aplikacji i grze jest to ograniczone do 3,xx GB RAM?

Bo teraz nie wiem, czy się męczyć ze sterami na 64bitach z 4GB (czy w ogóle gry chodzą na 64bitach?), czy na 32bitach mieć ograniczony RAM (to mogłem kupić 3GB, a nie 4)?

Odnośnik do komentarza

Poczytaj sobie wskazane wcześniej lekturki, nie produkuj zbędnych pytań. Przy okazji zwróć uwagę na to ile maksymalnie pamięci może być przydzielone na proces w systemie 32-bitowym - na pewno nie cała ilość RAM-u jaką masz i nie cała jaka jest widziana w systemie (po odjęciu tego co jest rezerwowane na... (patrz artykuły)).

 

Możesz spróbować zainstalować stery ze strony Intela.

http://downloadcenter.intel.com/SearchResult.aspx?lang=eng&ProductFamily=Chipsets&ProductLine=Chipset+Software&ProductProduct=Intel%c2%ae+Chipset+Software+Installation+Utility

Odnośnik do komentarza

Dotarł w końcu ten Pentium4. Zamontowałem go i jakby system chodzi trochę szybciej, ale niepokoi mnie jedna rzecz. W BIOSie temperatura CPU (już po kilkunastu minutach korzystania z Windowsa i resecie) wynosi ok.72 stopni Celsjusza. Natomiast w samym Windowsie w programie CoreTemp mam takie oto wskazania jak na obrazku.

Nie wiem też czy opłacalne jest na tym kompie korzystanie z W7 (zbyt obciążający), czy może jednak zainstalować XP lub Ubuntu? Bo ten komp jest akurat mojej siostry. Ona dużo korzysta z neta, ogląda teledyski na youtube, gg i te sprawy, gry ma takie średnio wymagające (a'la The Sims 2).

post-598-0-83527700-1315411379_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Jak dla mnie to radiator nie jest prawidłowo założony, być może nie ma gdzieś styku, stąd tak wysokie temperatury. Oczywiście zakładając, że wentylator na radiatorze działa poprawnie. Jeśli temperatura będzie tak znacząco podskakiwać to zmiana systemu nic Ci nie da. Wymiana chłodzenia już prędzej. Na tym obrazku jest OK. Pokaż screen z HWMonitor'a - ale jak temperatura już podskoczy... http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html (możesz pobrać wersję bezinstalacyjną).

 

Jesteś pewien, że chcesz męczyć siostrę linuksem? GG to raczej Kadu, ale z grami już tak łatwo nie będzie... Sam interfejs linuksa możesz przetestować poprzez LiveCD (youtube raczej nie będzie działać - trzeba zainstalować flash, Java podobnie) - ale przynajmniej przekonasz się czy chcesz w to wchodzić. Praktycznie każda dystrybucja ma jakieś LiveCD. Ja bym jednak zostawił tego windows 7...

Odnośnik do komentarza

Z chłodzeniem tego procka (poprzedniego też) to jest malutki problem. Bo na radiator z wentylatorem idzie takie coś jak zacisk i on ma dwie takie łopatki, które się przestawia i one dociskają chłodzenie. Tylko, że ten docisk zaczepia się o takie 4 plastikowe haczyki no i niestety 1 z nich się wyłamał (bo to plastik). Dlatego ten cały docisk jest tylko na 3 tych plastikowych haczykach. Poza tym to wyczyściłem radiator i wentylator z kurzu przy okazji wymiany procka.

 

[EDIT]

Jeszcze zauważyłem, że przy próbie klasyfikacji wydajności systemu (z okazji wymiany CPU) pojawia się błąd,, że nie jest możliwe zmierzenie wydajności procesora. Ja tylko podejrzewam, że może BIOS nie jest aktualny. Tylko nei wiem jak sprawdzić jaka jest wersja tego BIOSu, bo w nim samym przeszukałem wszystkie zakładki i nigdzie nic o tym nie ma (także o procku nic w biosie nie ma). Jedyne co to na ekranie POST coś takiego jest:

"Award BIOS v6,00PC; ver 1,0D

P4X333-8235-6A6LWE19C-00

09-30-2002" - to ostatnie to może być data tego biosu, czyli nie jest on aktualny chyba.

post-598-0-44322900-1315413427_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Jak sądzę ten "malutki problem" powoduje taką temperaturę procka o której wspominałeś... Tyle, że na screenie tego nie widać. Jeśli faktycznie tak będzie to sprawdź czy masz możliwość zamocowania chłodzenia przykręcanego do płyty głównej (koło podstawki powinny być otwory montażowe) - być może to rozwiązałoby problem. Ale niestety, znowu inwestycja...

 

BIOS znajdziesz na stonce producenta, którą sobie sam znalazłeś... Download > BIOS. Nie licz na to, że znajdziesz BIOS sprzed roku, dwóch czy paru lat... Wsparcie dla tego typu szrotów, ze strony ECS, skończyło się dość dawno.

BTW

Gdyby BIOS nie wspierał Twojego procka to najprawdopodobniej w ogóle byś kompa nie uruchomił. Dlatego wspominałem, że BIOS należy uaktualnić na starszym/działającym procku.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...