Skocz do zawartości

Modernizacja dwóch komputerów


Krzycho92

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym lekko zmodernizować 2 kompy:

1. To ten z mojej sygnaturki. Tutaj myślałbym dołożyć kolejne (identyczne) 2 GB RAM Kingston KLIK. Innych rzeczy za bardzo nie mogę tu wsadzać, bo obudowa ledwo mieści Geforca 8800GTS, który prawie styka się z dyskiem twardym po drugiej stronie. Planowałbym też domontować z boku obudowy TEN wiatrak/wentylator, żeby dodatkowo chłodził kartę (która już raz się uszkodziła).

 

2. Drugi PC jest znacznie słabszy: (piszę z pamięci)

CPU: Intel Celeron 1,7GHz, Socket 478

Mobo: VIA ECS P4VXAD+

RAM: Chyba jakiś NONAME 1,256GB RAM (1GB + 256MB).

Zasilacz: Modecom 400W (wiem, że ta firma jest na czarnej liście, ale był kupiony dobre kilka lat temu)

Grafika: ATI Radeon 9600PRO

Dźwięk: Creative SoundBlaster LIVE! 24bit.

Dysk" Chyba SAMSUNG, 40GB 5400RPM, ATA

 

Teraz tak, do pierwszego kompa (tego lepszego, z sygnaturki) mógłbym spróbować jakoś "obudzić" RAM OCZ 2x1GB DDR3 1333MHZ, bo przy nich komputer nie chce się włączyć, a kiedyś działały. Jeśli to by się udało, to te Kingstony bym wsadził do tego gorszego kompa, tylko że wtedy trzeba by wymienić tam płytę główną na obsługującą DDR2 Tutaj znalazłem TAKĄ mobo. Albo dołożyć kolejne 2GB kingstona do lepszego kompa, i wsadzić te DDR3 (jeślibym je jakoś "obudził"), tylko że chyba nie ma płyt głównych, które mają Socket 478 (na tego Celerona 1,7ghz) i obsługują DDR3.

 

Czy moje pomysły są w ogóle warte wydawania pieniędzy i czy są możliwe do realizacji? Może można inaczej i tanim kosztem coś tu zdziałać?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Spróbuj sprzedać wszystko co zbędne, dołóż i kup nowego kompa. Przyjrzyj się APU (zintegrowana grafa z prockiem, klik). Na pewno sprawi nieporównywalnie więcej frajdy niż zamiana RAM-u w drugim zestawie. IMHO nie ma sensu modernizować tych zestawów, a drugiego w szczególności. RAM DDR3 możesz wykorzystać do płyty z APU. Relatywnie tanio to nie wyjdzie, bo nie ma sensu czegokolwiek przekładać - lepiej kupić dysk i napęd CD/DVD z interfejsem SATA, o obudowie i zasilaczu nie wspomnę. Pieniądze nie będą jednak wyrzucone w błoto.

 

Do tej płyty co kombinujesz musiałbyś dokupić grafę. Ona nie ma złącza AGP.

Odnośnik do komentarza

Asus P5KC faktycznie nie ma złącza AGP, ale tutaj siedzi sobie Geforce 8800GTS na PCI-E x16 i z nim nic na razie nie zrobię. Ja myślałem jakby wykorzystać to, że mam 2 zestawy RAM: DDR3 1333mhz (teoretycznie uszkodzony) i DDR2 800mhz (choć może chodziłby na 1066). Bo zawsze Więcej ramu, czy szybszy ram coś przyspieszy pracę w Windowsie (już nie mówię o grach).

Spróbuj sprzedać wszystko co zbędne' date='[/quote']

Ale części z któregoś komputera, czy co?

 

Co do nowego kpmpa. To taki średni PC na pewno ok.500zł kosztuje.

Odnośnik do komentarza

Mi chodziło o tą płytę ASRock'a, którą kombinujesz do drugiego zestawu...

 

Ale części z któregoś komputera, czy co?

Drugi zestaw... Np. w szrotowni lub serwisach możesz popytać czy Ci odkupią. Jego modernizacja nie ma sensu bo sama wymiana RAM-u żadnych korzyści Ci nie da. Karta grafiki jest już poza jakimkolwiek rankingiem (nawet z rubryką archiwalne). XP bezproblemowo chodzi na 512 MB... 1GB większego przyśpieszenia nie daje.

 

Co do nowego kpmpa. To taki średni PC na pewno ok.500zł kosztuje.

Tylko tutaj się ograniczasz, a dokładniej ograniczasz możliwości rozbudowy. Nie wspominając o tym, że nie masz wpływu na wybór zasilacza. Dysk i tak kiedyś będziesz musiał wymienić, więc lepiej byłoby żeby płyta wspierała już SATA3 (i USB 3.0). Nie ma sensu pchać się w napęd CD/DVD z interfejsem IDE skoro jest on praktycznie na wymarciu (w nowszych płytach głównych brak tego złącza lub tylko jedno jest montowane). Poza tym wymiana procka... znowu niepotrzebny wydatek i szukanie ze świeczką czegoś co by pasowało. Grafa w takim zestawie chyba tylko do pasjansa będzie się nadawać.

APU tanie nie jest, ale masz relatywnie przyszłościowy socket (większy wybór procków w przyszłości). Poza tym możesz włożyć w przyszłości mocniejszą kartę i będziesz swego rodzaju crossfire... (piszą o tym w podanym wcześniej artykule). Ale myślę, że taniej niż 1300 Ci to nie wyjdzie (za cały zestaw wliczając obudowę, ale bez RAM-u).

Odnośnik do komentarza

Starszego kompa nie ma jak rozbudowywać za bardzo (chyba żeby gdzieś kupić za 15 zł gigabajt RAM-u ale to mało prawdopodobne) RAM DDR2 do niego pasować nie będzie. Nowszego też nie ma za bardzo sensu rozbudowywać a to z dwóch powodów - pierwszy to taki że jeżeli nie masz monitora FullHD to ten zestaw wystarczy do wszystkich gier (na średnich detalach) które aktualnie są. Przy pracy biurowej (Writer, Calc, internet kompresowanie) różnicy między nowym kompem z i5 a obecnym raczej nie odczujesz (może trochę przy kompresowaniu) oczywiście jeżeli wszytko jest ok z systemem(brak wirusów itd). Drugi powód jest taki że ten GeForce może odmówić posłuszeństwa i trzeba będzie kupić nową kartę graficzną. Zresztą nawet gdybyś chciał monitor 24 cale to też wystarczy tylko zmienić kartę graficzną na lepszą bo Core2Duo to ciągle świetny procek. Co do RAM-u to w grach 4GB może spowodować różnicę w szybkości ładowania się poziomów - sam to odczułem w Wiedźminie 2. Jeżeli grasz możesz pomysleć nad rozbudową RAM-u. Przechodząc dalej to sprawdź ten RAM OCZ na innym komputerze (chociaż wiem że to może być problem). Przy całym nowym PC trzeba liczyć tak około 1500zł. I tak na samym końcu powiedz jaki masz monitor i jak zamierzasz użytkować ten nowy komputer. Powiedz też jakie masz chłodzenie na procku (bo ten zestaw można podkręcić i to sporo).

Odnośnik do komentarza

Ponad 1000zł to już odpada. Jeśli już to wolałbym kupić całkiem nowy sprzęt, ale to za kilka lat.

Chodziło mi o drobny tuning. Bo w tym lepszym kompie mam jak na razie dwie opcje: dołożyć 2GB DDR2 (czyli będę miał 4GB i mogę próbować podkręcić do 1066mhz) lub spróbować jakoś te DDR3 1333 włączyć. Tylko chyba lepiej mieć 4GB wolniejsze o te 300hz, niż DDR3, które na tej płycie (nawet na forum ASUSA) nie są mile widziane.

Co do drugiego, gorszego, PC to może jakimś minimalnym nakładem coś się zdziała? Są jakieś pamięci ram na znanym portalu aukcyjnym, albo nawet na tym komputroniku. Albo mocniejszy procesor (może na ten socket znalazły by się 2 rdzenie) by poprawił szybkość? Takie stare procki to drobny wydatek.Teraz jest tam zainstalowany Windows 7 (wiem, że to nie najlepszy pomysł na 1,2GB ram i procek 1,7ghz, ale mniej się "sypie" niż XP), ale nie dość że uruchomienie trwa długo, to sama przeglądarka internetowa uruchamia się też kilkanaście dobrych sekund i wszystko zamula. Może Ubuntu tam zainstalować?

Odnośnik do komentarza

Ta starsza płyta, wg stronki ECS, wspiera max. 3 GB. Ma 3 gniazda DIMM, co oznacza że max. możesz do jednego włożyć 1 GB. Ceny pamięci DDR w sklepach, mimo że są to pamięci starszego typu, ciekawe nie są - musiałbyś poszukać na allegro.

Wymiana grafy na tej płycie mija się z celem. Raz, że to AGP. Dwa, że działa tylko w trybie x4.

Jakie obsługuje procesory znajdziesz na stronce firmowej, potem świeczka i allegro.

http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?DetailID=48&CategoryID=1&MenuID=18&LanID=0

Sprawdź wcześniej dokładnie model i rewizję płyty...

 

Co do pamięci z pierwszego zestawu to wybrałbym "bezproblemowe" rozwiązanie. A odnośnie tych starszych pamięci możesz pochodzić po serwisach i popytać czy Ci nie wymienią (to co masz na 3 x 1 GB), za drobną opłatą.

Odnośnik do komentarza

Pamięci chyba rzeczywiście nie ma sensu ruszać, bo to i tak DDR; a wcześniej było tylko 256MB, tylko zabrałem z innego komputera kolejne 1GB (które było wsadzone do identycznego PC jak ten mój starszy). Choć jeśli już są zajęte 2 sloty (1GB i 256MB), to w jeszcze jednym slocie mogłoby być dodatkowe 1GB. Musiałbym tylko znaleźć dokładnie jakie kostki tam mogą być i takich poszukać. Jednak wiadomo tylko, że może to być maks. 3GB DDR o częstotliwości 266mhz. Natomiast nic nie wiadomo o QVL, czyli jakie konkretne modele i jakiej marki kości można montować. A to oznacza, że chyba każde się nadają?

Procek byłby niezłym rozwiązaniem, ale na tej stronie co podałeś jest tabelka, w której są tylko Celerony i Pentiumy, a wszystkie to 1 rdzeniowce. Czyli co najwyżej można wymienić procesor na taki o większej częstotliwości i o większym cache. Teraz tylko mam pytanie, co jest ważniejsze: częstotliwość (zegar), czy pamięć cache? I czy istotna jest ta rodzina(?) procesora: Northwood, czy Willamette?

 

Natomiast wg. Ciebie lepszym zestawie bardziej opłaca się zrobić 4GB DDR2 i je ewentualnie podkręcić do 1066mhz. Te DDR3 na co mogliby mi je wymienić, tzn. na sprawne, czy inny model?

Czy byłaby możliwość zamontowania jakiegoś chłodzenia na RAMy? Bo obudowa jest mała i kostki mogą się przegrzewać jeśli zostaną podkręcone.

Odnośnik do komentarza

Willamette czy Northwood? To m.in. wybór między technologią 180 nm, a 130 nm. I niestety... tylko takie procki ta płyta obsługuje. Trzeba dodać, że wcześniej dobrze byłoby uaktualnić BIOS, bo te "najnowsze" mogą nie być rozpoznawane poprawnie, a nawet mogą nie ruszyć. Tu nie ma wyboru co chciałbyś, tylko co będzie... Ja bym wziął raczej najszybszy P4.

Pamięć możesz kupić DDR400 MHz, one powinny pójść jako DDR266 MHz. Zresztą szybsza pamięć dopasuje się do wolniejszych. Zawsze może się trafić, że jakaś nie będzie chciała współpracować ale to już musiałbyś mieć solidnego pecha. Lista QVL nigdy nie będzie aktualna, tym bym się nie przejmował.

 

Natomiast wg. Ciebie lepszym zestawie bardziej opłaca się zrobić 4GB DDR2 i je ewentualnie podkręcić do 1066mhz. Te DDR3 na co mogliby mi je wymienić, tzn. na sprawne, czy inny model?

Czy byłaby możliwość zamontowania jakiegoś chłodzenia na RAMy? Bo obudowa jest mała i kostki mogą się przegrzewać jeśli zostaną podkręcone.

Nie wiem. Nigdy nie podkręcałem pamięci. A DDR2 to nawet nigdy nie miałem.

Odnośnik do komentarza

3oo podałeś linka do strony, gdzie jest model P4VXAD, a ja mam P4VXAD+ :) Teraz znalazłem tą właściwą i się okazuje, że wspiera ona trochę szybsze pamięci, i na liście procesorów jest nawet Pentium 4 HT (HyperThreading?).

Zabieram się za szukanie na allegro, ale tak po względnym rozejrzeniu szacuję, że w 75-100zł wyjdzie. Natomiast te dodatkowe 2GB DDR2 do lepszego kompa, to koszt ok. 150zł. Jeszcze jakieś 20-30zł za wiatrak z boku obudowy + nowa pasta termo (Arctic Silver 5) do tego procka i na zaś. Czyli w sumie ze 300zł. Chyba nieźle.

 

[EDIT]

Nie zauważyłem Twojego postu, Matik.

Oba kompy mają być do przeglądania netu, Worda, rzadko do grania (do tego mam konsolę). Monitor mam Samsung 20" SyncMaster T200 (w lepszym PC) i LG 17" CRT (w tym gorszym PC). Rozważam dołożenie tych 2GB do lepszego kompa, żeby W7 chodził jeszcze szybciej i się nie "zamyślał" czasami. A wiem, że "siódemka" wchodzi na RAM, bo nawet widzę, że tylko podczas "nic nie robienia" zużywa 26% RAM, przeglądanie netu to już nawet do 50%, a więc dodatkowe 2GB może pomóc.

 

[EDIT2]

To tak. Co do DDR2 są 2 opcje zakupu:

Komputronik. Tu odpada koszt przesyłki, bo mogę sam odebrać towar. Gwarancję również wystawią.

Allegro - tu niestety identyczny zestaw jest tylko 1 (jedna oferta) z HyperX: http://allegro.pl/kingston-hyper-ddr2-6400-800mhz-2gb-2-1gb-i1800463156.html, tu jest prawie o połowę taniej, ale gwarancji na produkt nie będzie.

 

Procesor Intel Pentium 4 2,8GHz 512k cache, HT - tutaj znowu zapomniałem, że kupiłbym sam procesor, a jeszcze do tego potrzebne będzie chłodzenie (radiator + wentylator). Czy te elementy mógłbym przełożyć z tego aktualnego procesora Celeron 1,7GHz, czy to nie będzie pasować (dopiero po sprawdzeniu się okaże)?

http://allegro.pl/intel-pentium-4-s478-2-8-512kb-800-northwood-i1782224315.html

http://allegro.pl/pentium-4-2-8-ghz-s748-sl6z5-wydajny-cooler-i1797091205.html - tutaj już jest chłodzenie, ale i cena wyższa.

Natknąłem się jeszcze na jakieś liczby typu 533 lub 800 przy opisach procesorów (FSB?). Czy to ma jakieś znaczenie?

 

RAM 1GB 333MHz - tutaj są jakieś oznaczenia registered, unregistered, buffered. Z j.ang. registered to wiem, że zarejestrowany (a unregistered to odwrotnie), ale jak to się ma do RAMu?

http://allegro.pl/ddr-1gb-333mhz-i1796899761.html

http://allegro.pl/nowe-markowe-1gb-ddr-333-mhz-pc2700-fv-5-lat-gw-i1784123088.html

Dziwne jest to, że takie stare pamięci jak DDR kosztują ok. 50zł, to o kilkanaście zł taniej, niż można kupić używane DDR2.

Stare procki natomiast bardzo tanie są.

 

[EDIT3]

Jeszcze tak myślę, czy by przy okazji nie wymienić tej grafiki w gorszym kompie. Tam jest ten Radek 9600PRO 128MB/128bit. Na allegro są tylko 2 karty na AGP 4x:

http://allegro.pl/zotac-geforce-7600gs-256mb-gddr2-agp-4x-8x-i1792719620.html

http://allegro.pl/nowa-karta-graf-geforce-6200-256mb-ddr-agp4x-8x-i1782339485.html

Która ewentualnie była by lepsza, i czy w ogóle o połowę ramu na karcie więcej da jakiś efekt?

Odnośnik do komentarza

Link poprawiony. :thumbsup:

 

Chłodzenie powinno pasować pod podstawkę, więc nie powinno być problemów z przełożeniem. Nie wiem jak wygląda Twój, ale być może tylko wentylator mógłbyś profilaktycznie wymienić.

Te cyferki, które widzisz przy opisie procków to ich FSB. Wg stronki ECS jest to FSB 533/400 MHz. To trochę się kłóci z obsługą wymienionego P4 HT, który ma FSB 800 MHz. Ale z tabelki nie da się wszystkiego wyczytać. Być może aktualizacja BIOS-u to załatwi, być może OC.

 

Z pamięcią DDR już tak jest... Jeśli czegoś jest mało, a jest na to większy popyt to ceny nie maleją.

Ciebie intertesują Non ECC. Zwykle jest to podawane w opisie płyty głównej. Pamięci ECC muszą być wspierane przez BIOS i płytę główną (zwykle stosowane w serwerach). I jeszcze raz... możesz bez problemu kupić DDR400 MHz.

 

Z graf na pewno GF 7600GS jest wydajniejszy, ale... on wymaga dodatkowego zasilania (molex), co rodzi pytanie czy zasilacz to pociągnie. Poza tym, jak już wspomniałem na płycie głównej AGP jest tylko w trybie x4, więc to i tak będzie chodzić na pół gwizdka.

Tutaj możesz oddać pierwszy strzał porównawczy = http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html

A poza tym sprawdź sobie jeszcze czy będzie na pewno kompatybilna ze złączem na płycie (patrz tabelka).

http://pl.wikipedia.org/wiki/AGP

Odnośnik do komentarza

Kupowanie na Allegro to kupowanie kota w worku, a dodatkowo w Twoim przypadku brak jakiejkolwiek wiedzy na temat CPU i to zabytkowych doprowadzic moze do straty kasy. Oto przyklad:

- tyczy tego linka http://allegro.pl/pentium-4-2-8-ghz-s748-sl6z5-wydajny-cooler-i1797091205.html

kolega sprzedaje podobnoSL6Z5, a na obrazku ma SL6PF , a to zupelnie inny procesor z oznaczeniem P4 jak najbardziej.

 

porownaniep4.th.jpg

 

Popatrz jeszcze na ta strone, http://ark.intel.com/compare/27445,27446,27447,27448,27453,27459,31732,30763,30764,27460,27477,27496,27495 jest troche do weryfikacji. Wrzucilem wszystkie P4 specjalnie. Dla twojej plyty trzeba sprawdzic kompatybilne.

 

Wg tej strony http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?DetailID=48&CategoryID=1&MenuID=18&LanID=0 w gre wchodzi tylko jeden P4 z zegarem 2.8 z literka C i to trzeba rozszyfrowac. Moze to byc t.z. stepping, a moze cos innego.

Wg mnie cos tu jest nie do konca jasne i pasuje wg specyfikacji plyty tylko to P4 bez HT - Ladna zadyma.+

Odnośnik do komentarza

Dlatego właśnie tutaj piszę, żeby nie zrobić głupich zakupów ;)

Jak więc kupić odpowiedni procek i RAM, skoro czasami sprzedawcy nie wystawiają dokładnych zdjęć, na których można wyczytać model? A niestety Allegro jest jednym z najtańszych miejsc do zakupu rzeczy (używanych).

 

[EDIT]

Marek na tej liście (tabelce) połowa z procków ma 1MB cache, a na liście na stronie asusa jest napisane, że te modele procków Pentium 4 do mojej płyty mają od 256 do 512k cache (ten z HT ma 512k). Czyli Połowa tabelki jest do usunięcia, ale jak kliknąłem na jakiś remove product to usunęło całą tabelkę a nie tylko jeden procek.

 

[EDIT2]

A połowa z tych z 512k cache ma 533mhz FSB (tyle ile potrzeba), a reszta 800. Czyli z tabelki do porównania idzie jakieś 1/3, 1/4 procków, tylko jak usunąć zbędne?

 

Tylko 1,3,4 i 5 procek to ten dobry (ma 512k cache i 533FSB).

Odnośnik do komentarza

Tylko modernizacja tego starszego kompa raczej nic nie da. Tam jest bardziej problem dlaczego Win XP się sypie bo na poprawnie skonfigurowanym systemie na takim kompie z jakimś lekkim antywirusem zadania typowo biurowe powinny chodzić dobrze bez żadnych problemów. O RAM-ie mówiłem ale jeżeli będzie używany za 20 zł (no góra 30) bo więcej wydawać się nie opłaca. Zmiana karty graficznej też nic nie da.

Co do nowszego to jeżeli płyta sobie nie radzi z DDR3 (ale może dokładniej to zbadaj) to można zainwestować te 150 zł w RAM bo jakaś różnica w grach (ale w grach) będzie. Jeżeli komputer chodzi ospale teraz z taką konfiguracją to problem jest raczej software-owy i od tego radzę zacząć.

Odnośnik do komentarza

Z tej tabelki Intela, to tylko 3 będzie pasował. bo oprócz cache, zegarów i fsb, ma jeszcze oznaczenie NorthWood (takie jak na liście ECS VIA) - tylko tam nie ma podanych konkretnych danych dot. numeru modelu czy coś.

Ale jak kliknąłem na ten model to doszedłem do kolejnen strony, na której dole jest znowu tabelka i jest tam napisane, że Step C1 to model - SL6HL

Odnośnik do komentarza

Tylko 1,3,4 i 5 procek to ten dobry (ma 512k cache i 533FSB).

Nie śpimy przy klawiaturce! :) Czy wg stronki ECS ta płyta obsługuje jakiegoś P4 o nazwie kodowej Prescott?

Poza tym P4 2.8C HT (Northwood) ma tylko jedno oznaczenie i FSB 800 MHz. Musisz sam zadecydować czy w to wchodzisz... Jest aukcja na której możesz go kupić za 15 PLN (kilkanaście godzin do końca). Aktualizacja BIOS-u myślę, że będzie wymagana.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Pentium_4_microprocessors#Pentium_4_HT

Odnośnik do komentarza

Dobra to ten model co napisałeś, Cena 20zł http://allegro.pl/intel-pentium-4-s478-2-8-512kb-800-northwood-i1782224315.html.

Procesor już będzie.

 

A co do RAMu. Skoro nie opłaca się kupować takich starych kości za 40-50zł. To może RAM odpuścić? 1,25GB RAM wystarczy, a procek z 1,7ghz na 2,8 z HT trochę kompa przyspieszy.

 

Teraz nadal nie wiem, czy brać DDR2 za 150zł nowe i z gwarancją, czy za 75zł?

Jeśli podkręce cztery kości o 266mhz (czyli w sumie o 1064mhz) to chyba będzie jakiś efekt w szybkości działania Windowsa 7? Wtedy można by nawet 64bity zainstalować.

Odnośnik do komentarza

Hola hola szyna 533 podana na stronce o mobasie i 800MHz P4 pojedzie? , albo i nie pojedzie, ale biorac pod uwage cene to najwyzej bedziesz mial breloczek do kluczy.

Matko boska Krzycho92 co ty sumujesz. Poczytaj co zyskasz na RAM-ie. http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Wplyw_parametrow_pamieci_RAM_na_wydajnosc_w_programach_i_grach-3027.html

Kombinujesz jak kon pod gore, ale podziwiam i rozumiem sam taki bylem pare lat temu, potem Ci przejdzie. :P

Odnośnik do komentarza

No to w końcu jak? Na stronie ECS jest napisane, że płyta ma FSB 533/400 (w instrukcji również tak samo jest). Na liście jest procek Intel Pentium 4 2,8ghz C, 512k cache i nic nie ma o FSB. Ale na wikipedi jest napisane, że HyperThreading mają te z 800FSB. To gdzieś jest błąd. Bo na stronie mobo jest info, że FSB do 533mhz. To co robić? HT odpuścić?

 

[EDIT]

Jeśli nie HT, to zwykły P4 2,66GHz 512 cache/533FSB, no ale bez HT - http://allegro.pl/pentium-4-2-66-ghz-2-66-512-533-2-6-northwood-wawa-i1802393889.html

Odnośnik do komentarza

Chipset na pewno nie obsługuje FSB 800 MHz.

http://www.via.com.tw/en/products/chipsets/p4-series/p4x333/index.jsp

Może być tak, że jeśli po aktualizacji BIOS-u ten procek będzie działał na tej płycie to tylko jako... ~1860 MHz. Wynika to z przeliczenia taktowania magistrali FSB płyty (max. 133 MHz, bo 133 x 4 = 533 MHz) x mnożnik procka (14). Nie wiem co ECS miał na myśli pakując tam tego procka. Może OC...

Odnośnik do komentarza

To ja wolę nie ryzykować nawet tych 20zł i wezmę ten P4 2,66ghz, to zawsze więcej niż 1,7; a i ma 512k cache, a nie 128. A to tylko kilkanaście zł wraz z przesyłką.

 

A co do tego DDR2, to brać ten za 150zł nowy, czy z allegro za 75zł??

Tylko się nie zdziw że różnicy nie będzie - chyba że z zegarkiem w ręku kompresujesz pliki :) A co do RAM-u to wziąłbym nowy. Bardziej mnie interesuje wykrzaczanie się tego starszego kompa co skończyło się instalacją 7. Ten temat bym podrążył bo nawet jakbyś tam miał 5Ghz Pentium 4 to i tak 7 będzie chodzić koślawo.

Tak na początek jeszcze przed zakupami polecałbym 8h test Memtestem RAM-u i przetestowanie dysku MHDD.

Odnośnik do komentarza

Procek już kupiłem. Ale zważywszy, że już weekend, to pewnie dotrze we wtorek lub środę (priorytet, Poczta Polska).

 

Bardziej mnie interesuje wykrzaczanie się tego starszego kompa co skończyło się instalacją 7

Tzn. ja nawet na tym nowszym kompie jak miałem XP to też częściej miałem problemy niż teraz na 7. Już nie pamiętam co dokładnie to było.

Jak niby sprawdzić, dlaczego ten starszy komp nie radzi sobie z 7? A memtestem to przetestować stary komp, czy ten lepszy? Bo ten drugi, to kiedyś go testowałem. MHDD też robiłem tego nowego.

Ja to się bardziej martwię, czy ta "super" płyta główna po dołożeniu 2GB (czyli będzie 4gb) i chęci podkręcenia kości z 800mhz na 1066 nie będzie "kręcić nosem".

 

 

 

A tak przy okazji, żeby nie tworzyć nowego tematu: Jaki jest najlżejszy system dla kompletnie starego kompa - Pentium 500mhz, 64MB RAM Geforce 4 MX440. Bo takowy też mam i XP na nim muli, a Windows 98 ma problemy ze sterami (znaczy do płyty głównej w ogóle nie ma sterów i na XP, ale 98 jakoś dziwnie chodzi). Tak myślałem nad Ubuntu, ale ten ma podobno zbliżone wymagania do XP. Jest jednak wersja Ubuntu Lite (LUBUNTU?). Tamten komp "złomiak" jest tylko na wypadek awarii, któregoś z tych 2 o których mowa w temacie.

P.S. Wychodzi na to, że wszystkie Windowsy na każdym moim kompie źle chodzą :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...