Skocz do zawartości

Komputer się nie uruchamia


Mysza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

tym razem chodzi o komputer Znajomych, poważny problem jest od wczoraj - być może na podstawie poniższych szczątkowych informacji będzie można coś stwierdzić i uchronić sprzęt przed serwisem ;)

 

System XP Home

 

OBJAWY:

wczoraj sytuacja wyglądała tak, że albo komputer zatrzymywał się na jakimś czarnym ekranie z tabelką i ani rusz dalej,

potem po otwarciu pokrywy i położeniu płasko na podłodze jakoś się uruchomił, ale jak tylko został ruszony do pionu, znowu wszystko gasło,

wczoraj jeszcze udało się zrobić scan dysku CrystalDiskInfo i z tego co pamiętam komunikat był Uwaga oraz na pewno atrybut C5 (niestabilne sektory) = 2 i chyba atrybut C6 (nienaprawione błędy) też 2 - więcej nie pamiętam

 

okazało się też, że cały czas komputer miał SP2 - wczoraj udało się go jeszcze zaktualizować do SP3, tylko chyba nie ściągnęły się wszystkie zaległe aktualizacje z witryny Windows Update

 

dzisiaj komputer został uruchomiony, ale po momencie padł i ostatecznie, teraz każde uruchomienie kończy się co najwyżej na załadowaniu pulpitu bez żadnej ikonki

 

POZOSTAŁE KWESTIE:

w komputerze chyba już od dawna nie działa napęd DVD i ponoć napęd CD też jest od jakiegoś czasu zepsuty, choć raczej wygląda na podłączony,

płyty są uruchamiane z przenośnego urządzenia USB, ale np. SLAX nie chciał załadować się do końca

 

dwie z tych szerokich taśm zostały dzisiaj wymienione na nowe, ale nic to nie dało,

miałyśmy wątpliwości, czy ten cienki szary kabelek jest właściwie podłączony, bo jedna z końcówek była wcześniej luzem,

być może na podstawie zdjęć wnętrza komputera można stwierdzić, czy może gdzieś coś jest źle podłączone,

na pewno cooler chłodzi i trzyma się mocno

KLIK, KLIK,

z ciekawości - zastanawiam się jeszcze do czego służą poszczególne rodzaje wtyczek, tzn. do czego powinny być podłączone KLIK

 

ZASILACZ KLIK

 

PŁYTA GŁÓWNA to ASRock P4VT8+ , a w takiej postaci komputer był zakupionydscf2734k.jpg

 

EKRANY, które się po drodze pojawiały KLIK, KLIK,

 

Uruchomił się też CHKDSK, ale nic to nie dało, chwilami można też było wybrać tryb awaryjny, ale też bez skutku,

 

No i jeszcze wygląd tego, co jest w BIOS KLIK, KLIK, KLIK, KLIK, KLIK, KLIK, KLIK

 

Co można o tym wszystkim na pierwszy rzut oka powiedzieć? Jeśli serwis to czy warto ten sprzęt jeszcze naprawiać ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie chciał bym się tu wypowiadać za fachowców, ale zainteresował mnie ten szary kabelek, czy mnie się wydaje, czy on ma dwie wtyczki podłączone do płyty. Ten kabelek jest audio do CD, jedna wtyczka powinna być podłączona do CD, a druga do odpowiedniego gniazda od karty dźwiękowej lub do płyty.

I jeszcze odnośnie ekranu z komunikatem, wydaje mi się że są złe ustawienia BIOS-u, możliwe że jest padnięta bateryjka.

 

Edit:

W BIOS-ie jest źle ustawione "Boot device priority", jako pierwszy powinien być ustawiony dysk twardy, ewentualnie USB.

Dobrze by chyba było włączyć "USB Device legacy support"

Jeżeli napędy są uszkodzone to lepiej jest je w ogóle odłączyć.

Edytowane przez marcinkowski
Odnośnik do komentarza

Złącze 1 = AUX lub APC (Auxiliary Power Connector). Używana w starszych płytach głównych, które potrzebowały napięć 3,3 V i 5 V o większym natężeniu prądu. Konieczność jej podłączenia jest zależna od konfiguracji sprzętowej komputera. Usunięta w ATX v2.0. (Płyta takiego nie ma).

Złacze 2 = ATX12V (płyta takiego nie ma, więc jest luzem).

Złacze 3 = Zwykły molex, takie same są podłączone do napędu CD/DVD i dysku... zwykle jest ich kilka, więc nie dziwi fakt, że część jest luzem.

Płyta główna ma gniazdo zasilania 20-pinowe ATX, więc jeśli zasilacz ma wtyczkę 24-pinową to 4-piny są odłączone. Nie należy jej mylić z wtyczką ATX12V.

Więcej o złączach ATX = http://zenfist.pl/pelen.php?id=4

 

Zasilacz z tzw. "czarnej listy", może być pośrednim sprawcą problemów z podzespołami. https://www.fixitpc.pl/topic/138-zasilacze-komputerowe-garsc-informacji/

Nie ma sensu inwestować w ten komp, ale jeśli na widoku nie ma czegoś nowego to powinno wystarczyć... http://allegro.pl/zasilacz-delta-400w-wsw1-wroclaw-i1729856176.html

Przy czym wymiana zasilacza to dopiero pierwszy krok... Pierwszy jaki należałoby zrobić przed testowaniem i robieniem czegokolwiek na tym kompie. Możesz testowo podłączyć swój.

 

Dysk oczywiście nadaje się do diagnozy MHDD, ale... nie na tym zasilaczu!

 

Bateryjka BIOS-u tak jak zasugerowano Ci wyżej. Rozumiem, że reset BIOS-u nie daje efektów?

 

dzisiaj komputer został uruchomiony, ale po momencie padł i ostatecznie, teraz każde uruchomienie kończy się co najwyżej na załadowaniu pulpitu bez żadnej ikonki

To raczej sugeruje problemy z systemem. Niemniej jednak najpierw należałoby testowo podmienić zasilacz. Potem MHDD dysku do oceny... A potem się zobaczy. :)

Odnośnik do komentarza

Pierwsza rzecz, która jest do zmiany to bateria na płycie głównej, następnie ustawienia w Biosie sekcja BOOT.

jako First boot ustaw CD/DVD

jako second ustaw HDD czyli dysk twardy

W sekcji MAIN najedź kursorem na funkcje IDE klik Enter na liście wybierz nagrywarke CD/DVD i ustaw na SLAVE. Jeśli nagrywarka jest zepsuta może wywalać błedy, których świat nie widział. Testowo mozna wypiąć nagrywarke w ogóle. Wypiecie nagrywarki nie zmienia faktu, że masz dokonać zmiany ustawień w Biosie.

Jak wykonasz te zmiany klikasz F10, zatwierdzasz zmiany literką Y restart

Jak system wstanie robisz skan MHDD. Wyniki na forum. Sprawa zasilacza wiadomo....lichy jest.

Gdybyś miała problemy z Biosem i właściwymi ustawieniami, ściągnij z strony producenta instrukcje (Manual) tam powinny być pokazane na obrazkach ustawienia biosu KLIK

Odnośnik do komentarza

@marcinkowski

z tym szarym kabelkiem dobrze ci się wydaje - to właściwie mąż koleżanki był bardzo z siebie dumny, że znalazł miejsce, gdzie luźna końcówka "pasowała" - poprawimy,

 

Ustawienie "Boot device priority" - w sumie to było tak, że pierwszego dnia nawet to przestawiłam i faktycznie jako pierwszy był dysk twardy, ale drugiego dnia po wejściu w BIOS ustawienie ponownie wyglądało jak na zdjęciu, umieszczenie dysku twardego na pierwszym miejscu tym razem nic nie dało

 

"USB Device legacy support" - włączymy

 

@300

dzięki za rozjaśnienie wiedzy o kabelkach ;)

 

zasilacz - raczej swojego nie będę wyjmować ( domownicy by mnie zlinczowali ;) ) no i nie jestem aż tak bystra, żeby latać i podmieniać części , decyzja o zakupie nowego zasilacza pewnie będzie zależała od tego, czy to jest jedyny sposób na uruchomienie tego sprzętu,

Bateryjka BIOS-u tak jak zasugerowano Ci wyżej. Rozumiem, że reset BIOS-u nie daje efektów?

No nie było żadnego resetu :rolleyes:

Rozumiem, że wyjęcie bateryjki jest równoznaczne z resetem BIOSU - tylko w którym ona jest miejscu, żebym nie "wyrwała" czasem innego elementu? no i w takim razie pewnie trzeba zakupić nową - czy jakieś parametry trzeba podać w sklepie, żeby pasowało i czy takie bateryjki sa dostępne "od ręki"

 

 

@Belfegor- nie zauważyłam Twojego postu, no ale znowu ta bateryjka

 

czy to jest ten element w czerwonej ramce na obrazku KLIK

Edytowane przez mycha69
Odnośnik do komentarza

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=P4VT8%2B

W dolnym, lewym rogu... pod pięcioma białymi slotami PCI. BIOS można pewno zresetować zworką (CLRCMOS1), ale... wyjęcie jej na dłuższy czas (pójdziesz z nią na zakupy) też załatwi sprawę.

W razie jakby co... str. 7 i 13 w manualu (poz. 14, obok jest bateryjka)

http://www.asrock.com/mb/manual.asp?Model=P4VT8%2b

 

Komp się przecież uruchamia? Więc zasilacz bangla... Tyle, że nie testowałbym nic na nim. A najprawdopodobniej problem jest z dyskiem.

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

W BIOS-ie, menu Boot, opcję Via Sata Raid Utility ustaw na Disabled.

Oraz w menu Advanced > Resource Configuration, opcję Primary Graphics Adapter na AGP (jeśli jest inaczej).

nie miałam okazji przeczytać tego postu wcześniej więc sprawdzę te ustawienia przy następnej wizycie ;)

 

BATERIA w płycie głównej została wymieniona na nową.

MHDD jednak zaryzykowałam i zrobiłam na "tym zasilaczu", oto wynik KLIK oraz SMART KLIK

 

dalej - SMART z CrystalDiskInfo KLIK

 

W sekcji MAIN najedź kursorem na funkcje IDE klik Enter na liście wybierz nagrywarke CD/DVD i ustaw na SLAVE.

Z tym miałam wątpliwość - po wejściu w sekcję MAIN, dalej jest IDE Devices , i potem nie mam listy, z której mogę wybrać nagrywarkę, ale jest TO, dopiero jak wejdę np. w Primary IDE Slave lub Secondary IDE Slave to mogę wybrać CD/DVD, ale skończyło się to ponownym wyjęciem bateryjki ....

więc pomijając powyższą zmianę dalej jest tak:

 

system w trybie awaryjnym uruchomił się z ikonkami,

następnie przy uruchomieniu normalnym znowu po ekranie Zapraszamy załadowało się tło bez ikonek

 

jednocześnie młodsze pokolenie kontaktowało się z kumplami :) i wyszła z tego rada, by wejść w Menedżera Zadań, zamknąć proces explorer.exe, a następnie na zakładce Aplikacje dodać to jako nowe zadanie -

bez załadowanych ikonek Menedżer Zadań dał się wywołać, ale operacja z explorer.exe nie podziałała, za to na chybił trafił dodanie jako nowego zadania firefox.exe spowodowało pojawienie się ikonek , tylko system i tak jest ułomny

 

nie można uruchomić neostrady - jest komunikat

"Nie wykryto trybów dostępu dla bieżącej oferty. Strefa neostrada tp nie znalazła składników systemu Windows potrzebnych do połączenia"

 

tu jeszcze obrazki z Menedżera Zadań PROCESY i WYDAJNOŚĆ

 

zdążyłam zobaczyć jeszcze autostart - nie wiem co można z tego w ciemno usunąć KLIK

 

no i jeszcze w MU jest żółty pytajnik

62753699.jpg

 

problemem jest też pewnie "ciężki" pulpit i długie uruchamianie systemu - domownicy mieli praktykę zapisywania wielu plików bezpośrednio na pulpicie - zmiana zajmie trochę czasu i pewnie nie wszystko można "ruszyć" bez odinstalowywania i nowej instalacji...

 

problemem tego komputera jest też mała pamięć - są tylko trzy kości wielkości zdaje się 250 MB każda

 

chciałam jeszcze obejrzeć błędy dziennika zdarzeń, ale w tym momencie wszystko zgasło i nastąpił ponowny rozruch - znowu tymi samymi sposobami z drobną różnicą, że przy poprzednim uruchomieniu pasek menu start wyglądał inaczej (był szary), a przy ostatnim uruchomieniu był już normalny - niebieski KLIK, nie zmieniło to nic w kwestii uruchomienia neostrady,

 

no i w takim stanie komputer zostawiłam

Odnośnik do komentarza

W menedżerze urządzeń pozycja

? Kontroler RAID

powinna zniknąć po przestawieniu wspomnianej wcześniej opcji w BIOS-ie.

 

Odnośnie MASTER/SLAVE zobacz jak masz wpięty CD/DVD na taśmie i porównaj z widocznym obrazkiem poniżej... Zmienisz na taśmie, zmieni Ci się automatem wykrywanie w BIOS-ie jako M/S. IMHO tak jak jest, jest dobrze i niczego bym nie zmieniał. Dysk i napęd CD/DVD są wpięte do osobnego kontrolera IDE na płycie. Wg manuala (str. 7) niebieski to Primary, a czarny Secondary. Stąd wynika = http://img268.imageshack.us/img268/973/dscf2724g.jpg

ata_cable.jpg

A gdybyś chciała przestawić dysk na SLAVE to jeszcze dochodzi do tego kwestia zworek.

http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?vgnextoid=66cc26a2c88ef010VgnVCM100000f5ee0a0aRCRD&locale=en-US&reqPage=Legacy

 

Dysk wydaje się ogólnie OK, poza jednym uszkodzonym sektorem (x UNC: 1). Możesz spróbować remapowania, to już przerabiałaś u siebie w podobnej sytuacji.

 

Całkowicie odinstaluj Avirę na próbę i Spyware Doctor. Wydaje mi się, że problem z netem może się przekładać na problem z antywirusem.

Kolor paska wygląda mi na przełączenie w tryb klasyczny. Taką zamianę można dokonać PPM na Start i wybrać odpowiedni widok. Tryb klasyczny jest mniej obciążający RAM niż interfejs Luna.

Odnośnie zbędnych procesów, przejrzyj temat w tutorialach dotyczący optymalizacji Windows. A to co zostanie podasz pod ocenę. Ale to dopiero jak już system będzie chodził w miarę normalnie.

Odnośnik do komentarza

"w komputerze chyba już od dawna nie działa napęd DVD"

 

A no nie działa, bo nie jest w ogóle podpięty kabelkami do płyty :lol: :cheer: :lol: :thumbsup:

 

"czy ten cienki szary kabelek jest właściwie podłączony, bo jedna z końcówek była wcześniej luzem"

"to właściwie mąż koleżanki był bardzo z siebie dumny, że znalazł miejsce, gdzie luźna końcówka "pasowała""

:lol: Ale się uśmiałem ;D

Nie chcę straszyć, ale takie zabawy mogą się źle skończyć(!).

 

I też poprę kolegów, że ten dysk jest najbardziej podejrzanym towarzyszem.

A nie możecie go wyjąć i przetestować na innym kompie??? Przecież to żadna robota.

Odnośnik do komentarza
A no nie działa, bo nie jest w ogóle podpięty kabelkami do płyty

 

Tak.......bardzo ciekawa koncepcja :unsure: Tylko dlaczego jest widziany w Biosie?

 

Z tym miałam wątpliwość - po wejściu w sekcję MAIN, dalej jest IDE Devices , i potem nie mam listy, z której mogę wybrać nagrywarkę, ale jest TO, dopiero jak wejdę np. w Primary IDE Slave lub Secondary IDE Slave to mogę wybrać CD/DVD, ale skończyło się to ponownym wyjęciem bateryjki ....

więc pomijając powyższą zmianę dalej jest tak:

 

system w trybie awaryjnym uruchomił się z ikonkami,

 

Nie zauważyłem, że dysk i nagrywarka są podpięte osobnymi taśmami. Moje ustawienia dotyczyły jednej taśmy. Porada nieaktualna.

Ale skoro startuje w awaryjnym z ikonami znaczy że jakiś soft mu przeszkadza. Pewnie zabezpieczający jak sugeruje @300. Gdybyś jednak uruchomiła go w trybie normalnym bez ikon na pulpicie to możesz spróbować resetu ustawień poprzez zmiane głębi kolorów z 32 na 16 bit. Chwile odczekać i powrót znowu na 32.

Ponadto, skoro w awaryjny działa można od razu strzelić logi z OTL.

Odnośnik do komentarza

W BIOS zmieniłam:

1) VIA Sata Raid Utility - na DISABLED

2) Primary Graphics Adapter - na AGP

3) USB Device Legacy Support - na ENABLED

chociaż w momencie samoczynnego restartu wydaje mi się, że ustawienia mogą się resetować, ponieważ powyższe zmieniałam co najmniej dwukrotnie, pomimo wcześniejszego zapamiętania F10,

to samo dzieje się z datą w BIOS - jest tam grudzień 2003 - zmieniłam na bieżącą i przez jakiś czas była, ale też po restarcie wróciła do pierwotnej

 

W komputerze jest osobna "szufladka" dla DVD i osobna dla CD,

DVD zepsuło się wcześniej i powodem "nie działania" nie jest brak podłączenia, ale zostało odłączone z powodu tego, że nie działało ;),

CD jest niby podłączone, ale to wbudowane nie działa,

BIOS wykrywa prawdopodobnie to urządzenie zewnętrzne podłączone przez USB, bo bez wcześniejszego podłączenia nie mam tego CD/DVD np. do wyboru przy ustalaniu kolejności bootowania

 

TRYB AWARYJNY - dalej uruchamia się z ikonkami

TRYB NORMALNY - dalej bez ikonek

 

ŻÓŁTY PYTAJNIK - nadal jest

 

AVIRA i SPYWARE DOCTOR - odinstalowane w trybie awaryjnym

 

CZYSTY ROZRUCH -

po odznaczeniu "Załaduj elementy startowe" w opcji "Uruchamianie selektywne" oraz wyłączeniu Usług po wcześniejszym ukryciu Microsoftu - skutek był taki, że w tle pojawiły się ikonki,

jednak wybranie opcji ponownego uruchomienia komputera spowodowało, że komputer uruchomił się już bez ikonek,

powtórzenie operacji z opcją rezygnacji z ponownego uruchomienia spowodowało, że ikonki zostały, ale neostrada i tak się nie uruchomiła no i zrobiło się późno ...

 

Tam jest jeszcze taka sytuacja, że zainstalowane są dwa Windowsy -XP Home na 2 partycji oraz XP Professional na 1 partycji,

w pliku boot.ini uruchamiany jest Home

swego czasu młodzież kombinowała z wgrywaniem systemu (z pożyczonej oryginalnej płyty), sądząc, że nadpisze wersję Professional na Home, ale wyszły z tego dwa systemy,

przy czym wybór tego Professional kończy sie zatrzymaniem ładowania na czarnym ekranie z napisem Windows,

przy okazji zastanawiam się, czy to ma jakieś znaczenie na ilu komputerach wgrywa się oryginalny Windows z tej samej płyty, bo nasza płyta Windows XP SP2 Home była wykorzystana dwukrotnie - przy naszym komputerze i Znajomi kiedyś instalowali (lub naprawiali) Windowsa z tej samej płyty

 

Ponoć w ostatnich dniach nie było instalacji nowych programów.

 

Zrobiłam jeszcze w trybie awaryjnym OTL i SIW i zgrałam na pendrive

po czym przeskanowałam ArcaVirem ten mój pen i wykryła mi coś ok 350 zainfekowanych obiektów, które usunęłam - w zał. raport, nie wiem czy to fałszywy alarm, czy coś miałam od dawna, czy też "przeniosłam" z kompa Znajomych

 

SIW

http://www.speedyshare.com/files/29734669/SIW_FREEWARE_RODZINA-5B693CB_20110806_004822.html

 

 

EDIT:

usunęłam z tego postu logi z OTL i raport ze scanu pendrive ( z uwagi na brak przestrzeni) - jednocześnie NOWE LOGI są w poście 29 - przepraszam

Edytowane przez mycha69
Odnośnik do komentarza

? Kontroler RAID zostawmy w takim razie w spokoju (przynajmniej na razie) - widać czy nie tą pozycję w MU nie jest to problem. Bardziej ciekawi mnie resetowanie ustawień BIOS-u. Oznaczenia na bateryjkach są takie same? Sprawdź też jak wyglądają kondensatory na płycie głównej, czy nie są napuchnięte bądź wylane. Większość na fotkach wygląda OK, ale niektóre niezbyt dokładnie widać. Jak nie powinny one wyglądać znajdziesz w temacie = https://www.fixitpc.pl/topic/138-zasilacze-komputerowe-garsc-informacji/

 

Płyta z instalką przypisana jest do 1 kompa. Inaczej, możesz zainstalować na innym o ile usuniesz z poprzedniego. Jeśli zainstalujesz na więcej niż jednym kompie masz nielegala. Pomijam tu kwestię czegoś w stylu... http://pclab.pl/news43119.html

 

Pytanie brzmi, nie lepiej byłoby postawić system na nowo? Część rzeczy dałoby się skopiować na partycję D. A partycję C usunąć i sformatować wykorzystując instalator Windows. :) Tak, znam odpowiedź. ;)

 

Skoro czysty rozruch daje jakieś efekty, to zabawa teraz polega na tym, żeby selektywnie włączać pozostałe wyłączone usługi i dojść w ten sposób do sprawcy problemów (poza netem).

Na liście procesów widzę, co prawda ze statusem stopped ale... jest... McAfee. Odinstaluj.

 

Z drobnych rzeczy, do deinstalacji (chyba da się poprzez dodaj/usuń programy):

Spigot http://traxter-online.net/adware-spigot/

Podobnie toolbar SmileyCentral i StartNow Toolbar.

 

Kłaniają się ponadto...

Bardzo stary 7-zip.

Java 2 Runtime Environment, SE v1.4.0_03.

Java 6 Update 20.

Opera 10.63.

Adobe Acrobat 5.0 - to też bardzo stare.

Może znajdziesz coś od siebie... :)

Ale ewentualne aktualizacje to "później"!!!

 

Tak na marginesie:

1. SIW czy też CrystalDiskInfo można pobrać w wersji portable/standalone/bezinstalacyjnej - jakkolwiek to nazwiesz. Wypakowujesz i uruchamiasz (np. z pendrivea), nie zostawiasz śmieci w rejestrach.

2. Płyta główna ma dwa porty SATA, więc nie działający napęd CD/DVD można kupić z takim interfejsem. Podobnie z dyskiem. Jeśli zasilacz nie ma wtyczek zasilających SATA, to można dokupić przejściówki molex/SATA.

Odnośnik do komentarza
Skoro czysty rozruch daje jakieś efekty, to zabawa teraz polega na tym, żeby selektywnie włączać pozostałe wyłączone usługi i dojść w ten sposób do sprawcy problemów (poza netem).

Na liście procesów widzę, co prawda ze statusem stopped ale... jest... McAfee. Odinstaluj.

 

@300, ale na kompie jet infekcja. Tam nie ma co kombinować tylko nalezy postawić system od nowa.

Pen tez jest zainfekowany.

Przestańcie ratować spróchniały system - postawcie go od nowa jak na wykształconych ludzi przystało.

 

W komputerze jest osobna "szufladka" dla DVD i osobna dla CD,

DVD zepsuło się wcześniej i powodem "nie działania" nie jest brak podłączenia, ale zostało odłączone z powodu tego, że nie działało wink.gif,

CD jest niby podłączone, ale to wbudowane nie działa,

 

Proszę odpiąć od plyty głownej urządzenia CD i odłozyć je na bok. Miałem kiedys awarie CD, działy sie w Biosie i w systemie takie hece, jak opisane tutaj. Niech kupią nagrywarke cena ok.100zł

 

Tam jest jeszcze taka sytuacja, że zainstalowane są dwa Windowsy -XP Home na 2 partycji oraz XP Professional na 1 partycji,

w pliku boot.ini uruchamiany jest Home

swego czasu młodzież kombinowała z wgrywaniem systemu (z pożyczonej oryginalnej płyty), sądząc, że nadpisze wersję Professional na Home, ale wyszły z tego dwa systemy,

 

Możesz im zainstalować swój Windows. Po instalacji zmieni sie klucz na ten z ich kompa ( jeśli mają naklejke na obudowie) jak nie mają trzeba odczytać kluczyk teraz.

A o instalacje się nie martw. Musisz mieć tylko łaczność - pomożemy Córko :lol:

Odnośnik do komentarza

Ewentualną infekcję potraktowałem jako gdybanie. Ale może być coś na rzeczy = http://www.microsoft.com/security/portal/Threat/Encyclopedia/Entry.aspx?Name=Trojan%3AWin32%2FOficla.G

 

'How to' w sensie kolejności instalacji systemu:

https://www.fixitpc.pl/topic/49-zabezpieczenia-robaczywe-ataki-poslaniec/ (patrz post #5, ale lekturkę przydałoby się przewałkować).

Poza tym:

Optymalizacja i odchudzanie Windows XP = https://www.fixitpc.pl/topic/46-optymalizacja-i-odchudzanie-windows-xp/

Optymalizacja usług w Windows XP = https://www.fixitpc.pl/topic/43-optymalizacja-uslug-w-windows-xp/

 

W razie jakby co... sterowniki:

Płyty głównej : http://www.viaarena.com/Driver/VIA_HyperionPro_V524A.zip

Karty grafiki: http://www.nvidia.pl/object/winxp_2k_93.71_pl.html

Ewentualne stery SATA ze stronki ASRocka. Po instalacji systemu do wglądu screen z MU.

 

Ale przed ewentualną instalacją systemu trzeba byłoby spróbować rozwiązać problem z trzymaniem ustaiweń BIOS-u, bo nie wróży to dobrze instalacji.

Odnośnik do komentarza

Płyta z instalką przypisana jest do 1 kompa. Inaczej, możesz zainstalować na innym o ile usuniesz z poprzedniego. Jeśli zainstalujesz na więcej niż jednym kompie masz nielegala.

+

Możesz im zainstalować swój Windows. Po instalacji zmieni sie klucz na ten z ich kompa ( jeśli mają naklejke na obudowie) jak nie mają trzeba odczytać kluczyk teraz.

No dobrze, ale Oni użyli naszej płyty ( co konkretnie było robione, trudno stwierdzić, bo zajmował się tym ich syn we współpracy z kolegami), no i teraz skoro jedna instalacja byłaby nielegalna, to na którymś kompie nie dałoby się zainstalować SP3, a jest u nas i u nich ? czy ta ewentualna zmiana klucza na ich spowodowałaby jakies problemy na naszym komputerze, no bo przecież jest narzędzie sprawdzania oryginalności ? u nich widziałam tylko oryginalną płytę z samym dodatkiem SP2 ...

gdzie odczytam ten kluczyk na ich kompie, jeśli nie ma naklejki na obudowie ?

 

 

Niech kupią nagrywarke cena ok.100zł

no, ale oni kupili za 200 zł - no bo ta nagrywarka to jest chyba przecież to urządzenie przenośnie o którym wspomniałam, że jest podłączana przez kabel USB

 

Pytanie brzmi, nie lepiej byłoby postawić system na nowo? Część rzeczy dałoby się skopiować na partycję D. A partycję C usunąć i sformatować wykorzystując instalator Windows.

Windowsy są zarówno na dysku C jak i D ,

tylko teraz jesli Home ma przypisany w boot numer (2) to czy przypadkiem to nie oznacza, że właściwy system jest na D ?

a Professional ma cyferke (1) - to może na C jest ten zbędny Windows ?

 

... ale na kompie jest infekcja. Tam nie ma co kombinować tylko nalezy postawić system od nowa.

Pen tez jest zainfekowany.

 

No dobrze, ale jeśli infekcja to może powinnam wrzucić te logi do działu pomocy doraźnej ? tam są takie dwie mądre Głowy to może coś poradzą bez formatu ?

 

Mój antywirus nie wyrzucił mi komunikatu automatycznie po włożeniu pena, tylko dopiero jak wywołałam skanowanie ręcznie - po usunięciu z kwarantanny już nie wykazuje na penie infekcji.

 

jeszcze jest kwestia, o której wspomniał @marcinkowski

wgranie nowego explorera z płyty systemowej

tylko jak to się robi krok po kroku ? czy wyciągnę ten nowy explorer u siebie i mogę u nich wgrać z pena ? a jesli jest uszkodzony explorer to czy automatycznie nie powinien też być problem z ikonkami w trybie awaryjnym ?

Edytowane przez mycha69
Odnośnik do komentarza
gdzie odczytam ten kluczyk na ich kompie, jeśli nie ma naklejki na obudowie ?

 

np. programem Win Key Finder

 

No dobrze, ale Oni użyli naszej płyty ( co konkretnie było robione, trudno stwierdzić, bo zajmował się tym ich syn we współpracy z kolegami), no i teraz skoro jedna instalacja byłaby nielegalna, to na którymś kompie nie dałoby się zainstalować SP3, a jest u nas i u nich ? czy ta ewentualna zmiana klucza na ich spowodowałaby jakies problemy na naszym komputerze, no bo przecież jest narzędzie sprawdzania oryginalności ? u nich widziałam tylko oryginalną płytę z samym dodatkiem SP2 ...

 

Instalacja jest wtedy nielegalna jesli na dwóch kompach jest ten sam klucz. A licencja nie przewiduje wielu stanowisk.

Natomiast sprawdzeniem legalności sie nie martw. Nagle Microsoft nie zablokuje Ci systemu.

 

no, ale oni kupili za 200 zł - no bo ta nagrywarka to jest chyba przecież to urządzenie przenośnie o którym wspomniałam, że jest podłączana przez kabel USB

Bardzo dobrze ale należy odłaczyć od płyty i wyjąć całkiem stare urządzenia bo one mieszają. na dokładke jest tam Demon Tools poinstalowany, który wprowadza całkowity chaos w napędach.

 

No dobrze, ale jeśli infekcja to może powinnam wrzucić te logi do działu pomocy doraźnej ? tam są takie dwie mądre Głowy to może coś poradzą bez formatu ?

 

Tak myslałem. Za wszelką cene chcesz uniknąć instalacji systemu od podstaw. :D Niepotrzebnie córko. Z tego, co sie orientuje jest u Ciebie lapek służbowy. Możesz go przynieść do znajomych i będziesz miała łaczność z forum.

A madre głowy i bez tego mają mase roboty. Ponadto, wiesz dobrze co wyprawiała młodzież z systemem. Wiesz doskonale, że są ponakładane Windowsy.

I na koniec mała dygresja (którą doskonale znasz) - przygodę z komputerem zaczynamy od instalacji systemu. Czas najwyższy córko. Najwyższy czas....tadam :lol:

Odnośnik do komentarza

Windowsy są zarówno na dysku C jak i D ,

tylko teraz jesli Home ma przypisany w boot numer (2) to czy przypadkiem to nie oznacza, że właściwy system jest na D ?

a Professional ma cyferke (1) - to może na C jest ten zbędny Windows ?

Nie zwróciłem na to uwagi, ale w logu OTL masz odpowiedź

%SystemDrive% = D: | %SystemRoot% = D:\WINDOWS | %ProgramFiles% = D:\Program Files

Ale to tylko oznacza, że potrzebne rzeczy z C przenoszą na D i stawiają system na C. Albo tak jak wspomniano wyżej... backup na laptop.

 

Standardowa procedura gdy temat jest w złym dziale? ! Raportuj.

 

BTW

Po instalacji systemu zmieniasz klucz i dopiero aktywujesz system.

Twoi znajomi nie stawiali systemu w tym samym czasie co Ty, więc aktywacja przeszła - uprośćmy: system aktywacyjny potraktował to jako wymianę płyty głównej... I tak jak wspomniano wyżej - to, że masz coś nielegalnego, nie znaczy że nie będzie działać. Licencyjnie nie jest to OK.

Odnośnik do komentarza

Ale to tylko oznacza, że potrzebne rzeczy z C przenoszą na D i stawiają system na C. Albo tak jak wspomniano wyżej... backup na laptop.

Przyjrzałeś się dobrze logowi z OTL, chociażby ścieżce D:\Documents and Settings\Rodzina\Dane aplikacji\->a tu kłębowisko ś_wirusów

Backup na laptop? Ja bym nie ryzykował. Chłopaki ładnie namieszali ściągając cuda-wianki z netu. Pomijając awarię sprzętową i chory układ dwóch wind - toć to TYLKO nadaje się do stawiania świeżego Windowsa!

Odnośnik do komentarza

Explorera wgrywa się z płyty instalacyjnej poprzez konsolę odzyskiwania, wpisując komendę:

expand X:\i386\explorer.ex_ C:\Windows\explorer.exe (gdzie X oznacza literę napędu).

 

Druga sprawa, nie wystarczyło by np. wykasować z pliku boot ten system z D, i wówczas uruchamiał by się ten na C. Później ewentualnie zrobić fixboot z konsoli, czy mapowanie i zmienić kolejność startowania, no chyba że ten system na C również jest uszkodzony.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...