Skocz do zawartości

Nowiutki sprzęt nie startuje


bpm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

bardzo proszę o pomoc bo już nie wiem sam co jest grane. Poskładałem kompa dla siebie z nowiutkich podzespołów, wszystko podłączone prawidłowo, pierwsze uruchomienie i rozczarowanie. Po wciśnięciu Power, zakręcą się wentylatory, jest 2 sekundy i restart i tak w kółko 10,15,20 min. Od razu dodam, że na monitorze nic nie ma (bo nie zdąży być), jest "No signal". Głośniczek zdąży wydać przez ten czas tylko jakieś trzaski. Odpiąłem dysk, grafikę, napęd, zostawiłem tylko jedną kość pamięci i procesor i ciągle to samo.

 

Płyta: Gigabyte GA-Z68A-D3H-B3

Procesor: Intel Core i5 2400

Pamięć: 2x2GB Kingston HyperX

Grafika: ZOTAC GF GTX460

Zasilacz: Tagan 600W

Dysk: WD Caviar Blue 750GB

 

Moim zdaniem to BIOS, już raz tak miałem, dokładnie takie same objawy, tyle, że wtedy była to używana płyta ASUS i po wymianie kości BIOSu komp ruszył. W tym wypadku jest to nówka, więc to dziwne. Może ktoś ma jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Możesz spróbować złożyć zestaw poza obudową, ewentualnie sprawdzić z innym zasilaczem jeżeli masz dostęp. Sprawdź też czy kabelki od USB i innych złącz są dobrze podłączone (ewentualnie je odłącz wszystkie i sprawdź). Obstawiam że na karcie graficznej "zintegrowanej" już testowałeś.

Odnośnik do komentarza

Tak jak napisałem, wszystko jest nowiutkie, nie używane. Podłączone wszystko prawidłowo, sprawdzałem 5 razy. Na zintegrowanej też próbowałem. Tak jak mówię, moim zdaniem to BIOS, bo wersja BIOSu, przy której płyta jest kompatybilna z prockiem wyszła 23.06. Być może u dostawcy ta płyta była wcześniej, muszę to sprawdzić. A jeżeli to BIOS to zostaje chyba tylko programator.

Odnośnik do komentarza

A wogóle próbowałeś zresetować BIOS?

Wersja BIOS-u F6 jest raczej first release. Nie celuj w programator, a serwis. Niech na innym procku zaktualizują Ci BIOS do wersji F10. Wyjdzie Ci taniej. Chociaż ja bym raczej obstawiał, że to problem z zabezpieczeniami termicznymi - czyli np. niezbyt dokładne mocowanie radiatora na procku...

Odnośnik do komentarza

Czy zdarzyło się kiedykolwiek komuś, żeby na nówce sztuce płycie bateria była padnięta? Nie słyszałem o takim przypadku, ale spróbować można. Podobny przypadek jaki się dzieje teraz, opisałem w pierwszym poście :D Zaprogramować BIOS mogę sobie sam :D i chyba tak będzie najlepiej, ale najpierw wolę podyskutować na ten temat. Oczywiście próbowałem też zresetować go. Sprawdzane było wszystko, kable, radiator, wszystko podpięte prawidłowo.

Odnośnik do komentarza

Proponuję diagnostykę eliminacyjną.

Wyjąć pamięć i wystartować (najlepiej wyjąć też grafikę) , jeżeli komputer wystartuje i zasygnalizuje błędy pamięci wiadomo gdzie był problem (przemyć styki pamięci odpowiednim preparatem, odwrócić kolejność w ostateczności wymienić) jeżeli nie wystartuje lub wystartuje bez komunikatów - problem z procesorem, sprawdzić jego obsadzenie a w szczególności stan pinów w podstawce (obejrzeć bardzo dokładnie), po wyeliminowaniu tej przyczyny jeżeli problem nie ustąpi sprawdzić napięcia w złączu zasilania procesora (również masy). Jeżeli problem nie ustąpi mamy do czynienia z uszkodzeniem procesora (rzadkość) lub płyty głównej (oczywiście może to być problem z biosem lub wykrywanymi ustawieniami), można spróbować wyjąć baterię na kilkanaście minut przy całkowitym odłączeniu zasilania, GigaByte powinien też pozwolić na wymuszenie startu z zapasowego biosu (proponuję przejrzeć instrukcję) na wypadek uszkodzenia zawartości głównej kości.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Panowie eksperci, relacja na szybko. Faktycznie po wyjęciu pamięci ruszył, ruszył też przy włożonej kości (obu również) w sloty DDR_1 i DDR_3. Przy włożonych kościach w DDR_2 i DDR_4 nie rusza. Sprawdzałem też z inną pamięcią SAMSUNGa i jest to samo. Slotu 2 i 4 wyglądają na uszkodzone :mellow:

Odnośnik do komentarza

Te sloty mają te same kolory? I czy numeracja slotów na płycie zgadza się z tą z instrukcji http://download.gigabyte.ru/manual/mb_manual_ga-z68a-d3h-b3_e.pdf strona 16? Pamięci aby działał tryb DualChannel powinny być w slotach o tym samym kolorze, jeżeli będą w różnych to tryb nie zadziała. Wg instrukcji kości powinny być w białych slotach - ale jak rozumiem wtedy komputer się nie włącza?

Odnośnik do komentarza

Te kostki RAM-u które kupowałeś były fabrycznie sparowane(w jednym pudełku) czy też kupowałeś je oddzielnie (w dwóch pudełkach)? Pytam dlatego że problemem jest raczej brak współpracy tych kości w trybie DualChannel niż samo ich uszkodzenie. Z kościami w slotach 1 i 3 możesz sobie spokojnie pracować narazie (starata na wydajności to jakieś 2%). Dobrze by było sprawdzić te kości pojedynczo MemTestem np zostawiając test na noc.

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, że sparowane były razem w jednym pudełku. Tak jak pisałem wszystko jest nowiutkie nie używane. Piszesz, że problemem jest praca w DualChannel, jednak się z tym nie zgodzę, bo pojedynczo i tak nie działają sloty 2 i 4 (biały 2, niebieski 4). Sprawdzane nie tylko na tych Kingston'ach ale też na pojedynczym Samsung'u. Więc to chyba raczej wina płyty a nie pamięci.

 

Sprawdzę te pamięci pod inną płytą jeszcze.

Odnośnik do komentarza

Nie należy zapominać, że w tym przypadku kontroler pamięci siedzi w procesorze, problemy z obsadzeniem (stykami w slocie procesora) również może powodować problemy z ramem.

Należy się też upewnić, że bios rozpoznaje prawidłowo parametry ramu (opóźnienia ale przede wszystkim napięcie).

Sprawdź czy dla tego modelu płyty nie pojawił się nowy bios (nawet wersja beta, dla płyt serii 68 GigaByte wypuścił już sporo wersji od premiery), skoro odpala z jednym ramem to nie będzie problemu z przeflashowaniem.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Ludzie czytajcie posty, po kiego pisać po kilka razy to samo, temat rozrasta się do niebotycznych rozmiarów, maggreg - szczególnie do Ciebie piszę, młócisz te posty jak cepem, raz z wyciąganiem wszystkiego to znów z biosem, czytaj chłopie czytaj.

bpm - dla trybu dual powinieneś obsadzić banki 1 i 2 lub 3 i 4 (sloty masz ponumerowane a rekomendowane jest przy dwóch modułach obsadzenie slotu właśnie 1 i 2 ) czyli patrząc na płytę wprost to są:

 

Odnośnik do komentarza

Nie, nie mówiłeś, a raczej nie pisałeś, przeglądnij może co pisałeś. Dla mnie wiążąca jest numeracja slotów na płycie, nie ta jaką ty sobie ustaliłeś, masz to dokładnie na obrazku.

Liczysz sloty od niewłaściwej strony, czyli od procka tu jest to co piszesz:

Panowie eksperci, relacja na szybko. Faktycznie po wyjęciu pamięci ruszył, ruszył też przy włożonej kości (obu również) w sloty DDR_1 i DDR_3. Przy włożonych kościach w DDR_2 i DDR_4 nie rusza. Sprawdzałem też z inną pamięcią SAMSUNGa i jest to samo. Slotu 2 i 4 wyglądają na uszkodzone
stąd może ten zamęt
Tak ja napisałeś, jeśli są obie w slotach niebieskich albo obie w białych nie działają. Pojedynczo działają tylko te od strony procka czyli 1 i 3. 2 i 4 pojedynczo nie.
przyglądnij się dokładnie jak jest w manualu, wkleiłem ci wycinek.W manualu napisane jest, że przy obsadzeniu dwoma modułami rekomendowane jest użycie slotu 1 i 2 (wg instrukcji).
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...