Skocz do zawartości

Zawieszenia systemu - BSOD - pliki thumbs.db


Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Mam raczej duży problem z komputerem. Jest wolniejszy,wyskakował BSOD i nagle robi reset komputera,zawiesza się czasami tak że nie da się niczego zrobić,pojawiają się dziwne pliki o nazwie " Thumbs.db "na pulpicie, dzwiek w moich słuchawkach jest taki bardziej spowolniony, oraz chciałbym dodać to że Gmer długo pracuje. pewnie dla tego że cały komputer jest spowolniony. Teraz podam logi OTL. Ten z Gmera się jeszcze nie zrobił. Proszę o pomoc. Boje się jak cholera.Picasso! Pomóż! Może i spamuje ale naprawdę się boje że mojemu komputerowi już się już nie da pomóc

 

Gmer mi pracuje aż 7 godzin nad tymi Temporary Internet Files. Boje się Pomocy. Coraz gorzej z każdą sekundą tak myśle z moim komputerem.

OTL.Txt

Extras.Txt

Edytowane przez picasso
Posty połączone. //picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Mauserek zacznijmy od tego: skąd podejrzenie infekcji? czy coś ją pokazywało? W dostarczonych raportach z OTL nie widać infekcji w stanie czynnym (ale czekam jeszcze na log z GMER), choć są ślady po infekcji która kiedyś w systemie była, tzn. te dwa pliki na dysku:

 

[2010-03-14 10:53:00 | 000,000,012 | ---- | C] () -- C:\Documents and Settings\NetworkService\Dane aplikacji\rbuwzv.dat

[2010-03-14 00:46:57 | 000,000,004 | ---- | C] () -- C:\Documents and Settings\Mariusz\Dane aplikacji\avdrn.dat

 

Te pliki to odpadki po obecnej kiedyś infekcji, są nieczynne i nie mogą odpowiadać za problemy, które aktualnie zgłaszasz. Skasuj te dwa pliki z dysku przez SHIFT+DEL.

 

 

Gmer mi pracuje aż 7 godzin nad tymi Temporary Internet Files.

 

Jeśli widzisz postęp na dole, to nie przerywaj pracy narzędziu. GMER może bardzo długo skanować, tym dłużej im większy dysk. Może to trwać nawet cały dzień i nie jest to nic "podejrzanego". Czekaj cierpliwie, dopóki GMER wykazuje ślady życia / pokazuje że coś robi.

 

 

Jest wolniejszy,wyskakował BSOD i nagle robi reset komputera,zawiesza się czasami tak że nie da się niczego zrobić, (..) dzwiek w moich słuchawkach jest taki bardziej spowolniony.

 

Objawy z zawieszeniem i BSOD są zbyt ogólne i na podstawie tylko "opisu" nie da się sprawdzić gdzie jest źródło. Te objawy równie dobrze pasują do malware (nie potwierdzone tu jeszcze), jak i wady w software (np. antywirus) czy hardware. W związku z tym, że wystąpiły tu niebieskie ekrany śmierci wykonaj punkt nr 5 z tego ogłoszenia: KLIK. Chodzi o debug zrzutów pamięci. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić sam, zapakuj cały katalog C:\Windows\minidump do ZIP, umieść na speedyshare i podaj tu link.

 

Co teraz widzę w logach:

 

1. Oprogramowanie zabezpieczające jako potencjalna przyczyna zawieszeń. Jest tu kombinacja Ad-Aware + Panda Cloud Antivirus. Sugeruję pozbyć się z systemu Ad-aware, jako programu cięższego i nieproporcjonalnie skrojonego w wersji darmowej. Przy okazji odinstaluj też zbędny Akamai NetSession Interface + WinAmp Toolbar.

 

2. Co się rzuca w oczy to krytyczny poziom zabezpieczeń:

 

Windows XP Professional Edition Dodatek Service Pack 2 (Version = 5.1.2600) - Type = NTWorkstation

Internet Explorer (Version = 6.0.2900.2180)

 

Tak stara wersja XP (SP2 to rok 2004) to jest proszenie się o kłopoty, a ponadto jesteś odcięty od aktualizacji (Microsoft zablokował systemy poniżej progu XP SP3). System obowiązkowo musi być zaktualizowany do stanu: b]Service Pack 3[/b] + Internet Explorer 8. Tak, instalacja IE obowiązkowa mimo używania Firefox. Silnik IE jest używany przez system i programy zewnętrzne w trybie cichym i musi być aktualizowany.

 

3. Kolejna sprawa, bardzo mało wolnego miejsca na dysku (co może być jedną z przyczyn zawieszeń, jeśli dodatkowo dysk jest mocno pofragmentowany):

 

Drive C: | 50,78 Gb Total Space | 1,11 Gb Free Space | 2,20% Space Free | Partition Type: NTFS

 

 

pojawiają się dziwne pliki o nazwie " Thumbs.db "na pulpicie

 

Pliki Thumbs.db to prawidłowe zachowanie. To bufory miniaturek, ukryte pliki generowane przez Windows wszędzie tam gdzie są pliki graficzne podglądnięte opcją widoku "Miniatury". Plik jest na Pulpicie, gdyż zapewne był tam jakiś obrazek i otwierałeś w eksploratorze folder Pulpitu w trybie widoku miniatury. Proszę, tu z mojego systemu symulacja tego zachowania, natychmiast po otworzeniu folderu Pulpitu (zawierającego obrazek) w eksploratorze na Pulpicie pojawia się ten ukryty plik:

 

thumbsdb.th.png

 

Pliki domyślnie są ukryte i ich nie widać, ich widocznością steruje Mój komputer > Narzędzia > Opcje folderów > Widok > Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego. Natomiast opcja, która powoduje, że pliki thumbs.db są tworzone to Mój komputer > Narzędzia > Opcje folderów > Widok > Nie buforuj miniatur. Po zaznaczeniu tej opcji można pliki ręcznie skasować z dysku i już nie będą ponownie generowane. Informacyjnie: zawartość plików można podejrzeć za pomocą darmowego programiku Thumbnail Database Viewer.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

nie będę ulepszał IE na 8 oraz nie będę instalował SP 3 bo to wg. mnie niepotrzebne i tak pozatym będzie musiał pewnie mi zresetować komputer a tego nie chce. To z tą ilością miejsca na dysku to ja naprawie. Odinstaluje kilka niepotrzebnych plików. Ja zatrzymałem gmara czy jak to się nazywało i zapisałem log. nie pełny dlatego że za długo to się robiło a ja musiałem gdzieś iść. Dać ten log teraz? To z tym BSOD'em to raczej nie były BSODy bo się pojawiały nagle i potem komputer się resetował a z tego co wiem to tak nie postępuje prawdziwy BSOD. Jeszcze dodam że jest w koszu plik niewidzialny a piszę że można usunąć. Nie wiem jak sprawdzić jak on się nazywa. To dziwne. Jeszcze powiem że coś mi zabiera miejsce na dysku jak skanowałem Gmarem czy jakoś tak.To ze spowolnionymi dzwiekami to było podczas skanowania Gmarem.

Odnośnik do komentarza
nie będę ulepszał IE na 8 oraz nie będę instalował SP 3 bo to wg. mnie niepotrzebne.

 

Wg Ciebie niepotrzebne. SP3 to nie jest "widzimisie Microsoftu", tylko seria poważnych poprawek Windows i zabezpieczeń. Siedzisz na kompletnym sicie. Taki Windows jest narażony na ataki malware znacznie bardziej niż Windows SP3 i nie, nie nadrobisz tego instalacją antywirusów, bo nic nie jest w stanie zastąpić aktualizacji Windows. Co więcej, nawet SP3 to jest za mało (to rok 2008, a od tego czasu duuuuużo innych krytycznych łat wyszło).

 

 

Ja zatrzymałem gmara czy jak to się nazywało i zapisałem log. nie pełny dlatego że za długo to się robiło a ja musiałem gdzieś iść. Dać teraz ten log?

 

No to już daj ten fragmentaryczny log.

 

 

To z tym BSOD'em to raczej nie były BSODy bo się pojawiały nagle i potem komputer się resetował a z tego co wiem to tak nie postępuje prawdziwy BSOD.

 

Nie rozumiem co mówisz, opis nadal pasuje do definicji BSOD. BSOD wcale nie musi być "trwały" w sensie stoi ekran z nim, może być także BSOD + natychmiastowy restart. Jak poszukasz dobrze na forum, znajdziesz conajmniej kilka tematów gdzie taka sekwencja występowała (BSOD + restart).

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Ok. zainstaluje SP3 i tego IE8.

 

Zanim przystąpisz do instalacji SP3 zajmij się: deinstalacją Ad-aware (by odciążyć system) + porządnym zwolnieniem miejsca na dysku (instalacja SP3 zajmie więcej miejsca i może się pojawić krytyczny poziom dostępnego miejsca). Na temat zwalniania miejsca na dysku, to podsuwam jeszcze te instrukcje, które komuś innemu dawałam:

 

  • Wyczyść pliki tymczasowe za pomocą TFC - Temp Cleaner
  • Wyczyść foldery Przywracania systemu: KLIK
  • Przez SHIFT+DEL opróżnij cały folder C:\Windows\SoftwareDistribution\Download
  • Do dalszej analizy miejsca skorzystaj z programu SpaceSniffer. Korespondująco także wzorcowy temat: KLIK.

Jak już coś osiągniesz w kwestii wolnego miejsca, wykonaj defragmentację dysku. Polecam darmowy program Puran Defrag, który oferuje też tzw. "Boot Time" defragmentację do scalania plików nieprzesuwalnych spod Windows.

 

 

[edit] Nie mogę dać tego pliku.

 

GMER zapisuje raport z rozszerzeniem *.LOG, a w Załącznikach dopuszczam tylko rozszerzenie *.TXT. Zmień nazwę pliku, a się dołączy.

 

 

PS. Mój komputer będzie miał szanse na normalną prace jak zrobie wszystko o czym mi mówiłaś?

 

Tego nie mogę gwarantować. Polecane kroki to podstawy, które zwykle zalecam przy takich problemach. One Ci nie zaszkodzą a pomóc mogą.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Jest na tyle miejsca. ten folder co jest w download także? Chyba nie.

 

Nie rozumiem pytania. Ten folder Download trzyma pobrane aktualizacje Windows i można go opróżnić bez szkód dla systemu. Zacznie się ponownie zapełniać, gdy aktywuje się autoaktualizacja Windows (konfiguracja jest w Panelu sterowania w aplecie Automatycznych aktualizacji).

Odnośnik do komentarza
Ja mam pirata i myślę że może mi to tylko zaszkodzić.

 

Pirata ja już wyczułam przy oporze przy instalacji SP3. Nie musiałam nawet pytać o to, by powiedzmy nie zawstydzać, bo ja po prostu te rzeczy znam z praktyki. Wszyscy, którzy kombinują, zachowują się dokładnie tak samo: nie chcą instalować SP3 podając jakieś "dziwne" argumenty. :P Swoją drogą, nie powinieneś się do tego publicznie przyznawać.

 

Bardziej sobie zaszkodzisz siedząc na katastrofalnie dziurawym Windows.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

chodzi mi o aktulizacje systemu a nie aktulizacje SP. Nic mi się nie stanie jak nic się tam nie będzie pojawiać w tamtym folderze gdyz nie będę aktulizować systemu?

Mamo! Pomóż mi załatać te dziury! Masz tutaj nitke i igłe. A tak na poważnie. Naprawdę mi pomóż je jakoś załatać. Jak się nie uda uratować Komputer to sobie zformatuje wszystko i zainstaluje sobie oryginalnie Windows 7.

Odnośnik do komentarza

Mauserek akcja: czy są jakieś postępy z deinstalacji i zwalnianiem miejsca na dysku?

 

 

[edit] 2 GB wystarczy?

 

To ciągle za mało, by mówić o komfortowej operatywności dysku i zapisów na nim.

 

 

chodzi mi o aktulizacje systemu a nie aktulizacje SP.

 

Ale to jest to samo zagadnienie, to jest cały czas "aktualizacja systemu". Tylko tyle jest tu różnica, że dałam linki do tzw. instalacji lokalnych z dysku (pełne instalatory), czyli z ominięciem pobierania Windows Update (instalatory ekspresowe). To nie zmienia jednak faktu, że to tylko inny sposób instalacji. Mówiłam też, że sam SP3 to i tak za mało i należy uzupełnić wszystkie krytyczne łatki wydane po.

 

 

Naprawdę mi pomóż je jakoś załatać.

 

Dostałeś linki do instalacji. Po zainstalowaniu już niestety uzupełnienie reszty wymaga odwiedzenia Windows Update. I tu może się pojawić problem z piratem, gdyż Windows Update może wykryć, że Windows jest lewy i nie zezwolić na instalację (i tylko tyle, brak innych konsekwencji). Na temat sztuczek na piratach nie mogę więcej dyskutować. To jest zabronione na forum.

 

 

Nic mi się nie stanie jak nic się tam nie będzie pojawiać w tamtym folderze gdyz nie będę aktulizować systemu?

 

Dlaczego coś się ma "stać"? Nie pobiera się nic to i folder pusty. To nie ma znaczenia, w rozumieniu że bez związku z "dzianiem się".

 

 

 

PS. W logu z GMER brak śladów infekcji, temat przenoszę do działu Windows.

 

.

Odnośnik do komentarza

Mi pisało jak usuwałem ten folder że czegoś nie może usunąć tylko nie pamiętam czemu. Co wyskoczyło. Chyba że jest programem czy jakoś tak. Wiem to bez sensu ale mnie zapytało się czy na pewno chce to usunąć.

Piszę to jeszcze raz. 2GB na zainstalowanie Service Packa 3 wystarczy?

 

Jeszcze jedno. Z tego co wiem to CCleaner też może chyba usunąć pliki tymczasowe. Na szczescie go mam i użyje go. Raczej nie może. Co do tych 2 GB to ja dysku C: nie uzywam. Ja najczesciej uzywam dysku D:

Edytowane przez picasso
Posty połączone. Proszę stosuj przycisk Edytuj. //picasso
Odnośnik do komentarza
Mi pisało jak usuwałem ten folder że czegoś nie może usunąć tylko nie pamiętam czemu. Co wyskoczyło. Chyba że jest programem czy jakoś tak. Wiem to bez sensu ale mnie zapytało się czy na pewno chce to usunąć.

 

Nic szczególnego tu nie widzę. Trochę niejasny ten Twój opis komunikatu, ale podejrzewam, że to chodziło o atrybuty usuwanych plików (Systemowy), co generuje komunikat potwierdzania usuwania.

 

 

Piszę to jeszcze raz. 2GB na zainstalowanie Service Packa 3 wystarczy?

 

Ja dopisałam powyżej w edycji. To ciągle mało, nie tylko dla instalacji SP3 (po instalacji pewnie urwie conajmniej z 500MB), ale ogólnie dla pracy systemu i zapisów. A jeszcze defragmentacja dysku na widoku (dla lepszych wyników: im więcej wolnego miejsca, tym lepiej, jest pole dla przesuwania plików).

 

 

Z tego co wiem to CCleaner też może chyba usunąć pliki tymczasowe. Na szczescie go mam i użyje go

 

Podałam TFC Temp Cleaner ze szczególnych powodów = zabija wszystkie procesy + wymusza restart gwarantując porządne usunięcie plików tymczasowych. CCleaner tego nie robi. CCleaner możesz użyć po nim do usuwania innych typów zbędnych plików.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Ok. teraz zainstaluje ten program do defragmentacji. Nic mi złego nie zrobi na dysku? Wiem że jestem przewraźliwiony ale wolałbym widzieć bym nie marudził że coś złego się stało.

Ok. Usunąłem 1 grę i mam już 10 GB na dysku C:

Teraz zainstaluje tego Service Pack 3 tylko aby nie było takiego czegoś że mi się źle zainstaluje i coś złego będzie.

Kurde. Nie wiem od czego zacząć. Jestem trochę zestresowany i nie wiem co robić najpierw.

Odnośnik do komentarza

Nie odpowiedziałeś na pytanie: czy odinstalowałeś Ad-aware (oraz zbędne Akamai i WinAmp Toolbar). Ad-aware usuwane, jak mówiłam, w celu przyśpieszenia pracy Windows.

 

 

Nic mi złego nie zrobi na dysku?

 

Nic złego nie powinno się stać. W programie wykonaj dwa rodzaje defragmentacji: zwyczajną oraz "Boot Time" do optymalizacji plików zablokowanych i niemożliwych do przesunięcia spod działającego Windows (defragmentacja się wykona przy restarcie systemu przed załadowaniem XP).

 

 

Wiem że jestem przewraźliwiony ale wolałbym widzieć bym nie marudził że coś złego się stało.

 

Mauserek wytknę Ci pewną niekonsekwencję postępowania: strasznie dygasz na temat stosowania narzędzi (które notabene nie mogą krzywdy zrobić), operacji mało inwazyjnych tu podawanych, a jednocześnie bomba zegarowa XP SP2.

 

 

Teraz zainstaluje tego Service Pack 3 tylko aby nie było takiego czegoś że mi się źle zainstaluje i coś złego będzie.

 

Instalacja SP3 tworzy punkt Przywracania systemu. Jeśli coś by się stało (odpukać), zawsze można cofnąć system wstecz.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Mauserek proszę edytuj posty, by dodać nowe info czy pytanie, jeśli nikt jeszcze nie odpisał pod Tobą. Znów łączę....

 

 

tylko która to jest ta zwyczajna? " defrag "?

 

Zwyczajna: podświetlasz dysk systemowy i klik w "Defrag". Gdy ukończy, podświetlasz dysk systemowy i tym razem opcja "Boot Time Defrag", resetujesz komputer, a defragmentacja się wykona przed startem właściwym Windows.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Boot Time wykonuje się jednorazowo (ponowienie tego dopiero po dłuższym czasie użytkowania Windows). I jest to ważna opcja, mająca na celu spoić pliki niemożliwe do scalenia spod działającego Windows (bo zablokowane). Już nie gdybaj tylko wykonuj akcje, bo tu więcej opowieści niż działań. A ja teraz muszę się już oddalić z forum i na kolejne pytania (o ile będą) nie odpowiem od razu.

Odnośnik do komentarza

Kobieto! Kocham cię! Nie wiem co bym bez ciebie zrobił! Z tobą jestem pewniejszy! Ty mi uratowałaś komputer! A przynajmniej mi pomagasz! Dziękuje ci za tą cierpliwość. Naprawdę. Jesteś NAJLEPSZA w komputerach. JESTEŚ ŚWIETNA!

 

Wiem że nie edytuje poprzedniego postu ale mysle ze moge. Czemu mi znika miejsce na dysku? Coś mi go zżera.

[edit] Oj dziwne. Miałem 10,1 GB a teraz znowu mam 10,2GB

Edytowane przez picasso
Posty połączone. //picasso
Odnośnik do komentarza

Radosne okrzyki tylko tyle mi mówią, że wykonałeś określone zadania nie nadziewając się na żaden dodatkowy problem, ale brak tu konkretów: czy SP3 już siedzi, jaki jest stan systemu, czy widzisz poprawę, a to nadal aktualne:

 

W związku z tym, że wystąpiły tu niebieskie ekrany śmierci wykonaj punkt nr 5 z tego ogłoszenia: KLIK. Chodzi o debug zrzutów pamięci. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić sam, zapakuj cały katalog C:\Windows\minidump do ZIP, umieść na speedyshare i podaj tu link.

 

Czemu mi znika miejsce na dysku? Coś mi go zżera.

[edit] Oj dziwne. Miałem 10,1 GB a teraz znowu mam 10,2GB

 

Mogą występować fluktuacje zajętego miejsca na dysku, mimo braku oczywistych zadań zapisywania czegoś własną ręką. Wróć do mojej poprzedniej wypowiedzi, np.: pliki tymczasowe, punkty Przywracania systemu.... I otrzymałeś program do analizy miejsca na dysku, czyli SpaceSniffer.

 

 

Wiem że nie edytuje poprzedniego postu ale mysle ze moge.

 

Na przyszłość: nie. Post ma być edytowany, jeśli jest ostatnim w temacie i nikt jeszcze nie odpisał. Są tylko szczególne przypadki, gdy dopuszczam odświeżenie tematu nowym postem, Twój przypadek pod to nie podchodzi.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Okrzyki były dla mnie podejrzane :P, zadania nie wykonane do końca. Ponadto zupełnie nic nie mówisz na temat aktualnych objawów w systemie.

 

 

Ile będzie mi się ten SP3 instalował i czy będzie potrzebny restart komputera?

 

Nie wiem ile (pół godziny / godzina ...), gdyż to jest uzależnione od indywidualnych konfiguracji, a restart jest wymagany.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

zrobie.... to może jutro. Ok?

Samopoczucie systemu? Jest dobrze. nic się nie zacina. jest dobrze, narazie.

Dziwne że nadal trace miejsce na dysku. Może jednak zaczne instalować tego SP3?

Pozatym jeszcze przed tym jak zglosilem sie tutaj to zauwazylem coś dziwnego. 2 pliki smss.exe

Instaluje sie. mam nadzieje ze bede np. mogl cos robic podczas aktulizowania tego.

Gotowe. Komputer teraz jest ulepszony na SP3. Teraz Internet Explorer 8. Myślę ze też będzie mi sprawdzało czy mam oryginalny windows.

Nie zainstaluje IE8 dopóki sie nie dowiem tego czy mi nie bedzie sprawdzalo czy mam oryginalnego Windowsa czy nie.

Dźwięki w słuchawkach są takie bardziej oddalone (przytłumione). Jak zmienie by dźwięki leciały na prawą stronę to się nie zmienia. Wg. mojego programu który został dodany przez moją kartę dźwiękową są odłączone ale jak moje słuchawki działają to oznacza że jednak są podłączone. Teraz to działa inaczej. Mój komputer się psuje.

Teraz jest tak że cały głos leci na prawo a na lewo niczego nie ma albo jest przytłumione.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...