Skocz do zawartości

PC wolno pracuje


Bojan

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Mam problem z moim PC, bardzo proszę o pomoc.

 

Opis problemu:

Komputer zaczął bardzo wolno pracować. Zauważyłem to zwłaszcza używając programu Photoshop CS (8) - wykonanie polecenia trwa od 4 do 15 sekund od kliknięcia, praca praktycznie niemożliwa. Inna wersja tego programu, Photoshop CS4 pracuje znacznie szybciej. Ponadto:

- Darmowy Avast nie włączał się przy starcie komputera. Klikanie na "Włącz program" i "Włącz osłony" nie dawało rezultatu. Czasem pojawiał się komunikat "Program nie odpowiada.

- Co jakiś czas przy starcie komputera pojawiał się pulpit bez ikon, jeśli nie odczekało się długo między pojawieniem się wykazu użytkowników a kliknięciem na jednego z nich.

- Przy pracy z przeglądarką Internet Explorer co jakiś czas pojawia się okienko "Wystąpił problem z aplikacją Internet Explorer i zostanie ona zamknięta".

 

Działania podjęte dotychczas:

- Obserwowałem, czy w Managerze Zadań nie pojawia się jakiś podejrzany proces, który obciąża procesor - nie zauważyłem tego.

- Używając narzędzi systemowych przeprowadziłem defragmentację wszystkich partycji HD i ich sprawdzenie - bez rezultatu.

- Wykonałem dokładne skanowanie całego komputera bezpłatnym programem Avast (kiedy udało mi się wreszcie go uruchomić) - niczego nie znalazł

- Przeinstalowałem program Photoshop CS (8) - przez chwilę pracował normalnie, później zwolnił do stanu wyjściowego.

- No i tu zrobiłem błąd, jak teraz wiem - zachęcony poradami na różnych forach użyłem programu ComboFix. Dopiero później dowiedziałem się z instrukcji użycia ComboFix'a, że istnieje forum Fixitpc, jedyne autoryzowane w języku polskim, do którego można i należy zwrócić się o pomoc. W czasie skanowania komputera ComboFix'em wyłączone były Avast i Zone Alarm. Załączam otrzymany log. Rezultat użycia ComboFix'a: Avast włącza się przy uruchomieniu komputera normalnie, natomiast pozostałe, wymienione wyżej problemy utrzymują się. Photoshop CS (8) nadal działa powoli, Photoshop CS4 szybko (?!). Mierzyłem Speed Test'em prędkość wymiany danych z Internetem. Download i upload wypadają podobnie, około 1.75 Mb/s - przed awarią miałem download 10...15 Mb/s. Dla porównania wykonałem pomiar minilaptopem Asus Eee PC 701. Uplpad wypadł tak samo, download sięgał 5...6 Mb/s.

 

Mój sprzęt:

Komputer składany z jednym procesorem AMD Athlon 1.1 GHz, 1.5 GB RAM, system Microsoft Windows XP, wersja 2002, Service Pack 3. Mam też zewnętrzny HD Samsung Story 1.5 TB, który podłączam przez USB od czasu do czasu dla zrobienia kopii bezpieczeństwa danych. W czasie używania ComboFix'a nie był podłączony.

 

Moje kwalifikacje:

Mierne. Komputera używam w roli narzędzia, głównie do zaawansowanej obróbki zdjęć Photoshop'em, oraz skanowania i archiwizowania zdjęć starych. Używam Word'a, Power Point'a, korzystam z poczty elektronicznej, przegladarek Firefox i Internet Explprer. Ale o pomoc przy wykonywaniu otrzymanych poleceń będę mógł poprosić osobę bardziej zaawansowaną.

 

Prośba dodatkowa:

Rozumiem, że akcja przywracania mojego komputera do normalności może potrwać długo. W okresie 15 lipca do 5 września będę poza domem. Bardzo proszę o nie zamykanie tematu, żeby można było, w razie konieczności, do niego wrócić we wrześniu.

 

Przepraszam za kłopot i pozdrawiam,

 

Bojan

 

PS. Korzystając z otrzymanych instrukcji uzyskałem brakujące logi obowiązkowe i 1 log opcjonalny. Jeszcze raz dziękuję za uwagi.

 

Results of screen317's Security Check version 0.99.15

Windows XP Service Pack 3

Internet Explorer 7 Out of date!

``````````````````````````````

Antivirus/Firewall Check:

avast! Free Antivirus

ZoneAlarm

Antivirus up to date! (On Access scanning disabled!)

```````````````````````````````

Anti-malware/Other Utilities Check:

Spyder3Pro

Java 6 Update 24

Out of date Java installed!

Flash Player Out of Date!

Adobe Flash Player 10.0.42.34

Mozilla Firefox (x86 pl..)

````````````````````````````````

Process Check:

objlist.exe by Laurent

AVAST Software Avast AvastSvc.exe

AVAST Software Avast avastUI.exe

``````````End of Log````````````

ComboFix.txt

OTL.Txt

Extras.Txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Prawidłowe logi powinieneś dorzucić (nie usuwaj jednak raportu z ComboFix), gdyż odczyt z ComboFix jest nastawiony na określony typ zadania i przefiltrowany. Póki co, nic nie wskazuje tu na działanie infekcji, ComboFix zresztą prawie nic nie przeprowadził w obszarze jawnym, a do korekty będą tylko drobnostki (bez znaczenia w kontekście problemu głównego).

 

Natomiast już teraz mogę wysunąć pewną tezę = ZoneAlarm. Ten program podejrzewam zarówno o degradację wydajności, jak i problemy obniżonych transferów. Ponadto sama zapora (jeśli to wersja darmowa) jest taka sobie i stata to nie powinna być. Podsunę oczywiście rzeczowe alternatywy. Rozpocznij od deinstalacji tej aplikacji i oceń skutki tego kroku.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za zainteresowanie moim problemem i sugestie. Przepraszam za brak logów w pierwszym poscie, dopiero "oswajam się" z poruszaniem się po forum.

 

Mój pierwszy post uzupełniłem o brakujące logi obowiązkowe i jeden opcjonalny - proszę łaskawie spojrzeć na nie. Sprawdziłem skutki wyłączenia ZoneAlarm'u. Średnia z kilku pomiarów, w Mb/s: Zone Alarm załączony - upload 1.78, download 1.77. ZoneAlarm wyłączony - upload 1.84, down load 3.35 (wzrost dwukrotny). Ale laptop na tym samym łączu internetowym, bez ZoneAlarm'u - upload 1.90, download 21.30 (!). Wyłączenie ZoneAlarm'u nie wpłynęło na szybkość pracy Photoshop'a CS, nadal jest niska.

Odnośnik do komentarza

Raporty nie zmieniają wcześniejszej diagnozy i temat przemieszcza się do sekcji Windows XP. Do wykonania wspominane drobnostki czyszczące (nie będzie to mieć wpływu na problem główny).

 

1. Odinstaluj HyperCam Toolbar, zarówno w Dodaj / Usuń, jak i menedżerze rozszerzeń Firefox.

 

2. Uruchom OTL i w sekcji Własne opcje skanowania / skrypt wklej:

 

:OTL
FF - prefs.js..keyword.URL: "http://www.bigseekpro.com/search/toolbar/bigseekpro/{A4FA89CE-C3A2-5B7D-DA57-49C17C534045}?q="
[2010-09-02 00:02:03 | 000,002,333 | ---- | M] () -- C:\Documents and Settings\Bogdan\Dane aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles\vrcczcjx.default\searchplugins\bigseekpro.xml
O16 - DPF: DirectAnimation Java Classes "file://C:\WINDOWS\Java\classes\dajava.cab" (Reg Error: Key error.)
O16 - DPF: Microsoft XML Parser for Java "file://C:\WINDOWS\Java\classes\xmldso.cab" (Reg Error: Key error.)
SRV - File not found [On_Demand | Stopped] --  -- (Ekm21ik)
 
:Reg
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\software\microsoft\shared tools\msconfig\startupreg\Explorer]
 
:Commands
[emptyflash]
[emptytemp]

Klik w Wykonaj skrypt. System zostanie zresetowany.

 

3. Odinstaluj w prawidłowy sposób ComboFix, w Start > Uruchom > wklejając komendę

 

"c:\documents and settings\Bogdan\Moje dokumenty\Pobieranie\ComboFix.exe" /uninstall

 

 

Sprawdziłem skutki wyłączenia ZoneAlarm'u.

 

Wyłączenie? Nie o to mi chodziło i przezornie to słowo nie zostało użyte, by nie podsuwać tego wariantu. Miałam na myśli deinstalację. Wyłączenie, które prowadzisz, nie deaktywuje wcale ZoneAlarm w stopniu, który pozwala rzeczywiście ocenić wyniki. Wszystkie sterowniki są na chodzie. Tylko deinstalacja jest wiarygodna (o ile kompletna a nie pozorowana). Pod kątem Twojego problemu:

 

1. Procesy:

 

----> W pierwszej kolejności testowa deinstalacja ZoneAlarm do sprawdzenia. Jeśli to będzie nadal niezadawalające dla pracy systemu + sieci, kolejny test to eliminacja Avasta. Te dwa programy są tu najmocniejszymi kandydatami dla obniżenia sprawności (wiele serwisów i praktycznie 99% raportu GMER nosi hooki tych programów), poza nimi nie za bardzo nawet jest tu co wyłączać, dlatego muszą być po kolei sprawdzone.

 

----> Dodatkowo, możesz niektóre rzeczy wyłączyć ze startu. W Autoruns w karcie Logon odptaszkuj zbędny aktualizator Creative oraz wpis ABBYY:

 

O4 - HKLM..\Run: [updReg] C:\WINDOWS\Updreg.exe (Creative Technology Ltd.)

O4 - HKLM..\Run: [bonus.SSR.FR10] F:\Program Files\ABBYY FineReader 10\Bonus.ScreenshotReader.exe (ABBYY.)

A w karcie Services wyłącz ten niezdefiniowany serwis "Przyśpieszania komputera" oraz Adobe downloader:

 

SRV - [2011-04-29 14:31:58 | 000,037,600 | ---- | M] (Speedchecker) [Auto | Stopped] -- C:\Program Files\Przyspiesz Komputer\PCSpeedUpService.exe -- (PCSpeedUpService)

SRV - [2011-02-02 11:57:54 | 000,052,288 | ---- | M] (NOS Microsystems Ltd.) [On_Demand | Stopped] -- C:\Program Files\NOS\bin\getPlus_Helper_3004.dll -- (nosGetPlusHelper) getPlus®

 

2. Dysk:

 

----> Bardzo mało wolnego miejsca na dysku zostało (jeśli swap Photoshopa siedzi na dysku C, tym gorzej):

 

Drive C: | 10,00 Gb Total Space | 2,57 Gb Free Space | 25,70% Space Free | Partition Type: NTFS

To też może być przyczyna dla spowolnienia, a nie wiadome przecież jak sfragmentowany ten skrawek jest. W skrypcie OTL zadałam czyszczenie lokalizacji tymczasowych, a deinstalacja ComboFix jednocześnie czyści punkty Przywracania tworząc jeden z aktualnej sytuacji. Te operacje być może dadzą więcej miejsca. Diagnostykę własną ręką przeprowadź za pomocą programiku SpaceSniffer. Postaraj się odzyskać przynajmniej kilka GB więcej. Gdy to uzyskasz, zdeframentuj dysk za pomocą darmowego Puran Defrag Free Edition, dwa typy do przeprowadzenia, zwyczajna defragmentacja + Boot Time.

 

----> W Dzienniku zdarzeń jednorazowo wystąpił także błąd:

 

Error - 2011-06-17 13:22:10 | Computer Name = DEBIL | Source = Ntfs | ID = 262199

Description = Struktura systemu plików na dysku jest uszkodzona i nie do użytku.

Uruchom

narzędzie chkdsk na woluminie C:.

 

3. Sterowniki (ATI / VIA / Creative) są stare. Rozglądnij się za aktualizacjami na stronach producentów.

 

I na razie brak więcej pomysłów pod kątem problemu.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...