Skocz do zawartości

Bardzo długi start Windows XP Home


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Krótko opiszę problem.

Znajomy poprosił o przeinstalowanie systemu Windows XP Home na laptopie Sony Vaio FS VGN-FS115E. Ponieważ miał partycję reovery przywróciłem system z niej. Był to Windows XP SP2 wersja angielska. Po tym zainstalowałem SP3 oraz resztę poprawek z M$. Znajomy kazał odinstalować śmieci od Sony. I o zgrozo... Uruchamianie to ponad 3 minuty! Zrobiłem defragmentację Puran Defrag, ale nic to nie dało. Zacząłem szukać w usługach... Po wyłączeniu SHELL HARDWARE DETECTION system startuje dużo krócej (będzie to na logach). Jednak po uruchomieniu nie można przeglądać internetu. Karta sieciowa bezprzewodowa uruchamia się jeszcze 1-1,5 minuty... Nie mam już pomysłu co jest źle. Liczę, że wy z większym doświadczeniem pomożecie mi.

 

Załączam pliki z dziennika zdarzeń:

(nie mogłem wgrać .zip na stronę dlatego jest na zewnętrznym hostingu)

dziennik zdarzeń

 

A tu są logi z programu Autoruns i BootlogXP 2.5:

 

1. SHELL HARDWARE DETECTION - jest wyłączone

 

Autoruns

AutoRuns - shell OFF.txt

 

BootLogXP

BootXP shell OFF.txt

screen

BootXP

 

2. SHELL HARDWARE DETECTION - jest włączone

 

Autoruns

AutoRuns - on.txt

 

BootLogXP

BootXP shell ON.txt

screen

BootXP - on

 

Jeżeli trzeba logi z OTL lub GMER to są one w innym temacie na tym forum ostrzeżenie o wirusach i trojanach

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Napisałeś że dzieje się to po zainstalowaniu wszystkich poprawek MS. Czyli wcześniej komputer uruchamiał się dobrze mimo tej usługi SHD a kiedy zainstalowałeś poprawki pojawił się problem? Rozwiązaniem bardzo ale to bardzo powolnym jest odinstalowywanie po kolei poprawek i patrzenie czy coś się poprawi. Ewentualnie można je odinstalowywać w grupach po 5 czy nawet 10 aż do momentu zlokalizowania grupy sprawiającej kłopoty. Ewentualnie jeszcze inaczej - jeżeli na laptopie nie ma dużo danych i kolejne odzyskanie systemu to nie problem można system przywrócić i instalować poprawki po SP3 w grupach po 5 aż do znalezienia felernej. To jest pomysł na który wpadłem. Może ktoś wymyśli coś lepszego.

Odnośnik do komentarza

Problem i tak pojawił się zaraz po zainstalowaniu wszystkich poprawek z M$.

Skoro jesteś pewien, że czysty to podaj pełną specyfikację lapka.Dodatkowo obrazek z zarzadzania dyskami.

Te wszystkie produkty komputeropodobne mimo podanej nazwy modelu bardzo się od siebie różnią w zależności od wersji.

Dlatego szukanie specyfikacji przez innego usera mija się z celem.

Odnośnik do komentarza

Ilość miejsca na dysku systemowym wydaje się być wystarczająca.

Po pobieżnym przglądzie info specyfikacji podstawowy problem to zbyt mała ilość RAM - tylko 512 MB.

Na XP SP3 wg moich doświadczeń minimum to 1 GB do 2 GB.

Widzę, że masz obsadzony slot 1 i 3. Pomyśl o dodaniu RAM lub jego wymianie.

Dodatkowo czyszczenie i kompaktowanie rejestru + czyszczenie systemu po aktualizacjach.

Procek też cienki więc nie wymagaj cudów. Reinstalacja niczego nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Po pobieżnym przglądzie info specyfikacji podstawowy problem to zbyt mała ilość RAM - tylko 512 MB.

Na XP SP3 wg moich doświadczeń minimum to 1 GB do 2 GB.

Widzę, że masz obsadzony slot 1 i 3. Pomyśl o dodaniu RAM lub jego wymianie.

Bez hec.

 

Lapek jest cienki, ale nie usprawiedliwia to tak długiego startu. Instalowałem już XP SP3 na dużo słabszym sprzęcie i nigdzie nie było tak długiego startu!

 

 

Dodatkowo czyszczenie i kompaktowanie rejestru + czyszczenie systemu po aktualizacjach.

A czym? Mam sobie sam poszukać? Czy są jakieś "sprawdzone" ?

Odnośnik do komentarza
Czy myślisz, że jesteś na komercyjnym forum za free?

 

Zwykle jak się komuś coś poleca zrobić to wypadałoby podać czym ma to coś zrobić. Dlaczego? Dlatego, żeby nie było niedomówień, że ktoś chciał raport z programu X, a ja zrobiłem z programu Y. Dlatego, że być może ktoś kto prowadzi temat (pomoc) preferuje konkretne programy czy rozwiązania.

No chyba, że odpowiada się tylko dla nabicia postów... Ale myślałem, że na tym forum tego nie uświadczę.

 

Sccreen:

99417143932505358312_thumb.jpg

 

Laptop ma tylko długi start. Po tym dłuuugim uruchomieniu wszystko działa tak jak należy (full speed jaki jest możliwy dla tej konfiguracji).

Odnośnik do komentarza

Podzielam zdanie wyżej, Wiesława co do małej ilości ramu, lapek to nie stacjonarka z dużo szybszym dyskiem, tu masz dysk na ATA100 i do tego 4200 obr/min toć to muł niesamowity dyski 5400 nie są szybkie, a co dopiero 4200. Stąd sugestia zwiększenia ilości ramu do maksimum możliwego co by wyeliminować rzeźbienie głowicami przy każdej operacji doczytania biblioteki czy pliku.

Odnośnik do komentarza

Tylko dlaczego stało się to dopiero po instalacji SP3 i odinstalowaniu programów od Sony? Dlaczego wcześniej wszystko było OK? Dlaczego gdy wyłączona jest usługa SHELL HARDWARE DETECTION lapek uruchamia się tylko ok. 60 sekund (+ oczekiwanie na sieć od 1 do 1,5 minuty)?

 

 

Ponieważ lapek jak już pisałem nie jest mój spróbuję się jutro skontaktować z właścicielem i będę chciał przywrócić system z Recovery ponownie (o ile się zgodzi)... Zmierzę wtedy czas uruchamiania dla porównania.

Odnośnik do komentarza

Dzienników zdarzeń chyba nikt nie obejrzał.

 

 

Po tym zainstalowałem SP3 oraz resztę poprawek z M$. Znajomy kazał odinstalować śmieci od Sony. I o zgrozo... Uruchamianie to ponad 3 minuty! Zrobiłem defragmentację Puran Defrag, ale nic to nie dało. Zacząłem szukać w usługach... Po wyłączeniu SHELL HARDWARE DETECTION system startuje dużo krócej (będzie to na logach). Jednak po uruchomieniu nie można przeglądać internetu. Karta sieciowa bezprzewodowa uruchamia się jeszcze 1-1,5 minuty...

 

1. Pierwszy podejrzany to usługa HP CUE Device Discovery Service (w Autoruns widziana pod nazwą systemową hpqddsvc). Na komputerach z Hewlett-Packard często ta usługa się okrutnie zawiesza co produkuje bardzo długi start Windows (i opóźnione podłączanie sieci). To się tu dzieje, w Dzienniku zdarzeń jest ten błąd powielony wielokrotnie:

 

7022 Service Control Manager

The HP CUE DeviceDiscovery Service service hung on starting.

 

Wejdź do services.msc i Typ startowy zmień na Wyłączony. Zresetuj system i podaj wyniki. Ten błąd HP jest dość powszechny, ale "rozwiązanie" głównie się sprowadza do ubicia tej usługi. Można sprawdzić czy nie ma jakiś aktualizacji oprogramowania HP dla tego sprzętu, ale marnie widzę to w kontekście rozwiązania widocznego tu defektu.

 

2. Drugim elementem, za który nie można dać sobie obciąć głowy, czy nie dokłada tu cegły, jest Panda Cloud Antivirus. Ale to tylko trop podrzędny przy tym błędzie HP.

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Ha! :cheer:

 

Bingo! Po wyłączeniu system startuje i od razu jest połączenie z siecią! W sumie niecałe 1,5 minuty - ale jest to do przyjecia!

 

BootLogXP bez HP CUE

 

Pobawię sie jeszcze autostartem. Chyba, ze mogę wyłączyć jeszcze jakieś zbędne usługi np. Java Quick Starter, searchindexer ?

 

O dzięki nieoceniona picasso. :*

Odnośnik do komentarza
Pobawie sie jeszcze autostartem. Chyba, ze moge wylaczyc jeszcze jakies zbedne uslugi np. Java Quick Starter ?

 

Omijam oczywiście to co wykonane zostało już w Malware (log z Autoruns jest tu nieświeży). Przechodząc przez kolejne karty Autoruns:

 

Logon

 

W autostarcie widzę do wyłączenia (ten wpis Realtek to śmieć = KLIK, a centrum supportu można uruchamiać na żądanie ręcznie):

 

"HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run"	""	""	""

+ "Alcmtr" "Realtek Azalia Audio - Event Monitor" "Realtek Semiconductor Corp." "c:\windows\alcmtr.exe"

+ "SmartAccess AutoStart" "" "" "File not found: F:\smartaccess\ConnectGo.exe"

+ "TalkTalk" "" "SupportSoft, Inc." "c:\program files\talktalk\bin\sprtcmd.exe"

 

Scheduled Tasks

 

Z harmonogramu można usunąć te planowane zadania. Robią dokładnie to co widać w nazwach, czyli "shake" = potrząsanie ikonami tych programów na Pulpicie ...

 

"Task Scheduler"	""	""	""

+ "switchShakeIcon.job" "Switch Sound File Converter" "NCH Software" "c:\program files\nch swift sound\switch\switch.exe"

+ "wavepadShakeIcon.job" "WavePad Sound Editor" "NCH Software" "c:\program files\nch swift sound\wavepad\wavepad.exe"

 

Services

 

Z usług może jechać do deaktywacji Java i usługa sieciowa WMP:

 

"HKLM\System\CurrentControlSet\Services"

+ "JavaQuickStarterService" "Prefetches JRE files for faster startup of Java applets and applications" "Sun Microsystems, Inc." "c:\program files\java\jre6\bin\jqs.exe"

+ "WMPNetworkSvc" "Shares Windows Media Player libraries to other networked players and media devices using Universal Plug and Play" "Microsoft Corporation" "c:\program files\windows media player\wmpnetwk.exe"

Nie jestem pewna co robić z tymi znakowanymi jako SupportSoft, gdyż w bazie Bleeping jest oznaczenie, że ten typ usług jest raczej wymagany (KLIK).... Mógłbyś porobić eksperymenty co się stanie po testowej deaktywacji, jakie skutki uboczne, jakie narzędzia firmowe przestają być dostępne.

 

"HKLM\System\CurrentControlSet\Services"

+ "sprtsvc_TalkTalk" "SupportSoft Sprocket Service" "SupportSoft, Inc." "c:\program files\talktalk\bin\sprtsvc.exe"

+ "SupportSoft RemoteAssist" "ssrc Module" "SupportSoft, Inc." "c:\program files\common files\supportsoft\bin\ssrc.exe"

+ "tgsrvc_TalkTalk" "SupportSoft Repair Service" "SupportSoft, Inc." "c:\program files\common files\supportsoft\bin\tgsrvc.exe"

 

Czy na pewno to Autoruns po tej operacji:

 

Znajomy kazał odinstalować śmieci od Sony.

Pytam, bo dostarczony log pokazuje kolekcję usług Sony:

 

"HKLM\System\CurrentControlSet\Services"

+ "MSCSPTISRV" "MSCSPTISRV Module" "Sony Corporation" "c:\program files\common files\sony shared\avlib\mscsptisrv.exe"

+ "PACSPTISVR" "PACSPTISVR Module" "" "c:\program files\common files\sony shared\avlib\pacsptisvr.exe"

+ "SonicStage Back-End Service" "SonicStage Back-End Service Module" "Sony Corporation" "c:\program files\common files\sony shared\avlib\ssbesvc.exe"

+ "SPTISRV" "SPTISRV Module" "Sony Corporation" "c:\program files\common files\sony shared\avlib\sptisrv.exe"

+ "SSScsiSV" "SonicStage Scsi I/F Server" "Sony Corporation" "c:\program files\common files\sony shared\avlib\ssscsisv.exe"

Jeśli Sony (SonicStage 4.3) zostało zlikwidowane, cała grupa kwalifikuje się do odrzutu.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
"Alcmtr" "Realtek Azalia Audio - Event Monitor" "Realtek Semiconductor Corp." "c:\windows\alcmtr.exe"

+ "SmartAccess AutoStart" "" "" "File not found: F:\smartaccess\ConnectGo.exe"

Te dwie pozycje wyłączyłem.

 

 

 

Ostatnia

+ "TalkTalk" "" "SupportSoft, Inc." "c:\program files\talktalk\bin\sprtcmd.exe"

odpowiada za połączenie z dostawcą internetu.

 

"HKLM\System\CurrentControlSet\Services"

+ "sprtsvc_TalkTalk" "SupportSoft Sprocket Service" "SupportSoft, Inc." "c:\program files\talktalk\bin\sprtsvc.exe"

+ "SupportSoft RemoteAssist" "ssrc Module" "SupportSoft, Inc." "c:\program files\common files\supportsoft\bin\ssrc.exe"

+ "tgsrvc_TalkTalk" "SupportSoft Repair Service" "SupportSoft, Inc." "c:\program files\common files\supportsoft\bin\tgsrvc.exe"

 

Wyłączę to na stałe po tym gdy znajomy wróci i skonfiguruję mu sieć w jego domu (ustawię kartę bezprzewodowo na stały IP, maskę, bramę i DNSy - teraz jest ustawione na mojego dostawcę właśnie na "sztywno") - na obecną chwilę OFF

 

 

 

 

Z usług może jechać do deaktywacji Java i usługa sieciowa WMP:

Obydwie wyłączyłem. Do tego wyłączyłem również Windows Search.

 

 

Jeśli Sony (SonicStage 4.3) zostało zlikwidowane, cała grupa kwalifikuje się do odrzutu.

Po tym jak mu oddałem laptopa zostawiłem tylko Vaio Recovery Utility, ale widzę, że on doinstalował Sonic Stage.

 

 

Z harmonogramu można usunąć te planowane zadania. Robią dokładnie to co widać w nazwach, czyli "shake" = potrząsanie ikonami tych programów na Pulpicie ...

Wyrzucone.

 

 

Najświeższy log z Autoruns:

AutoRuns nowy.txt

 

Oraz z BootXP:

Boot XP nowy.txt

 

W sumie teraz jest już idealnie. Laptopa można zacząć używać po 1 minucie od uruchomienia.

Odnośnik do komentarza

Z tego Autoruns to już się więcej nie wyciśnie. Pomijając doinstalowane na nowo Sony, najbardziej rozbudowany serwisowo obiekt to niestety Panda. Ale to cena, którą musi system zapłacić, jeśli ma rezydować antywirus. Cokolwiek nie zostanie zainstalowane, pojawi się określona grupa sterowników i nie da rady inaczej. Jeszcze zapytam na wszelki wypadek:

- czy system puszczony w trybie czystego rozruchu (czyli wszystkie usługi dodane wtórnie są wyłączone) wykazuje różnicę czasową?

- sterowniki stricte sprzętowe zaktualizowane na tyle na ile możliwe?

- ta defragmentacja w Puran była prowadzona w typie "Boot Time"?

Odnośnik do komentarza
- czy system puszczony w trybie czystego rozruchu (czyli wszystkie usługi dodane wtórnie są wyłączone) wykazuje różnicę czasową?

Tego troszkę nie zrozumiałem...

 

- sterowniki stricte sprzętowe zaktualizowane na tyle na ile możliwe?

Tak.

 

 

- ta defragmentacja w Puran była prowadzona w typie "Boot Time"?

Tak.

 

Uważam jednak, że teraz jest idealnie jak na tego laptopa.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

 

Temat można zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...