Skocz do zawartości

Nie działa Menu Start, Pasek Zadań i Panel Sterowania


Rekomendowane odpowiedzi

witam.

postanowiłem wyczyścić firmowy laptop, gdyż uruchamiał się średnio kilka minut. użyłem do tego programów:

1. Dezinstalator do Avast Antivirus.

2. CCleaner

3. Glary Utilites

4. PureRa

5. Registry Recycler

tym ostatnim programem zdefragmentowałem rejestr, bo napisane było, że ok 15% miejsca tym zaoszczędzę. w sumie pozbyłem się przeszło 10 GB śmieci. ręcznie nie usuwałem niczego, czego nie byłem pewien.

po sprzątaniu i zrestarowaniu komputera, nie mogłem się zalogować na swoje konto. wciąż wyskakiwał komunikat, że nie można się zalogować, i albo musiałem restarować [co było efektem wybrania opcji Wyloguj, albo kompuer ustawiał się na tryb "gościa", czyli pusty pulpit bez moich ustawień itp.

kiedy dziś próbowałem coś z tym zrobić, okazało się, że nie działa też Menu Start, Pasek Zadań i Panel Sterowania. w zasadzie to w ogóle nie mogę dostać się do żadnych opcji i ustawień. próbowałem coś działać korzystając z tutoriali na stronach microsoft i google, ale tam podane są komendy, których nie mogę wpisać, bo żadne okienko do wyszukiwań nie działa.

będę zobowiązany za pomoc, co deklaruję oficjalnie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
W dniu 3.12.2023 o 03:07, Illidan napisał(a):

Trochę za dużo tych aplikacji do czyszczenia użyłeś... Sam CCleaner wystarczy lub Glary. Spróbuj z tym przywracaniem systemu, jak mówił kolega. Jak to laptop firmowy, to robiłeś może backup systemu? Windowsową opcją lub jakimś softem do tego? Można w razie czego przywrócić dzięki temu system.

niestety nie zrobiłem żadnej kopii, a kiedy zorientowałem się, że nie ma też żadnych punktów przywracania systemu, było już za późno.

co gorsza, przez to, że nie mogę wejść w żadne ustawienia, nie mogę połączyć się z siecią wi-fi [chwilowo mam ten komputer w domu, a korzystam z własnego].

nie uruchamia się też tryb awaryjny, BIOS, nic, czarny ekran i świeci biała kreska w górnym lewym rogu ekranu. pozostaje logowanie do Windows, ale tu powraca problem wyjścioy, bo zaczęło się od tego, że nie mogłem się zalogować, a tylko na konto gościa wejść, przez co nie mam dostępu do moich zdjęć, które chciałem zachować.

spróbuję zrobić jak napisał kolega Krzesimierz.

nie wiem czy to istotne, ale bateria w laptopie jest cgyba uszkodzona, bo działa tylko na kablu, a ikona baterii cały czas świeci jako pusta.

Odnośnik do komentarza

Spróbuj, jak mówił kolega,  tu masz jeszcze jak spróbować podczas logowania uruchomić tryb awaryjny, nie wiem, czy tak właśnie robisz, dlatego instrukcję podaję, w Windows 10 / 11 inaczej się uruchamia teraz tryb awaryjny systemu niż w starszych wersjach Windows.

https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/uruchamianie-komputera-w-trybie-awaryjnym-w-systemie-windows-92c27cff-db89-8644-1ce4-b3e5e56fe234

Odnośnik do komentarza
W dniu 1.12.2023 o 19:39, Krzesimierz napisał(a):

Użyj przywracania systemu do punktu sprzed wykonywania operacji. Aby wejść w przywracanie, otwórz wiersz polecenia (naciśnij jednocześnie klawisz win + r) wpisz komendę rstrui

niestety nic to nie dało, kompuer trzy godziny mielił że "przywracanie plików systemu, tworzenie punktu", itp, po czym to smo, problem występuje nadal. nie działa menu start, panel sterowania i przez to nic nie mogę zrobić, ani z podanych rozwiązań tu, jak i na różnych stronach. 

gdy wcisnąłem F11 [jak zalecano na jednej ze stron microsoft] pojawia się czarny ekran z napisem na dole F11... system recowery. c

cały czas coś pyrka w środku, ale czekam już pół godziny i nic...

 

mam Dysk C i Dysk D [RECOVERY] ale jak próbuję wejsć w to to pokazuje pusty folder...

Odnośnik do komentarza

Jeśli uruchomisz komputer, to spróbuj pole "Uruchamianie" wywołać skrótem klawiatury "Win + R", jak się uda, to wpisz "CMD", wpisz komendę:

SFC /scannow

i

dism /online /cleanup-image /restorehealth

zobacz czy to pomoże.

Jeśli chodzi o tę partycję "Recovery", to powinna być ona ukryta, są tam pliki systemowe, teraz nie wiem, czy jest tam kopia systemu do przywrócenia.  Jak wcześniej to wyglądało? Dysk "D" był dostępny i widoczny? Były tam jakieś pliki?

Nie wiem, czy też nie prościej i szybciej będzie postawić system od nowa, wcześniej ewentualnie zabezpieczyć pliki, zrobić kopię ich, by nie utracić za pomocą jakiegoś systemu ratunkowego czy Linux LiveCD...

Pytanie też, w jakim stanie w tym lapku jest dysk twardy, może przez jego awarię się tak posypało wszystko, a użycie programów do czyszczenia to tylko zbieg okoliczności.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...