Skocz do zawartości

Wyskakujące okienka (diagnoza: przez prawo-klik panelu dotykowego)


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Na laptopie córki DELL Latitude E5530 pojawiają się wyskakujące okienka kontekstowe. Jakby z prawokliku, np. na polu wpisywania tego tekstu, na pulpicie podczas oglądania filmu. Jakby się robił klik PKM w pasek zadań lub w pulpit. Dzieje się to z myszką lub bez.
U mnie dziś przez 5 godz. nie włączyło się żadne inne niż te, wyskakujące przy pisaniu tego tekstu. U córki co chwilę się włączało i to tak, że nie reagowało na zamykanie i zasłaniało obraz oglądanego filmu. Może jutro jeszcze pokażę filmik z tym co się działo lub screeny, jeśli córka mi dośle archiwalne nagrania. Muszę jeszcze dokładnie sprawdzić te jej okienka, z czym były.
Zamieszczam logi z FRST i MBAM.
Proszę o pomoc.

FRST.txt Addition.txt Shortcut.txt log MBAM.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W logach nie ma niczego, co mogłoby wskazywać na przyczynę problemu.

.

Cytat

 

==================== Punkty Przywracania systemu =========================

17-06-2023 20:43:17 Instalator modułów systemu Windows

 

Jeśli problem nie występował przed tą powyższą datą, to zrób zwykłe przywracanie Systemu do tego punktu przywracania.

 

Kosmetyka:

Uruchom FRST. 
Skopiuj to poniższe: (ale nigdzie nie wklejaj tego!) - FRST sam znajdzie "fixlist" w schowku systemowym

Spoiler

START::
CreateRestorePoint:
HKLM\...\Run: [] => [X]
HKLM-x32\...\Run: [] => [X]
HKU\S-1-5-21-967176956-3956154963-2716058783-1001\...\Run: [] => [X]
HKLM\Software\Microsoft\Active Setup\Installed Components: [{89B4C1CD-B018-4511-B0A1-5476DBF70820}] -> C:\Windows\System32\Rundll32.exe C:\Windows\System32\mscories.dll,Install
HKLM\Software\Wow6432Node\Microsoft\Active Setup\Installed Components: [{89B4C1CD-B018-4511-B0A1-5476DBF70820}] -> C:\Windows\SysWOW64\Rundll32.exe C:\Windows\SysWOW64\mscories.dll,Install
EmptyEventLogs: 
EmptyTemp:
END::


W FRST kliknij na Fix (NAPRAW).

===========

.

Cytat

Dzieje się to z myszką lub bez.

To być może oznacza, że z touchpadem jest coś "nie tak" - choć w logu Additons.txt nie ma wzmianki o takim błędzie.

 

jessi

Odnośnik do komentarza

 

W załączeniu screeny, kiedy oglądałem rolkę i wyskakiwały na sekundkę lub dłużej takie okienka "prawokliku". Z myszką lub bez.
 

A poniżej link do pobrania 21 sekundowego zapisu walki z okienkiem (jak moje 5.jpg) córki i zięcia:


https://wetransfer.com/downloads/af73a78dbae0cbe459dfaaf53deba5c420230826203853/d2fc45877f5457d60bee3754e04e6da420230826204018/b21415?trk=TRN_TDL_01&utm_campaign=TRN_TDL_01&utm_medium=email&utm_source=sendgrid

A przy okazji, jeśli można prosić o pomoc w usunięciu, przy starcie laptopa, konta do logowania Users.

 

1.png 2.png 3.png 4 user.jpg 5.jpg

Odnośnik do komentarza
Cytat

pomoc w usunięciu, przy starcie laptopa, konta do logowania Users.

>Panel Sterowania>Konta użytkowników>Dodaj lub usuń konto

.

Jessi, ten laptop kupiłem ok. pół roku temu w firmie, był wyczyszczony, tzn. Windowsa sam potem instalowałem, ale konto Admina ma gdzieś pewnie zablokowane, bo zawsze było ono oprócz konta normalnego użytkownika. Przy instalacji nie chciałem dodawać nowego konta, coś takiego było, nie pamiętam dokładnie. Ostatecznie może zostać jak jest.

Ponieważ ten laptop potrzebny jest dla 7 letniego wnuka, który we wrześniu rozpocznie Edukację domową, połączoną z kontaktem przez neta z niektórymi nauczycielami i prowadzonymi przez nich zajęciami, laptop musi być sprawny. 

Bardzo Cię proszę o cierpliwość i pomoc.
Co wg Ciebie będzie najpewniejsze w działaniu? Może szybka naprawa systemu albo reinstalka, ale najlepiej jakby z ukrytej opcji Windowsa?

Dzisiaj mi jeszcze okienka nie wyskakiwały, choć pracuję z myszką.
EDIT: godzinę później - już wyskakują :(

Dodam jeszcze, że przy starcie systemy pojawia się komunikat jak na zdjęciu, można wejść do Biosu  itp, dawałem tam Default kiedyś, nic to nie zmieniło. Mogę jeszcze raz tam pogrzebać, zrobię zdjęcia jakie są ustawienia itp. Akumulatora laptop nie ma. Może tam też bateria jest do wymiany na płycie, bo godziny nie trzyma, tylko się aktualizuje godzina przy połączeniu z internetem?
Godzinę temu nacisnąłem F5 - ... onboard diagnostic...  i potem się otworzył pulpit, ale nie wiem czy jest gdzieś wynik tego testu?

Zrobiłem ponownie test FRST.

 

9.jpg

Addition.txt FRST.txt Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza

Witaj marcos777

Wygląda jakby był przyblokowany prawy przycisk pod klawiaturą, ten od panelu dotykowego

Możliwe, że naciskanie prawej strony panelu dotykowego przyciska również Prawy guzik panelu i wywołuje menu kontekstowe

 

Czy laptop był otwierany np. przy dokładaniu kości pamięci lub wymianie dysku?

Czy zdarzyło się zalanie klawiatury?

 

 

Warto sprawdzić działanie komputera z wyłączonym TouchPanelem

Wyłączanie lub włączanie panelu dotykowego w notebooku firmy Dell

 

Pozdrawiam serdecznie

Juliusz

Odnośnik do komentarza
W dniu 27.08.2023 o 22:01, iJuliusz napisał(a):

Witaj marcos777

Wygląda jakby był przyblokowany prawy przycisk pod klawiaturą, ten od panelu dotykowego

Możliwe, że naciskanie prawej strony panelu dotykowego przyciska również Prawy guzik panelu i wywołuje menu kontekstowe

 

Czy laptop był otwierany np. przy dokładaniu kości pamięci lub wymianie dysku?

Czy zdarzyło się zalanie klawiatury?

 

Warto sprawdzić działanie komputera z wyłączonym TouchPanelem

Wyłączanie lub włączanie panelu dotykowego w notebooku firmy Dell

 

Pozdrawiam serdecznie

Juliusz


Dzięki Juliuszu za cenne rady. Poszedłem tym tropem. Bardzo dobra jest ta strona serwisowa DELL. Może nawet tam zadzwonię do pomocy technicznej online.
Ze stronki DELLA zainstalowałem program SupportAssist. który pozwolił testować komponenty i zaktualizować sterowniki, m.in. Dell Touchpad Driver.
Ale aktualizacja BIOSU się nie powiodła, 2 razy próbowałem. Co o tym myślicie?
 

Aktualizacje o znaczeniu krytycznym:
Dell Security Advisory Update - DSA-2021-088       1.0.0
Intel Management Engine Components Installer     11.0.6.1194
Dell Latitude E5530 System BIOS                              A21
 

Aktualizacje zalecane:
Dell Touchpad Driver                                               10.3201.101.212
 

Cytat

Czy laptop był otwierany np. przy dokładaniu kości pamięci lub wymianie dysku?

Czy zdarzyło się zalanie klawiatury?


Tego nie wiem, odkupiłem go z mojej firmy, był używany wcześniej przez innych pracowników.


Nie wiem czy to przypadek, że zepsuł się mechanicznie do końca PKM w panelu dotykowym, czy  przypadkiem jakimś skrótem klawiszowym go wyłączyłem, czy też to wynik tych 3 aktualizacji, w każdym razie nie działa Prawy Klawisz w Touchpad. W związku z tym nie będzie chyba już problemu z wyskakującymi okienkami, a bez PKM da się żyć 🤣

Jak robiłem test w SupportAssist to właśnie już nie wykrywało kliku PKM, jak na zdjęciu.

Na razie jest OK. Nic nie wyskakuje. Będę obserwował i zapytam jeszcze serwis DELL, co o tym myślą. Dam znać.

Dziękuję za pomoc Jessica i Juliusz. :thumbsup:

 

DELL test Touchpada.png

Odnośnik do komentarza
W dniu 27.08.2023 o 22:01, iJuliusz napisał(a):

Witaj marcos777

Wygląda jakby był przyblokowany prawy przycisk pod klawiaturą, ten od panelu dotykowego

Możliwe, że naciskanie prawej strony panelu dotykowego przyciska również Prawy guzik panelu i wywołuje menu kontekstowe

Warto sprawdzić działanie komputera z wyłączonym TouchPanelem

Wyłączanie lub włączanie panelu dotykowego w notebooku firmy Dell

 

Pozdrawiam serdecznie

Juliusz


Juliuszu, ponieważ dzisiaj problem świrowania PKM panelu dotykowego powrócił, wgłębiłem się w temat jw. w linku podałeś i wyłączyłem programowo PKM.
Rozpisałem to łopatologicznie na przyszłość dla siebie, jakby mi się zapomniało 🤣 i dla wnuka, jakby chciał coś zmienić w ustawieniach. Załączę, może ktoś jeszcze skorzysta.
Jednocześnie zrobiłem im 3 skróty bezpośrednio do Płytki dotykowej (w Menu Start, Pasek zadań i ikonka koło zegarka), więc 1 kliknięciem mogą sobie zmieniać jej ustawienia, np. gdyby okienka szalały lub było wszystko OK.

Dzwoniłem do serwisu DELL, ale ponieważ mają tylko 5 letnie pogwarancyjne wsparcie, bał się cokolwiek mi doradzić, bo odpowiedzialność itp., ale uprzejmie przesłał mi na e-maila Instrukcja użytkownika. Dell Latitude E5530.
All-products_esuprt_laptop_esuprt_latitude_laptop_latitude-e5530_owner's manual_po-pl.pdf
To serwisówka z dokładnymi instrukcjami rozebrania sprzętu, wymontowywania oraz instalacji wszystkich komponentów laptopa Dell Latitude E5530. Jest w pdf i nie mogę tu załączyć, więc jeśli ktoś potrzebuje, proszę o info.

Jeszcze raz dziękuję bardzo za pomoc Juliusz i Jessica. :thumbsup:

 

Dell Touchpad_Płytka dotykowa__wył._zał._ustawienia.png

Odnośnik do komentarza

:thumbsup:

 

Nie wiem jak dokładnie wygląda klawiatura Twojego laptopa, ale większość z nich ma dodatkowy Fn na dole po lewej

Naciśnięcie go pozwala użyć dodatkowych funkcji klawiszy, dostępnych w różnych miejscach klawiatury

Zazwyczaj mają inny kolor

Więc w modelu 5530 naciśnięcie i przytrzymanie Fn i naciśnięcie F5 włącza lub wyłącza Panel dotykowy

image.png.f11595479d7f8b72b99f16770cb8a5cd.png

 

Dodatkowa funkcja może być umieszczona na innym klawiszu (ja nie mam Dell i wyłączanie Panelu mam na Fn+F1)

 

Ewentualnie możesz skrócić wyszukiwanie 'pod lupą', wpisz:

dotyk lub touchpad (sprawdź, które lepsze)

Możliwe opcje pojawią się w wynikach ;)

 

W razie pytań, pisz śmiało :)

 

Pozdrawiam serdecznie

Juliusz

Odnośnik do komentarza
21 godzin temu, iJuliusz napisał(a):

:thumbsup:

 

Nie wiem jak dokładnie wygląda klawiatura Twojego laptopa, ale większość z nich ma dodatkowy Fn na dole po lewej

Naciśnięcie go pozwala użyć dodatkowych funkcji klawiszy, dostępnych w różnych miejscach klawiatury

Zazwyczaj mają inny kolor

Więc w modelu 5530 naciśnięcie i przytrzymanie Fn i naciśnięcie F5 włącza lub wyłącza Panel dotykowy

image.png.f11595479d7f8b72b99f16770cb8a5cd.png

 

Dodatkowa funkcja może być umieszczona na innym klawiszu (ja nie mam Dell i wyłączanie Panelu mam na Fn+F1)

 

Ewentualnie możesz skrócić wyszukiwanie 'pod lupą', wpisz:

dotyk lub touchpad (sprawdź, które lepsze)

Możliwe opcje pojawią się w wynikach ;)

 

W razie pytań, pisz śmiało :)

 

Pozdrawiam serdecznie

Juliusz


Thx. Jedno i drugie działa, ale wpisanie Touchpad lepiej, bo od razu pokazuje się panel do zmiany ustawień 😀
Jutro przekazuję lapcia wnukowi, zobaczymy jak sobie poradzi.
A do IT mojej firmy napisałem, że mam problem, oczekuję panelu dotykowego na wymianę 🤪 i brakującej baterii 🤣

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...