Skocz do zawartości

dll-propagation , .dllbackups - infekcja ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poszukując plików do usunięcia/zwolnienia miejsca na partycji systemowej natrafiłem na ukryty folder .dllbackups o rozmiarze 8,47GB , zaciekawiony nazwą znalazłem wpisy w internecie, że może to być koparka dll-propagation - w tym folderze trafiłem na kilka plików torrent o nazwach których wątpię bym kiedykolwiek pobierał. Część z nich jak najbardziej, kiedyś kilka lat temu kojarzę, że pobierałem, ale ponad połowy nazw nie kojarzę.

 

Pierwszy log z Malwarebytes jest opisany jako 0108 ponieważ program sam rozpoczął skan zaraz po instalacji i wrzucił do kwarantanny kilka plików.

Drugi sam uruchomiłem tylko na C

Po drugim przeskanowaniu tylko dysku systemowego nie znalazł niepokojących rzeczy poza jednym wpisem :

Cytat

Neshta.Virus.FileInfector.DDS, C:\USERS\BBB\APPDATA\ROAMING\.DLLBACKUPS\DATA\MODULES\DLL-HOST\DOWNLOADS\XMRIG-CPU\XMRIG.EXE, Dodano do kwarantanny, 1000002, 0, 1.0.73413, D72E46FF5F023158E987BEFF, dds, 02412741, 7FAB026C274F36938CDE8DD5F97470F7, ED509B21977DE14F09BA254B3BB86E36394B288748526FBAE88A48EC67DD4B9E

 

Ogólnie mam kilka dysków. Przeskanowałem je za pomocą Malwarebytes i na innych dyskach znalazł różne rzeczy, ale z reguły jakieś stare cracki i inne tego typu nieznaczące w tym przypadku pliki.

 

Załączam logi Malwarebytes oraz FRST  i proszę o podpowiedź, czy to rzeczywiście może być ten wirus czy po prostu zbieżność nazw w plikach ? Może to po prostu standardowy folder uTorrent ? Jeśli tak, to przepraszam za kłopot ;)

 

Komputer pracuje prawidłowo, w procesach nie znalazłem nic niepokojącego, nie ma żadnych procesów ponad normę obciążających.

FRST.txt Addition.txt Shortcut.txt c pelne rap.txt 0108 raport z automatu.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W logach nie widzę niczego podejrzanego.

 

Uruchom FRST. 
Skopiuj to poniższe: (ale nigdzie nie wklejaj tego!) - FRST sam znajdzie "fixlist" w schowku systemowym

Spoiler

START::
HKU\S-1-5-21-4012032049-3254648878-3231189217-1001\...\Run: [GalaxyClient] => [X]
HKU\S-1-5-18\...\Run: [Synapse3] => C:\Program Files (x86)\Razer\Synapse3\WPFUI\Framework\Razer Synapse 3 Host\Razer Synapse 3.exe /StartMinimized (Brak pliku)
GroupPolicy: Ograniczenia ? <==== UWAGA
Policies: C:\ProgramData\NTUSER.pol: Ograniczenia <==== UWAGA
Task: {C650268D-4D89-418D-842A-6A34898922AA} - System32\Tasks\razer => "C:\Program Files (x86)\Razer\Synapse3\WPFUI\Framework\Razer Synapse 3 Host\Razer Synapse 3.exe"  (Brak pliku)
S3 BraveElevationService; "C:\Program Files\BraveSoftware\Brave-Browser\Application\115.1.56.20\elevation_service.exe" [X]
S3 Rockstar Service; "O:\RockstarService.exe" [X]
R3 ALSysIO; C:\Users\BBB\AppData\Local\Temp\ALSysIO64.sys [47240 2023-08-04] (ALCPU (Arthur Liberman) -> Arthur Liberman) <==== UWAGA
FirewallRules: [{2DFD5D40-2C4C-406D-BB6F-ECED7133F404}] => (Allow) C:\Program Files (x86)\BlueStacks X\BlueStacksWeb.exe => Brak pliku
FirewallRules: [{633D30CD-6D53-442A-A766-9D927C5157E4}] => (Allow) C:\Program Files (x86)\BlueStacks X\Cloud Game.exe => Brak pliku
RemoveDirectory: C:\Users\BBB\Downloads\FRST-OlderVersion
EmptyEventLogs: 
EmptyTemp:
END::


W FRST kliknij na Fix (NAPRAW).

 

jessi

Odnośnik do komentarza

Z jednej strony bardzo Ci dziękuję za sprawdzenie.

 

Z drugiej strony... Proszę, nie wolno robić takich rzeczy... ;/ Przyznaję się, z programu FRST korzystałem bardzo mało razy i nie zgłębiałem zasad jego działania. Faktem jest, że po wykonaniu Twojej instrukcji "zabił" mi przeglądarki, a następnie zaczął obciążać wielokrotnie procesor i wyczyścił pliki tymczasowe systemu !  Wyczyścił mi pliki tymczasowe Firefox co spowodowało usunięcie wszystkiego. Cała moja historia, wszystkie ustawienia, wszystkie zalogowania zostały stracone ! ;(  Nie mogę sobie na to pozwolić.  W jaki sposób mam odzyskać teraz wszystkie ustawienia profilowe Firefoxa ? Lata zbierania i magazynowania zostały zaprzepaszczone...

 

Mam co prawda kopię zapasową całego dysku sprzed około 6 miesięcy, ale wszystko co przez ten czas jest też bardzo ważne.

 

Na prawdę jestem wdzięczny za pomoc, ale proszę o drugą. Jak odzyskać te dane ?

Fixlog.txt

Odnośnik do komentarza
Cytat

 

EmptyTemp:

Opróżnia następujące katalogi:

...

Pamięci podręczne (Cache), magazyny HTML5, Ciasteczka (Cookies) i Historia przeglądarek skanowanych przez FRST z wyjątkiem klonów Firefox

 

.FRST - Tutorial obsługi Farbar Recovery Scan Tool - Tutoriale | Artykuły | Recenzje - Fixitpc.pl

 

Cytat

Dyrektywa EmptyTemp: usuwa obiekty permanentnie. Nie są one przesuwane do kwarantanny.

Nie ma możliwości przywrócenia.

 

Możesz spróbować przynajmniej częściowo odzyskać korzystając ze zwykłego Przywracania Systemu.

Niestety ostatni punkt przywracania masz z grudnia ubiegłego roku.

Cytat

 

==================== Punkty Przywracania systemu =========================

08-12-2022 17:30:50 Zaplanowany punkt kontrolny
11-12-2022 13:56:48 Instalator modułów systemu Windows
15-12-2022 14:01:25 Instalator modułów systemu Windows

 

 

 

jessi

Odnośnik do komentarza

Z tego co wiem, punkt przywracania nie przywraca plików tymczasowych.

 

Od rana już poleciałem do sklepu kupić kolejny dysk, żeby sklonować obecny i będę musiał teraz poświęcić mnóstwo czasu na żmudną analizę plików i odzyskiwanie.

 

Nie wiem po co to usuwać... W jakimś celu to się tam znajduje 🙄

 

Następnym razem warto może ostrzec lub wytłumaczyć co dana poprawka ma zamiar zrobić. Niektórym komputer służy do pracy, a nie rozrywki.

 

Jaki program polecacie do odzysku danych ?

Czy ma ktoś wiedzę jak wygląda drzewko katalogów Firefox, które muszę przywrócić, żeby odzyskać aktywne sesje, ciasteczka i historię przeglądarki ?

 

Już Brave czy chrome jestem w stanie przeboleć, ale Firefox muszę odzyskać

Odnośnik do komentarza
Cytat

Z tego co wiem, punkt przywracania nie przywraca plików tymczasowych.

Z tego, co ja wiem, to Przywracanie przywraca np. infekcje znajdujące się w folderach tymczasowych, więc, na mój rozum, powinno też przywrócić też potrzebne Ci "rzeczy".

Inna sprawa, że na pewni nie przywróci "rzeczy" z okresu po 15 grudnia, bo ich wtedy jeszcze nie było.

 

jessi

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...