Skocz do zawartości

Aktualizacja forum


Rekomendowane odpowiedzi

Już w listopadzie zeszłego roku została cichaczem wykonana aktualizacja do wersji 4.6.8, ale ze względu na generowane błędy których support IPS nie był w stanie rozwiązać nie ogłaszałam tej aktualizacji, a kolejne wersje zaczęły się mnożyć i trzeba było wszystko sprawdzać od początku. Dziś forum zostało zaktualizowane do najnowszej wersji 4.6.12.1. Część opisanych poniżej zmian potencjalnie zauważonych wcześniej przez użytkowników pochodzi już z aktualizacji 4.6.8.

 

 

Co nowego:

 

Standardowo różne usprawnienia w wydajności, ochronie anty-spamowej i innych obszarach.

 

 

Usprawnienia w obsłudze Progressive Web Application (PWA)

 

Deweloperzy zmienili ton i porzucili szumnie zapowiadaną natywną aplikację mobilną dla Androida i iOS na korzyść rozszerzonej obsługi PWA. W skrócie PWA oznacza, że strona zachowuje się jak aplikacja, posiada specjalne skróty i może zostać otworzona w odseparowanym oknie przeglądarki zamiast tradycyjnie jako jedna z kart przeglądarki. Wsparcie w przeglądarkach jest na różnym poziomie.

 

1. Na Desktopie w przeglądarkach Google Chrome, Edge i innych pochodnych Chromium na pasku adresów pojawi się nowa ikonka "Zainstaluj aplikację" oraz ta sama opcja również w menu przeglądarki.

 

pwa1.png

 

Jest to Desktopowy ekwiwalent funkcji "Dodaj do ekranu początkowego" na urządzeniach mobilnych. Po instalacji strona zostanie otworzona w osobnym izolowanym oknie. W przypadku Edge pojawią się dodatkowe pytania o tworzenie skrótów w Windows:

 

pwa3.png

 

Zarządzanie na liście aplikacji dostępnej poprzez adresy chrome://apps lub edge://apps.

 

Firefox nie obsługuje tej techniki, gdyż niestety została ona wycięta. Aczkolwiek funkcjonalność może zostać dodana poprzez instalację kombinacji PWAsForFirefox + rozszerzenie.

 

2. Na urządzeniach mobilnych z Androidem powyższa funkcjonalność jest obsługiwana w linii Chromium oraz Firefox. Niestety na platformie iOS obsługa PWA dostępna tylko w Safari i to w ograniczonym zakresie. Należy skorzystać z klasycznej opcji "Dodaj do ekranu początkowego" jak opisywałam w starym wątku.

 

3. Pod kątem obsługi mobilnych urządzeń zostały również dodane następujące funkcje: powiadomienia Push na Androidzie, ekran powitalny / splash screen dla iOS (nasza "favikona" pokazywana zamiast białej strony podczas ładowania aplikacji), strona Offline oraz opcje udostępniania.

 

 

Powiadomienia

 

Strona konfiguracji powiadomień

Ogólny wygląd Strony konfiguracji został po raz kolejny ulepszony.

 

W sekcji "Wspomnienia i moja zawartość" nastąpiło rozbicie na dwie podgrupy izolujące nowe odpowiedzi i wzmianki od "Reakcji" (u nas ograniczone tylko do cytatów, gdyż nie mamy włączonego systemu lajków). Pod płaszczykiem pierwszej grupy kryje się też nowe powiadomienie gdy Moderator/Administrator zatwierdzi zawartość, którego nie można skonfigurować z osobna.

 

approved.png

 

W sekcji "Dostępne typy powiadomień" została usunięta opcja "Odtwarzać dźwięk po odebraniu powiadomień?". Natomiast opcja "Niech ta przeglądarka powiadomi mnie, gdy otrzymam powiadomienie" przekształciła się w odrębną sekcję Push:

 

Zmiana techniki powiadomień w przeglądarce

Została zmieniona architektura powiadomień z lokalnego API powiadomień przeglądarki na WebPush API, co umożliwia odebranie powiadomień na urządzeniach nawet jeśli strona w ogóle nie jest otworzona lub urządzenie jest w trybie uśpienia. Użytkownicy którzy wcześniej włączyli powiadomienia w przeglądarce logując się po aktualizacji forum otrzymają prośbę o ponowną autoryzację nowych ustawień.

 

Na urządzeniach mobilnych powiadomienia Push wyłącznie na Androidzie.

 

 

push1.png

 

Po włączeniu powiadomień Push konfiguracja dostępnych powiadomień zmieni się z:

 

push2.png

 

... na:

 

push3.png

 

Powiadomienia Push są pokazywane w obszarze powiadomień na komputerze lub na ekranie startowym urządzeń mobilnych. By ograniczyć stosy powiadomień powiązane powiadomienia są kombinowane, np. wiele wzmianek użytkownika z tego samego tematu lub wiele nowych tematów z tego samego forum zostanie połączone w jedną formę graficzną z licznikiem ilości powiadomień.

 

push4.png

 

Po aktywacji tego typu powiadomień można je zatrzymać na wszystkich urządzeniach przy udziale jednego kliku.

 

Subskrypcje e-mail dla kanałów Aktywności

Dla kanałów domyślnych (z wyjątkiem kanału "Cała aktywność") oraz ręcznie utworzonych przez użytkownika została dodana opcja subskrypcji dziennych lub tygodniowych powiadomień e-mail. Ilość kanałów które można zasubskrybować jest limitowana przez Administratora (domyślnie 3). 

 

activity.png

 

By nie uprzykrzać nawałem wiadomości e-mail, subskrypcje tego typu podlegają procesowi "zaniku". Jeśli użytkownik nie odwiedzał witryny przez określony czas (domyślnie 60 dni), powiadomienia e-mail zostaną automatycznie zatrzymane do czasu, gdy użytkownik ponownie odwiedzi forum.

 

 

Inne zmiany w interfejsie

 

W trybie Płynnym została dodana opcja "Przeglądaj" umożliwiająca zmianę z klasycznej listy tematów na listę z podglądem pierwszego posta.

 

fluid.png

 

Miniprofil użytkownika zmienił wygląd. W celu optymalizacji i przyśpieszenia otwierania miniprofilu zostało usunięte pole "Obecnie" pokazujące co aktualnie przegląda użytkownik nieukrywający się.

 

W panelu autora w poście oraz w profilu został usunięty Tytuł użytkownika i "ranga" naliczana ilością postów (czyli pipy •••). Od zarania dziejów informacja bezużyteczna.

 

Do Moderatorów:

Zostały dodane filtry do widoku listy tematów umożliwiające szybką izolację ukrytych tematów oraz tematów z ukrytymi postami.

 

filter.png

 

Dodatkowo, zostały dodane opcje administracyjne związane z belką informacyjną między postami pokazującą akcje moderacyjne (np. zamknięcie tematu): możliwość ukrycia nicków moderatorów przed użytkownikami oraz całkowite ukrycie akcji moderacyjnych.

 

 

Edytor

 

- CKEditor zaktualizowany do wersji 4.18.0 (Changelog CKEditor).

- W załącznikach dodana obsługa plików obrazów w formacie .webp.

- W linkach osadzonych usunięta obsługa Twitch (awykonalne ze względu na likwidację tej metody po stronie Twitch) oraz dodana obsługa wideo Brightcove.

- Dodana obsługa Emoji 13.0. Na starszych Wersjach Windows 10 w menu będą małe braki, bo wsparcie dla trzynastki wprowadzono dopiero w

Wersji 21H2:

 

emoji.png

 

Do Moderatorów:

Gotowe odpowiedzi w edytorze. Póki co, skonfigurowałam tylko przykładowe matryce odpowiedzi pod kątem działu malware. Później to dopracuję.

 

 

Nowe funkcje umyślnie zdeaktywowane

 

Anonimowe postowanie - Forum ani nie wymaga podawania prawdziwych danych przy logowaniu, ani tematyka forum nie sprzyja temu działaniu. Ta funkcja jest przydatna raczej dla forów gdzie są omawiane czułe tematy (np. medyczne, przemoc, etc.).

Blokowanie postów z wulgaryzmami - Na razie zostawiłam stary system nie blokujący postów lecz zastępujący automatycznie wulgarne słowa frazą "Filtr wulgaryzmów".

Etykiety grupy - W widoku forum wyróżnianie etykietą tematów w których są posty określonej grupy. Koreluje to z poprzednią decyzją o wyłączeniu podświetlania postów danej grupy w widoku tematu.

System odznak - Zastępuje dawne tytuły i pipy użytkownika. Z punktu widzenia naszego forum system kolekcjonerstwa rang uważam za bezużyteczny i denerwujący.

 

 

Uwagi i bugi

 

 

Bardzo proszę o zgłaszanie wszelkich uwag. Wcześniej zgłoszony problem z ładowaniem strony proszę komentować w innym temacie:

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...