Skocz do zawartości

Duże obciążenie procesora oraz podwyższona temperatura dysku i procesora


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem prawie już 10-letniego laptopa, o którego konfiguracji więcej tutaj. Domyślam się więc, że opisywane przeze mnie problemy mogą wynikać z zanieczyszczenia wewnątrz obudowy, zużytej pasty termoprzewodzącej bądź problemów z kablami lub taśmami. Najpierw chciałbym jednak upewnić się i wykluczyć możliwość, że wynikają one z infekcji lub nieprawidłowej konfiguracji systemu.

 

Od około tygodnia obserwuję wzrost obciążenia procesora, głównie przy korzystaniu z Internetu. Najczęściej używam przeglądarki Google Chrome i często przy wchodzeniu na strony przeładowane grafiką lub rozmaitymi skryptami słyszę włączający się wentylator. Dużo oglądam też filmów przy pomocy playerów webowych i gdy ich rozdzielczość jest większa bądź równa 1080p, występuje ww. sytuacja. Po wejściu w 'Menedżer zadań' widzę, że zużycie procesora znacznie wzrasta, czasem nawet do 100%. Co za tym idzie, rośnie również temperatura procesora. Kiedy sprawdzam, które procesy najbardziej zużywają procesor, okazuje się, że jest to chrome.exe, któremu towarzyszą parametry '--type=renderer' i '--type=gpu-process'. Na pewno nie pomaga tutaj fakt, że posiadam zintegrowaną kartę graficzną. Początkowo myślałem, że jest to wina przeglądarki lub błędów w jej profilu. Założyłem nowy profil w Chrome - to samo. Zmieniłem przeglądarkę na Operę - to samo. Ciekawe jest to, że tak duże obciążenie procesora powoduje oglądanie filmów w przeglądarce internetowej, a już np. w VLC - nie. Przy przeglądaniu stron o nieskomplikowanej budowie również jest ok.

 

Kwestia procesora to jedno, ale niepokoi mnie również to, że w takich sytuacjach rośnie temperatura dysku twardego. Często do 45 stopni, co do tej pory zdarzało się rzadko. Zazwyczaj było to poniżej 40 stopni. Wykluczam usterkę dysku, bo wymieniałem go ok. 1,5 roku temu.

 

Zaznaczam, że opisywane przeze mnie problemy zaczęły się dość nagle. Po raz pierwszy zauważyłem je w ostatni weekend. Istotnych aktualizacji Windows 7 już nie otrzymuję, ponieważ minął okres wsparcia dla tego systemu. Jeśli już to są to nowe wersje MSE i sygnatury wirusów dla niego. Choć ta aplikacja też często lubi zużywać ok. 1 GB pamięci RAM, działając tylko w tle. W ostatnim czasie było też kilka aktualizacji Chrome i Opery, ale jako że problem występuje na obu tych przeglądarkach, to też nie wydaje mi się, by była to ich wina. Jedyne, co przychodzi mi na myśl to odinstalowanie kilka tygodni temu aplikacji Intel Rapid Storage Technology, ponieważ proces iastordatasvc.exe dość często zużywał dużo zasobów procesora, których nie zwalniał, mimo wyłączania powodujących taki stan aplikacji.

 

PS Proszę o aktualizację posta dotyczącego konfiguracji aplikacji FRST, ponieważ najnowsza wersja posiada nową opcję 'Jeden miesiąc', której nie było w poprzednich wersjach i nie jest ona uwzględniona na screenach. W związku z tym, robiąc skan i nie wiedząc, co z nią zrobić, odznaczyłem ją. Nie wiem, czy słusznie.

 

FRST.txt Addition.txt Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...