Skocz do zawartości

Dwa systemy (10+8.1) na jednym laptopie - dwie licencje w biosie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam laptopa z preinstalowanym Windows 10 Pro, ale chciałbym zainstalować sobie Windowsa 8.1 na innym dysku tego laptopa.

Oba systemy mają licencjonowanie wżerające się w BIOS. Nie chcę uszkodzić licencji Windowsa 10.

Czy pójdzie taki mix ?  Odpalaniem będę sterował wyborem napędu do bootowania (windowsa 8.1 chce mieć na dysku przenośnym podpinanym po usb C, ale czy licencje się nie pokasują bądź czy nie będą sprawić problemu ?...

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dzięki za poradnik. Na pewno się przyda w kolejnym etapie.

Tak dla pewności: chodzi mi o to żeby mieć dwa osobne systemy, na których będę działać mniej więcej równomiernie.

Idealnie by było gdyby miał na jednym laptopie uruchomione osobno dwa systemy i żeby się przełączać między nimi, ale nie ma takiej możliwości, więc będę musiał sobie drugi odpalać po zamknięciu pierwszego...  no ale ok..

Chodzi mi o licencje...żeby się obie nie nadpisały, albo nawzajem skasowały... Czy w biosie może być zapisane dwie lub więcej licencji Windowsa ?? 

Bo nie chcę stracić tej pierwszej...i mieć problemów z drugą.   Chcę tych systemów używać naprzemiennie jeśli nie mogę ich używać równocześnie i się między nimi przełączać. Jeszcze chyba nie ma tak rozbudowanego BIOSU ;)

Także jeszcze raz:  Czy w biosie może być zapisane dwie lub więcej licencji Windowsa ??   Bo mam jedną W10 PRO obecnie preinstalowaną (chyba od razu była 10 a nie jest to upgrade z 8.1), a chcę na innym przenośnym dysku zainstalować se 8.1... Nie chcę stracić żadnej z licencji..

 

Bardzo będę wdzięczny za pomoc...

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
W dniu 7.07.2019 o 01:05, encholex napisał:

systemy mają licencjonowanie wżerające się w BIOS

Co to znaczy? 

 

Aby podmienić licencję w BIOS/UEFI trzeba ingerować w BIOS/UEFI co wiąże się z utratą gwarancji na laptopa, możliwością zepsucia płyty głównej i raczej specjalistycznym podejściem wraz za narzędziami.

Sam windows nie podmienia ani nie nadpisuje licencji w  BIOS/UEFI. 

 

Możesz spokojnie instalować drugiego windowsa na innym dysku. Rozważ też instalację w wirtualnej maszynie.

Odnośnik do komentarza

Z tego co wiem w laptopach z preinstalowanym systemem jego licencja (klucz aktywacyjny)  jest wbudowana w płytę (bios) przez producenta

Ale ty chcesz zainstalować nowy system z zewnętrznego żródła (płyta dvd?) .Jesli oryginalna to musi posiadać klucz aktywacyjny. On sie nie wpisuje w bios.Słuzy wyłacznie do aktywacji systemu. Ty go wpisujesz podczas instalacji za kazym razem gdy będziesz ten system na nowo instalował.

Gdybyś kupił laptop bez systemu to w nim nie było by zadnego klucza w biosie bo i skad.

P.S.Jesli 8.1 jest z innego preinstalowanego laptopa to nie sadze by ci sie aktywował poniewaz jest przypisany do innego sprzętu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...