Skocz do zawartości

Usprawnienia mechanizmu UAC w Vista


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

TweakUAC

 

Strona domowa

Zastępcza strona pobierania
 

Platforma: Windows Vista / Windows 7 / Windows 8 32-bit i 64-bit

Licencja: freeware

 

 

Program nierozwijany, jego pobieranie wymaga podania adresu e-mail, dlatego też podany link zastępczy.

 

 

TweakUAC - Miniaturowy tweaker umożliwiający sterowanie parametrami ogólnymi UAC systemu Vista. Natywnie zarządzanie sposobem zachowania się UAC jest dostępne w Vista m.in. przez konsolę secpol.msc (metody). Proponowana tu aplikacja to bardzo szybki i bezpośredni sposób na zarządzanie UAC. Oferuje trzy opcje: całkowite wyłączenie UAC (niezalecane posunięcie, obniżenie poziomu zabezpieczeń), przestawienie UAC na tryb quiet / cichy oznaczający brak alertu i automatyczne zatwierdzenie uruchomienia z wyższymi uprawnieniami (czy uruchomienie UAC w trybie quiet obniża bezpieczeństwo komputera? Wyjaśnienia na stronie domowej), zaktywowanie UAC jeśli było poprzednio wyłączone.

TweakUAC a Windows 7: Owszem, narzędzie można stosować na tej platformie, lecz jest to w zasadzie zbędne. Windows 7 już posiada wbudowane kontrolki UAC umożliwiające prowadzenie takich samych operacji jak narzędzie.

 

Opcję trybu cichego dla wybranych procesów posiada także wtyczka Prio do menedżera procesów.

 

tweak-uac.png

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Norton UAC

Archiwalna postać strony domowej
Zastępcza strona pobierania

Platforma: Windows Vista 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware

 

 

Narzędzie w stanie beta, porzucone w 2009 i nierozwijane. Brak zgodności z Windows 7, który ma ulepszony UAC, nie jest więc na nim potrzebne.

 


Norton User Account Control (NUAC) - Produkcja Symantec celująca w usprawnienie systemowego zachowania UAC, na które użytkownicy reagują znieczulicą (nie wczytując się już w formę komunikatu) lub radykalną deaktywacją. Nortonowski komponent nie usuwa i nie wyłącza UAC Visty, korzysta z natywnego UAC systemu, ale podstawia inny optymalizowany interfejs mający przeprowadzić redukcję komunikatów. Rzecz nieobecna w oryginale to opcja trwałego zapamiętania decyzji. W rozumieniu podstawowym byłaby to luka zabezpieczeń, jednakże z założeń ma to być klasyfikacja oparta o kontekstowe wywołanie akcji, a nie o nazwę pliku docelowego per se. Tyczy więc unikatowej decyzji (np. uruchomienia regedit przez Start, z linii poleceń, z wywołania innego procesu są traktowane jako odrębne zachowania). Rzeczą podobno planowaną a nieobecną w narzędziu było stworzenie whitelisty decyzyjnej. Uwaga: w konsekwencji narzędzie wysyła dane metadata o podejmowanych decyzjach (nazwy i hashe plików), jako pomoc dla Symantec przy jej komponowaniu.

Deinstalacja narzędzia odbywa się przez panel demontażu Vista lub ponowne wywołanie jego instalatora. W przypadku problemów: Wywołać cmd z uprawnieniami Administratora i wpisać SC STOP symafr oraz zabić w Menedżerze zadań proces exe. Po zatrzymaniu sterownika powinien wejść normalny UAC systemu, i można kontynuować ręczną likwidację plików i wpisu rejestru.

nuac.png

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Startup Programs Unblocker

Strona domowa

Platforma: Windows Vista
Licencja: freeware

 


startupblocked.gif

Narzędzie kompromisowe rozwiązujące problem z pojawianiem się komunikatu "System Windows zablokował niektóre programy startowe" podczas uruchamiania systemu. Błąd ten wraz z "solucjami" jest opisany w bazie KB930367: "Ten problem występuje, ponieważ podczas procesu uruchamiania systemu Windows Vista lub logowania podejmowana jest próba uruchomienia programu lub usługi, dla której obowiązują ograniczenia kontroli konta użytkownika (UAC). Aby uprościć te procesy, Eksplorator oprogramowania blokuje programy lub usługi, które wymagają potwierdzenia UAC, uniemożliwiając ich uruchomienie." MS proponuje trzy niezbyt zaskakujące rozwiązania, na które wpadł zapewne i przeciętny użytkownik. Poza tym co opowiada MS, konkretnym rozwiązaniem na stałe jest uruchomienie programu z pominięciem UAC via Harmonogram zadań z zaznaczoną opcją pracy na najwyższych uprawnieniach. Rzecz do wykonania ręcznie, ale omawiane tu narzędzie całkowicie automatyzuje ten proces umożliwiając gładkie rozwiązanie bez żmudnych konfiguracji. Dla części programowej rejestru użytkownika start programowy można przestawiać między trzema typami: Normal (UAC), Run as admin, Don't start (wyłączenie startu). Narzędzie nie wymaga instalacji - najlepiej umieścić je w jakimś chronionym folderze Visty i utworzyć doń skrót wywoławczy.

startupunblocker.png

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Elevation Gadget

Strona domowa

Platforma: Windows Vista / Windows 7
Licencja: freeware

 


Coś z innego gatunku. Aktualizacja do wątku Elevation PowerToys for Vista. Jest to gadżet dla Paska bocznego Vista oraz na Pulpit Windows 7 umożliwiający wygodne automatyczne uruchamianie aplikacji i skryptów na podwyższonych uprawnieniach. Gadżet zachowuje się jak kontener, na który wystarczy przeciągnąć i upuścić ikony obiektów. W ten sposób można wykonać to również w trybie batch (wiele aplikacji na raz), np. przez przeciągnięcie całego folderu. Na spodzie okna kontenera jest także miniaturowa linia komend, za pomocą której można wklepać stosowne polecenie. Nie patrząc daleko, można wywołać komendę uruchamiania Notatnika do bezpośredniej edycji pliku HOSTS. Instalacja gadżetu: pobrać plik Elevation.zip, zmienić mu nazwę na Elevation.gadget, przez dwuklik uruchomić montaż obiektu. Od tego samego autora także: Elevation PowerToys for PowerShell ISE.

elevate1.png
elevate2.png

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...