Skocz do zawartości

SpyHunter 4 - Windows XP nie chce się uruchomić


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po zainstalowaniu i przeskanowaniu programem z tematu, niestety muszę się przyznać do wielkiej głupoty z mojej strony, że  usunąłem ręcznie kilka wpisów z rejestru i efekt taki, że komputer nie chce się uruchomić. Dochodzi do ekranu z napisem Microsoft Windows i koniec. W trybie awaryjnym jest to samo. Uruchomiłem środowisko WinRE a następnie Farbar Recovery Scan Tool. W załączniku jest wygenerowany log. Bardzo proszę o sprawdzenie, czy jest szansa na powstanie systemu, za co z góry dziękuję. W załączniku dodałem także log ze skanowania z SpyHuntera.

FRST.txt

scanlog.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

mallach, nie wiadomo co konkretnie zostało uszkodzone w rejestrze, bo raport SpyHunter może nie odpowiadać temu co rzeczywiście usunięto. W raporcie FRST są tylko pośrednie ślady, że conajmniej rozwalono klasy Windows, niestety FRST ogranicza skan tylko do wybranych punktów i owe odczyty nie dają informacji jak daleko posunięto się w tym obszarze oraz co jeszcze zmalowano w innej partii rejestru. Opisywane objawy sugerują, że naruszone jest więcej niż klasy, bo "Microsoft Windows" to ekran ładowania sterowników.

 

Tu wypadałoby przywrócić poprzednią postać rejestru, tylko ciężka sprawa z kopiami zapasowymi. System nie ma w ogóle punktów Przywracania systemu, ani żadnych znaków, że zrobiono dodatkową kopię jakimś narzędziem. W tej sytuacji jedyna możliwość to przywrócenie fabrycznego rejestru (o ile w ogóle istnieje) z folderu Repair pozbawionego jakichkolwiek wtórnych instalacji. Na dysku widać jakąś kombinację z plikiem rejestru SYSTEM, replika z suffiksem "old". Czy wiesz w jaki sposób ten plik został wygenerowany? Czy data jego utworzenia to już czas po uszkodzeniu systemu?

 

2016-04-29 00:10 - 2012-10-31 04:06 - 19660800 _____ C:\Windows\System32\config\systemold

 

 

Na początek podaj mi spis plików rejestru. Przygotuj w Notatniku plik o treści:

 

Folder: C:\Windows\Repair
Folder: C:\Windows\system32\config

 

Zapisz pod nazwą fixlist.txt tam skąd uruchamiasz FRST. Uruchom FRST i kliknij w Napraw (Fix). Przedstaw wynikowy fixlog.txt.

Odnośnik do komentarza

Odnośnie pliku systemold to został on przeze mnie utworzony już po uszkodzeniu systemu jako kopia. Dysk podłączyłem pod inny komputer i podpiąłem gałęzie rejestru znajdujące się w tym pliku do edytora rejestru komputera do którego podłączyłem dysk, aby usunąć wpis uruchamiający SpyHunter z klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run, mając niewielką nadzieje, że to coś pomoże, tonący brzytwy się chwyta. Nic więcej nie zmieniałem w rejestrze od momentu uszkodzenia systemu.

Z fixloga wynika, że w katlogu C:\Windows\Repair jest kopia rejestru ze stycznia 2016, utworzona przez system, bo ja nie przypominam sobie bym tworzył.

Punktów przywracania nie ma bo sam je wyłączyłem, bo bardzo dużo wirusów w tym katalogu umiejscawiało się.

Pozwoliłem sobie na dołączenie loga z rejestrowanego trybu uruchamiania. Może w nim jest wskazówka dlaczego system padł.

Fixlog.txt

ntbtlog.txt

Odnośnik do komentarza

Log ntbtlog.txt nie daje żadnych wskazówek. W wykazie plików rejestru jest znak, że jedyny plik który na pewno podlegał modyfikacji, to plik SYSTEM (ma świeżą datę, pozostałe starą), ale to może być wynik Twoich późniejszych manipulacji z montowaniem. Spróbuj więc podstawić kopie SOFTWARE + SYSTEM z Repair i zobaczymy co z tego wyniknie. Tylko jak mówiłam, to "czysta" kopia, nie uwzględnia zainstalowanych później programów i mogą być duże rozbieżności.

 

1. Przygotuj skrypt do FRST. Do Notatnika wklej:

 

CMD: ren C:\Windows\system32\config\software software.old
CMD: ren C:\Windows\system32\config\system system.old
CMD: copy /y C:\Windows\Repair\software C:\Windows\system32\config\software
CMD: copy /y C:\Windows\Repair\system C:\Windows\system32\config\system

 

Zapisz jako fixlist.txt tam skąd uruchamiasz FRST. Uruchom FRST i kliknij w Napraw (Fix). Przedstaw wynikowy fixlog.txt.

 

2. Spróbuj wejść do systemu. Jeśli się uda, zrób logi FRST spod Windows: KLIK.

Odnośnik do komentarza

Miałam pełne zaćmienie umysłu. Oczywiście "proces w użyciu", ponieważ jest to konsekwencja uruchomienia FRST (i to bez podejmowania w nim żadnych czynności). Uruchomienie FRST automatycznie montuje pliki SOFTWARE i SYSTEM w rejestrze RE, by FRST mógł je przeskanować. Problem "w użyciu" wystąpi zawsze, gdy zostanie uruchomiony FRST, niezależnie od tego czy zamiana plików jest robiona skryptem FRST czy "z palca". Sprawę już wydedukowałeś.

 

Ten rejestr z Repair, pomimo że powinien być w stanie "czystym", jednak zawiera różne wtórne instalacje, więc ubytków zbyt dużych nie powinieneś notować. Ale notowalna rozbieżność wersji Internet Explorer: FRST wykrywa jako bieżącą wersję archaiczny IE6, przy czym na liście zainstalowanych pozycja "Windows Internet Explorer 8". Poza tym, widać tu błąd charakterystyczny dla naruszonego repozytorium WMI i repozytorium będzie resetowane:

 

Dziennik Aplikacja:

==================

Error: (05/02/2016 04:16:44 PM) (Source: SecurityCenter) (EventID: 1802) (User: )

Description: Usługa Centrum zabezpieczeń systemu Windows nie może ustanowić kwerend zdarzeń z WMI, aby monitorować zaporę i program antywirusowy innej firmy.

 

Zapomniałam wcześniej zapytać jaki był powód uruchamiania SpyHunter, tzn. czy podejrzewałeś jakąś infekcję? W podanych raportach brak oznak czynnej infekcji, widać odpadki po starych adware (adware PriceMInuus w Firefox, ślady po Google Chrome typu "dev" i jakieś inne drobnostki) oraz szczątki SpyHuntera. Możesz więc sobie doczyścić różne wpisy śmieciowe / puste.

 

 

Akcje do wdrożenia:

 

1. W Firefox w menedżerze dodatków wymontuj adware PriceMInuus.

 

2. Odinstaluj stare wersje, zbędne programy i naruszony IE: Adobe AIR, Adobe Flash Player 20 ActiveX, Adobe Flash Player 20 NPAPI, Adobe Flash Player 20 PPAPI, Adobe Shockwave Player 12.0, AVG Security Toolbar, Google Talk Plugin (już nie działa i jest też uszkodzony), Java 7 Update 51, Java SE Development Kit 7 Update 21, Opera 12.17, Windows Internet Explorer 8.

 

3. Otwórz Notatnik i wklej w nim:

 

CloseProcesses:
GroupPolicyScripts: Ograniczenia 
GroupPolicyScripts\User: Ograniczenia 
Task: C:\WINDOWS\Tasks\AVG-Secure-Search-Update_JUNE2013_TB_rmv.job => C:\WINDOWS\TEMP\{9554DDB6-5D5F-439B-B464-1CA5742166B3}.exe 
Task: C:\WINDOWS\Tasks\GoogleUpdateTaskUserS-1-5-21-117609710-854245398-725345543-1003Core.job => C:\Documents and Settings\admin\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Update\GoogleUpdate.exe
Task: C:\WINDOWS\Tasks\GoogleUpdateTaskUserS-1-5-21-117609710-854245398-725345543-1003UA.job => C:\Documents and Settings\admin\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Update\GoogleUpdate.exe
S2 Apache2.2; "C:\xampp\apache\bin\httpd.exe" -k runservice [X]
S3 AvgAMPS; "C:\Program Files\AVG\Av\avgamps.exe" [X]
S0 BMLoad; system32\drivers\BMLoad.sys [X]
HKLM\...\Run: [KernelFaultCheck] => %systemroot%\system32\dumprep 0 -k
HKLM\...\Run: [iSkysoft Helper Compact.exe] => C:\Program Files\Common Files\iSkysoft\iSkysoft Helper Compact\ISHelper.exe [1667072 2012-02-28] (iSkySoft)
HKU\S-1-5-21-117609710-854245398-725345543-1003\...\Run: [LightShot] => C:\Documents and Settings\admin\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Skillbrains\lightshot\Lightshot.exe
Toolbar: HKU\S-1-5-21-117609710-854245398-725345543-1003 -> Brak nazwy - {47833539-D0C5-4125-9FA8-0819E2EAAC93} - Brak pliku
DeleteKey: HKCU\Software\Google
DeleteKey: HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\mountpoints2
DeleteKey: HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchScopes
DeleteKey: HKCU\Software\MozillaPlugins
DeleteKey: HKLM\SOFTWARE\Google
DeleteKey: HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig\startupreg\Google Update
DeleteKey: HKLM\SOFTWARE\Mozilla\Firefox\Extensions
DeleteKey: HKLM\SOFTWARE\MozillaPlugins
C:\Documents and Settings\admin\Dane aplikacji\LiveSupport.exe_log.txt
C:\Documents and Settings\admin\Dane aplikacji\regsvr32.exe_log.txt
C:\Documents and Settings\admin\Dane aplikacji\Enigma Software Group
C:\Documents and Settings\admin\Pulpit\SpyHunter-Installer.exe
C:\Documents and Settings\admin\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\uninstall.html
C:\Documents and Settings\admin\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\updater.log
C:\Documents and Settings\admin\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\UserProducts.xml
C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\TEMP
C:\Program Files\Mozilla Firefoxavg-secure-search.xml
C:\Program Files\Enigma Software Group
C:\Program Files\Mozilla Firefox\plugins
C:\Program Files\Common Files\iSkysoft
C:\sh4ldr
C:\WINDOWS\system32\Drivers\EsgScanner.sys
CMD: netsh firewall reset
CMD: rundll32 wbemupgd, UpgradeRepository
EmptyTemp:

 

Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.

 

Plik zapisz pod nazwą fixlist.txt i umieść obok narzędzia FRST. Uruchom FRST i kliknij w Napraw (Fix). Czekaj cierpliwie, nie przerywaj działania. Gdy Fix ukończy pracę, system zostanie zresetowany. W tym samym katalogu skąd uruchamiano FRST powstanie plik fixlog.txt.

 

4. Zainstaluj IE8 i nowe wersje Adobe Flash oraz zaktualizuj Adobe Reader. Instalatory w przyklejonym: KLIK.

 

5. Wyczyść Dzienniki zdarzeń: Start > Uruchom > eventvwr.msc i opróżnij z prawokliku gałęzie Aplikacja i System. Zresetuj system, by nagrały się nowe rekordy.

 

6. Zrób nowy log FRST z opcji Skanuj (Scan), ponownie z Addition oraz Shortcut którego poprzednio zabrakło. Dołącz też plik fixlog.txt.

Odnośnik do komentarza

Trochę zeszło mi na uporządkowaniu i doprowadzeniu do porządku. Starałem się skrupulatnie wykonać wszystkie procedury.

Laptop działa w porządku, przyspieszył, choć pewne problemy z oprogramowaniem będą wychodzić w "praniu". Będę wdzięczny za analizę załączonych logów i całą pomoc w rozwiązaniu problemu. Wielkie dzięki picasso.

Addition.txt

Fixlog.txt

FRST.txt

Shortcut.txt

Odnośnik do komentarza

Prawie wszystko zrobione (w tym wersja IE uzgodniona i po resecie repozytorium nie pojawił się już błąd WMI w Dzienniku), z wyjątkiem:

 

1. W Firefox nadal widzę adware PriceMInuus. On siedzi w drugim profilu Firefox "tzd2h352.Tomek". Zamknij Firefox. Start > Uruchom > wklej "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -p i w menedżerze profilów usuń ten profil z dysku.

 

2. Nadal stoi stara wersja Adobe Reader 11.0.00. Z przyklejonego trzeba domontować dwie łaty podbijające do wersji 11.0.15. Montaż ręczny powinien się udać na XP, to automatyczna aktualizacja blokuje instalację do wersji "08". Zapomniałam też podać do deinstalacji bardzo stary Real Alternative 2.0.2.

 

3. W pliku Shortcut rekordy "brak pliku". Otwórz ten plik w Notatniku i na podstawie wyszukiwania tej frazy ręcznie pousuwaj elementy z dysku. A programy które przestały działać po zrzuceniu wcześniejszej postaci rejestru trzeba przeinstalować.

Edytowane przez picasso
Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...