Skocz do zawartości

Zmiana ikony folderu Windows


kruger

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie znam żadnego sposobu, by zmienić tylko tę ikonę nie ruszając innych folderów. Sam Windows nie daje tu żadnych opcji, zaś wynalazki typu Shedko Folderico (teoretycznie dodające menu kontekstowe zmiany ikony do tego folderu) wykładają się na tym zadaniu.

 

Natomiast, gdyby chodziło o ogólną zmianę ikony folderu, to tu jest przewodnik: KLIK.

Odnośnik do komentarza

Da się zmienić poszczególne ikony folderów (również systemowych) nie ruszając innych.

 

  1. Tworzymy plik desktop.ini w folderze którego ikonę chcemy zmienić.
  2. Właściwości -> zakładka Ogólne -> zaznaczamy Ukryty (dla wygody lepiej mieć włączoną ocję pokazywania ukrytych plików)
  3. W jego zawartość wpisujemy:
    [.ShellClassInfo] 
    IconFile=ścieżka_do_pliku_z_ikoną
    IconIndex=numer_ikony

    w miejsce:
    • ścieżka_do_pliku_z_ikoną - wpisujemy adres do pliku z ikoną (możemy użyć systemowych plików shell32.dll lub imageres.dll)
    • numer_ikony - numer ikony w pliku; jeśli jest jedna to wpisujemy 0
      Dla przykładu plik może wyglądać tak:
      [.ShellClassInfo] 
      IconFile=%SystemRoot%\system32\SHELL32.dll
      IconIndex=8

[*]Teraz musimy nadać folderowi atrybut Systemowy. Możemy zrobić to na kilka sposobów:

  • Uruchamiamy konsolę cmd.exe (Jeśli chcemy zmienić folder Windows to musimy uruchomić cmd.exe jako administrator) -> wpisujemy polecenie:
    attrib +S nazwa_folderu
    
    Oczywiście jeśli w nazwie jest spacja to w cudzysłowie np.:
    attrib +S "C:\Users\Użytkownik\Desktop\Nowy folder"
    

  • Poprzez Właściwości klikając prawym klawiszem myszy na folderze nie ma opcji Systemowy. Jeśli jednak ustawimy Tylko do odczytu to będzie ustawiony również Systemowy (przy testowaniu nie zawsze działało).
  • Użyć innych programów do zmiany atrybutów np. Total Commander, FreeCommander itd.

 

Porada działa również na Windows XP.

 

Screen:

ikonyfolderw.jpg

 

.

Odnośnik do komentarza

mk321 nie da na Windows 7 zrobić tego przez desktop.ini dla katalogu C:\Windows.To jest szczególny folder.

 

Desktop.ini będzie działać dla każdego folderu, który ma kartę Dostosowywanie we Właściwościach (gdzie to bez trudu można wskazać ikonę własną dla folderu i tylko tego folderu) = ta karta dorabia właśnie desktop.ini (więc i ręcznie nie trzeba się trudzić) ..... Karty brak dla C:\Windows, bo folder jest wykluczony z tego. Pytaniem było, przypominam, "jak zmienić ikonę C:\Windows".

 

foldericoni.th.png foldericon2.th.png

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Przed wysłaniem postu sprawdziłem dla folderu Windows - i działa (trzeba tylko ustawić atrybut Systemowy i ręcznie dodać plik desktop.ini).

 

U mnie natomiast nie chce działać:

 

iconwin1.th.png iconwin2.th.png

 

Desktop.ini (wg dwóch typów zawartości) ma atrybuty SH, system po restarcie i przeładowaniu powłoki. Innym folderom zmieniają się ikony, temu nie.

 

Więc jeśli to u Ciebie działa, zaś u mnie nie = nie wiem dlaczego.

 

 

EDIT: A! Ty mówisz o atrybucie dla folderu Windows! Tak, przepraszam moja pomyłka :o . Działa. Po zatrybutowaniu C:\Windows.

 

 

 

.

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...