Skocz do zawartości

Pytania o Windows.old i partycję Recovery


wojtuq

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, a dokładnie ostatnio weszła duża aktualizacja win 10 oczywiście wgrała mi się i dziś właśnie wchodząc zobaczyłem, że znów został utworzony folder Windows.old który zajmuje ponad 21 GB a na dysku ponad 14GB, więc wychodzi na to iż ta aktualizacja to tak jak by nowy system? jak oczyścić dysk bo zwolnić na nim miejsce z starej kopii. I drugie pytanie czy jeżeli wgram od nowa windows to czy przy tej samej aktualizacji będę musiał powtarzać tą czynność?

 

Wydzielone z tematu: KLIK.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Tak, ta aktualizacja to jest nowa wersja systemu o oznaczeniu Windows 10 Wersja 1511. Starsza wersja systemu przesunięta do Windows.old. W ustawieniach zobaczysz nową opcję: Ustawienia > System > Aktualizacje i zabezpieczenia > Odzyskiwanie > Wróć do poprzedniej kompilacji. Opcja ta będzie widoczna dopóki istnieje Windows.old. Windows samoczynnie usuwa ten katalog po predefiniowanym czasie, ale proces można przyśpieszyć posługując się narzędziem Oczyszczania dysku: klik w ikonkę wyszukiwania na pasku zadań > wklep Oczyszczanie dysku > klik w Oczyść pliki systemowe > zaznacz Poprzednie instalacje systemu Windows > OK.

 

Ta aktualizacja również podmieniła zawartość Recovery, tak że opcje Odśwież czy Resetuj komputer będą przeładowywać już zaktualizowaną wersję.

Odnośnik do komentarza

Dziękuje bardzo za odpowiedź, czyli spokojnie mogę teraz postawić system na nowo już ze wszystkimi najnowszymi aktualizacjami.

Ale to zależy od tego w jaki sposób będzie instalowany Windows 10:

- Odśwież lub Resetuj robione z dysku twardego zainstalują najnowszą wersję. Ukryty folder "Recovery" zlokalizowany na C / ukryta partycja z WinRE powinny mieć zaktualizowane wersje plików.

- Ale użycie wcześniej nagranej płyty DVD z Windows 10 zainstaluje starszą wersję. Należałoby pobrać najnowszy obraz ISO (zawiera już Wersję 1511) i przygotować nową płytę za pomocą Narzędzia do tworzenia nośnika.

 

 

Na moim dysku jest partycja recovery z systemem win 7 czy jest możliwość usunięcia tej partycji i zrobienie nowej partycji z windowsem 10

Do której partycji pijesz? Nie widzę tu nic oczywistego pasującego do partycji Recovery z Windows 7, a ta mała ukryta 449 MB to partycja WinRE Windows 10 (powinna mieć opis "Partycja odzyskiwania" w diskmgmt.msc).

 

==================== Dyski ================================

 

Drive c: () (Fixed) (Total:98.62 GB) (Free:36.61 GB) NTFS ==>[dysk z komponentami startowymi (pozyskano odczytując BCD)]

Drive d: () (Fixed) (Total:816.46 GB) (Free:787.63 GB) NTFS

Drive k: (Elements) (Fixed) (Total:931.48 GB) (Free:523.68 GB) NTFS

 

==================== MBR & Tablica partycji ==================

 

========================================================

Disk: 0 (Size: 931.5 GB) (Disk ID: 10C24A18)

Partition 1: (Active) - (Size=98.6 GB) - (Type=07 NTFS)

Partition 2: (Not Active) - (Size=449 MB) - (Type=27)

Partition 3: (Not Active) - (Size=832.5 GB) - (Type=05)

 

========================================================

Disk: 1 (Size: 931.5 GB) (Disk ID: 2F4C97B6)

Partition 1: (Active) - (Size=931.5 GB) - (Type=07 NTFS)

Odnośnik do komentarza

Partycji tej nie wykrył FRST. Jest ona ukryta i nie ma przypisanego rozpoznawalnego systemu plików, co zapewne jest wynikiem jakiejś szczególnej flagi OEM. Jeszcze na wszelki wypadek:

 

1. Dla porównania pokaż bezpośredni odczyt z diskpart. Klawisz z flagą Windows + X > Wiersz polecenia (Administrator) > wklep komendę diskpart i ENTER, gdy przejdzie do nowej linii wklep sel disk 0 i ENTER, a następnie list partition i ENTER. Pokaż wyniki z okna, tak by było widać wszystko.

 

2. Zaprezentuj mi co na niej jest montując ją tymczasowo za pomocą programu MountStorPE. Po tymczasowym podmontowaniu partycji w eksploratorze Windows pojawi się ona pod nową literą. Zrób zrzuty ekranu z widoku tej partycji. Partycja będzie podmontowana tymczasowo, po restarcie systemu wszystko wróci do poprzedniego stanu.

Odnośnik do komentarza

Mount Hidden partitions wykrył jedną ukrytą partycje jest to ta 448MB nic na niej nie ma, po uruchomieniu programu pojawiła się jeszcze jedna partycja ale nie mam do niej dostępu po kliknięciu w nią pyta się czy mam ją sformatować, jak dam anuluj pojawia się takie okno na zdjęciu i nawet nie pakuje jej wielkości. Obstawiam, że będzie to ta partycja 16GB.

post-15062-0-47510000-1447845297_thumb.jpg

post-15062-0-50430000-1447845542_thumb.jpg

post-15062-0-15470000-1447845546_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Zresetuj system, by odładować tymczasowe mapowanie zrobione przez MountStorPE. Ta partycja OEM nie może być podmontowana w podany sposób, jest niedostępna. To pewnie wynik tego, że siedzi tam Xtreme OS (Linux) na nieobsługiwanym spod Windows systemie plików EXT. Mógłbyś uzyskać dostęp do tej partycji za pomocą Paragon ExtFS for Windows i porobić zrzuty ekranu co tam jest.

 

Nawiasem mówiąc to właśnie znalazłam temat w którym mowa o tej Twojej partycji: KLIK. I nie wiem jak mam rozumieć stan poprzedni, a obecny. Poprzednio był Windows 7 i były jakieś naprawy prowadzone. Aktualnie jest zainstalowany Windows 10, czyli instalator ponownie nadpisywał sekcje rozruchowe, więc partycja Recovery ponownie powinna przestać być dostępna - czy to się zgadza? Co widać podczas startu systemu, menu GRUB, czy menu Windowsa? Jeśli ta partycja Recovery nie bierze obecnie udziału w procesie rozruchu, to wystarczy ją po prostu usunąć... Chyba że nie rozumiem do czego zmierzasz.

Odnośnik do komentarza

Oryginalnie był zainstalowany Windows 7 z partycją recovery na niej była naprawa bo nie chodziła podczas uruchamiania komputera i z pomocą jednego z forumowiczów ten problem został naprawiony by móc wypalić płyty z systemem Widnows 7. Kiedy wszedł Windows 10 to go zainstalowałem i teraz mi ta partycja recovery z systemem Win 7 jest nie potrzebna bo nie będę do niej wracał i teraz chciałbym usunąć tą partycje z win 7 i zrobić nową partycję recovery z systemem Windows 10 tak na wszelki wypadek. Podczas uruchamiania komputera jest dalej wyświetlany GRUB a potem przechodzi do Windowsa 10. Czy mam zrobić zrzut każdego folderu na obecnej partycji recovery.

post-15062-0-20330000-1447848950_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

wszedł Windows 10 to go zainstalowałem i teraz mi ta partycja recovery z systemem Win 7 jest nie potrzebna bo nie będę do niej wracał i teraz chciałbym usunąć tą partycje z win 7 i zrobić nową partycję recovery z systemem Windows 10 tak na wszelki wypadek. Podczas uruchamiania komputera jest dalej wyświetlany GRUB a potem przechodzi do Windowsa 10. Czy mam zrobić zrzut każdego folderu na obecnej partycji recovery.

To jest skomplikowana operacja i nie jestem w stanie się nią zająć teraz. Ten system Recovery jest egzotyczny dla mnie, pierwszy raz na oczy widzę takie rozwiązanie. Na szybko powiem jak widzę potencjalne scenariusze:

 

1. Gdyby układ miał zostać nienaruszony, tzn. bootowanie via GRUB i ten sam program Recovery, ale miałaby nastąpić tylko podmiana obrazu Windows 7 nowym obrazem Windows 10, to ciężka sprawa i nie wiem czy w ogóle wykonalna. Nie znam tego rozwiązania Linuksowego z Xtreme Recovery Suite i nie wiem jak ono działa, w jaki sposób ocenia stan i zrzuca obraz, a poza tym widać, że jest stosowany niestandardowy format obrazu, więc nie wiadomo czym go wytworzyć.

 

2. Gdyby układ miał być przebudowany całkowicie od zera: należałoby w pierwszej kolejności rozwiązać zależność od GRUB, czyli nadpisać MBR i upewnić się że loader Windows jest prawidłowo skierowany. Po tym można byłoby sformatować tę partycję i zastąpić jej zawartość nową zbudowaną od zera, następnie skonstruować całkowicie nowy system menu startowego. Przy okazji, w diskpart widać że Recovery + dysk D to dyski logiczne siedzące w obrębie partycji "Rozszerzonej" z adresowaniem CHS i być może trzebaby było przemontować cały ten układ (wliczając dysk D).

 

 

Na teraz polecam zrobić prosty dysk odzyskiwania na USB: KLIK.

Odnośnik do komentarza

Z tego co widzę jest to rzecz ciężka do zrobienia i lepiej usunąć całkowicie tą partycje Recovery i wolną przestrzeń dołączyć do partycji systemowej. W nie dalekiej przyszłości planuje zakup dysku SSD i chce postawić na nim Windowsa a dysk HDD chcę dać jako miejsce na gry ale jak ten czas nadejdzie założę nowy temat i poproszę o pomoc w poprawnym zrobieniu tego. Mam jeszcze takie pytanie może głupie ale przy okazji wolę się zapytać czy jest możliwość, że Microsoft wyśle mi nową naklejkę, że system jest oryginalny i kluczem windowsa 10, bo stara naklejka z systemu win 7 jest już w ciężkim wstanie, czy tylko mogę ją otrzymać przy zakupie nowego systemu. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...