Skocz do zawartości

Problem z Recovery


wojtuq

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Na tej partycji recovery jest linux Extreme OS. Odpala się on za pomocą gruba, a ten z kolei przez odpowiedni wpis w BCD. Mogło być też tak, że to grub np. uruchamiał dopiero windowsowy bootloader. Nigdy nie miałem styczności z oryginalnym rozwiązaniem, które jest u autora. To niszowa sprawa. Mimo wszystko partycja recovery raczej na pewno sprawna, Mnie tylko dziwi ,że to jest partycja logiczna. Nigdy się nie spotkałem zeby oryginalnie partycja recovery była na partycji logicznej. A autor sam się przyznał, że modyfikował partycje. 

 

Generalnie trzeba się trochę pogimnastykować żeby to spróbować odpalić. Ktoś doświadczony i obyty w roznych konfiguracjach recovery nie powinien mieć z tym problemu. Ja jednak aż takiego doświadczenia nie posiadam. 

 

Możesz spróbować dodać domyślną ścieżkę gruba do BCD np. za pomocą prostego programiku EasyBCD. 2.2, ktora jeszcze za darmo oferowała cala funkcjonalnosc. 

W zakładce Add New Entry - zaznaczyć linuxa, wybrać linuxową partycję i dodać wpis. 

Zobacz czy to pomoże. 

Wówczas przed uruchomieniem systemu bedziesz mial wybor - co chcesz uruchomic. Zerknij czy ten drugi wpis ruszy i zainicjuje bootowanie sie z tej partycji. 

 

Edit: 

To spróbujemy zbootować się bezpośrednio z cmd gruba, a żeby nie strzelić gafy przez pisanie z pamięci, najpierw sprawdzę to na wirtualnej maszynie.

Edytowane przez Groszexxx
Odnośnik do komentarza

Próbowałem dać ścieżki linuxowe i to każde które miałem do wyboru nic to nie dało na grub i grub 2 pokazywało mi taki komunikat jak na zdjęciu, teraz w zarządzaniu dyskami tak widzi partycje recovery klikając na nią prawym przyciskiem myszki wyskakuje mi tylko pomoc nic po za tym na innch partycjach wszystkie opcje co moge z nimi zrobić

post-15062-0-46050000-1423604960_thumb.jpg

post-15062-0-83250000-1423605137_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Tutaj mieliśmy do czynienia z najprostszym możliwym uszkodzeniem, a mianowicie został nadpisany "grubowy" boot loader w MBR przez instalator windowsa 10. Do naprawy można posłużyć się automatem Boot Repair Disk http://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/lub jeśli ktoś ręcznie: każdą dystrybucją linuxa, ew. Super Grub Disc http://www.supergrubdisk.org/, przez reinstalację gruba komendą grub-install /dev/XdY gdzie X to typ dysku (dyski PATA oznaczane były h, a dyski sata s), a Y to nr dysku w postaci literowej (1 dysk to a, 2 to b . Żeby sprawdzić z jakimi dyskami mamy do czynienia mozna posluzyc sie komenda fdisk -l. 
 
Żeby sprawdzić z jakimi w ogóle partycjami mamy do czynienia najwygodniej się posłużyć DMDE. Mając tylko windowsowe narzędzia z pomocą przychodzi diskpart (aplet zarządzanie dyskami to graficzna nakładka diskpart'a, z tym, że jest dosyć mocno ograniczona, co objawiało się tutaj tym, że nie mieliśmy żadnych informacji o partycji poza rozmiarem). W cmd z uprawnieniami admina wpisuje diskpart, następnie wybieramy odpowiedni dysk (dyski wyswietlamy komendą list disk), wybieramy dysk komendą select diskX (x to numer dysku), listujemy partycje (list partition), wybieramy (select partitionX (x nr partycji), detail partitionX. Na przykładzie tej partycji otrzymujemy:
Typ partycji 83
Ukryta: Tak
Aktywna Nie
Przesunięcie w bajtach: ...
 
83 to partycja linuksowa.
Jako, że w drugim sektorze dysku, aż do 20 - są szczątki grubowego bootloadera - to powinno było od razu nas nakierować na ten trop. I jest tak jak pisałem w swoim pierwszym poście: bootowanie jest z gruba, a dopiero potem wybieramy odpowiedni wpis z graficznego interfejsu odnosnie bootowania z windowsa. 
To, że partycja powinna być logiczna (i była) świadczył wpis np. w menu.lst 
 

 


timeout 3
color black/cyan yellow/cyan
gfxmenu (hd0,4)/boot/gfxmenu
default 0

title windows
root (hd0,0)
makeactive
chainloader +1

title linux
kernel (hd0,4)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux root=/dev/sda5 splash=silent vga=788
initrd (hd0,4)/boot/initrd.img

title linux-nonfb
kernel (hd0,4)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux-nonfb root=/dev/sda5
initrd (hd0,4)/boot/initrd.img

title failsafe
kernel (hd0,4)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=failsafe root=/dev/sda5 failsafe
initrd (hd0,4)/boot/initrd.img

 

0 to pierwsza partycja, 4 - to partycja nr5, tak jak sda5 
W linuksie pierwsza partycja logiczna dostaje wlasnie taki numer.
 
Ot, cała filozofia.

 

Takze bez załączania zrzutów sektorów nie dałoby się rozwiązać takich przypadków... no chyba, ze ktos ma krysztalowa kule.  

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...