Skocz do zawartości

Koniec wsparcia dla MS Security Essentials na XP - co w zamian?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam w pracy co najmniej 2 leciwe komputery z XP Home. Jeden to lapek, drugi to stacjonarka. Lapek  jest używany kilka razy w tygodniu do poskanowania jakiegoś kwitka i ew. do wysłania czegoś faksem, bo ma wbudowany modem, w przeciwieństwie do nowszych sprzętów. Na stacjonarnym raz na miesiącu coś robi księgowa, znaczy jak w domu nie ma internetu albo ma jakieś  specyficzne zadanie, którego zdalnie nie da rady zrobić. Ale to detale.

 

Sedno jest takie - sprzęt doskonale działa i spełnia swoje zadania. Natomiast MS w swojej łaskawości raczył wyłączyć nie tylko wsparcie dla MSSE ale zablokować w ogóle działanie tego pakietu. I tak myślę, czy może są jakieś zastępcze rozwiązania? Np cofnąć system do jakiegoś punktu przywracania i wyłączyć aktualizacje? Albo coś podobnego?

 

A może się nie szczypać i odinstalować MSSE i zainstalować jakieś DARMOWE oprogramowanie? Jakieś 5-6 lat temu używałem Avasta w wersji free. Ale miałem wrażenie, że mimo wyłączenia ze skanowania niektórych obszarów komputera Avast mulił dość znacząco.

 

A może się jakiś nowy killer pojawił, najlepszy na świecie i w ogóle? Bo nie jestem niestety na bieżąco.

 

Proszę o sugestie,byle nie dyskutować o wyższości tego nad tamtym i co który przepuszcza a czego nie.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wprawdzie nie mam aktualnie dostępu do systemu Windows XP z zainstalowanym MSE, ale z aktualizacjami bazy szkodliwego oprogramowania jak i z działaniem samego programu (a nie "pakietu", jak mówisz, bo z pakietem ma to niewiele wspólnego) nie powinno być problemu:

 

- Microsoft antimalware support for Windows XP

 

To help organizations complete their migrations, Microsoft will continue to provide updates to our antimalware signatures and engine for Windows XP users through July 14, 2015.

- Microsoft Security Essentials 4.5.216.0 on Windows XP - At Risk > 9 April, 2014

Microsoft Security Essentials will continue to protect your PC from malware and will continue to receive updates to the definitions through 14 July, 2015. However, Windows XP will no longer receive any updates for newly discovered vulnerabilities which will make your computer more susceptible to attack that cannot be prevented by an antivirus program alone.

Odnośnik do komentarza

Natomiast MS w swojej łaskawości raczył wyłączyć nie tylko wsparcie dla MSSE ale zablokować w ogóle działanie tego pakietu. I tak myślę, czy może są jakieś zastępcze rozwiązania?

Jeśli chodzi o ostatnie problemy z aktualizacjami MSSE powodującymi jego nieużytkowość na XP (KLIK / KLIK), to ponoć najnowsza aktualizacja baz rozwiązuje te problemy: KLIK.

 

 

A może się nie szczypać i odinstalować MSSE i zainstalować jakieś DARMOWE oprogramowanie? Jakieś 5-6 lat temu używałem Avasta w wersji free. Ale miałem wrażenie, że mimo wyłączenia ze skanowania niektórych obszarów komputera Avast mulił dość znacząco.

MSSE jest limitowanym rozwiązaniem i skłaniam się do wymiany bogatszym rozwiązaniem trzecim, zapewniającym bardziej złożoną ochronę. Avast 6 lat temu to nie ten sam Avast co dziś, ogromne zmiany zaszły i produkty są nieporównywalne. Niemniej wspominasz o komputerach w pracy, odpada więc większość darmowych antywirusów, w tym Avast - licencje "do użytku prywatnego niekomercyjnego".

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o ostatnie problemy z aktualizacjami MSSE powodującymi jego nieużytkowość na XP (KLIK / KLIK), to ponoć najnowsza aktualizacja baz rozwiązuje te problemy: KLIK.

Wczesnym popołudniem spróbuję tej aktualizacji.

 

 

MSSE jest limitowanym rozwiązaniem i skłaniam się do wymiany bogatszym rozwiązaniem trzecim, zapewniającym bardziej złożoną ochronę. Avast 6 lat temu to nie ten sam Avast co dziś, ogromne zmiany zaszły i produkty są nieporównywalne. Niemniej wspominasz o komputerach w pracy, odpada więc większość darmowych antywirusów, w tym Avast - licencje "do użytku prywatnego niekomercyjnego".

Nawet jeśli wzmiankowana poprawka załatwi temat, to jestem przekonany, że tylko na jakiś czas i na pewno będę musiał na coś się zdecydować. Jeśli chodzi o zmiany w Avast - właśnie tej złożoności bym się obawiał na starszych komputerach. Trochę mnie jednak zaniepokoiła ta lic. do użytku prywatnego. Aż zajrzałem na stronę Avasta i znalazłem chyba adekwatny fragment: cyt "Software must be used exclusively 1) by you as an individual or members of your household solely for private non-commercial purposes". Gdybym znał j. angielski i był prawnikiem to bym uznał, że ja i członkowie mojego gosp. domowego nawet będąc w pracy nie naruszamy tej licencji, bo nie handlujemy ani avastem ani nie prowadzimy usług w oparciu o avasta, nawet daleko pochodnych. Ale nie znam angielskiego i prawnikiem nie jestem, więc poczekam aż Bracia Czesi przygotują polskojęzyczne teksty EULA produktów  :)

Odnośnik do komentarza

Aż zajrzałem na stronę Avasta i znalazłem chyba adekwatny fragment: cyt "Software must be used exclusively 1) by you as an individual or members of your household solely for private non-commercial purposes". Gdybym znał j. angielski i był prawnikiem to bym uznał, że ja i członkowie mojego gosp. domowego nawet będąc w pracy nie naruszamy tej licencji, bo nie handlujemy ani avastem ani nie prowadzimy usług w oparciu o avasta, nawet daleko pochodnych. Ale nie znam angielskiego i prawnikiem nie jestem, więc poczekam aż Bracia Czesi przygotują polskojęzyczne teksty EULA produktów

Niestety w tym fragmencie nie chodzi o rozprowadzanie Avasta w celu czerpania zeń zysków (o zakazie redystrybucji prawi inny ustęp) tylko o możliwość wykorzystania go w określonym środowisku. "members of your household" = słowo "domownicy" lepiej oddaje o co im chodzi, by przekazać że prywatnie w domu to możesz wykonywać mnogie instalacje i zainstalować go dla siebie, córki czy wujka. Darmowy Avast jest do użytku domowego niekomercyjnego, a drugi człon tworzy zastrzeżenie, że nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Ta licencja oznacza, że program nie może być używany w firmie, która prowadzi działalność biznesową przynoszącą profity, nawet jeśli to firma jednosobowa i wykonujesz pracę w domu na służbowym komputerze.

I na stronie domowej Avast jest wyraźnie wyróżniony podział odpowiadający licencji: Dom (darmowa wersja tylko tam się pokazuje) oraz Firma (z podziałem na "Małe i Mikro Przedsiębiorstwa - 1-10 zatrudnionych" + "Średnie i Duże Przedsiębiorstwa - 10 zatrudnionych lub więcej", w menu rozwijanym jest też hasło "Mała firma lub domowe biuro") dla której oferta to tylko komercyjne produkty. Już jaśniej nie mogli tego przedstawić. Komputery "w pracy" to firma a nie dom.

 

 

Prawie wszystkie darmowe antywirusy mają taką licencję i wykluczają instalację w firmie. Wyjątki:

 

1. MSSE (licencja) dozwolony w małej firmie do 10 stanowisk, powyżej tej liczby legalne użytkowanie to komercyjna wersja Endpoint Security.

 

PRAWA DO INSTALACJI I UŻYWANIA

 

Użytek domowy. Jeśli Licencjobiorca jest użytkownikiem domowym, może dokonać instalacji i korzystać z dowolnej liczby kopii oprogramowania na urządzeniach osobistych Licencjobiorcy w gospodarstwie domowym Licencjobiorcy. Kopie te mogą być używane przez członków takiego gospodarstwa.

 

Mała firma. Jeśli Licencjobiorca prowadzi mała firmę, może dokonać instalacji i korzystać z oprogramowania na maksymalnie 10 urządzeniach wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Ograniczenia. Oprogramowania nie można używać na urządzeniach należących do instytucji rządowych lub edukacyjnych.

2. COMODO Internet Security (licencja) wprost mówi o tym. Wykorzystana fraza "business users" nie oznacza Twojego toku rozumowania przy Avast i potencjalnego handlu COMODO.

 

Is it free for business users too?

Yes. However, enterprises looking to implement Internet Security on large networks of workstations would benefit from the centralized management capabilities of Comodo Endpoint Security Manager (CESM).

3. Jakieś niszowe produkty "open source", bądź też rozwiązania je integrujące. Np. integracja silnika ClamAV przeważnie czyni produkt "nakładkowy" go noszący dozwolonym w firmie.

 

Dodatkowo porównaj dane sprzed roku: https://www.raymond.cc/blog/free-antivirus-for-corporate-commercial-and-educational-use/

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Zaktualizowałem MSSE. W załączeniu zrzuty. Wygląda to źle. Może coś działa a może nie, ale ikony i komunikaty nie przekonują - przy prawidłowo działającym MSSE kolor ikony wskazywał ew. stany zapalne. Teraz mam wrażenie, że to co na ikonce wyglądało na powiewający proporzec, jednak okazało się wystawionym środkowym palcem.

 

Z pozytywnych efektów - komputery zaczęły działać, bo chyba przed aktualizacją praktycznie MSSE uniemożliwial niemalże całkowicie korzystanie. Otwarcie dowolnego pliku trwało kilka(naście) minut czasem.

 

Po weekendzie spojrzę na te zaproponowane rozwiązania, Comodo i ClamAV i może inne też. Znaczy popatrzę w weekend ale spróbuję w poniedziałek, bo w domu nie mam chyba XPka żadnego.

post-5633-0-98535100-1398431519_thumb.png

post-5633-0-01660100-1398431532_thumb.png

Edytowane przez AdamTko
Odnośnik do komentarza

Zaktualizowałem MSSE. W załączeniu zrzuty. Wygląda to źle. Może coś działa a może nie, ale ikony i komunikaty nie przekonują - przy prawidłowo działającym MSSE kolor ikony wskazywał ew. stany zapalne. Teraz mam wrażenie, że to co na ikonce wyglądało na powiewający proporzec, jednak okazało się wystawionym środkowym palcem.

Ten notyfikator w MSSE na XP to nowy "ficzer". Aktualizacje baz będą dostarczane do przyszłego roku, ale MSSE będzie cały czas powiadamiał o zakończonym wsparciu i straszył statusem. Zielony status już się nie pokaże na XP.

 

 

Po weekendzie spojrzę na te zaproponowane rozwiązania, Comodo i ClamAV i może inne też.

Wcześniej podane programy to była tylko lista wyjątków, które programy w ogóle dopuszczają instalację na służbowych / biznesowych komputerach. Jeśli chodzi o wybór, to tu zdecydowanie pakiet COMODO (wielopłaszczyznowa ochrona).

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Do listy darmowych dołączyć można jeszcze

- Nano Av

- Immunet Free

- dodać można też prawdopodobnie bazujący też na silniku ClamAV program SecurAPlus...z tym silnikiem jest dośc ciężki na XP, ale po zapisaniu się do kanału "beta" dostajemy całkiem przyzwoity program z dodatkowym modułem AV w chmurze i bez włączonego skanera ClamAV

- prawdopodobnie też Fortinet FortiClient, ale nie ma niegdzie potwierdzenia, a licencja jest mało konkretna.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...