Skocz do zawartości

Częste freezy. Sterownik odzyskał sprawność.


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

A więc zacznę od tego, że prosiłem o poradę w tym temacie - https://www.fixitpc.pl/topic/20422-robak-win32bitcoinminer-catrj/?p=133885 jednak kolega Belfegor sugeruje, iż mam problem mój nie ma związku z wirusami.

 

Konfiguracja:
Procesor - Phenom II x4 980 Black Edition @4.0Ghz (200Mhz x20 / vcore automatyczne) [wersja inżynierska procesora]
Chłodzenie - Scythe Ninja 2
Płyta główna - Gigabyte GA-990XA-UD3
Karta grafiki - Gigabyte GeForce GTX460 SuperOverclocked (nie podkręcane)
Pamięć -  SpecTek Inc 2x2GB PC3-10700H   + Goodram 1x4GB PC3-10700 = 8GB 1333Mhz dual unganged mode
Dyski twarde - WD1600JS-00MHB0 + ST31000528AS + WD5000AAJS-00YAF0
Napęd optyczny - HL GH22LS50
Zasilacz - Corsair CMPSU-650TX
Obudowa - Lancool K62
Monitor - LG Flatron W2361V
System - Windows 7 Ultimate 64-bit PL SP1

 

Problem wygląda następująco: po uruchomieniu peceta (restarcie) system pracuje kilka minut normalnie. Gdy włączam przeglądarkę po kilku minutach zawiesza się ona na kilka sekund (freezuje) a następnie odblokowuje, często z wydaniem dźwięków (nie z głośniczka systemowego ale normalnie przez kartę dźwiękową). Do tego kursor myszki zmienia się dowolnie na inny, czasami jest to strzałka, czasami kółko a nawet i inne wyglądy, mi nie znane ale wyglądające jak jakiś wskaźnik myszki ze starej gry etc. Do tego wskaźnik ma różne kolory - różowy a nawet biały (przeźroczysty) tak, że go w ogóle nie widać. Moim zdaniem nie jest to problem hardware ale raczej software (oczywiście, mogę się mylić).

 

Dodam jeszcze, że "...ale odzyskał sprawność" - przeinstalowałem sterowniki wg tego, co napisałem w poprzednim temacie:

 

 

BTW- zawiesza się ekran... znaczy się... "Sterownik ekranu przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność". Przeinstalowałem go z 311.06 na 331.65 wg standardowej procedury (tryb awaryjny, Driver Sweeper+Driver Cleaner + CCleaner) ale nadal "odzyskuje sprawność".

Dodam, że mam Gigabyte GeForce GTX460 Superoverclocked a w tle odpalona jest usługa BOINIC - wykorzystuję procesor w obliczeniach roseta@home.

 

EDIT:

BOINIC nie jest chyba problemem bo po jego wyłączeniu wyżej opisane objawy nadal występują.

 

 

Załączam pomocne screeny -

 

 

1105291100_1384707539_thumb.jpg 7867752900_1384707539_thumb.jpg 1384083500_1384707540_thumb.jpg

 

 

 

4221631200_1384707579_thumb.jpg 5253059700_1384707580_thumb.jpg 9783541600_1384707581_thumb.jpg 3516015900_1384707583_thumb.jpg 9225536600_1384707584_thumb.jpg

 

 

 

3647210400_1384707612_thumb.jpg 9376457400_1384707613_thumb.jpg

 

 

Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. Do sprawdzenia taśmy sygnałowe dysku systemowego oraz pozostałych. 160 GB ma zarejestrowanych 48 błędów komunikacji - może stare nie wiem.

2. Benchmark w HDTune wykonany albo w złych warunkach albo zły stan dysku. Długie czasy odczytu. Test należy wykonać przy całkowitym braku aktywności - zakłamania.

3. Nie podobają mi się informacje hwinfo Sensors.

4. Odpal Sensors - na dole Start logging - nadaj nazwę plikowi OK i zminimalizuj.

5. Uruchom soft mocno obciążający system i czekaj na efekty (ewentualnie zapisz dokładną godzinę problemu i podaj ją).

6. Jeżeli w ciągu pół godziny nie wystąpi problem Alt+Tab na Sensors i Stop Logging. Powstanie bardzo duży plik do analizy.

7. Ponawiasz p. 3 i dalej.

8. Jeżeli nastąpi restart lub BSOD - spakuj plik logu, shostuj i daj linka.

 

Pokaż również obrazek z HWInfo - System Summary. Masz trzy moduły RAM i to jest dziwna i niepoprawna konfiguracja.

Odnośnik do komentarza

Prosiłeś przecież o screen z HWiNFO - System Sumary który dałem (dodatkowo wstawiłem też log, skoro wg Ciebie nie przydatny to ok), nieprawdaż?

 

Tutaj zaś masz ponowny benchmark dysku WD 160GB (i dodatkowo jego smart - zastanawia mnie ta  wysoka temperatura, którą zaznaczył HD Tune Pro) -

 

 

4592568300_1384717451_thumb.jpg 3538245600_1384717453_thumb.jpg

 

 

Co do samego loga z Sensors to postaram się go jeszcze dzisiaj wykonać ale nie jest to łatwe gdyż freezuje mi komputer a nawet sprawił, że crashowało mi przeglądarki (Opera, Chrome, FF oraz IE).

Odnośnik do komentarza

Prosiłeś przecież o screen z HWiNFO - System Sumary który dałem (dodatkowo wstawiłem też log, skoro wg Ciebie nie przydatny to ok), nieprawdaż?

 

Tak - chciałem potwierdzenia, że RAM rozpoznawany jest poprawnie i jest. Log o którym piszesz to rozszerzona wersja System Summary i przydatna do poznania całej konfiguracji kompa. Teraz zbędna.

 

Temperatura - prawdopodobnie błędna interpretacja. Nic groźnego.

 

Co do samego loga z Sensors to postaram się go jeszcze dzisiaj wykonać ale nie jest to łatwe gdyż freezuje mi komputer a nawet sprawił, że crashowało mi przeglądarki (Opera, Chrome, FF oraz IE).

 

Właśnie tego dokładnie potrzebuję. Zrób log jak opisałem (dokładnie) - daruj sobie przeglądarki. Ostudź komputer i przystąp do działań wg. opisu.

Na poprzednim obrazku z Sensors napięcie 3,3V osiągało wartość około 1,2 V. To może być problemem.

Dlatego konieczny jest test.

Sprawdź również wtyk zasilania płyty głównej. Może mieć zły kontakt. Dodatkowo złącze +12V przy procesorze.

Odnośnik do komentarza

Proszę bardzo, zrobiłem log z HWiNFO64. Mam nadzieję, że wykonałem go dobrze.

 

http://speedy.sh/8WkQJ/HWiNFO64-LOG.rar

 

Dodam, że peceta obciążyłem programem LinX 0.6.4 + FurMark 1.11.0 a później uruchomiłem jeszcze OCCT 4.4.0 jednak po jakichś 4 minutach włączał się brzęczek o przekroczeniu temperatury. CO ciekawe programy pod Win 7 ich nie pokazują - ciągle jest 0*C. Myślałem, że to po prostu uwalony termistor ale skoro z wewnątrz obudowy wydobywał się dźwięk brzęczka (nie było to piszczenie ale brzęczenie) to już sam nie wiem, w czym problem z tym pomiarem.

Nadmienię, że mam dokładnie ten procesor (dostałem jako gift) - http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/AMD_Phenom_II_X4_980_Black_Edition_-_cztery_rdzenie_w_dobrej_cenie-3809.html aktualnie pracujący na @4.0 przy mnożniku x20 (napięcia i szyna nie ruszona).

 

Kolego wieslaw531 co możesz powiedzieć o tym logu (i ogólnie o moim problemie)?

 

BTW- wtyczki zasilacza dociśnięte.

Odnośnik do komentarza

Na szybko przeanalizowałem log. Brak czasu i muszę zniknąć.

Brakuje mi tu info związanego z temperaturami procesora. Jest tylko ogólna wartość 12 st C.

 

Zastanawiam się czy problemem nie jest wadliwy montaż procesora lub uszkodzenie gniazda.

Bo log nie jest pełny dla Twojego zestawu. Normalnie te dane występują - temperatury poszczególnych rdzeni i procka.

Jutro wieczorem jeszcze raz to przeczochram.

Możesz to sam przeanalizować importując plik *.csv do excela. Zablokuj pierwszy wiersz i przewijaj obserwując różnice.

Odnośnik do komentarza

Tak jak napisałem wcześniej - żadnych temperatur procesora odpowiednie do tego programy mi nie pokazują. Może to uwalony termistor a może to, co piszesz. Tylko czy te objawy, które wypisałem wcześniej mogą być skutkiem wadliwego montażu procesora lub uszkodzenia gniazda (lub uszkodzenia jednego i drugiego albo tez tylko samego procesora)? Nie wiem, muszę popatrzyć, do kiedy mam gwarancję na płytę główną (już raz ja tam oddawałem - wg tego, jaką otrzymałem odpowiedź wtedy problemem była kość biosu, tylko dlaczego nie działał dual - bios?). Eeeech :(

Odnośnik do komentarza

Bios pokazuje temperatury, oto dowód -

 

 

8768914000_1384888957_thumb.jpg 9535785900_1384888959_thumb.jpg

 

 

Dodam, że napięcia Vcore podniosłem ręcznie o dwa oczka - może po prostu procesor wymaga dodatkowego dowoltowania? Spotkałem już przypadki, że CPU chodziło poprawnie dopiero na wyższych napięciach - taka konieczność "dodania papu" to czasami wynik jego zużycia a czasami miejsca na waflu krzemowym, z którego został wycięty (tu: to wersja inżynierska procesora więc nie sądzę, żeby nie był z jego środka, jednak...).

A co do prędkości wentylatorów to mam kontroler obrotów pod który one są bezpośrednio podpięte.

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza

A co tu rozwijać? Mam kontroler obrotów Zalman ZM-MFC1Plus poprzez który steruję prędkościami obrotowymi wentylatorów. Wentylator coolera CPU czyli Xigmatek Blueline 120mm mam podpięty do rozgałęźnika, którego jedna końcówka wpięta jest w złącze wentylatora na płycie a druga do złącza wentylatora w kontrolerze - zgodnie z instrukcją obsługi (montażu) kontrolera. Pozostałe zaś wentylatory obudowy (w sumie 5 sztuk) są podpięte bezpośrednio do kontrolera.

 

Tu masz poglądowe zdjęcia http://www.chw.net/foro/ventas-finalizadas/881611-regulador-rpm-zalman-zm-mfc1-plus-finalizada.html#post10560568

 

 

 

 

Na jakiej zasadzie działa procka?

Co?

Odnośnik do komentarza

Jakie czujniki? Przecież prędkościami obrotowymi steruje się używając potencjometru - każdy kanał ma oddzielny potencjometr.

 

Odłącz ten wynalazek i podłącz wentylatory tam gdzie powinny być. Zobacz co się zmieni w Sensors lub innym sofcie.

Nie da rady - mam 5 wentylatorów obudowy +  1 wentylator CPU a płyta ma tylko 3 gniazda FAN - w jaki sposób miałbym zatem je poprawnie podłączyć? ;)

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-990xa-ud3rev_10/

Ponadto nie widzę związku - kontroler Zalmana podłączany jest (jego zasilanie) do moleksa 4 pin a z tego, co mi wiadomo to całkiem inna linia zasilająca w zasilaczu i nie sądzę aby miało to wpływ na mój problem. Dlaczego twierdzisz, że może być inaczej?

Odnośnik do komentarza

Jakie czujniki? Przecież prędkościami obrotowymi steruje się używając potencjometru - każdy kanał ma oddzielny potencjometr.

 

Wybacz ale większej głupoty nie słyszałem. Rozumiem, że mając 5 wentylatorów i 5 palców dotykasz nimi (palcami) do istotnych miejsc na płycie głównej i jak któryś zaczyna parzyć to stosownym palcem kręcisz potencjometrem. :huh: .

Jak sądzisz dlaczego system sterowania chłodzeniem reaguje regulując obroty wentylatorów?

 

Nie chcesz sprawdzić - Twój wybór. Tyle.

Odnośnik do komentarza

Nie odpowiedziałeś na podstawowe pytanie - jak mam podłączyć te sześć wentylatorów do płyty skoro mam na niej tylko trzy złącza FAN?

  

Jak sądzisz dlaczego system sterowania chłodzeniem reaguje regulując obroty wentylatorów?

Jak sądzisz, dlaczego producenci stworzyli możliwość regulacji ręcznej obrotów wentylatorów?

  

Nie chcesz sprawdzić - Twój wybór. Tyle.

Szukam związku to raz. A dwa - odłączenie tego nie sprawi, że system i programy będą pokazywały temperatury procesora, nie uważasz?

Odnośnik do komentarza

Odpowiadam uprzejmie:

 

Nie odpowiedziałeś na podstawowe pytanie - jak mam podłączyć te sześć wentylatorów do płyty skoro mam na niej tylko trzy złącza FAN?

 

1. Zostawić trzy: cooler procka, wlot i wylot.

2. Miejsce podłączenia opisane jest w manualu do płyty.

 

Jak sądzisz, dlaczego producenci stworzyli możliwość regulacji ręcznej obrotów wentylatorów?

 

Kasa od naiwnych i kompletnie bez uzasadnienia technicznego.

 

A dwa - odłączenie tego nie sprawi, że system i programy będą pokazywały temperatury procesora, nie uważasz?

 

Nie wiem dopóki nie sprawdzisz.

Odnośnik do komentarza

Tylko nie pisz, że wypiąłeś wentylator grafiki ze złącza na karcie i podpiąłeś pod ten wynalazek.

Bo tak mi to pasuje.

W takim przypadku zabezpieczenie grafiki stwierdza, że wentylator nie pobiera prądu, na trzecim pinie brak informacji o obrotach - wniosek uszkodzony wentylator.

W celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem wskutek przegrzania automatyka karty powoduje uruchomienie trybu oszczędnego - minimalnego.

Odnośnik do komentarza

Tak zrobiłem. A poza tym to moja karta graficzna siedzi w slocie PCI-Ex 1x (to najkrótsze), które w tym celu rozciąłem.

Dodatkowo nie dałem markowej pasty termoprzewodzącej na IHS pod podstawkę ale zastosowałem zamiennik w postaci pasty Colgate.

No a wentylator tylni obudowy dmucha do środka natomiast ten który jest na chłodzeniu CPU zamontowałem jako wyciągający w stronę napędu optycznego.

 

:P

 

Bo widzę, że masz mnie za idiotę.

Odnośnik do komentarza

Obrażasz mnie i nie wiem z jakiego powodu.

 

Poprzedni post był w swej treści formą pytania oraz próbą wyjaśnienia hipotetycznego zdarzenia i zachowania systemu na poprzedni wpis o DVI.

 

Nie rozumiem celu zakładania tego tematu.

Zastanów się nad zasadami działania tego typu for.

 

Myślę, że przy tak dużej własnej wiedzy powinieneś sam sobie zacząć zadawać pytania i na nie odpowiadać.

 

Alternatywa - poczekaj może ktoś odważy się na zadanie pytania i rozwiąże problem.

 

Ja nie czuję się kompetentny. Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza

Obrażasz mnie i nie wiem z jakiego powodu.

To była forma ironii, poprzez którą wskazałem, że coś tam na temat sprzętu wiem. Szkoda, że tego nie zrozumiałeś.

  

Poprzedni post był w swej treści formą pytania oraz próbą wyjaśnienia hipotetycznego zdarzenia i zachowania systemu na poprzedni wpis o DVI.

Nie lubię tego typu sposobów sugerowania mi, że zrobiłem zrobiłem coś, co jest niezgodne z logiką - nawet jeśli jest to bardzo hipotetyczne. Poza tym jak miałbym to zrobić, skoro złącze zasilania wentylatorów GPU jest zupełnie inne niż złącze zasilania wentylatorów obudowy/CPU?

 

W celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem wskutek przegrzania automatyka karty powoduje uruchomienie trybu oszczędnego - minimalnego.

Dzieje się to podczas instalacji sterowników a nie dzieje podczas obciążenia karty grami a nawet programami, z których log temperatury dałem kilka postów wcześniej. Czy To Cię nie zastanowiło? Karta wyłącza się przy małym obciążeniu a przy dużym działa jak zwykle? Chyba powinno być odwrotnie, nieprawdaż?

 

Niemniej - niemniej kolega wskazał mi na taki sposób rozwiązania problemu - http://www.help2go.com/forum/computer-help/109185-monitor-goes-into-power-saving-mode-when-booted-dvi-cable.html i może faktycznie tak jest, muszę przetestować.

  

Zastanów się nad zasadami działania tego typu for.

Myślę, że przy tak dużej własnej wiedzy powinieneś sam sobie zacząć zadawać pytania i na nie odpowiadać.

Ja nie czuję się kompetentny. Życzę powodzenia.

A nie zastanowiło Cię, że człowiek (tu: ja) nie musi wiedzieć wszystkiego - i dlatego pyta na forum? Forum jest od pomagania, ale skoro nie czujesz się kompetentny pomagać...

 

Wróć ze sterownikami grafiki do wersji 314.22. Od tej wersji wzwyż ,,gryzą" się z Windows 7 x64.

Właśnie próbuję tej wersji i jak na razie problemy z wyświetlaniem ani freezami nie wystąpiły. Próbuję po użyciu tej anglojęzycznej porady z linka który wstawiłem kilka linijek wcześniej.

 

 

Teraz martwi mnie tylko pokazywanie temperatury procesora przez programy - a raczej brak pokazywania (stałe 0*C)...

Odnośnik do komentarza

Nienawidzę pyskówek i nie dam się wpuścić.

 

Jest błąd na IE11 - brak możliwości kopiuj - wklej w żadnej postaci. Więc napiszę inaczej.

 

Pierwsza odpowiedź - zrozumiałem. A humor znajduje się w dziale RR.

Druga odpowiedź - były już przypadki gdzie userzy zaawansowani zapominali o podpięciu dodatkowego zasilania procesora.

Trzecia odpowiedź - link nie działa.

Czwarta odpowiedź - przemyśl to jeżeli ktoś inny zada pytanie.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...