Skocz do zawartości

System nie "widzi" płyt CD, rozpoznaje jedynie DVD


Kromlech

Rekomendowane odpowiedzi

Się zastanawiałem, zamieścić ten post tutaj, czy w hardware.

 

Po całym dniu googlowania poddałem się

Laptop Lenovo Y550 system W7 hp x64, napęd Optiarc DVD RW AD-7580 S

Problem. System nie widzi nośników CD, a jedynie DVD. Nieważne czy czystych czy zapisanych jakimikolwiek danymi.

 

Co zrobiłem:

Odinstalowałem napęd, po restarcie system zainstalował go na nowo - brak efektu

Aktualizacja firmware nie wchodzi w rachubę, gdyż lenovo takowym nie dysponuje na stronie, a Sony w swoich zasobach nie ma takiego napędu ( najbliższy to AD 7590 )

W podglądzie zdarzeń bez ostrzeżeń.

W menedżerze urządzeń bez problemów.

Co więcej zdarza się, gdy włożę płytkę CD do napędu to nie mogę jej stamtąd wydobyć, dopiero po kilku próbach lub restarcie udaje się otworzyć kieszeń.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W pierwszej kolejności zacząłbym od Tego fixu. Dwuklik, zatwierdź zmiany i zrestartuj kompa. Testuj sprawność napędu.

Post nie za bardzo ma związek z tematem. Ten fix rozwiązuje problem całkowicie niewidocznego napędu pod np. Windows Vista, a napęd autora tematu jest widoczny, a ma tylko problem z odczytem płyt. Tak więc problemem jest tutaj napęd, a nie system, z tego też względu wcześniej wspomniałem, że temat powinien znaleźć się w dziale hardware.

Odnośnik do komentarza

Flavius: Musiałem iść do pracy a laptop został w domu. Rano ściągnę program i napiszę o efektach

 

switch48: pisałem post godzinę przed Tobą i wtedy nie działał

 

MatJK: Podany przez Ciebie firmware dotyczy laptopów Della a nie Lenovo. Ten napęd jest stosowany przez różne firmy jednak należy uaktualniać tylko ze strony producenta notebooka.

 

Mudin: z całym szacunkiem, ale nie zastosuję w "ciemno" nieznanego fixu. Chyba, że wyjaśnisz jakich zmian dokonuje w rejestrze i skąd pochodzi

Odnośnik do komentarza

Fix pochodzi z mojego komputera i jest stosowany do usunięcia filtrów niższego i wyższego poziomu, które tworzą się w rejestrze i uniemożliwiają prawidłowe korzystanie z napędu. Więcej na ten temat od strony technicznej mogłaby napisać picasso. A Ty zamiast udawać brak zaufania - wystarczy, że ściągniesz fix - prawy click - edytuj i możesz zobaczyć co w nim jest a dodatkowo zweryfikować klucze rejestru, że nie odnoszą się do "otwierania drzwi" tylko do naprawy problemu - www.google.pl prawdę Ci powie. Czy pomoże - nie wiem - na pewno nie zaszkodzi spróbować, choć najpewniej i tak w grę będzie wchodzić firmware. Oprócz firmware, warto odinstalować kontroler na którym znajduje się dany napęd IDE lub SATA i ponownie uruchomić komputer, on powinien się automatycznie sam zainstalować jeśli nie, to po prostu prawy click/aktualizuj sterownik/automatycznie.

 

Tutaj Twoje niepewne źródło w pliku:

 

REGEDIT4

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}]

"UpperFilters"=-

"LowerFilters"=-

 

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Cdr4_2K]

 

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Cdralw2k]

 

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Cdudf]

 

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UdfReadr]

 

Chcesz możesz zapisać jako cdgone.reg w notatniku jeśli nie wierzysz, że w pliku podanym przeze mnie jest ta sama treść.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

A może by tak optykę, izopropanolem przeczyścić i sprawdzić jaki to efekt przyniesie? Ogólnie bardzo problematyczny napęd. Szukaj też firmware do QSI SDW-088I, może znajdziesz.

Ponadto, uruchom np. Nero Info Tool i sprawdź jaką wersję firmware napęd posiada aktualnie i podaj na forum.

Umknęło mi to, że ten spod mojego linka to akurat do Della, ale, czy próbowałeś chociaż uruchomić flasher?

Samym uruchomieniem flashera nie "zabijesz" napędu.

Co do fixa, nieszkodliwy, ale stosowanie go w tym przypadku zbędne zupełnie.

Odnośnik do komentarza

Mudin: z całym szacunkiem, ale nie zastosuję w "ciemno" nieznanego fixu. Chyba, że wyjaśnisz jakich zmian dokonuje w rejestrze i skąd pochodzi

+

Fix pochodzi z mojego komputera i jest stosowany do usunięcia filtrów niższego i wyższego poziomu, które tworzą się w rejestrze i uniemożliwiają prawidłowe korzystanie z napędu.

 

To są filtry sprzętowe - tutaj dla DVD pochądzą one od programów do nagrywania,montowania obrazów itp:,same to one w rejestrze się nie tworzą :P

 

szczegóły,istota zagadnienia jest opisana w PROBLEM 2 w tym tutoriale https://www.fixitpc.pl/topic/930-problemy-z-dvd-w-systemach-vistawindows-7/

 

@Mudin

Akurat wątpię aby filtry sprzetowe były tutaj przyczyną ale jeśli chcesz być bardzo pedantyczny i usuwać je bardziej dokładnie niż jest to w artykule KB982116 to on by musiał to weryfikować i sprawdzać recznie tak jak ja to pokazuję - nie możesz twierdzić z góry że jako filtry sprzętowe on ma dokładnie te same sterowniki które ty miałeś i są uwzględnione w twoim fiksie - sterowników podpinanych jest pewnie z 1000 i uniwersalnego fiksa nie sposób stworzyć - na większości komputerów i tak by zrobił tylko to co oferuje artykuł MS (usunął UpperFilter,LowerFilter) a usługę by zostawił bo po prostu ktoś inny miał zupełnie inne podpięte sterowniki....

Odnośnik do komentarza
Szukam dalej rozwiazania

Jak to mówią "szukajcie, a znajdziecie". Ja jednak, póki brak firmware, proponowałbym zastosować się do wskazówki, którą podałem wcześniej. Dla przypomnienia:

 

A może by tak optykę, izopropanolem przeczyścić i sprawdzić jaki to efekt przyniesie?

 

Ponadto, zapytałem czy otrzymujesz jakiś błąd, gdy próbujesz uruchomić ten flasher, do którego link podałem, a pytam dlatego, że nie zawsze jest tak jak napisałeś wcześniej.

Odnośnik do komentarza

 

"No documents found" Co ciekawsze na stronie MS w produktach kompatybilnych z W7 nie znalazłem mojego modelu nagrywarki jest tylko AD 7590S. Juz przestałem to wszystko ogarniać. A wszystko tak pięknie dotychczas działało.

Jeszcze spróbuję przeczyścić laser tylko muszę kupić ten izopropanol

 

Edit: czyszczenie soczewki nie przyniosło poprawy.

 

Edit2: Flaviusie

fragment Readme System Update: "ThinkVantage System Update is supported on the following systems:

- Lenovo 3000 C100, C200, N100, N200, V100, V200 notebook computers

- Lenovo 3000 J100, J105, J110, J115, J200, J200p, J205, S200, S200p,

S205 desktop computers

- All ThinkPad computers

- All ThinkCentre desktop computers

- All ThinkStation desktop computers"

 

A ja mam Ideapad Y550

Odnośnik do komentarza

Do propozycji MatJK dodał bym czyszczenie prowadnic lasera. Szczególnie w położeniach krańcowych (laser można przesunąć palcem). Gdy brak izopropylu laser można czyścić "na sucho" sprężonym powietrzem, lub delikatnie obracając w placach filtrem od papierosa, oczywiście przed wypaleniem. Gdy czyszczenie nie pomoże napęd do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...