Skocz do zawartości

Problemy z DVD w systemach Vista/Windows 7


Rekomendowane odpowiedzi

Problemy z DVD w systemach Vista/Windows 7

 

 

Pomocnicze programy ratunkowe i linkowane porady stosowane w opisanych niżej przedstawionych problemach

 

MS Autodiagnostyk do DVD

 

Nero Info Tool - narzędzie do diagnostyki problemów z DVD bardzo przydatne do diagnozowania niemal wszystkich problemów z napędem - choć to narzędzie dla geeków ;)

 

FrogAspi - ASPI dla Visty/Windows 7.

 

/*Jeśli chcecie zastosować inne ASPI niż tu linkowane upewnijcie się czy jest ono w pełni kompatybilne z Vistą/Windows 7. Nie każde ASPI jest kompatbilne z Vistą/Win 7*/

 

Device Remover - zaawansowany zamiennik dla systemowego menadżera zadań potrafi między innymi wykrywać filtry na urządzenia i je usuwać - zdecydowanie narzędzie tylko dla geeków ;) -szczegóły w linku

 

Filter Drive Load Order - narzędzie do podglądu filtrów na urządzenia (nie ma możliwości usuwania - bezpieczne narzędzie dla ludożerców dla których za bardzo swędzi ręka

 

CleanHandlers - narzędzie do rozwiązywania problemów z autodtwarzaniem spowodowane przez inne programy

 

Rizone CD-DVD Repair - narzędzie naprawcze Rizontech do rozwiązywania różnych problemów z DVD głównie z autoodtwarzaniem

 

Ja w tym temacie skupiłem się jedynie na problemach które (być może lub na pewno) uda się rozwiązać na poziomie softwarowym.Jeśli żadna z poniższych porad nie pomaga/brak zagadnienienia to zapewno masz do czynienia z problemem czysto sprzętowym. Poniżej załączam linki które być może pomogą wam rozwiązać takie problemy:

 

Diagnostyka nagrywarki źródło: cdrlab.pl

 

 

 

Problemy

 

Linkowane wyżej programy / poradniki będą oznaczone w sekcji PROBLEMY kolorem niebieskim pogrubionym.

 

 

PROBLEM 1

 

Menadżer urządzeń nie wykrywa DVD (brak sekcji "Stacje dysków CD-ROM/DVD")

 

Sprawdzić czy BIOS wykrywa napęd DVD, a jeśli tak, to sprawdzić czy płyty bootowalne bootują się. Jeśli powyższe warunki nie są spełnione, to przyczyną może być:

- niedociśnięte kable

- uszkodzenie kabli/samego napędu/kontrolera/płyty głównej

 

Jesli powyższe warunki są spełnione to:

 

- Odinstalować wszystkie kontrolery IDE w menadżerze urządzeń i zrestartować komputer. Jeżeli i to nie przynosi rezultatu, to zaktualizować sterowniki do chipsetu płyty głównej oraz BIOS. Jeśli nic nie pomaga, to problem jest natury sprzetowej

 

Jeśli to laptop to można popróbować jeszcze tego (nawet jeśli BIOS nie wykrywa napędu):

 

Wyjąć baterie i odłączyć zasilanie na ok. 5min, a potem podłączyć samo zasilanie i sprawdzić efekty - jeśli wszystko zdaje się działa dobrze, spróbować ponownie włozyć baterie albo najlepiej je zmienić

 

 

 

PROBLEM 2

 

Bypassy na DVD (niepożądane filtry na DVD) - źródło wielu problemów z DVD

 

Wiele programów do nagrywania czy wirtualizacji napędów podpina pod usługę sterowniczą DVD jakiś własny sterownik, który może być przyczyną bardzo wielu problemów. Nie sposób jest wymienić wszystkie (rysunek poniżej).

 

post-510-12800474165943_thumb.jpg

 

Jedynym i prawidłowym sterownikiem nagrywarki jest oczywiście plik cdrom.sys. Jeśli jest coś więcej podpięte pod nagrywarkę, to jest to sterowniki-afaik źródło wielu problemów. W praktyce gdy wystąpi jawny błąd w menadżerze urządzeń, to tego sterownika-afaika możemy nie zobaczyć - zawsze możemy znaleźć jego dane w rejestrze czy w programach DeviceRemover/Filter Drive Load Order

 

Nawet jeśli menadżer urządzeń nie wykazuje błędów, a my naprawdę nie mamy żadnych problemów z DVD, to i tak zalecane jest usunięcie tego bypassa - w przeciwnym przypadku jeśli kiedykolwiek zdecydujecie się odinstalować program który wam go nałożył, to spotkacie się z taką o to sytuacją:

 

Brak ikony DVD w eksploratorze i w jakimkolwiek menadżerze plików, niemożność odczytu/zapisu płyt

w menadżerze urządzeń przy DVD żółty trójkąt z wykrzyknikiem z błędem nr 10,19,31,39,41

/*sztandarowy problem pod Vistą :P */

 

post-510-12800474354253_thumb.jpg

 

MS w artykule KB982116 nakazuje usunąć w kluczu HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} frazy UpperFilter i LowerFilter - jednakże w przypadku gdy bypass pochodzi od zdeinstalowanego programu, to warto pójść dalej i usunąć też sam sterownik (który nawet nie będąc nigdzie już dowiązany może jednak dalej powodować problemy z DVD) i jego wpisy w rejestrze.

 

Informacja dla zaawansowanych:

Czasami można zarówno pozbyć się bypassów jak i zachować ulubiony program który go nałożył (choć nie zawsze). Najlepiej to sprawdzić poprzez najpierw zdjęcie bypassów z DVD, a następnie zmienić tymaczasowo nazwę sterownika i sprawdzić czy dany program będzie działał.

 

Usunięcie bypassów wraz z dowiązanymi sterownikami

 

1. Wejść do klucza HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}, odczytać wartości fraz UpperFilter,LowerFilter a następnie te frazy usunąć.

2. Wejść do klucza HKLM\System\CurrentControlSet\Services, odszukać podklucz który nazywa się dokładnie tak samo jak odczytana wartość przy UpperFilter/LowerFilter, otworzyć go i odczytać nazwę sterownika i jego ścieżkę. Następnie usunąć ten sterownik jak i jego klucz (usługę sterowniczą)

3. Restart komputera

 

Przykład:

 

post-510-12800474495246_thumb.jpgpost-510-12800474741291_thumb.jpg

 

Wartość przy LowerFilter jest PxHelp20 czyli usługa sterownicza która jest tu podpięta pod DVD HKLM\System\CurrentControlSet\Services\PxHelp20 i sterownik od tej usługi PxHelp20.sys.Tak więc oprócz tego co pisze sam poradnik MS,Zarówno ta usługa jak i jej sterownik kwalifikują się do usunięcia

 

Alternatywnie to samo można zrobić za pomocą narzędzia Device Remover.

 

 

 

PROBLEM 3

 

Działa tylko systemowa wypalarka, zewnętrzne programy do wypalania/diagnostyki DVD nie rozpoznają DVD, lub błąd o braku pliku wnaspi32.dll

 

Zainstalować ASPI dla Visty:

 

1. Pobrać ASPI, upewnić się że moduł nazywa się wnaspi32.dll i w zależności od rodzaju systemu:

 

jeśli to x86: umieść wnaspi32.dll w folderze C:\Windows\System32

 

jeśli to x64: umieść wnaspi32.dll w folderze C:\Windows\SysWOW64

 

2. Zrestartować komputer

 

 

 

PROBLEM 4

 

Napęd nie odświeża zawartości DVD, wyświetla tylko zawartość jednej płyty (nieużywanej obecnie), lub pełne płyty wyświetla jako puste:

 

1. Sprawdzić czy nie ma jakiś bypassów nałożonych na DVD (PROBLEM 2)

2. W menadżerze urządzeń odinstalować sterownik od DVD i zrestartować komputer - sterownik zostanie zainstalowany ponownie po restarcie komputera

 

Jeśli to nie pomaga to należy sprawdzić:

 

3. Wejść do klucza HKLM\System\CurrentControlSet\Services\CdRom i sprawdzić czy fraza Autorun jest równa 1. Jeśli jest 0, to poprawić oraz sprawdzić czy usługa Wykrywanie Sprzętu Powłoki jest zastartowana i ustawiona na AUTO - jeśli jest inaczej to poprawić.

 

Komentarz:

Problem ten często występuje wskutek zastosowania złych porad dotyczących wyłączania autoodtwarzania (mowa też będzie o tym w PROBLEM 8), jednakże zmodyfikowanie powyższych ustawień może skutkować oprócz wyłączenie autoodtwarzania (co było oczywiście zamierzone) także innymi nieprzewidzianymi konsekwencjami, gdyż ustawienia te zapobiegają dysfunkcji DVD w interakcji ze sterownikami od programów do wypalania, wirtualizacji i innych. Jeśli ktoś nie lubi autoodtwarzania, to może je wyłączyć bezpiecznie tylko poprzez zasady grupy.

 

Jeśli w/w ustawienia zostały przywrócone jak należy, powtórzyć pkt.2. Jeśli ciągle jest brak rezultatów to:

 

4. Odinstalować wszystkie programy do nagrywania i wirtualizacji napędów, a w przypadku braku poprawy użyć MS Autodiagnostyk DVD.

 

 

 

PROBLEM 5

 

Błąd w menadżerze urządzeń (strzałka w dół na napędzie DVD w menadżerze urządzeń): "Urządzenie jest wyłączone" błąd nr 22.

/*Ja nie będę wmawiał co czyni sam MS, że użytkownik sam wyłączył urządzenie :lol: */

 

post-510-12800474941996_thumb.jpg

 

1. Sprawdzić czy nie ma jakiś bypassów nałożonych na DVD (PROBLEM 2).

2. Sprawdzić pkt3 z PROBLEM 4.

3. W menadżerze urządzeń odinstalować sterownik od DVD i zrestartować komputer - sterownik zostanie zainstalowany ponownie po restarcie komputera.

 

Jeśli to wszystko nie pomaga lub tylko krótkotrwały skutek, to należy zaktualizować sterownik do DVD (sprawdzić w Windows Update / stronę producenta). Jeśli jednak i to nie pomaga to trzeba zainstalować ASPI:

 

4. W menadżerze urządzeń odinstalować sterownik od DVD (ale nie restartować przed zainstalowaniem ASPI)

5. Zastosować kroki opisane w PROBLEM 3

 

Jeśli jednak konsekwentnie brak jest trwałej poprawy, to należy spróbować następujących środków:

 

- Odinstalować wszystkie programy do nagrywania i wirtualizacji napędów. Jeśli to się stało niedawno po zainstalowaniu czegoś, to może wystarczy tylko ten jeden soft odinstalować.

- W menadżerze urządzeń odinstalować kontroler na którym jest posadzony napęd i zrestartować komputer. Kontroler zostanie reinstalowany po restarcie

- Zaktualizować sterowniki do chipsetu płyty głównej.

- Użyć MS Autodiagnostyk DVD.

- Zaktualizować BIOS.

 

FWIW

Przyczynkiem do częstego wyłączania się DVD mogą być też sterowniki nie mające nic wspólnego z nagrywaniem\wirtualizacją np. sterowniki do ochrony przed kopiowaniem, jakieś inne sterowniki podmontowane pod inne urządzenia np. myszka, klawiatura (bypassy na inne urządzenia analogiczne jak dla DVD poruszane w PROBLEM 1 - ale to obszar mało znany i tylko dla ekspertów! Nie można likwidować filtrów dla innych urządzeń w sposób identyczny jak dla DVD gdyż wiele urządzeń ma naturalne filtry i wykonywanie dosłownej identycznej procedury dla innych urządzeń może się skończyć padem systemu!)

 

 

 

 

PROBLEM 6

 

Po włożeniu płyty DVD komputer się zawiesza

 

1. Odinstalować wszystkie programy do nagrywania i wirtualizacji napędów. Jeśli to się stało niedawno po zainstalowaniu czegoś, to może wystarczy tylko ten jeden soft odinstalować.

2. Sprawdzić zagadnienie opisane w PROBLEM 2.

3. Zaktualizować sterownik do napędu DVD.

 

Jeśli nic nie pomaga to:

 

4. Sprawdzić czy w trybie awaryjnym występuje ten sam problem. Jeśli nie, to winny jest jakiś inny soft np. soft ochronny - odinstalować i sprawdzić efekty.

5. Użyć MS Autodiagnostyk DVD.

6. Przeczyścić laser.

 

Jeśli i pkt 6 nie pomaga, to kable/sam napęd jest uszkodzony lub wadliwy zasilacz.

 

 

 

PROBLEM 7

 

Brak w eksploratorze czy nawet jakimkolwiek menadżerze plików napędu DVD, niemożnosć odczytu płyt, menadżer urządzeń nie wykazuje żadnych błędów

 

Przyczyna to brak przypisanej litery napędu. Start > Uruchom > diskmgmt.msc, odnaleźć napęd, prawoklik na niego i przypisać mu literę.

 

 

 

PROBLEM 8

 

System nie odtwarza automatycznie płyty po włożeniu do napędu

 

 

Brak opcji autoodtwarzania w exploratorze (rysunek poniżej)

 

post-510-12800475247957_thumb.jpg

 

Jeżeli brak jest opcji oznaczonych czerwoną ramką to znaczy że autoodtwarzanie nie działa

 

1. Restrykcje w zasadach grupy, wyłączenie autoodtwarzania w panelu sterowania i/lub wyłączenie ustawień systemowych opisanych w pkt.3 PROBLEM 4 (zastosować).

 

W systemach Vista/Windows 7 autoodtwarzanie na ogół nie działa z powodu wyłączenie autoodtwarzania w panelu sterowania. Ażeby je włączyć, musimy wejść w Panel Sterowania > Autoodtwarzanie i zaptaszkować "Użyj autoodtwarzania dla wszystkich nośników i urządzeń"(rysunek)

 

post-510-12800475573315_thumb.png

 

Jeśli przyczyną są restrycje w zasadach grupy, to można je usunąć w gpedit.msc (opcja ta jest możliwa tylko w Vista Bussines, Ultimate, Enterprise i w Windows 7 Proffesional, Ultimate i Enterprise)

 

Prościej i uniwersalnie dla wszystkich wersji systemu należy zastosować ten FIX, zaimportować go i zrestartować komputer.

 

Jeśli powyższe nie pomaga to:

2. Inną przyczyną mogą być błędne wpisy programów odtwarzających media w kluczu HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\AutoplayHandlers - do usuwania błędów w tym kluczu należy użyć programu CleanHandlers.

 

 

 

PROBLEM 9

 

Nie można otworzyć DVD za pomocą podwójnego kliknięcia, jedynie poprzez prawoklik i eksploruj

 

Usunąć klucz HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MountPoints2

 

 

Komentarz:

Przyczyną takiego problemu są błędne wpisy pozostawione przez płyty w trakcie odtwarzania i na ogół z wirusami nie ma nic wspólnego. Jeśli problem dotyczy tylko napędu DVD a nie partycji na dysku/USB/dysków sieciowych, to powyższy problem z infekcją nie ma nic wspólnego i powyższe zastosowane kroki wystarczą.

 

 

 

PROBLEM 10

 

Po włożeniu samostartującej płyty DVD zachowuje się ona jak płyta z danymi

 

//autoodtwarzanie nie rozpoznaje plików uruchomieniowych//

 

Użyć programu Rizone CD DVD repair. Jeśli nie pomaga, to sprawdzić czy twój firewall nie ma ustawień dotyczących autoodtwarzania które blokują tę funkcję.

 

 

 

PROBLEM 11

 

System chce formatować każdą niepustą płytę DVD

 

post-510-12800475401917_thumb.jpg

 

Na ogół rozwiązanie jest trywialne: Postąpić zgodnie z kreatorem ,potem sam system stwierdzi, że to niemożliwe i uporczywy komunikat powinien raz na zawsze zniknąć. Jesli jednak to nie pomaga:

 

Wykonać wszystkie czynności opisane w PROBLEM 5

 

Alternatywne rozwiązanie: Jeśli komuś to nie przeszkadza, to rozwiązaniem też jest wyłączenie autoodtwarzania - należy jednak pamiętać żeby to robić poprzez Panel Sterowania > Autoodtwarzanie lub zasady grupy a nie poprzez modyfikację klucza HKLM\...\Cdrom (chociaż wydaje się, że zrobienie na przekór pkt3 PROBLEM 4 też rozwiązuje problem, tylko że na dłuższą metę może to spowodować np. problem z odświeżaniem dysku).

 

 

 

Podsumowanie

 

Zdecydowanie więcej problemów z DVD zdarza się pod Vistą niż w Windows 7, więc jeśli masz problem z DVD na Viście i masz pewność, że problem jest tylko na poziomie softwaru a żadna z powyższych porad nie pomaga, to dla ciebie najlepszym rozwiązaniem jest upgrade do Windows 7.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...