Skocz do zawartości

Aftermarket zamiast Google...


karczo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jako, że mam dość niewielką wiedzę w dziedzinie walki z infekcjami, proszę o pomoc w usunięciu rootkita, z kilku komputerów który jak na razie zauważyłem, zmienił mi stronę startową przeglądarki.Sprawa jest o tyle upierdliwa, że zamiast google.pl, nawet po ręcznym wpisaniu adresu, pojawia mi się aftermarket.pl, z informacją, że domena google jest do sprzedania :) Dodatkowo zauważyłem, że nie mogę wejść w „Opcje internetowe” w panelu sterowania na jednym z komputerów, których jest w sumie 10 szt w tym serwer z Win Server 2008 R2 i jeden z Windows Vista.

Proszę przedewszystkim o informację jak się zabezpieczyć przed takim  czymś na przyszłośc oraz w jaki sposób się dostało do sieci. Zauważyłem, że GMER na kompie z Vistą na dzieńdobry na czerwono wyświetla infekcję typu rootkit. Czy mógł to być pierwszy zainfekowany komputer, a reszta po sieci? Kazy z kompów jest chroniony Avastem.

 

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.

Marcin

 

 

ALERG Extras.Txt

ALERG GMER.Txt

ALERG OTL.Txt

DOROTA Extras.Txt

DOROTA GMER.Txt

DOROTA OTL.Txt

KAD Extras.Txt

KAD GMER.Txt

KAD OTL.Txt

KART Extras.Txt

KART GMER.Txt

KART OTL.Txt

KSI Extras.Txt

KSI GMER.Txt

KSI OTL.Txt

LGP Extras.Txt

LGP GMER.Txt

LGP OTL.Txt

Marcin.Extras.Txt

Marcin.GMER.Txt

Marcin.OTL.Txt

RTG Extras.Txt

RTG GMER.Txt

RTG OTL.Txt

SERWER Extras.Txt

SERWER GMER.Txt

SERWER OTL.Txt

VISTA Extras.Txt

VISTA GMER.Txt

VISTA OTL.Txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Natomiast ja w żadnym raporcie nie widzę oznak infekcji. Uwagi, ale nie mają żadnego związku ze zgłaszanym problemem, masz w spoilerze:

 

 

 

KART

 

System jest zaśmiecony adware. Akcje dla tego komputera:

 

1. Na początek poprawne deinstalacje śmieci adware:

- Przez Dodaj/Usuń programy odinstaluj adware Browser Manager.

- Google Chrome: ma ogólnie uszkodzone preferencje. W zarządzaniu wyszukiwarkami ustaw Google jako domyślną (aktualnie wyszukiwarka pusta). W Rozszerzeniach odinstaluj Settings Protector.

- Firefox: menu Pomoc > Informacje dla pomocy technicznej > Zresetuj program Firefox.

 

2. Następnie uruchom AdwCleaner i zastosuj Usuń.

 

 

LGP

 

Też obecne adware, choć mniejszej skali.

 

1. Tak jak powyżej zaczynasz od deinstalacji:

- Przez Dodaj/Usuń programy odinstaluj Ask Toolbar, Ask Toolbar Updater

- W Firefox w Dodatkach odinstaluj Ask Toolbar

 

2. Po tym uruchom AdwCleaner i zastosuj Usuń.

 

3. Dodatkowo z innej beczki, jest zainstalowany Symantec, ale pozostał sterownik Avast:

 

DRV - [2012-10-31 00:51:56 | 000,020,624 | ---- | M] (AVAST Software) [Kernel | System | Running] -- C:\WINDOWS\System32\drivers\aswKbd.sys -- (aswKbd)

 

Sterownik nie może być usunięty od ręki, bo padnie klawiatura / touchpad, które są filtrowane przez ten sterownik. By się tego pozbyć:

 

Start > Uruchom > regedit i wejdź do klucza klasy klawiatur:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E96B-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

 

Dwuklik w wartość UpperFilters i wytnij frazę aswKbd, ale nie ruszaj systemowego kbdclass.

 

Dopiero po tym możesz usunąć sterownik. Start > Uruchom > cmd i wklep komendy:

 

sc stop aswKbd

sc delete aswKbd

del /q C:\WINDOWS\System32\drivers\aswKbd.sys

rd /s /q "C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\AVAST Software"

 

 

MARCIN

 

I tu drobne szczątki adware Babylon, Delta oraz WinToFlash Suggestor w Firefox. W Firefox wywołaj funkcję resetu. Po tym przejedź AdwCleaner.

 

 

 

 

Zauważyłem, że GMER na kompie z Vistą na dzieńdobry na czerwono wyświetla infekcję typu rootkit.

 

Podany tu log z GMER (VISTA GMER.Txt) nie przedstawia nic niepokojącego. Pokaż obrazek ze skanu, który wpis GMER zamalowuje na czerwono.

 

 

Jako, że mam dość niewielką wiedzę w dziedzinie walki z infekcjami, proszę o pomoc w usunięciu rootkita, z kilku komputerów który jak na razie zauważyłem, zmienił mi stronę startową przeglądarki.Sprawa jest o tyle upierdliwa, że zamiast google.pl, nawet po ręcznym wpisaniu adresu, pojawia mi się aftermarket.pl, z informacją, że domena google jest do sprzedania

 

To równie dobrze może być usterka w DNS. I jeśli problem ma więcej niż jeden komp, to tym bardziej to się nasuwa jako logiczna przyczyna. Znane mi rootkity, które ew. mogą tworzyć efekt Google 404, nie przerzucają się między systemami, to nie jest replikacja typu wirusowego działająca w łańcuszku. Temat pewnie przeniosę do działu Sieci, tylko czekam na objaśnienie czerwonego odczytu w GMER.

 

 

Dodatkowo zauważyłem, że nie mogę wejść w „Opcje internetowe” w panelu sterowania na jednym z komputerów, których jest w sumie 10 szt w tym serwer z Win Server 2008 R2 i jeden z Windows Vista.

 

Na którym komputerze z tu podanych i na czym polega niemożność wejścia (błąd / brak reakcji)?

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Przesyłam screenshoot z komputera z Vistą z widocznym czerwonym ostrzeżeniem oraz widok strony startowej aftermarket.

Problem z otwieraniem Panel Sterowania >Opcje internetowe występował na komputerze oznaczonym jako Marcin (WinXP). Zarówno dwuklik jak i prawy przycisk myszy > Otwórz - Nic nie dają. Jest tylko takie mignięcie okienka i znika.

Z zaobserwowanych ciekawostek: podłączyłem jeszcze swojego laptopa do sieci, w której występuje problem na chwilę i na tym komputerze również władowała się strona startowa aftermarket.pl. Postanowiłem sprawdzić czy w innej sieci też tak będzie i połączyłem się z internetem za pomocą telefonu (jako modem) i tu również strona startowa aftermarket… Tak już zostało. Przesyłam logi z dodatkowego kompoutera (system jest do reinstalacji bo chodzi jak stary żuk).

 

XPS Extras.Txt

XPS OTL.Txt

XPS.txt

post-2141-0-84485000-1368606534_thumb.jpg

post-2141-0-08948400-1368606536_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Ów "rootkit" (wiszący ukryty proces bez wyasygnowanych jawnych atrybutów) był tu kilka razy na forum, śladów infekcji nie było i rzeczywisty rootkit nie został zdiagnozowany, a zawsze łącznikiem była określona cecha systemu: system Vista (tylko) bez aktualizacji SP. Przykład, od góry do dołu taki odczyt: KLIK (notabene: nie ma tam problemu przekierowań Google, prawda?). Po aktualizacji do najwyższego z możliwych SP odczyt z tajemniczym ukrytym procesem zanikał. U Ciebie fatalny stan aktualizacyjny i wszystko to będzie do nadrobienia (KLIK):

Windows Vista Home Premium Edition Service Pack 1 (Version = 6.0.6001) - Type = NTWorkstation
Internet Explorer (Version = 7.0.6001.18000)

 
Dla świętego spokoju sprawdź co widzi Kaspersky TDSSKiller (chodzi o wyniki inne niż "Unsigned" = brak podpisu cyfrowego).

 

Problem z otwieraniem Panel Sterowania >Opcje internetowe występował na komputerze oznaczonym jako Marcin (WinXP). Zarówno dwuklik jak i prawy przycisk myszy > Otwórz - Nic nie dają. Jest tylko takie mignięcie okienka i znika.

 
Efekt sugeruje uszkodzony aplet opcji lub większy zakres naruszeń Internet Explorer. Wstępnie zastosuj się do tego wątku z reinstalacją IE8 (który jest obecnie w systemie Marcina): KB967896.
 
 

Przesyłam logi z dodatkowego komputera (system jest do reinstalacji bo chodzi jak stary żuk).

 
Tu mamy do deinstalacji adware Lollipop. Po tym popraw AdwCleaner.

 

Z zaobserwowanych ciekawostek: podłączyłem jeszcze swojego laptopa do sieci, w której występuje problem na chwilę i na tym komputerze również władowała się strona startowa aftermarket.pl. Postanowiłem sprawdzić czy w innej sieci też tak będzie i połączyłem się z internetem za pomocą telefonu (jako modem) i tu również strona startowa aftermarket… Tak już zostało. Przesyłam logi z dodatkowego kompoutera (system jest do reinstalacji bo chodzi jak stary żuk).

 

Definitywnie tu chodzi o ustawienia sieci (sugerowane przeze mnie ustawienia DNS / DHCP), bo każde urządzenie do niej wpięte dziedziczy to przekierowanie. Porzuć trop infekcji w obrębie konkretnego systemu, co najwyżej tu jest możliwa odgórna infekcja routera (hijack ustawień DHCP / DNS i to się rozwiązuje po prostu resetując te ustawienia w routerze). Przerzucam zgodnie z planem do działu Sieci. Zasady działu: KLIK.



.

Odnośnik do komentarza

Witam.

 

Po dwóch dniach problem się sam rozwiązał. Przy okazji poprosiłem Orange (bo to ich usługa DSL) o sprawdzenie co i jak. Sam problem się rozwiązał po dwóch dniach, jednak profilaktycznie zresetowałem router i wprowadziłem wszystkie dane od nowa i działa bez problemu. Przy okazji porobiłem trochę porządków zgodnie z zaleceniami po logach GMER i OTS.

Jako, że problemu już nie ma, temat do zamknięcia.

 

Dziękuję po raz kolejny za pomoc i pozdrawiam.

karczo

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...