Skocz do zawartości

Usługa Crypkey License oraz NetworkX


b00n

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu wczorajszym instalowałem system i wszystkie aplikacje na nowo. Po zakończeniu sprawdziłem logi systemowe. Wszystko wydaje się być ok poza dwoma błędami, które generują się zawsze przy starcie systemu. Co ciekawe, jeszcze wczoraj, po instalacji Windowsa, nie było ich w logach. Zaczęły występować dzisiaj po północy i pojawiają się zawsze w parze, jakby były od siebie zależne. Przyznam się bez bicia, że zaszedłem wczoraj na jakąś chińską stronę, ponieważ poszukiwałem małego programiku sprzed ponad 10 lat, który straciłem przez awarię dysku, a którego nigdzie w internecie znaleźć nie można. Waga się zgadzała, więc ściągnąłem go, ale Avast od razu wykrył, że to wirus i usunął plik. Dla pewności przeskanowałem jeszcze system i nic nie znaleziono. Ogólnie wszystko działa tak, jak należy i nie ma żadnych niepokojących symptomów, poza wcześniej wspomnianymi. Nie jestem przekonany, że jest to jakieś złośliwe oprogramowanie i dlatego temat zamieszczam w tym dziale.

 

Błędy w logach systemowych wyglądają następująco:

 

The Crypkey License service failed to start due to the following error:

The system cannot find the file specified.

 

The following boot-start or system-start driver(s) failed to load:

NetworkX

 

Jak już wspomniałem, występują one jeden po drugim (1-2 sekundy różnicy). Po wyłączeniu w Windowsie usługi Crypkey License, pierwszy błąd w logach przestaje się pojawiać (drugi zostaje), ale za to przy wyłączeniu systemu generowany jest inny:

 

The server {60A90A2F-858D-42AF-8929-82BE9D99E8A1} did not register with DCOM within the required timeout.

 

Co może być nie tak ? Googlowałem dość mocno i o ile znalazłem coś na temat Crypkey License (oprogramowanie chroniące inne oprogramowanie przed piractwem ?), o tyle na temat NetworkX nie ma zupełnie nic.

 

EDIT: Udało mi się chyba dojść do tego, skąd to ustrojstwo się wzięło. Pisałem wyżej o starym programie, którego wczoraj szukałem - jest to plugin do Winampa o nazwie Octimax. Znalazłem informację, że program ten wykorzystuje usługę Cryptkey. Problem w tym, że wersja, którą ściągnąłem (nie od Chińczyków, a ze strony Winampa) początkowo nie chciała się zainstalować (jest to bardzo stary plugin, nieprzeznaczony dla nowszych wersji systemu). Udało się to jednak zrobić w trybie zgodności, ale później aplikację tę odinstalowałem przez panel sterowania, ponieważ i tak nie działała w moim systemie. Widocznie jakieś "śmieci" pozostały i teraz próbują się uruchamiać i odwoływać do czegoś, czego w systemie już nie ma.

 

EDIT2: Wygląda na to, że NetworkX to również jakaś pozostałość po Octimaxie. Więcej TUTAJ.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jak już wspomniałem, występują one jeden po drugim (1-2 sekundy różnicy). Po wyłączeniu w Windowsie usługi Crypkey License, pierwszy błąd w logach przestaje się pojawiać (drugi zostaje)

(...)

o tyle na temat NetworkX nie ma zupełnie nic.

 

Oba komponenty pochodzą z tego samego źródła, NetworkX to sterownik do pary: KLIK. Conajmniej jeden błąd mówi o braku pliku, więc element kwalifikuje się do usunięcia. Gdybyś zaprezentował raporty z OTL, prawdopodobnie byłoby widziane coś w tym typie:

 

SRV - File not found [Auto | Stopped] -- C:\Windows\System32\Crypserv.exe -- (Crypkey License)

DRV - File not found [Kernel | System | Stopped] -- C:\Windows\System32\ckldrv.sys -- (NetworkX)

 

Uruchom Autoruns i po kolei w kartach Services + Drivers usuń te wpisy całkowicie.

 

 

 

.

 

Odnośnik do komentarza

Przepraszam - myślałem, że Autoruns usunie tylko wpisy o starcie, a jakieś śmieci w systemie jeszcze pozostaną. Faktycznie, obydwa błędy zniknęły, ale teraz - przy zamykaniu Windowsa - pojawia się następujący wpis w logach:

 

The server {60A90A2F-858D-42AF-8929-82BE9D99E8A1} did not register with DCOM within the required timeout.

 

Ten sam błąd pojawiał się już wcześniej, gdy ręcznie wyłączałem usługę Crypkey. Widocznie coś tam jeszcze siedzi, ale jak się tego pozbyć ?

 

EDIT: Błąd pojawił się jeszcze w sesji, w której usuwałem wpisy o Crypkey i NetworkX. Przy kolejnych uruchomieniach systemu, w logach jest już czysto. Dziękuję - temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...