Skocz do zawartości

Elementarz budowy i działania prostej Sieci


kaczakkkk

Rekomendowane odpowiedzi

W zalaczniku przedstawiam moja nieskomplikowana probe usystematyzowania elementarnych skladnikow prostej Sieci.

Prosba o ocene i uwagi jest w szczegolnosci skierowana do DawidaS28 ktory juz wielokrotnie

bezblednie skorygowal moja niewiedze, i za co jestem mu szczegolnie wdzieczny.

Ksztalt sieci nie jest skomplikowany i ma na celu demonstracje wzajemnych zaleznosci:

WAN/LAN, DHCP, interfejsy wlan0 i eth0, wszystkie IP /external, internal/.

 

Niestety zalaczniki tylko do 5,52 KB wiec podaje tak:

CaloksztaltIII.GIF

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Rodzi się kilka wątpliwości...

 

Skąd pod WAN jest SSID? SSID to nazwa sieci bezprzewodowej.

 

Dlaczego na routerze pod WAN external masz wlan0? WLAN0 to Wireless LAN 0, czyli znowu sieć bezprzewodowa. Wektor ma zwrot do operatora, więc nie za bardzo rozumiem, co to tam robi. Gdybyś miał radiowe połączenie z dostawcą, to byłbym w stanie zrozumieć, ale tutaj widać, że masz ADSL po łączu telefonicznym. Dla ADSL najwłaściwszą nazwą interfejsu byłoby ppp0, bo ADSL korzysta w warstwie sieciowej z Point-to-Point Protocol, który tworzy coś w rodzaju wirtualnego tunelu między serwerem dostawcy a Twoim modemem/routerem. Przypominam, że PPP jest warstwę wyżej, niż ADSL. To ostatnie odpowiada za właściwości fizyczne (tłumienie, szumy, transmisję bitów, bez wiedzy, czym te bity są).

 

Laptop ma dwa interfejsy: eth0 i wlan0, odpowiednio kabel i bezprzewodówka. Nie wiem, czemu masz wpisany 1. Może dlatego, że z jednego z nich nie korzystasz.

 

Co oznaczają pytajniki?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...