Skocz do zawartości

Ikona Bezpieczne usuwanie sprzętu


wieslaw531

Rekomendowane odpowiedzi

Problem zauważyłem przypadkowo na kompie żony.

Przenosiłem pewne dane do jej kompa przy pomocy pena.

I wybierając bezpieczne usuwanie sprzętu zauważyłem u niej na początku listy wyboru HDD z dwiema partycjami.

 

Płyty prawie identyczne (u niej M3A79T DeLuxe - ten sam chipset), system identyczny, sterowniki i aktualizacje pod nadzorem na obu.

Co odpowiada za taki stan i jak to zmienić?

Ona wie, że tak należy postępować ale obawiam się iż może przypadkowo wybrać HDD (chociaż sprawdzałem i nie jest to możliwe - dysk jest używany).

 

U mnie ten problem nie występuje. Ikona w Trayu pojawia się tylko po podłączeniu pena lub innego urządzenia. Na obu kompach myszka jest na USB.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie o ten problem mi chodzi. Przeczytaj post #1.

I raczej tu na tym forum nie chodzi o tego typu linkowanie.

 

W uzupełnieniu (może tu jest problem):

 

Na kompie z problemem jest partycja "Unmounted Volume" - Zastrzeżone przez system - 100 MB. Od momentu instalacji systemu.

Komp ma jeden dysk - dwie (?) partycje C i D. Jeden dysk fizyczny 500 MB.

 

Na moim kompie takiej partycji brak.

Odnośnik do komentarza

Nie możesz mieć do mnie pretensji, skoro z 1 posta nic nie wynika. Nie wiadomo czy chciałeś usunąć ikonkę czy też nie. Info, które zostało podane w drugiej wiadomości, winno znaleźć się w pierwszej. Ta partycja, o której piszesz, to partycja stworzona na potrzeby BitLockera. http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd548341(WS.10).aspx i sporo o tym też napisano na dobrychprogramach.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

 

Nie możesz mieć do mnie pretensji, skoro z 1 posta nic nie wynika. Nie wiadomo czy chciałeś usunąć ikonkę czy też nie.

 

Napisałem

U mnie ten problem nie występuje. Ikona w Trayu pojawia się tylko po podłączeniu pena lub innego urządzenia.

Może nie było to jednoznacznie napisane. Poza tym jest to w temacie postu.

 

Ta partycja, o której piszesz, to partycja stworzona na potrzeby BitLockera. http://technet.micro...341(WS.10).aspx

 

Oczywiście poczytam później jednak moja wątpliwość polega na tym, że jak pisałem systemy identyczne i płyty głowne prawie również a na moim kompie brak takiej partycji.

Na partycji systemowej na obu kompach jest katalog Recovery.

 

Podstawowe pytanie to dlaczego na dwóch kompach prawie identycznych jest inaczej?

I generalnie chciałbym usunąć z listy urządzeń bezpiecznego usuwania HDD.

 

Nie mam problemów z używaniem kompów ale lubię klarowne sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Na kompie z problemem jest partycja "Unmounted Volume" - Zastrzeżone przez system - 100 MB. Od momentu instalacji systemu.

Komp ma jeden dysk - dwie (?) partycje C i D. Jeden dysk fizyczny 500 MB.

 

Na moim kompie takiej partycji brak.

 

Partycja pojawia sie zawsze przy instalacji Windows 7 na dysku niesformatowanym. Na Twoim kompie (z tego co pamietam miałeś Viste) dysk był juz uprzednio sformatowany. Jedyne wyjście aby Windows7 nie tworzył tej partycji jest wcześniejsze utworzenie i format partycji systemowej np. używając Gparted. Dopiero potem instalacja Windows7

 

Co do ikon w trayu. Klikasz na ikonkę urządzeń wymiennych i wybierasz opcje Dostosuj. Odznaczasz Zawsze pokazuj ikony i powiadomienia. Zaznczasz Pokazuj kiedy jest aktywny

Odnośnik do komentarza

Partycja pojawia sie zawsze przy instalacji Windows 7 na dysku niesformatowanym. Na Twoim kompie (z tego co pamietam miałeś Viste) dysk był juz uprzednio sformatowany. Jedyne wyjście aby Windows7 nie tworzył tej partycji jest wcześniejsze utworzenie i format partycji systemowej np. używając Gparted. Dopiero potem instalacja Windows7

 

Nie bez powodu założyłem ten temat.

 

Vista była na dysku 320 GB. Podpiąłem do tego kompa nowy dysk 500 GB (czysty) i podzieliłem go na partycje. Sformatowałem obie partycje. Skopiowałem na partycję (X: - docelowo D: nowego kompa) dane ze starego dysku (D: Visty). Całe bebechy włącznie z zasilaczem poszły do kompa wnuczka z nową bajerancką obudową.

 

Nowa płyta + inne takie + ten nowy dysk zainstalowany w docelowym kompie żony. Instalacja W7 Pro x64.

Tak to się odbyło.

 

Swój system również stawiałem podobnie. Instalacja W7 na dysku 320 GB (jedna partycja) sformatowanym wcześniej na kompie z Vistą.

Po instalacji i wgraniu aktualizacji + sterowników podpiąłem dodatkowe dyski.

 

Co do ikon w trayu. Klikasz na ikonkę urządzeń wymiennych i wybierasz opcje Dostosuj.

 

Brak takiej opcji. Jedynie - wysuń.

Odnośnik do komentarza
A robiłes to instalatorem Windows7?

W obu przypadkach nie. Swój dysk systemowy przed instalacją W7 formatowałem również na tym samym kompie z Vistą.

I stąd moje wątpliwości. Dlaczego jest inaczej?

 

Zaznczasz Pokazuj kiedy jest aktywny

Nie występuje taka opcja na W7 x64.

 

BTW

 

Mam różne ikony w Trayu na obu kompach.

 

EDYTA

U niej:

Ikona1.JPG + Ikona2.jpg

 

U mnie:

 

Ikona3.jpg + Ikona4.jpg

 

:o

Odnośnik do komentarza

Czy kontrolery pracują w tym samym trybie na obu kompach (ahci, raid), napisałeś że płyta prawie identyczna, tzn czym się różni - model i wersja chipsetu? Czy komputer w Biosie ma ustawiony kontroler lub któryś z kanałów na pracę w trybie ESAT-a?

Pojawienie się tego trybu zależy od jego obsługi prze chipset i dysk (oba muszą wspierać hotplug) i jak wcześniej zasugerowałem nie we wszystkich trybach pracy są dostępne a czasem można je kontrolować przez BIOS.

 

I jeszcze jedno - podobno właśnie w wersji 64 bitowej nie da się tego uzyskać (jest to zasłyszana plotka, sam nie weryfikowałem) i podobno zależy nie tyle od systemu co od sterowników do chipsetu (kontrolera).

 

ps

Ja mam problem odwrotny, nie mogę wymusić u siebie takiego trybu co właśnie w przypadku dysków esata bywa bardzo przydatne.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Czy kontrolery pracują w tym samym trybie na obu kompach (ahci, raid), napisałeś że płyta prawie identyczna, tzn czym się różni - model i wersja chipsetu?

Czy komputer w Biosie ma ustawiony kontroler lub któryś z kanałów na pracę w trybie ESAT-a?

Oba kompy mają ustawiony ten sam tryb pracy kontrolera - AHCI (przed instalacją systemu).

Moja płyta ASUS M4A79 DeLuxe a druga ASUS M3A79-T DeLuxe. Obie oparte na AMD 790 FX + SB700.

Sterowniki tej samej wersji.

 

Na obu kompach kontroler ESATA włączony - chciaż nie mam aktualnie takich dysków (to celowo aby były aktualizacje).

 

Pzdr

 

EDYTA

 

Z tym kontrolerem ESATA muszę to sprawdzić. U mnie chyba oddzielnie nie występuje w Bios a u niej tak.

To trochę potrwa. Odezwę się.

Odnośnik do komentarza

Czyli wskazywałoby to na brak takiej funkcjonalności w Win 64bit, trudno jednak orzec czy to sam system jej nie wspiera czy też sterowniki. Napisałeś, że wersja sterowników jest ta sama ale pewnie dla systemu 64 posiadają oddzielny zestaw plików.

To jest różnica ale tobie raczej chodzi o wyłączenie funkcjonalności niż jej włączenie, nie wiem czy w przypadku waszych chipsetów to się sprawdzi ale w przypadku nforca należało w kluczu HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services odszukać podklucz odpowiedzialny za sterowniki sata (dla nforca to było nvata) i dodać w nim zmienną DWORD - DisableRemovable a jej wartość ustawić na 1.

 

pzdr

 

edit

 

sprawdź ustawienia wartości EnableALPEDisableHotplug w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amdsbs\Settings\CAM

Nie wiem czy to stricte za to odpowiada (na pewno jest to wartość działająca w trybie AHCI), na wszelki wypadek przygotuj narzędzie które pozwoli to przełączyć s powrotem offline gdyby system nie chciał wystartować.

 

pzdr 2

Odnośnik do komentarza

sprawdź ustawienia wartości EnableALPEDisableHotplug w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amdsbs\Settings\CAM

Na obu systemach ta sama wartość = 0

 

Na jej kompie jest w BIOS oddzielny kontroler ESATA - wyłączyłem. Bez zmian. Znaczy ten sam chipset ale nie taki sam (inna rewizja).

U mnie pewnie kontroler ESATA jest zintegrowany.

 

Na obu kompach wyłączone autoodtwarzanie penów.

 

U mnie ikonka usuwania sprzętu pojawia się tylko po podpięciu pena. Po usunięciu znika.

 

@Marek

Ten problem jest tylko na jej kompie. Ja mam też AHCI.

Odnośnik do komentarza

Na obu systemach ta sama wartość = 0

 

Tak tylko u ciebie w systemie 64bit może nie mieć żadnego znaczenia - ja u siebie na 64 bit jak już pisałem żadnym sposobem nie mogę takiej funkcji włączyć (mimo, że jeszcze jak siedziałem na XP była i działała) na chipie nvidi.

Spróbuj, kto nie ryzykuje - jak mówi przysłowie.

 

zobacz też klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\SCSI i dalej konkretny dysk, podklucz \Device Parameters\Classpnp czy istnieje i czy ma jakieś wpisy.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
zobacz też klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\SCSI i dalej konkretny dysk, podklucz \Device Parameters\Classpnp czy istnieje i czy ma jakieś wpisy.

 

Taki klucz nie występuje na obu kompach na żadnym dysku.

 

@Marek

 

Bingo.:cheer: :cheer: :cheer:

Sprawdziłem. W trybie IDE na jej kompie ten problem nie występuje.

Co nie zmienia faktu, że chciałbym aby jej komp miał kontroler w trybie AHCI.

Tylko w tym trybie wykorzystywany jest sterownik AMD a nie stary MS.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...