Skocz do zawartości

S.M.A.R.T. Capable but command failed


YaQza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam dość uciążliwy problem z dyskiem, zacznę jednak od początku. W komputerze mam 2 dyski, jeden SAMSUNG SP0812N 80 Gb, są na nim drobne duperele. I drugi z którym są kłopoty SAMSUNG SP2504C

250 Gb (do tej pory działał bez użycia zworki). Na nim mam wgrany system i trzymam tam ważniejsze pliki. Problem polega na tym, że gdy włączam komputer to wyskakuje mi okienko po którym powinien zacząć ładować się system,jednak nic się dalej nie dzieje. Po kliknięciu delete wyskakuje mi komunikat "auto-detecting pri master... IDE Hard Disk" (coś w ten deseń) i na tym się zatrzymuje. Dopiero po resecie i kliknięciu delete udaje mi się wejść do ustawień biosu, gdzie widzę, a właściwie nie widzę mojego dysku. Jest tylko ten 80. Wyłączam więc komputer i muszę włożyć zworkę, 2 razy ponownie zresetować komputer, wyjąć zworkę znowu zresetować, znowu wsadzić zworkę, zresetować i dopiero pokazuje mi sie komunikat:

 

"Auto-Detecting Pri Master...IDE Hard Disk

Auto-Detecting 3rd Slave...IDE Hard Disk

Pri Master: SAMSUNG SP2504C VT100-33

Ultra DMA Mode-5, S.M.A.R.T. Capable but Command Failed

3rd Slave: SAMSUNG SP0812N TK100-30

Ultra DMA Mode-5, S.M.A.R.T. Capable and status OK

[...]

Pri Master Hard Disk:S.M.A.R.T. Command Failed

Press F1 to Resume"

I po kliknięciu F1 system startuje bez problemu. Sytuacja się powtarza za każdym razem gdy chcę uruchomić komputer.

Próbowałem reset biosu, podłączałem dysk do innych portów i nic nie pomogło.

Problem dość skomplikowany ale bardzo proszę o pomoc w jego rozwiązaniu gdyż chciałbym móc go znowu odpalić bez problemów :)

Z gówy dziękuję za pomoc .

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zworkę wyciągnij całkiem, bo nie jest potrzebna, jak nie pomoże to zmień kabel sygnałowy (SATA), ustaw poprawnie w biosie kolejność botowania dysków u napędów.

nie są opisane
jest opisane na naklejce (tej dużej białej ) na dysku.

Zasilacz słabizna, to już nawet niektóre złomy tracery są mocniejsze, rzecz jasna nie polecam tracera żadnego.

Odnośnik do komentarza

Chyba może być, że nie ma informacji na nalepce do czego służy zworka bo dyski SATA jej nie potrzebują - ale zerknij na manual SP2504C.

Jaką masz kolejność bootowania ustawioną? Jak masz wpięty dysk ATA (tzn. krótszy i dłuższy kawałek taśmy)? I jak ustawione na nim zworki?

ata_cable.jpg

 

System stawiałeś na dysku SATA przy podpiętym dysku ATA? Inaczej - jeśli odepniesz dysk ATA to dysk SATA startuje normalnie?

Jeśli nie wstaje to spróbowałbym tzw. instalacji nakładkowej (bez utraty danych) koniecznie przy odpiętym dysku ATA.

Odnośnik do komentarza
Chyba może być, że nie ma informacji na nalepce do czego służy zworka bo dyski SATA jej nie potrzebują
akurat na tym dysku jest taka informacja, a informuje ona o tym, że (co nie jest zwykłe w przypadku dysków samsunga) można go "zdegradować" do SATA 150, jest wyraźnie to napisane i pokazane gdzie należy zworkę wpiąć w takim przypadku. W zależności od wersji dysku info bywa w dwóch miejscach, ale zawsze jest.
Odnośnik do komentarza

Bios nie może odczytać informacji z dysku. Możliwe uszkodzenie modułów SMART dysku. bad sektory na dysku, emulacja IDE dysku SATA w biosie i wiele innych. Wyłącz odczyt Smart w Biosie dla tego dysku, boot z płyty z programami diagnostycznymi np. MHDD, Vivard, HDAT2, czy z podanej przez 3oo strony. Odczytaj Smart, zapisz i podaj na forum.

Włącz SMART i przełącz dysk na SATA w biosie, podaj czy dysk będzie prawidłowo obsłużony przez Bios (płyta boot dalej w czytniku, system może nie obsłużyć dysku SATA bez sterowników).

Odnośnik do komentarza

MarekW. Jak wyciągnę zworkę to dysku wogóle nie zobaczy, a kabla na razie nie mam jak zmienić. Bootowanie ustawione jest poprawnie. Co do zasilacza to pare lat już ma, bo komputer nowy też nie jest, ale do tej pory śmigał bez problemu.

 

3oo. Dysk ATA jest wpięty jako slave na kablu i nie ma żadnej zworki. Jako master jest napęd (żeby inaczej podłączyć musiałbym poprzekładać w środku). Jak odłączyłem dysk ATA to komputer uruchamia się bez całego kombinowania, tylko wyskakuje informacja że SMART capable but command failed, ale wystarczy F1 i się włączy. Jakbym wyłączył SMART w biosie to pewnie i bez tego by się odpaliło, ale nie o to mi chodzi.

 

S1944. Aktualnie nie mogę zrobić żadnego skanu tak jak radzisz, ponieważ nie mam płyty czystej, chyba że masz jakiś program który zbootuje się z USB. Próbowałem natomiast sprawdzić dysk przez Victorie ale na początku wyskakują mi okienka:

"unknown error or driver not exist."

"PORTTALK Error. invalid driver handle."

"PortTalk driver not instaled. Available only API acces."

Gdy program się odpali to dysk pokazuje mi jako virtual drive i nie mogę zeskanować Smarta.

Odnośnik do komentarza

Wyciągnij dysk i zobacz co jest na nim napisane odnośnie zworki, nie ma konieczności wkładania jakiejkolwiek bo płyta ma zintegrowany kontroler SATA II i takież są gniazda, dysk możesz jak pisałem wcześniej zdegradować do SATA I tylko po co,. Pytanie z innej beczki: nie podkręcasz czasem proca?

Co do zasilacza to pare lat już ma, bo komputer nowy też nie jest, ale do tej pory śmigał bez problemu.
wszystko kiedyś wysiada i to jest żaden argument, a komp odpala jak odpala sam widzisz.
a kabla na razie nie mam jak zmienić.
to jest pierwsza podstawowa rzecz przy niedomaganiach dysków SATA, czyli podmiana kabla, inaczej to możemy sobie gdybać tak samo jak z zasilaczem, swoją drogą mógłbyś chociaż podać jego nazwę co to za pudło. Jakie masz ustawienia w biosie w menu: "Integrated Peripherals" - "IDE Configuration" - i w "SATA Devices Configuration" - "ATA/IDE Configuration, Configure SATA as" ? Podaj wszystkie.

Którą masz rewizję płyty głównej?

Odnośnik do komentarza

S1944. Aktualnie nie mogę zrobić żadnego skanu tak jak radzisz, ponieważ nie mam płyty czystej, chyba że masz jakiś program który zbootuje się z USB.

UBCD można odpalić z USB. Tu masz napisane jak tego dokonać. Na tej płytce znajdziesz sporo przydatnego softu, w tym wspomniane MHDD, ViVARD, HDAT2. Poza tym jest tam też dystrybucja Parted Magic, a na niej smartmontools, który też trochę rzeczy potrafi zrobić. Spróbuj odczytać S.M.A.R.T. za pomocą Parted Magic właśnie, tu masz opisane jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza

Witam. Oto odczyt Smartu z programu Smart control z parted magic:

 

smartctl 5.39.1 2010-01-28 r3054 [i486-slackware-linux-gnu] (local build)

Copyright © 2002-10 by Bruce Allen, http://smartmontools.sourceforge.net

 

=== START OF INFORMATION SECTION ===

Model Family: SAMSUNG SpinPoint P120 series

Device Model: SAMSUNG SP2504C

Serial Number: S09QJ13LC22712

Firmware Version: VT100-33

User Capacity: 250,059,350,016 bytes

Device is: In smartctl database [for details use: -P show]

ATA Version is: 7

ATA Standard is: ATA/ATAPI-7 T13 1532D revision 4a

Local Time is: Tue Oct 12 18:30:56 2010 UTC

 

==> WARNING: May need -F samsung3 enabled; see manual for details.

 

SMART support is: Available - device has SMART capability.

SMART support is: Enabled

 

SMART Disabled. Use option -s with argument 'on' to enable it.

 

Raczej nie o taki odczyt chodzi ale czy moze mi ktos napisac jak uzyskac ten smart?

Odnośnik do komentarza

To nic nie daje. Wyskakuje mi takie cos:

 

 

smartctl 5.39.1 2010-01-28 r3054 [i486-slackware-linux-gnu] (local build)

Copyright © 2002-10 by Bruce Allen, http://smartmontools.sourceforge.net

 

=== START OF INFORMATION SECTION ===

Model Family: SAMSUNG SpinPoint P120 series

Device Model: SAMSUNG SP2504C

Serial Number: S09QJ13LC22712

Firmware Version: VT100-33

User Capacity: 250,059,350,016 bytes

Device is: In smartctl database [for details use: -P show]

ATA Version is: 7

ATA Standard is: ATA/ATAPI-7 T13 1532D revision 4a

Local Time is: Tue Oct 12 19:41:41 2010 UTC

 

==> WARNING: May need -F samsung3 enabled; see manual for details.

 

SMART support is: Available - device has SMART capability.

SMART support is: Enabled

 

=== START OF ENABLE/DISABLE COMMANDS SECTION ===

Error SMART Enable failed: Input/output error

Smartctl: SMART Enable Failed.

 

A mandatory SMART command failed: exiting. To continue, add one or more '-T permissive' options.

Odnośnik do komentarza

Nic. Gdy daje smartctl --all /dev/sdb to wyskakuje mi:

 

=== START OF INFORMATION SECTION ===

Model Family: SAMSUNG SpinPoint P120 series

Device Model: SAMSUNG SP2504C

Serial Number: S09QJ13LC22712

Firmware Version: VT100-33

User Capacity: 250,059,350,016 bytes

Device is: In smartctl database [for details use: -P show]

ATA Version is: 7

ATA Standard is: ATA/ATAPI-7 T13 1532D revision 4a

Local Time is: Tue Oct 12 21:10:11 2010 UTC

 

==> WARNING: May need -F samsung3 enabled; see manual for details.

 

SMART support is: Available - device has SMART capability.

SMART support is: Enabled

 

SMART Disabled. Use option -s with argument 'on' to enable it.

 

Wiec probowalem z komenda -s on, rezultat jest 2 posty wyzej. smartctl --all --smart=on /dev/sdb daje ten sam efekt.

Odnośnik do komentarza

smartctl --all --smart=on /dev/sdb daje ten sam efekt.

Z mojej strony to był skrót myślowy, bo nie byłem pewien czy nie chodzi Ci przypadkiem o -S on, czyli włączenie saveauto. Jak wspomniałem wcześniej nie spotkałem się z tego typu przypadkiem jak Twój... Zaczekaj na odpowiedź Sevarda, ewentualnie w międzyczasie możesz spróbować z MHDD.

https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/155-zakladanie-tematu-jakie-informacje-podawac/page__p__844#entry844

Odnośnik do komentarza

Ciekawy przypadek. Sprawdź czy MHDD sobie z tym poradzi, jeśli tak, to problem z głowy, jeśli nie, to będzie trzeba kombinować.

Przede wszystkim warto spróbować zmienić tryb pracy kontrolera dysków w BIOSie (z IDE na SATA, lub na odwrót) i zobaczyć wtedy. Jeśli to nic nie da, to odłącz sprawny dyski i zostaw tylko ten problematyczny podłączony do pierwszego kanału SATA, być może wtedy coś ruszy. Jeśli i to nie zda egzaminu, to spróbuj kolejno takich komend:

smartctl -d ata -s on -a /dev/sdb
smartctl -F samsung3 -s on -a  /dev/sdb
smartctl -T permissive -s on -a /dev/sdb
smartctl -T verypermissive -s on -a /dev/sdb

Jeśli żadna z powyższych opcji nie zadziała i masz taką możliwość, to spróbuj sprawdzić dysk na innej płycie głównej. Jeśli nie masz takiej możliwości, lub efekt będzie taki sam to użyj programu diagnostycznego producenta. Ewentualnie możesz zacząć od tego programu.

 

Niestety nie można wykluczyć, że S.M.A.R.T. jest uszkodzony.

Odnośnik do komentarza

Wpisuję komendy takie jak podałes i wyniki są takie jak w poprzednich przypadkach, a MHDD też mie może zeskanować Smarta, a po przeskanowaniu dysku pokazuje bardzo dużo bad sektorów. Czy jak smart jest uszkodzony to znaczy że dysk juz nie będzie działał poprawnie (chodzi mi przedewszystkim o normalne uruchamianie, bez zabawy ze zworką)?

Odnośnik do komentarza

Co znaczy, że MHDD nie może odczytać SMART? Wciskasz F8 i co dalej otrzymujesz? Ile konkretnie bad sektorów masz na myśli? Rozumiem, że wykonałeś skanowanie powierzchni, 2x F4 i stąd wniosek, że jest ich wiele? Tak czy siak, jeśli tak jest faktycznie to dysk nadaje się tylko do wymiany.

 

Sprawdź jeszcze pod Windowsem czy HDDScan3.2-release sobie poradzi z odczytem SMART.

Odnośnik do komentarza

Jeśli dysk jest na gwarancji, to nie ma co kombinować, tylko go oddać do serwisu. Jeśli nie jest, to można teoretycznie się bawić, być może jest coś nie tak z firmware dysku, ale jednak wydaje mi się to mało prawdopodobne. Duża ilość bad sectorów oraz błędy w dostępie do S.M.A.R.T. wskazują na to, że coś jest poważnie uszkodzone. Nie sądzę, byś sam mógł to naprawić i w większości przypadków serwisy również sobie z tym nie poradzą. Czyli innymi słowy najprawdopodobniej dysk nadaje się tylko do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...